Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Πρώτη μηχανή( με μια ''κλίση'' προς Gs500f)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2008
    Μηνύματα
    17

    Question Πρώτη μηχανή( με μια ''κλίση'' προς Gs500f)

    Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα στο καλά οργανωμένο αυτό forum.
    Είμαι νέος στο φόρουμ όπως καταλαβαίνετε αλλά και στις μοτοσυκλέτες.

    Εβγαλα το ανεξάρτητο δίπλωμα πριν μερικές μέρες και ψάχνω διακαώς για την πρώτη μου μηχανή...Έχοντας ψάξει αρκετό καιρό σε διάφορα sites με μηχανές για κυβικά,ροπές και διαστάσεις μηχανών μου έκατσε πολύ ωραία η Suzuki GS500F καθώς δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω πάνω απο 3 με το ζόρι 3500 Ευρώ για πρώτη μηχανή....(δε διαθέτω και παραπάνω και να ηθελα δηλαδή
    )

    Για να μπω και στο θέμα....Θα ήθελα την άποψη σας για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα και για τα όσα ακούω ότι είναι απαρχαιωμένη,αν και καλή μοτοσυκλέτα...Αν αξιζει να την αγοράσω ή αν θα μου βγάλει προβλήματα και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.Την βρίσκω με 3200 σε μοντέλο 06 οπότε το θεωρώ καλή ευκαιρία....

    Υπάρχουν και άλλες μοτοσυκλέτες που μου αρέσουν όπως το cbf600S h fazer kai h sv650S αλλά εκεί ανεβαίνουν τα χρήματα και οι επιδόσεις....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363

    Re: Πρώτη μηχανή( με μια ''κλίση'' προς Gs500f)

    Έχω το μηχανάκι 2 χρόνια τώρα, άν ξέρεις τί θέλεις δε θα σε απογοητεύσει.

    Ταξιδάκι (Εθνική - επαρχιακό), στροφηλίκη - πίστα (για ξεκαύλωμα όχι για χρόνους), πόλη..... εντούρο!!

    Απο τη μάνα της έχει και καλή αυτονομία (140χλμ/ώρα / 6500-7000rpm, 5,5λιτρα ανα 100 χλμ).
    Μηχανικό πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει, ο κινητήρας είναι παλιός και αξιόπιστος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από I.George
    Την βρίσκω με 3200 σε μοντέλο 06 οπότε το θεωρώ καλή ευκαιρία....
    Να ξέρεις οτι τότε είχε βγεί προσφορά 4400? το ντυμένο και 4000? το γυμνό, και αλήθεια είναι οτι με αυτά τα λεφτά μάλλον μπορείς να βρείς και 600ράκι.

    Άν τελικά καταλήξεις σε αυτό, τότε μπές ΕΔΩ.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2008
    Μηνύματα
    17
    600άρι βρίσκω αλλά θα είναι παλιότερης χρονολογίας και θα προτιμούσα κάτι σχετικά νέο...

    Για χρήση μέσα στην πόλη το θέλω και κυρίως για να μάθω να οδηγώ μιας και αργότερα θα αναζητήσω κάτι σε vfr800 που μου αρέσει πολύ....Ε ταξιδάκια μέχρι Κόρινθο πολύ συχνά άντε και λίγο παραπέρα....Απλά ήθελα να ξέρω πόσο εύκολη είναι στην οδήγηση και πόσο προοδευτικό γκάζι έχει....

    Άλλα από ότι μου είπες είναι μια καλή επιλογή οπότε θα το ψάξω αρκετά παραπάνω με σκοπό να το αγοράσω τελικά σύντομα.




    Και κάτι άλλο:Πως μπορώ να βρω τη συγκεκριμένη μηχανή για test ride?

  4. #4
    πολυ καλο και τιμιο μηχανακι, δεν θα σε τρομαξει καθολου, αντιθετως τα κανει ολα αυτα που θες αξιοπρεπως...

    αν καταληξεις τελικα σε αυτο να εισαι σιγουρος οτι θα το χαρεις πολυ...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2006_gs500f_sn-r_500.jpg 
Προβολές:	733 
Μέγεθος:	35,2 KB 
ID:	139994

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2008
    Μηνύματα
    17
    Αν το βρω και για test ride καλά θα είναι...Επειδή περνάω συχνά από Μιχαλακοπούλου που έχει αρκετά καταστήματα με μοτοσυκλέτες αν το βρω εκεί θα το πάρω μέσα στην πανεπιστημιούπολη που ξέρω και το δρόμο,ευθεία είναι να το οδηγήσω....με μεγαλύτερη ασφάλεια.....:smilea:

    Με εξαίρεση τη Μιχαλακοπούλου υπάρχει άλλο σημείο στην Αθήνα με πολλά μαζεμένα καταστήματα μοτοσυκλέτας να κοιτάξω?Γιατί δεν είναι και εύκολο να το βρω το μηχανάκι δεν κυκλοφορεί πολύ.


    Ευχαριστώ.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από I.George
    Αν το βρω και για test ride καλά θα είναι...Επειδή περνάω συχνά από Μιχαλακοπούλου που έχει αρκετά καταστήματα με μοτοσυκλέτες αν το βρω εκεί θα το πάρω μέσα στην πανεπιστημιούπολη που ξέρω και το δρόμο,ευθεία είναι να το οδηγήσω....με μεγαλύτερη ασφάλεια.....:smilea:

    Με εξαίρεση τη Μιχαλακοπούλου υπάρχει άλλο σημείο στην Αθήνα με πολλά μαζεμένα καταστήματα μοτοσυκλέτας να κοιτάξω?Γιατί δεν είναι και εύκολο να το βρω το μηχανάκι δεν κυκλοφορεί πολύ.


    Ευχαριστώ.
    Βουλιαγμενης, Ιλιουπολεως και Καλλιροης εχει καποια καταστηματα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει το συγκεκριμενο, παρε την suzuki κανενα τηλεφωνο μηπως υπαρχει καποιο μεταχειρισμενο σε καποιο υποκαταστημα και το δινουν για test ride...


  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    CB500s


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cb500.jpg 
Προβολές:	691 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	140016
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    +800 για το cb,δυνατοτερο απο το suzuki και υγροψυκτο.
    VFR 750 RC 36

    VFR 800VTEC RC 46

  9. #9
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46
    καλησπερα σε ολους...καταρχην μακαρι να την παρεις και να φτιαξουμε και δικη μας παρεα....υπαρχουν λιγες στη πιατσα...
    οσο για τη μηχανη την εχω 2 χρονια και ειναι σκυλι ....για μεσα στην Αθηνα και κανα ταξιδι μια χαρα...σαφως παλιας τεχνολογιας, αλλα αξιοπιστη , το μοτερ για καθημερινη χρηση τραβαει καλα χωρις να σε τρομαζει...στριβει καλα, καιει λιγο, της βαζεις και μπαγκαζιερα για να μεταφερεις ευκολα τσαντες κλπ, δεν θελει να στην κλεψει κανενας!!!βασικο νομιζω και αυτο...γενικα για τα λεφτα της παραπανω απο καλη...
    τιμια και αξιοπιστη

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2008
    Μηνύματα
    17
    Για το CB το σκεφτόμουν τόσο το 500αρι όσο και το 400 SF αλλά είναι μοντέλα το λιγότερο 8αετίας όσα έχω βρει και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 2500 για να πάρω μια μηχανή 8αετίας...Η λογική μου λέει ότι οι πιθανότητες να εμφανίσει κάποιο πρόβλημα είναι πολύ περισσότερες από μια μηχανή 2,3 χρόνων όπως η Suzuki...
    Κοιτούσα και για cbf500 και πολύ περισσότερο cbf600s όμως ξεφεύγουν κατά 1000 Ευρώ τουλάχιστον και όσο για τα fazer που επίσης μου αρέσουν ισχύει το ίδιο.
    Τώρα για sv650s δεν ξέρω,ίσως να παραέιναι γρήγορο για πρώτη μηχανή και προτιμώ κάτι με πιο ομαλή ροπή...(όπως επίσης και το fazer είναι αρκετά γρήγορο νομίζω):smilea:

    Κυρίως με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο το μηχανάκι ώστε τα 2,3 χρόνια που έχω στόχο να το κρατήσω να μη με τρέχει στα συνεργεία....Από ταχύτητες και επιταχύνσεις δε με πολυνοιάζει,πρώτη μηχανή είναι όσο λιγότερο τρέχω τόσο πιο πολλές οι πιθανότητες να πάρω δεύτερη,τρίτη......

    Όσο για το θέμα παλιάς τεχνολογίας,ισχύει αλλά βλέπω 50αρακια χοντα 30ετίας να κυκλοφορούν απροβλημάτιστα στους δρόμους σε αντίθεση με πολλές σύγχρονες μηχανές που παρουσιάζουν προβλήματα....όπότε δεν το θεωρώ και τόσο αρνητικό από την άποψη ότι ναι μεν είναι παλιά τεχνολογία αλλά και δοκιμασμένη....

    Η επόμενη επιλογή μου μάλλον θα ήταν το sv650s αν το έβρισκα σε καλή τιμή αλλά φοβάμαι ότι και αυτό όπως και τα μηχανάκια που προανέφερα θα τα ''φοβάμαι'' στην αρχή λόγω μεγάλης ροπής και δε θα τα μάθω σωστά.

    @VOLK κυκλοφορούν ελάχιστες στην Ελλάδα έχεις δίκιο αλλά διάβασα ότι σε άλλες χώρες του εξωτερικού έχει πουλήσει πολύ το συγκεκριμένο μηχανάκι για καθημερινή χρήση...

  11. #11
    Tο μηχανακι το έχω δύο χρόνια αλλα το γυμνό μοντελο. Συμφωνώ με τα παιδια πιο πανω--πολύ καλή επιλογη για πρώτη μηχανη. Παει και ταξίδια και πιο μακρυα από Κορινθο. Αξίζει να το παρεις.
    sotomoto

  12. #12
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    To CB500s ερχοταν κανονικα απο τον ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟ μεχρι περσι με καλη τιμη οποτε δεν παιζει να ειναι ολα οσα βρισκεις 8ετιας. Κοιτα η μηχανη ειναι υγροψυκτη, αυτο και μονο την τοποθετει σε αλλο επιπεδο. Επειτα ειναι αιθητα πιο γρηγορη. Το fazer δεν κανει για πρωτοπειρο και οχι λογο ιπποδυναμης, αλλα γιατι στα χαμηλα δεν αποδιδει καλα και σε οσους πρωτοανεβαινουν δινει μια αισθηση οτι θα πεσει [που αυτος ο χρονος προσαρμογης πολλαπλασιαζεται για εναν απειρο-πρωτοπειρο]. Το bandit αποδιδει καλα και χαμηλα και στις μεσαιες, αυτο το καθιστα καλυτερη επιλογη, αλλα η ιδανικη μηχανη που μπορει να σιγονταρει ενα πρωτοπειρο αλλα και να εκτιμηθει απο εναν εμπειρο αναβατη σε αλλους τομεις φυσικα ειναι η CBF600s. Το suzuki δεν ειναι κακο μηχανακι. Ειναι ομως παρωχημενο σχεδιαστικα [και το CB500s δεν ειναι καλυτερο] αλλα πολυ περισσοτερο τεχνολογικα. Επισης καλο μηχανακι ειναι και το er-6 με γυμνη και φερινγκατη εκδοση. Αλλα ισως καποιος αλλος μπορει να σου πει αν κανει η οχι για πρωτοπειρο, εγω δεν το ξερω οδηγικα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  13. #13
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46
    ασφαλως υπαρχουν και καλυτερες μηχανες....ομως αφενος ειναι αρκετα νεο μοντελο (ως προς την κατασκευη) και προσωπικα εχω προβλημα με τα μεταχειρισμενα και ετσι προτιμω καινουργιο και χειροτερο παρα παλιο και μεγαλυτερης κατηγοριας...
    κατα δευτερον ειναι αξιοπιστο και κοστιζει οσο ενα σκουτερακι....απο το οποιο ειναι σαφως καλυτερο και ασφαλεστερο. Επιπλεον ειδικα το f Που εχω κανει μια χαρα για ταξιδια αρκει να μην κυνηγας τελικες που σαν απειρος μαλλον θα το αποφυγεις απο μονος σου..
    Τελος το γεγονος οτι στην Ελλαδα δεν πουλησε (ισως γιατι ειχε το "ελαττωμα" να εχει "μονο" δυο κυλινδρους ενω στην Αμερικη κυκλοφορει και μοντελο 08 αλλα και στην λοιπη Ευρωπη μαλλον αποδεικνυει οτι για τα λεφτα του αξιζει..
    εν παση περιπτωσει η αγορα εχει τοσα προιοντα που κανουν για ολα τα γουστα και νοοτροπιες...[URL=http://gstwin.com/]
    μπορεις να δεις καποια πραγματα και εδω

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2008
    Μηνύματα
    17
    Για το zzr400 της kawasaki μοντέλο 00 ποια είναι η γνώμη σας?

    Το είδα σε σχετικά καλές τιμές, καλύτερες από ότι έβρισκα SF KAI cb500.Είναι στα 53 άλογα

    ιπποδύναμη και βάρος 197kg.

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    CB500s


    το πρωτο μου μηχανακι !!!!!!!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρωτη Μηχανη με μικρο budget?
    από SteriosEnd στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2011, 00:19
  2. Για πρώτη μηχανή μια Svουρίτσα...
    από Scandal στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 08:42
  3. «Γίνεται και με μια....»
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2005, 00:51
  4. Μια μηχανή είναι μια παρέα
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 12:11
  5. Πρώτη επαφή με πίστα.......?
    από polste στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 16:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF