Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: γιατι οσοι ξεχνάνε ειναι υποχρεωμένοι να τα ξαναζήσουν

  1. #16
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    οσοι τα ζησαν δεν ξεχνουν ...

    τα διηγουνται τα θυμουνται κατι βραδυα .

    ποναν μεσ τους βαθεια .

    οι νεοτεροι δεν τα ξερουν απλα .

    εντομεταξι πολοι απο οσους τα ζησαν, στην υποχρεοση τα παιδια τους

    να ειμην πεινασουν να μην τους λειψει τιποτε

    δεν τα περναν στην επομενη γενοια . δεν σηζητανε με τους απογωνους και

    καπου εκει χανετε η ιστορια οχι μονο του τοπου αλλα και τις ιδιας της οικογενειας

    που μεγαλωσαμε....


    βασικο δε οτι εχει χαθει πλεον η παραδωση της οικογενειας

    που ολοι καθονταν μιλαγαν οι μεγαλυτεροι , ακουγανα οι νεοτεροι και ετσι

    η ιστορια τοσο του τοπου της εθνικοτητος ακομη και της ιδιασ της οικογενειας που μεγαλωνουμε

    χανετε μεσα στο χρονο .....


    κανεις δεν ξερει πλεον απο που καταγεται πως το ονομα οι παππουδες προππαπουδες , γιαγιαδες

    τι καναν τι βηματα εγιναν για να φτασει σημερα να ζει εδω η οικογενεια μου - σου - σας ...


    δυστιχος σε λιγο καιρο μπορει και ολα αυτα να ακουγωνται σαν ενα παραμυθη ....



    δυστηχως εχει ηρθε η εποχη του "τωρα"....


  2. #17
    Αυτα να βλέπετε γμτ το σπιτάκι τους μέσα,
    και να τα θυμάστε τώρα που μας πασάρουν για "αδέρφια" μας τους σκύλους απο τις στέπες.
    Τα σύνορα της αγάπης και σκατά στον Τάφο τους.


    Εάν παρεκτράπηκα,λυπάμαι αλλά είναι Δευτέρα...
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  3. #18
    Μπράβο Ται

    που μας θύμισες ξανά την ημερομηνία αυτή....

    Οποίος θέλει να μάθει ιστορία διαβάζει μόνος του...
    μην περιμένετε μόνο από το (κατευθυνόμενο) σχολείο,
    τότε που ΔΕΝ μελετούσατε αλλά αποστηθίζατε....

    μιλήστε με ανθρώπους που ηρθαν από τα μέρη αυτά....και δείτε την θλίψη-και την αξιοπρέπεια στα μάτια τους....

    Προ ενός περίπου έτους έφυγε από την ζωή η Φιλιω Χαϊδεμένου….μια καταπληκτική γιαγιά, από τα Βουρλά της Μ.Ασιας που έκανε σκοπό της ζωης της να μην ξεχάσει κανείς το τι συνέβη εκεί…..και έζησε 108 έτη….

    Διαβάστε το βιβλιο της «Τρεις αιώνες μια ζωή» από έναν άνθρωπο που όντως έζησε σε 3 αιώνες!!!! Και θα μάθετε πολλά πράγματα για την ζωή και για την κοινωνία μας!...πράγματα που κανείς δεν θα σας πει και κανείς δεν θα σας δείξει….

  4. #19
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    ακομα πληρωνουμε την υβρη που διεπραχθει με τον τριακονταετη πολεμο και την προδοσια που εγινε στην μαχη του ματζικερτ.κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση , ειναι οτι στη γνωστη ελληνικη υπερπαραγωγη των τελευταιων ετων ,δειχνει τους τελευταιους εναπομειναντες της πολης να φευγουν με το τρενο σα να πηγαινουν εκδρομη.
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  5. #20
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Το ότι κάποιοι ξεχνούν, αυτό είναι αληθές. Τυγχάνει να ξεφυλλίζω που και που τα βιβλια του σχολείου και πέρα από την εξαίρεση της ακατανόμαστης ("συνωστισμός" ... ) τα περισσότερα βιβλία δεν θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω κακά. Μέτρια ίσως κάποια από αυτά αλλά όχι απαράδεκτα. Σκεφτείτε τέλος ένα παιδάκι της εποχής του εγκλεισμού, της καλοπέρασης και του νεοφιλελευθερισμού να διαβάζει απομνημονεύματα Κολοκοτρώνη ή για τα γεγονότα Σμύρνης-Πόλης.

    Για εμένα το μεγάλο πρόβλημα είναι η έλλειψη ελεύθερου χρόνου που αποκλείει την περίπτωση του να κάτσει κάποιος να διαβάσει σοβαρά και χαλαρά κάποια σημαντικά εξωσχολικά βιβλία, ώστε να εμβαθύνει στα σημαντικά ιστορικά γεγονότα.

    Προσωπικά ακολουθώ την εξής τακτική - έτσι για δοκιμή - για ένα δύο χρόνια ...
    Έχω κόψει εντελώς την τηλεόραση και ακούω μόνο ραδιόφωνο, είτε στην δουλειά είτε όταν κάνω κάποια εργασία στο σπίτι για να γλυτώνω χρόνο από τη ζωή μου.
    Τον χρόνο που σπαταλούσα στα παράθυρα και τις συζητήσεις της τηλεόρασης, τον έχω αφιερώσει στην ανάγνωση κάποιων σημαντικών βιβλίων από διαφορετικούς τομείς της ζωής.

    Έχω δει μεγάλη διαφορά τόσο στο τρόπο σκέψης μου, όσο και και στο τρόπο με τον οποίο κρίνω τους άλλους.

    Επαναλαμβάνω όμως ότι το γεγονός ότι μας έχουν μαντρώσει μέσα σε πόλεις, είμαστε θαμώνες του καθιστικού μας, μας αναγκάζουν εμμέσως να εργαζόμαστε σε 1-2 ή 3 δουλειές έχει άμεση σχέση με την επιδίωξη κάποιων κέντρων συμφερόντων(εντός και εκτός χώρας) να μας γίνεται πλύση εγκεφάλου με τις πληροφορίες που αυτοί θέλουν. Αν διαβάσετε κάποια απλά πράγματα για την λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου, θα διαπιστώσετε ότι ο εγκέφαλος έχει κάποιες "διαδικασίες αυτοπροστασίας". Δηλαδή δεν αντέχει να επεξεργάζεται απεριόριστες ποσότητες πληροφορίας οπότε κάποιες από αυτές -συνήθως αυτές που είναι παλιές(σχολείο-βιβλία που διαβάσαμε μικροί)- τις αποθηκεύει σε "απόμακρα σημεία" και ανακαλεί μόνο αυτές τις οποίες χρησιμοποιεί συχνά (TV) .

    Αν λοιπόν αυτοί καταφέρουν να μας κάνουν ΜΟΝΟ να δουλεύουμε, να τρώμε, να πίνουμε, να βλέπουμε αυτά που αυτοί θέλουν και όχι αυτά τα οποία έχουν αξία για το μέλλον και την πρόβλεψη του, τότε απλά θα πετύχουν την αδρανοποίηση μας ως κοινωνικό σύνολο με ότι αυτό συνεπάγεται για το απώτερο μέλλον.
    Πάντα όρθιοι

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αντε να μου πείτε οτι αγαπιόμαστε με τους Τούρκους τώρα.
    Μα πάμε καλά?
    Μπορεί ο κόσμος να μην ξέρει λεπτομέρειες, αλλά βασικά όλοι θεωρούν τους γείτονες την μεγαλύτερη απειλή για το κράτος μας ,για να το πώ κόσμια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Για εμένα το μεγάλο πρόβλημα είναι η έλλειψη ελεύθερου χρόνου που αποκλείει την περίπτωση του να κάτσει κάποιος να διαβάσει σοβαρά και χαλαρά κάποια σημαντικά εξωσχολικά βιβλία, ώστε να εμβαθύνει στα σημαντικά ιστορικά γεγονότα.
    +++όσα θες...
    Το πιο σωστό αυτό είναι...

  8. #23
    Εγειναν!!
    στο κεφάλι μας το νιώσαμε!
    Μα καλό ειναι όμως, να μην ξεχνάμε, οτι οι ΆΝΘΡΩΠΟΙ αυτοί (οι Τούρκοι), που τσαλάκωσαν-έκαψαν-κατέστρεψαν της περιουσίες, της οικογένειες, το παρελθόν, το παρόν, και το μέλλον, των (Ελλήνων) συνΑΝΘΡΏΠΩΝ τους, το έκαναν αυτό, με τον ίδιο φανατισμό που το έκαναν -κάνουν όλοι οι άλλοι!!
    Η προσοχή στην μνήμη δεν είναι ΜΟΝΟ για το ποιοι το έκαναν,
    αλλά πως τους φανάτισαν, και με τι χαζό μυαλό ποτισμένο από μίσος, πίστεψαν οτι για την μιζέρια τους, φταίνε οι "άλλοι" και οτι η ζωή τους θα καλυτερέψει μονο οταν οι "αλλοι" πάψουν να υπάρχουν.
    Δεν ξερω αν ειναι "φίλοι" "εχθροί".....................σήμερα

    Το μόνο που ξέρω είναι,

    οτι το στομάχι τους,

    όταν γουργουρίζει από την πείνα,

    κάνει τον ίδιο ακριβώς θόρυβο με το δικό μου.


    και οτι το γουργουρητό αυτό,



    είναι κακός σύμβουλος.




    ΓΝΩΜΙΚΌ
    "η ειρήνη εγκαθίσταται σε λιγδωμένα άντερα"
    "tai"

    μην ξεχνάμε μεν, αλλά να προσέχουμε και τι μασουλάμε δε!
    για μα μην γίνουμε ίδιοι

  9. #24
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    ολοι τριγυρω μας ξυγιουνται αρμυρο φυστικι και εμεις το παιζουμε υπερανω,ειμαστε βεβαια ευρωπαιοι ισχυροι και χορτατοι ,ε ,μη χασουμε και το φοβερο μας επιπεδο πεφτοντας στο επιπεδο τους :ZZZ:
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
    ολοι τριγυρω μας ξυγιουνται αρμυρο φυστικι και εμεις το παιζουμε υπερανω,ειμαστε βεβαια ευρωπαιοι ισχυροι και χορτατοι ,ε ,μη χασουμε και το φοβερο μας επιπεδο πεφτοντας στο επιπεδο τους :ZZZ:
    η διαφορά του επιπέδου του Οθωμανού-τουρκου απο του Ελληνα , φταίει (κατα κάποιον τρόπο και οχι μονο) που εμείς τριπλασιάσαμε την Ελλάδα μεσα σε 3-4 γενιές και αυτοί παραλίγο να εξαφανίσουν μια αυτοκρατορία.
    Η βαρβαρότητα δεν έφερε ΠΟΤΕ περισσότερα οφέλη απο την πολιτική.

  11. #26
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    θα ηθελα πολυ να αναπτυξω τα περι πολιτικης ,πολεμου ,πολιτισμου ,βαρβαροτητας αλλα θα χαθει η μπαλα και δε θα βγει νοημα.προς το παρον θα κρατησω καταχωνιασμενα τα χαρτια που μας εδωσαν οι φιλοι τουρκοι και που αποδεικνυουν τι μας πηραν .παω να ριξω μια γρηγορη μαρτια στον θουκυδιδη ,η,μηπως στον αισχυλο ?αυτοι κατι θα ξεραν παραπανω απο μενα.
    Υ.Γ ξερω οτι θα ακουστει καπως,αλλα οταν φιλοι ,μου προτεινουν να παμε εκδρομη στην πολη με τις μηχανες ,απαντω μονο με το αποβατικο.
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    παλικαρια εχω την εντυπωση οτι ο θειος tai βαζοντας το συγκεκριμενο τιτλο στο θρεντ δεν εννοουσε οτι θα τα ξαναζησουμε απαραιτητα σαν θυματα, εκτος και αν υποθετω λαθος οποτε ζητω συγγνωμη.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    παλικαρια εχω την εντυπωση οτι ο θειος tai βαζοντας το συγκεκριμενο τιτλο στο θρεντ δεν εννοουσε οτι θα τα ξαναζησουμε απαραιτητα σαν θυματα, εκτος και αν υποθετω λαθος οποτε ζητω συγγνωμη.
    ανιψιέ καλά κατάλαβες.
    η μαλακια ειναι μια!
    Η θέση αλλάζει, ανάλογα την επιλογή που έκανες πριν, ή ανάλογα την τύχη σου (που σε αυτά δεν εχει τύχη)
    Οσες φορες εχεις μυαλό και δεν πας αμάσητη την Χ παπαριά που λέν για το καλό σου, τόσες φορές ΔΕΝ θα πηδάνε εσένα!!
    Οσες φορές πιστέψεις οτι η ανθρωπιά και η αδελφοσύνη είναι ασθένεια που κολλάει και μόλις πλησιάσεις τον άλλον, θα φερθεί και αυτός έτσι, τόσες θα σε τσούξει
    Οσες φορές κάνεις ΠΟΛΙΤΙΚΗ προσπάθεια, να εξανθρωπίσεις εναν φανατικό, τόσες φορές εχεις ελπίδα να ζεις με ειρήνη.

    ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΆΜΕ
    φανατικος ειναι
    1ον αυτος που πιστεύει οτι ξέρει το σωστό
    2ον δεν το συζητά
    3ον μισεί τον διαφορετικά φρονούντα

    για να μην βολευόμαστε με ταμπέλες και βγάζουμε το εαυτό μας απ'όξω!!
    Όλοι ήμαστε από φύση φανατικοί!!!
    Οι έξυπνοι, οι μορφωμένοι (οχι οι εγγράμματοι απαρέγκλιτα), οι πονηρεμένοι (καχύποπτοι), οι εγκρατείς στα πάθη τους, καταφέρνουν μερικές φορές να ΜΗΝ είναι.
    Θέλει προσπάθεια να μην γίνεις ανθρωποφάγο ζώο.
    γιαυτό σας λέω
    θέλει προσπάθεια να μην ξεχάσουμε πως γίνετε ο άνθρωπος για να μην ξαναζήσουμε (μέχρι να μην το ξεχνάμε) αυτές της εικόνες, ούτε σαν θύματα αλλά ούτε και σαν θύτες

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
    θα ηθελα πολυ να αναπτυξω τα περι πολιτικης ,πολεμου ,πολιτισμου ,βαρβαροτητας αλλα θα χαθει η μπαλα και δε θα βγει νοημα.προς το παρον θα κρατησω καταχωνιασμενα τα χαρτια που μας εδωσαν οι φιλοι τουρκοι και που αποδεικνυουν τι μας πηραν .παω να ριξω μια γρηγορη μαρτια στον θουκυδιδη ,η,μηπως στον αισχυλο ?αυτοι κατι θα ξεραν παραπανω απο μενα.
    Υ.Γ ξερω οτι θα ακουστει καπως,αλλα οταν φιλοι ,μου προτεινουν να παμε εκδρομη στην πολη με τις μηχανες ,απαντω μονο με το αποβατικο.
    οταν σου τα πήραν οι Τουρκοι, ήταν αυτοί ισχυροί
    τώρα είσαι σε αυτήν την διαφορά ισχύος ?? ή είσαι στο 1890?

    και θα ήθελα να μου πείτε (όποιος θέλει)

    τι θα κάνουμε 20.000.000 πεινασμένους κωσταντινοπολίτες έτσι και πάρουμε την Πόλη

  15. #30
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    τον ελληνα ποτε δεν τον ενδιεφεραν οι αριθμοι και ποιος ειναι ισχυρος ,δεν ελεγε και ποιος ειμαι εγω να αντισταθω στον αμερικανο.τωρα αν οι πολιτισμενοι κανουν πολεμο...
    υ.γ οσων αφορα την πολη, εδω οι δημοκρατικα εκλεγμενοι κυβερνητες δεν μπορουν να ελενξουν το κεντρο της πρωτευουσας, την ισταμπουλ θα φερουν βολτα?ολα περιστρεφονται στο γονυ της αναγκης ,οταν θα προκυψει η αναγκη, τοτε θα δια πραχθουν τα δεοντα.
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να γιατί οι γυναίκες είναι υπέρ των παρελάσεων.
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 14:53
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 15:40
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 13:42
  4. που σαι bartal να τα χωσεις , ολα ειναι ανακυκλωσεις
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2005, 09:24
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 13:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF