Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Ερευνα λιπαντικων..Προσοχη

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489

    Ερευνα λιπαντικων..Προσοχη

    Φιλοι μου καλησπερα...και παλι.Επειδη ειμαι αρκετα ψυρρας μεχρι βλακιας στο xt μου βαζω τα λιπαντικα της bel ray - thumper 20/50 τα οποια εχουν σχεδιαστει συγκεκριμενα για μονοκυλινδρα κτλ κτλ. Αλλο το θεμα ομως.Μεχρι στιγμης 2 φορες εχω παρει απο 2 διαφορετικα καταστηματα κ αυτο επειδη η τιμη τους ειναι λιγακι ακριβη 14-15 ευρω το λιτρο.Ψαχνοντας λοιπον στο ιντερνετ προσφατα βρηκα το website της trade-wind (Λαμπριανίδης & Σ.Ι.Α),με καταπληκτικες τιμες.π.χ το συγκεκριμενο προιον (τα thumper δηλαδη) τα βρηκα 11 ευρω το λιτρο.Εφυγα λοιπον το περασμενο Σαββατο και κατεβηκα στον Πειραια και χτυπησα 2 κιλα γιατι μου ειχε περισσεψει ενα λιτρο απο προηγουμενη αλλαγη,πηρα επισης φιτρο λαδιου και μπουζι σε καταπληκτικες τιμες.
    Παρατηρησα το εξης: α) στο πισω μερος σε σχεση με προηγουμενα ιδια προιοντα απο αλλο καταστημα, δεν υπαρχει πανω πανω ενας τυπωμενος κωδικος και ημερομηνια παραγωγης β) στο μπροστινο μερος ολα τα προηγουμενα που ειχα εγραφαν: synthetic blend ενω αυτο που πηρα το τωρα γραφει σκετο semi-synthetic.Κυκλοφορουν γενικοτερα θρυλοι για αντιγραφες λιπαντικων ή με φτωχοτερα σε ποιοτητα χημικα ή ακομα και με προδιαγραφες για αλλη χώρα (οχι για τις θερμοκρασιες της Ελλαδας δηλαδη).Παρακαλω πειτε αν ξερετε κατι...Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη που γινομαι κουραστικος!
    Γιαννης

    http://img520.imageshack.us/my.php?i...uctbackrf2.jpg (Προιον που χρησιμοποιουσα)
    http://img381.imageshack.us/my.php?i...uctbackzf3.jpg (Το τελευταιο νεο-προιον)
    http://img381.imageshack.us/my.php?i...tsfrontaw0.jpg (Διαφορες Ετικετας Μπροστα)



  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Ριξτε και μια ματια σ αυτο το φορουμ οποιος δεν βαριεται
    http://www.bikenet.gr/forum/index.ph...e;topic=3417.0

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Καλα δεν ειναι απαραιτητα μαιμου το 2ο...

    Το οτι ειναι ημισυνθετικο δικαιολογει το οτι ειναι πιο φτηνο απο το 1ο που αγορασες...
    Αυτα τα 2 λαδια δεν ειναι ιδια ετσι κι αλλιως...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    τι λες πανο μου! 1thumper υπαρχει! Υποτιθεται οτι δεν ειναι διαφορετικα προιοντα..αν με καταλαβες!

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ναι αλλα το ενα λεει full synthetic ενω το αλλο semi-synthetic...

    να σου πω την αληθεια δεν την ειχα ακουστα καν τη μαρκα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    την bel-ray????σορρυ αλλα θεωρειται απο της ποιο κορυφαιες!

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
    την bel-ray????σορρυ αλλα θεωρειται απο της ποιο κορυφαιες!

    μπορει ρε συ απλα εγω δεν την ηξερα...


    αλλα και παλι δε νομιζω να βγαζει μονο full synthetic λαδια,θα εχει και σειρα με ημισυνθετικα...
    τωρα βεβαια υποθεσεις κανω...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    τελος παντων..οκ!τα thumper ειναι τα πιο κορυφαια λαδια στο ειδος τους 20/50 για μονοκυλινδρα.!αλλο το θεμα ομως ειναι....ας απαντησει καποιος που εχει καποια εμπειρια!

  9. #9
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    υποθέτω οτι η διαφορά συσκευασίας έχει να κάνει με την διαφορετική πηγή του προϊόντος.
    δηλ. οτι το πρώτο (αυτό που αγόρασες πριν δηλ.) να ειναι ''επίσημης εισαγωγής'' (μαμά εταιρεία-->τοπικός αντιπρόσωπος-->δικτυο διανομής-->κατάστημα λιανικής) ενώ αυτο που αγόρασες απο τον Λχχχχχδη να ειναι απευθείας εισαγωγή απο Αμερική. καμιά φορά ο κατασκευαστή μπορεί να αλλάξει λίγο (έως πάρα πολύ) την συσκευασία ενος προϊόντος ανάλογα με την χώρα διάθεσης ή κατασκευής....

    βάζω και μια φωτό απο τον ιστοτόπο της BelRay οπου φαινεται οτι το διαφημιζόμενο μπουκάλι ειναι ιδιο με αυτό που αγόρασες....

    ΕΔΩ το λίνκ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	futurearts (medium).jpg 
Προβολές:	845 
Μέγεθος:	43,5 KB 
ID:	140094
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  10. #10
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    επίσης πολύ ενδιαφέρον (για σένα ειδικά φίλε apsogos ) είναι το παρακάτω ''ενημερωτικό'' έντυπο που αφορά στους thumper κινητήρες και στο εν λόγο thumper λιπαντικό ειδικότερα..

    λέει μεταξύ άλλον η BelRay :...Bel-Ray Thumper 4-Stroke Racing Motor Oil, a blend of synthetic
    and mineral based oils, in two multi-grade viscosities:....

    και παρακάτω : ...Bel-Ray chose a synthetic blend formulation for Thumper 4-Stroke
    Racing Motor Oil for two reasons...

    στην σελ.4 του παρακάτω .pdf αρχείου---> ΕΔΩ

    άρα, και οι δύο συσκευασίες αφορούν στο ίδιο ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΟ λιπαντικό. τουλχ, αυτό συμπεραίνω εγώ...:wacko:


    αυτά..
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2008
    Μηνύματα
    18
    απο που συμπεραναμε παιδια οτι το ενα ειναι ημισυνθετικο και το αλλο συνθετικο?
    synthetic blend λεει το ενα semi synthetic το αλλο
    ΚΑΙ ΤΑ 2 ειναι ημισυνθετικα.συνθετικο ειναι μονο οποιο λαδι γραφει full synthetic και κανενα αλλο
    οσο για τα 2 λαδια ναι ειναι διαφορετικα στο γενονος οτι το αριστερα ειναι η ευρωπαικη εκδοση και το δεξια η αμερικανικη(δειτε μοναδα μετρησης και σε quart)

  12. #12
    Βασικά σε κάθε περίπτωση, και τα 2 προϊόντα έπρεπε να έχουν συσκευασίες (εννοώντας τις ετικέτες τους, αν όχι σχέδιο και χρώμα μπουκαλιού) με εμφανείς διαφορές ώστε να ξεχωρίζουν καλύτερα, όπως διαφορετικά χρώματα, και πιο ξεκάθαρη ιδιότητα.

    Ο apsogos, εφόσον ανυποψίαστος, έπρεπε να "ειδοποιηθεί" απ το προιόν πριν την αγορά και όχι κατόπιν εορτής.

    Οι κατασκευαστές οφείλουν να δίνουν ξεκάθαρα στον καταναλωτή να καταλάβει τι πάει ν αγοράσει.
    Oι γραφίστες που φτιάξαν τις ετικέτες έχουν ευθύνη, αν δεν είναι επιλογή της Bel Ray.

    Τώρα, αν φτιάχνουν άλλα για Ευρώπη, άλλα για Αμερική δε το ήξερα, αλλά κι αυτό πρέπει να δηλώνεται πάνω στο προιόν, εάν και εφόσον παίζει ρόλο, πράγμα που ούτε αυτό συμβαίνει.

    H συσκευασία του προιόντος, νομίζω, είναι λίγο "φάουλ".

    Also fart in trams...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Στο θεμα μας ομως...εγω δεν ειμαι σιγουρος αν πραγματικα ειναι οκ το λαδι...αυτο που πηρα..(original) και αν κανει για την Ελλαδα!εχω στειλει μυνημα στην Αμερικη και περιμενω σαν μ@λ@κ@ς απαντηση....τι πραγματα γινεται?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Το ελυσα και αυτο το θεμα.....!οποιος ενδιαφερεται στελνω π.μ!

  15. #15
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
    Το ελυσα και αυτο το θεμα.....!οποιος ενδιαφερεται στελνω π.μ!
    Στειλε μπ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΣΟΧΗ!! το ξαναλεω ΠΡΟΣΟΧΗ!!
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 12:27
  2. ΠροσοΧη ΠροσοΧη!!!!!!!!
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 19:32
  3. Νεοσ Ιοσ!!προσοΧη!!!
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2003, 17:17
  4. ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    από live_2_ride στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 07:39
  5. Νεοσ Ιοσ - Διαβαστε Με ΠροσοΧη
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF