Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

  1. #1
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Γεια χαρά σε όλα τα χωμάτινα παιδιά!

    Ίσως κάποιοι να με γνωρίζουν από παλιά και μερικές ασφάλτινες βόλτες.....

    Εδώ και μερικούς μήνες έχω πάρει και ένα Aprilia Caponord 1000 το οποίο θέλω πολύ να το βάλω στο χώμα αλλά δεν βρίσκω παρέα..... Όσοι φίλοι έχουν τέτοιας κατηγορίας μηχανάκι είτε δεν θέλουν να το βάλουν στο χώμα καθώς δεν το πήραν για αυτό, είτε δεν θέλουν να πληρώνουν (πολλάααααα) σπασμένα στην περίπτωση της πολύ πιθανής πτώσης... Από την άλλη βλέπω εδώ μέσα οργανώνετε συχνά εντουροβόλτες αλλά σε αυτές προφανέστατα δεν μπορώ να έρθω με τέτοιο μηχανάκι...

    Οπότε η ερώτηση μου είναι, παίζει να πάει κανείς από εδώ μέσα καμιά χαλαρή βόλτα, είτε σε Πεντέλη, είτε σε Πάρνηθα στους βατούς χωματόδρομους που έχει εκεί? (ή και αλλού)

    Και στα δυο μέρη πάω αρκετά συχνά, στο πρώτο με το gsxr για βόλτα στην καλή εκεί άσφαλτο και στο δεύτερο ανεβαίνω πολύ συχνά στο Μπάφι με την κοπέλα μου και φίλους. Και συνέχεια βλέπω την αρχή των χωματόδρομων αλλά δεν τολμάω να μπω μόνος, κυρίως γιατί αν πέσει το τέρας άντε να το σηκώσεις μετά...... Μου έχει πέσει 2 φορές μέχρι τώρα, μία σε όπισθεν μανούβρα και μία ακόμα σε παρκάρισμα και το σήκωσα μόνος με την γνωστή τεχνική, αλλά άλλο να το σηκώνεις στην άσφαλτο στο ισιάδι και άλλο τι μπορεί να σου τύχει μέσα στα χώματα στην ερημιά... Εκεί οπωσδήποτε ένας φίλος μπορεί να βοηθήσει (και εσύ τον φίλο φυσικά!).

    Να σας προλάβω και να σας πω ότι δεν με νοιάζει η πτώση στο χώμα με το πλοίο, δλδ είμαι προετοιμασμένος ψυχολογικά για κάτι τέτοιο. Επίσης το μηχανάκι το πήρα πολύ φτηνά γιατί έχει ήδη χτυπήματα από πτώσεις, και σε χώμα και σε άσφαλτο (αλλά ΚΑΝΕΝΑ λειτουργικό πρόβλημα, απλά εμφανισιακά δεν είναι ότι καλύτερο). Οπότε και να πέσει δεν μπορεί να πάθει πολλά ακόμα... Και δεν πρόκειται να το φτιάξω εμφανισιακά γιατί το θέλω για διπλή χρήση και όχι για να δείχνει όμορφο.

    Επίσης ξέρω τους περιορισμούς που θέτουν το βάρος και τα λάστιχα. Για αυτό μιλάμε για ΒΑΤΟΥΣ χωματόδρομους, ειδικά στην αρχή. Μετά βλέπουμε...

    Σε αυτό το σημείο της Πεντέλης είναι οι βατοί χωματόδρομοι (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην αρχή του δρόμου και από τον δορυφόρο): http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=3...22659&t=h&z=16

    Να και το πρότυπο μου!!! http://apriliacaponord.mforos.com/85...fotos-offroad/ :rotflmao: Είδατε που όλα είναι δυνατά???

    Σε επόμενη φάση και εφόσον μου αρέσει το "σπορ" θα μπουν ενδεχομένως πιο κατάλληλα λάστιχα στο μηχανάκι. Επίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά και την αγορά ενός καθαρού enduro, το θέμα όμως είναι ότι δεν ξέρω αν θα (ξανά)κολλήσω το μικρόβιο (είχα ένα DT200 του 88 και ψιλοπηγαίναμε με φίλους στο βουνό). Οπότε θέλω πρώτα να κάνω μια ελάχιστη επαφή με το Capo και έτσι να γλιτώσω ίσως την αγορά ενός "τεστ" δεκαετίας εντούρο και να πάω ίσως για ένα καλό και πρόσφατο, ανταλλάσοντας το GSXR.

    Επίσης έχω και (πάαααααρα πολλές ) απορίες για τα enduro που θέλω να ρωτήσω αλλά καλύτερα να τις ρωτήσω από κοντά παρά να ανοίγω ένα ακόμα thread με τις γνωστές απορίες.....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	139635

  2. #2
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791

    Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Τοσο καλα που το εθεσες, πως να σου απαντησουμε? Ας ελεγες οτι θες να κανεις μονοπατια με το καπο, να δεις απαντησεις που θα επαιρνες.

    Νομιζω οτι μια βολτα απο εδω σου παει γαντι

    Ταχυδρομος ακουει?

  3. #3

    Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    Ταχυδρομος ακουει?
    Έχεις κάποια προηγούμενα με τον φίλο?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #4
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791

    Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Έχεις κάποια προηγούμενα με τον φίλο?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Οχι μωρε. Αλλα και εγω με τον ταχυδρομο ξεκινησα. Μετα καταλαβα


  5. #5
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    Τοσο καλα που το εθεσες, πως να σου απαντησουμε? Ας ελεγες οτι θες να κανεις μονοπατια με το καπο, να δεις απαντησεις που θα επαιρνες.

    Νομιζω οτι μια βολτα απο εδω σου παει γαντι

    Ταχυδρομος ακουει?
    :rotflmao:

    Δεν πολυκατάλαβα πάντως πως λειτουργεί το xtx.gr...... Κάνουν βόλτες και μετά γράφουν εντυπώσεις? Πως δηλώνεις συμμετοχή? Πως ξέρεις που θα πάνε, πως κτλ? Μήπως το site είναι ψιλοεγκατελειμένο???

    Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες? Όλοι "καθαροί" είστε ρε παιδιά?!?

  6. #6
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791

    Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    :rotflmao:

    Δεν πολυκατάλαβα πάντως πως λειτουργεί το xtx.gr...... Κάνουν βόλτες και μετά γράφουν εντυπώσεις? Πως δηλώνεις συμμετοχή? Πως ξέρεις που θα πάνε, πως κτλ? Μήπως το site είναι ψιλοεγκατελειμένο???

    Καθε χρονο βγαζουν προγραμμα εκδρομων (ψαξτο λιγο ντε, ολα στο πιατο?). Συμμετοχη δηλωνεις με τηλεφωνο νομιζω, και πρεπει να ειναι τσαμπα.
    Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες? Όλοι "καθαροί" είστε ρε παιδιά?!?
    Πλοιο ε? Ρε που ειναι ο JasonDakar?

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832

    Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    :rotflmao:

    Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες? Όλοι "καθαροί" είστε ρε παιδιά?!?

    Παίζουν & με τέτοια. Για δες εδώ & εδώ.


  8. #8
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    Καθε χρονο βγαζουν προγραμμα εκδρομων (ψαξτο λιγο ντε, ολα στο πιατο?). Συμμετοχη δηλωνεις με τηλεφωνο νομιζω, και πρεπει να ειναι τσαμπα.


    Πλοιο ε? Ρε που ειναι ο JasonDakar?
    Το έχω βρει που είναι (Πρόγραμμα 2008, στην μπάρα πάνω) αλλά έχει 0 για Αύγουστο, 1 για Σεπτέμβρη και 2 για Οκτώβρη, πατάς εκεί και δεν βγάζει καμία πληροφορία πέρα από τον τίτλο. Για αυτό λέω μήπως είναι ψιλοεγκατελειμένο το site.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Παίζουν & με τέτοια. Για δες εδώ & εδώ.

    Όμορφα πράγματα, για να δούμε........

  9. #9

    Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    :rotflmao:



    Στο "Χωμάτινο Τερέν" δεν παίζει άνθρωπος με πλοίο με χωμάτινες ανησυχίες?



    Έπαιζε ο Κατάνας αλλά πίστεψέ με δεν θες να τον γνωρίσεις.

  10. #10
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zubitos
    Έπαιζε ο Κατάνας αλλά πίστεψέ με δεν θες να τον γνωρίσεις.
    Τον ξέρω ήδη...

    Από 1-2 βόλτες δλδ πριν κανά 2-3 χρόνια...

    Έπαιζε? Δλδ τώρα το έδωσε και δεν πάει?

  11. #11

    Re: Re: Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Τον ξέρω ήδη...


    Από 1-2 βόλτες δλδ πριν κανά 2-3 χρόνια...

    Έπαιζε? Δλδ τώρα το έδωσε και δεν πάει?

    Δεν ξέρω αν το έδωσε. Το συζητούσε να το αλλάξει με καθαρόαιμο enduro.Τώρα νομίζω οτι υπηρετει υην μαμά Πατρίδα.

    Απλώς τον τίτλο "Χαλαρή χωμάτινη βόλτα"πρέπει να τον αλλάξεις εάν πας με τον ΚαΤαΝα σε" extreem χωμάτινη βόλτα"
    Εδώ τερμάτισε με το θηρίο σε δυο Αττικα με σκασμένο πίσω λάστιχο στο πρώτο.
    ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ!!!!

  12. #12
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos_ktm
    Δεν ξέρω αν το έδωσε. Το συζητούσε να το αλλάξει με καθαρόαιμο enduro.Τώρα νομίζω οτι υπηρετει υην μαμά Πατρίδα.

    Απλώς τον τίτλο "Χαλαρή χωμάτινη βόλτα"πρέπει να τον αλλάξεις εάν πας με τον ΚαΤαΝα σε" extreem χωμάτινη βόλτα"
    Εδώ τερμάτισε με το θηρίο σε δυο Αττικα με σκασμένο πίσω λάστιχο στο πρώτο.
    Εγώ τον είχα γνωρίσει με το GSX αν δεν κάνω λάθος, με τι θηρίο τερμάτισε στο Άττικα???

  13. #13

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Εγώ τον είχα γνωρίσει με το GSX αν δεν κάνω λάθος, με τι θηρίο τερμάτισε στο Άττικα???

    ΜΕ ΚΤΜ 640 η 620
    ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ!!!!

  14. #14
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Χαλαρή χωμάτινη βόλτα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos_ktm
    ΜΕ ΚΤΜ 640 η 620
    Α αυτό είναι το θηρίο!

    Οπότε το δικό μου κατατάσεται σε δεινόσαυρους!!! :rotflmao:

    Είπα κι εγώ, βρήκα κι άλλον τρελλό για να κάνουμε εξάσκηση στην άρση βαρών......!!!

  15. #15
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Σε αυτό το σημείο της Πεντέλης είναι οι βατοί χωματόδρομοι (τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην αρχή του δρόμου και από τον δορυφόρο): http://maps.google.com/?ie=UTF8&...mp;t=h&z=16
    Είναι ΠΟΟΛΛΥΥΥ βατοί! Τα έχω κάνει με το Gsr τα μονοπάτια, ψάχνοντας ενα πορτοφόλι που είχα χάσει την προηγούμενη που ειχαμε ανεβει με ενα dt 50...


    Πήγαινε καλύτερα απο Κερατέα - Καλύβια!!! Θα την ευχαριστηθείς τη διαδρομή!
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χαλαρή βραδυνή βόλτα 17-2-2010
    από Tigas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2010, 17:03
  2. ΧΩΜΑΤΙΝΗ ΒΟΛΤΑ
    από nantin στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2007, 13:16
  3. Λίγες φώτο απο μία χωμάτινη βόλτα(Βόρρας Πάϊκο)
    από ΝΙΚ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 08:17
  4. ΧΑΛΑΡΗ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ, ΒΟΛΤΑ 17/7
    από maintenance στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 13:45
  5. Μια χαλαρή Κυριακιάτικη βόλτα μέσα στα σύννεφα
    από SeNNinhA στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2003, 16:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF