Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 99

Θέμα: Οδηγίες για να γράφουμε Ελληνικά (και σωστά)

  1. #16
    Τι να πω τα ελληνικα οταν τα γραφεις στο pc ειναι κουραστικά αλλά αν είναι να διεκολύνει τους υπολοιπους... παντως με τα greeklish η γλωσσα δεν πιστευω οτι καταστρεφεται ή οτι αν καποιος γραφει με greeklish τοτε δν ξερει να γραφει ελληνικά... whatever o,ti ton voleuei ton kathena

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Awesomesauce
    Τι να πω τα ελληνικα οταν τα γραφεις στο pc ειναι κουραστικά
    μια συνήθεια είναι φίλε

    εγώ δυσκολεύομαι πολύ να γράψω αγγληνικά αφού δεν το κάνω ποτέ και συνεπώς δεν το έχω συνηθίσει

    π.χ. πάω να γράψω σίγμα τελικό και μου βγαίνει w

    όσο για την καταστροφή της γλώσσας με τα αγγληνικά, ναι έτσι θα γίνει, αφού πολύ απλά γράφοντας διαρκώς αγγληνικά ξεχνάς την ορθογραφία σου και τελικά καταλήγεις να μη γράφεις σωστά στην ίδια σου τη γλώσσα

    όταν λοιπόν οι ίδιοι οι έλληνες αδυνατούμε να γράψουμε σωστά ελληνικά, πάπαλα η γλώσσα, άμα δεν την κρατήσουμε εμείς σώα ποιός άλλος θα το κάνει;

  3. #18
    Τα greeklish φιλε δημιουργηθηκαν για να διευκολυνουν μια κατασταση που αλλους τους βολευει και αλλους οχι. Το να τα χρησιμοποιείς βεβαια σε μεγαλο βαθμο τοτε ναι, αυτο θα ηταν καταστροφικο. Δεν μπορω ομως να πιστεψω πως με το να γράφεις αγγληνικα οταν θες να πεις κατι γρηγορα και ευκολα ειναι κακο. Εδω δεν κανουμε διαγωνισμο ωρθωγρραφύας

    Εξακολουθω να λεω πως ο καθενας γραφει οπως τον βολευει. Αν παντως ενδιαφερομαστε για την γλωσσα μας κυριοτερο ειναι να ασχοληθουμε με την σωστη παιδεια και τα σχολεια και να αφησουμε αυτες τις λεπτομερειες με τα αγγληνικά. Τοτε ομως το θεμα παει αλλου και ξεφευγουμε!


  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Awesomesauce
    Τα greeklish φιλε δημιουργηθηκαν για να διευκολυνουν μια κατασταση που αλλους τους βολευει και αλλους οχι.
    τα αγγληνικά δημιουργήθηκαν για να διευκολύνουν μια κατάσταση ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μια συνήθεια είναι φίλε

    εγώ δυσκολεύομαι πολύ να γράψω αγγληνικά αφού δεν το κάνω ποτέ και συνεπώς δεν το έχω συνηθίσει

    π.χ. πάω να γράψω σίγμα τελικό και μου βγαίνει w

    όσο για την καταστροφή της γλώσσας με τα αγγληνικά, ναι έτσι θα γίνει, αφού πολύ απλά γράφοντας διαρκώς αγγληνικά ξεχνάς την ορθογραφία σου και τελικά καταλήγεις να μη γράφεις σωστά στην ίδια σου τη γλώσσα

    όταν λοιπόν οι ίδιοι οι έλληνες αδυνατούμε να γράψουμε σωστά ελληνικά, πάπαλα η γλώσσα, άμα δεν την κρατήσουμε εμείς σώα ποιός άλλος θα το κάνει;
    +100000
    "...του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    μια συνήθεια είναι φίλε

    εγώ δυσκολεύομαι πολύ να γράψω αγγληνικά αφού δεν το κάνω ποτέ και συνεπώς δεν το έχω συνηθίσει

    π.χ. πάω να γράψω σίγμα τελικό και μου βγαίνει w

    όσο για την καταστροφή της γλώσσας με τα αγγληνικά, ναι έτσι θα γίνει, αφού πολύ απλά γράφοντας διαρκώς αγγληνικά ξεχνάς την ορθογραφία σου και τελικά καταλήγεις να μη γράφεις σωστά στην ίδια σου τη γλώσσα

    όταν λοιπόν οι ίδιοι οι έλληνες αδυνατούμε να γράψουμε σωστά ελληνικά, πάπαλα η γλώσσα, άμα δεν την κρατήσουμε εμείς σώα ποιός άλλος θα το κάνει;
    Ποια γλωσσα να κρατησουμε ?
    γιατι να την κρατησουμε ?
    οταν οι ιδιοι που μας κυβερνανε μας βλεπουν σαν ξενους ςτον ιδιο μας τον τοπο .

    γι''αυτο και γω απο δω & περα θα γραφω σε greeklish mias και με βολευει .

    sorry alla me voleyei ayto to system grafhs .

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLUE SPACE
    Ποια γλωσσα να κρατησουμε ?
    γιατι να την κρατησουμε ?
    οταν οι ιδιοι που μας κυβερνανε μας βλεπουν σαν ξενους ςτον ιδιο μας τον τοπο .

    γι''αυτο και γω απο δω & περα θα γραφω σε greeklish mias και με βολευει .

    sorry alla me voleyei ayto to system grafhs .
    Εεεεε?

    Αν βλέπεις κάποια σχέση μεταξύ της μητρικής σου γλώσσας και των εκάστοτε πολιτικών, παραδίδω τα όπλα. :hypnotize
    Δυστυχώς όμως δεν συχνάζουν πολλοί πολιτικοί στο moto.gr για να λάβουν το μήνυμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #23
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLUE SPACE
    Ποια γλωσσα να κρατησουμε ?
    γιατι να την κρατησουμε ?
    οταν οι ιδιοι που μας κυβερνανε μας βλεπουν σαν ξενους ςτον ιδιο μας τον τοπο .

    γι''αυτο και γω απο δω & περα θα γραφω σε greeklish mias και με βολευει .

    sorry alla me voleyei ayto to system grafhs .
    Τα greeklish, δεν είναι καταστροφή της γλώσσας μας, αλλά φυσική εξέλιξή της και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας. Αν θες να γράφεις έτσι και εγώ, έχω κάθε δικαίωμα να μην σε διαβάζω. Νόου οφένς και απολύτως καμία παρεξήγηση.

    !!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...!!!!!!!!!
    Άκου αυτοί που κυβερνάνε...

  9. #24
    Mια μικρή παρένθεση. Όπως έλεγε και ο Πλάτωνας: "διάνοια και λόγος, το αυτόν"
    Η ελληνική γλώσσα δεν είναι εργαλείο για να επικοινωνούμε, είναι η ταυτότητά μας,
    η έκφραση της σκέψης μας.

    Από την άλλη, ακόμα και ο ευτελισμός της γλώσσας (δεν εννοώ τα greeklish) είναι η εξέλιξή της,
    όσο και αν μας φέρεται περίεργο, γιατί η γλώσσα είμαστε εμείς!

    Γιαυτό, γράφτε ελληνικά, να γουσταρίζουμε (ο ευτελισμός της γλώσσας που ανέφερα )

    Γνώμη μου..


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Τα greeklish, δεν είναι καταστροφή της γλώσσας μας, αλλά φυσική εξέλιξή της και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας.
    Τα greeklish τα χρησιμοποιούσαν παλιότερα όταν οι υπολογιστές δεν υποστήριζαν ελληνικά.Τώρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιούνται.
    Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται

  11. #26
    πρεπει να καθιερωθει να γραφουμε ελληνικα μεσα εδω.
    εγω ας πουμε που στην δουλεια μου ειμαι μπροστα σε πισι 9 ωρες, λογω χρονου, γραφω greeklish σε καποια θεματα... αυτο γινετε πολυ καιρο τωρα. Προχθες που πηγα να γραψω ελληνικα με το χερι ενιωσα σαν να δυσκολευόμουν. Το Ε το εγραφα e και κατι τετοια... ντροπη μας...

    και επισης ειναι και τραγικα δυσκολο να διαβασεις κειμενο σε greeklish ....

    τελος παντων...


    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

    Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται

    και γω δεν θυμαμαι καποιες λεξεις γιαυτο εβαλα λεξικο απο το mozilla μου και ειμαι μια χαρα... σιγα μην ντραπουμε γιαυτο. Εδω κανουμε αλλα αισχη αυτο μας πειραξε??


    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται
    Άρα, μάλλον, πρέπει να προσπαθούμε να γράφουμε και να μιλάμε σωστότερα ελληνικά.
    Σαν μια άσκηση για τον εαυτό μας. Τα sudoku είναι καλύτερα?

  14. #29
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

    Εκτός αν κάποιος είναι σκράπας από ορθογραφία και δε θέλει να εκτίθεται
    Οπότε πάμε πάλι στο
    ¨
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    ...και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας.
    Βαρεμάρα για τα πάντα και για όλα...
    Από το να μάθουμε ορθογραφία, μέχρι και στο να εκφραστούμε.
    Γιατί κάποιος να μην ξέρει ορθογραφία σήμερα..;
    Ήταν στο χωράφι όλη μέρα και δεν είχε χρόνο να διαβάσει..;

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Τα greeklish, δεν είναι καταστροφή της γλώσσας μας, αλλά φυσική εξέλιξή της και καθρέπτης της μίζερης και άθλιας εποχής που περνάει το έθνος μας. Αν θες να γράφεις έτσι και εγώ, έχω κάθε δικαίωμα να μην σε διαβάζω. Νόου οφένς και απολύτως καμία παρεξήγηση.

    !!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...!!!!!!!!!
    Άκου αυτοί που κυβερνάνε...
    kalispera pan kai fisika dikaiwma tou kathenos einai an tha diavasei kati h oxi .
    epilogi tou kathenos einai apla kati pou gnwmh mou panta exiperetei opws o tropos grafis giati na allaxei ?
    otan se ola ta ellinika site to 85 % grafei etsi tote einai oligon dyskolo na sinithisei to xeri sthn ellinikh grafh .
    ayta & thanks apla kouventa kanoume .

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. links για να μαθουμε τιποτα και εμεις ....
    από idi στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2006, 20:58
  2. ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 11:34
  3. Για να μην ψάχνεστε και εσείς...(μηχανικό)
    από gispy στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2006, 17:24
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF