Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Πρόταση για Sport touring μηχανή...

  1. #1
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105

    Πρόταση για Sport touring μηχανή...

    Καλημέρα....

    Έχω εδώ και 2+1/2 χρόνια ενα fazer 600 abs ενώ παράλληλα παίρνω το vstrom του πατέρα μου για καμιά βόλτα.

    Επειδή ήρθε η ώρα να κάνω το "μεγάλο βήμα" και να πάρω μια μηχανή που θα μου δίνει κάτι και από τις δύο (σπορ χαρακτηριστικά σε επιτάχυνση - όχι τελική του fazer και φρένα αλλά και άνεση και δυνατότητα φορτώματος -> βλέπε γυναίκα και ταξίδια) ήρθε η ώρα να μελετήσω την αγορά (παντρειά) ενός μεγάλου sport touring τέρατος.

    Ύστερά από αρκετό ψάξιμο με βλέπω να καταλήγω προς το άσχημο για πολλούς BMW R1200ST.

    Θα ήθελα αν έχει κανείς προσωπική εμπειρία με το εν λόγο "τερατάκι" να μου πει τα + και - της μηχανής που είδε.....

    Εμφανησιακά μου αρέσει αρκετά ασχέτως με τι ακούω από πολλούς japanese ιδιοκτήτες απλά δεν ξέρω από υπόλοιπα στοιχεία αν αξίζει....(το γράφω για να σας προλάβω γιατί ξέρω που θα κολήσετε πολλοί με το καλημέρα )

  2. #2
    Εαν εισαι ακομπλεξαριστος ως προς την εμφανιση ειναι εξαιρετικη επιλογη για all round μοτοσυκλέτα.
    Αρκετα δυσεύρετο ομως μιας και δεν πουλησε!

  3. #3
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    Εαν εισαι ακομπλεξαριστος ως προς την εμφανιση ειναι εξαιρετικη επιλογη για all round μοτοσυκλέτα.

    Αρκετα δυσεύρετο ομως μιας και δεν πουλησε!
    Αυτό είναι και ο λόγος που την ψάχνω και δεν με απασχολεί που δεν πούλησε και πολύ...αυτό το βάζω μεταξύ μας και στα +

  4. #4
    Καλα κανεις.....


    αν θες να εχει οτι και ΟΛΟΙ οι αλλοι παιρνεις TDM ή VStrom!

  5. #5
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Την Κ την εχεις καβαλησει;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #6
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    Καλα κανεις.....


    αν θες να εχει οτι και ΟΛΟΙ οι αλλοι παιρνεις TDM ή VStrom!
    Εγώ λέω ο καθένας με τις ανάγκες του και οι υπόλοιποι με την μάζα.....

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Την Κ την εχεις καβαλησει;
    Ποια απ ολες τις Κ?

  8. #8
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    Ποια απ ολες τις Κ?
    Αυτη που προτεινες σε αλλο θεμα μιας και μου τη θυμησες Κ1200RS
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  9. #9
    Την ειχα για χρονια....φοβερη μοτο....

    την εδωσα και πηρα την GT.

    Πρακτικα αθραυστη, και χωρις σερβις...μονο τα βασικα λαδια ξυδια κλπ...

    Βαλβιδες καθε 40.000 και εαν.

    Ολα τα υπολοιπα απο εξωτερικο στο 1/3 της ελληνικης τιμης.!!!

  10. #10
    240,000 απροβληματιστα χιλιομετρα σου λενε κατι....

    Παλαια ς κοπης BMW!

  11. #11
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Την Κ την εχεις καβαλησει;
    Δεν την έχω και πίστεψέ με μου αρέσει πολύ περισσότερο...αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ...όλα ωραία και καλά....με το fazer φέτος γύρναγα με 170+ σε βόλτες με 4-5 φίλους αλλά μεταξύ μας...τέτοιες μηχανές θέλουν τέτοιες ταχύτητες....
    Αλλά σε ποιό σημείο με τέτοιες ταχύτητες δεν ρισκάρεις στο Ελλάδα την ζωή σου και την ζωή αυτού που έχεις μαζί...;
    Να πάρω μια μηχανή για να την εκμεταλευτώ σε αυτό που προσφέρει 1 στις 30 φορές που θα ανεβαίνω πάνω της....

    Η r1200st έχει πολύ ροπή πράγμα που το βρίσκω πιο χρήσιμο από την ταχύτητα...

    Για να μην πάμε και στο θέμα φορτώματος.....

    Αν με ρωταγες τι θα αγόραζα αύριο για την κ@υλ@ μου θα σου έλεγα hayabusa
    αλλά επειδή το χρήμα είναι πολύ ψάχνω κατι που θα με κάνει χαρούμενο περισσότερο από 10-20% τον χρόνο....Στόχος ταξίδια διπλός ή μονός εξωτερικό (κυρίως διπλός με μπαγκάζια) οπότε η κατηγόρία st είναι μονόδρομος για μένα...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    240,000 απροβληματιστα χιλιομετρα σου λενε κατι....

    Παλαια ς κοπης BMW!

    Φίλε επειδή σε κόβω να ξέρεις...μήπως έβγαζε και έξτρα λασπωτήρα για πίσω ?

  13. #13
    Φίλε gispy.Το R 1200 ST είναι απίθανο μηχανάκι για εμένα προσωπικά το απόλυτο all round boxer αλλά η μαλακία που δέρνει την bmw είναι απερίγραπτη.Το έβγαλε σε λάθος εποχή όταν πλασάριζε το GS και είχε ρίξει όλο το βάρος της εκεί.Εχει απίστευτη οδική συμπεριφορά φρένα από άλλο πλανήτη και ποιότητα κατασκευής καλύτερη από τα GS.Οσο για την εμφάνιση υποκειμενική είναι εμένα μου αρέσει αλλά σε μια χώρα που θεοποιούνται τα XT τα Strom τα GS και τα TDM και η μοτοπαιδεία είναι στο ναδίρ μην περιμένεις πολλά πράγματα.Σε καναδυό ντήλερς θα βρείς ενα δύο μεταχειρισμένα ST σε καλή τιμή.Αν δεν υπήρχει η Honda και αν δεν είχαν γίνει πολλοί οι μαλάκες με τα BMW ίσως και να ξαναγυρνούσα στον έλικα με ένα R 1200 ST...Καλό ψάξιμο

  14. #14
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Εγω εδωσα ακριβως την ιδια μηχανη με τη δικη σου. Υστερα απο 40.000 χιλιομετρα απροβληματιστα μεν, αλλα με μετριαδουρα συμπεριφορα στις χαμηλες ο,τι παρεις κυριολεκτικα να αποδιδει και χαμηλα. Κι αυτο που σου λεω δεν ξερω ποσα χιλιομετρα εχεις κανει, αλλα σιγουρα το εχεις δει.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
    Φίλε επειδή σε κόβω να ξέρεις...μήπως έβγαζε και έξτρα λασπωτήρα για πίσω ?
    Εβγαζε αλλα ηταν εξτρα και κοστιζε πολλα λεφτά!!!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στολή διαιρούμενη για χρήση Sport Touring.
    από Vice στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 09:06
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15
  3. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 07:45
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF