Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E

  1. #1

    αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E

    γεια σας και πάλι. Είμαι νέο μέλος και σχετικά νέος στον κόσμο της μηχανής. Από δεκέμβρη του 06 με μια ΧΤ 500Ε. πιο πριν ποδήλατο! Λοιπον το θέμα μου είναι το εξής. Παρ' όλο που δεν μου εχει πει όχι στα 28.000 χ.λ.μ. που έχουμε κάμει μαζι (το πήρα με 25000 χλμ.), την αισθηση οτι θα ήθελα να είναι λίγο πιο 'νευρικό'. Έχω ακουσει για την αλλαγη στο μπροστα γρανάζι της αλυσιδας αλλα ξέρω οτι θα χάσω από τελική πράγμα που με προβληματιζει γιατι όσο να 'ναι τα κάνω τα ταξιδάκια μου. Εχει κανείς ιδέα ή ακόμα εχει εφαρμόσει κάτι τέτοιο που να μπορείνα δωσει κάποιες πληροφορίες σχετικα με αυτό

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    το να αλλαξεις τα δοντια στο μπροστινο γραναζι ειναι πολυ πιο δραστικο απο το να αλλαξεις τα δοντια στο πισω.θα σου προτεινα να βαλεις ενα μεγαλυτερο πισω,πχ. 3-4 δοντια κ αν δεν σου αρεσει κ θελεις και αλλο τοτε βαλε ενα δοντι (το πολυ)λιγοτερο στο μπροστα .

    μη φοβασαι να πειραματιστεις ,τα γραναζια ειναι σχετικα φτηνα κ μεταμορφωνουν τη μοτο !

    καλα χλμ....

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makman94
    το να αλλαξεις τα δοντια στο μπροστινο γραναζι ειναι πολυ πιο δραστικο απο το να αλλαξεις τα δοντια στο πισω.θα σου προτεινα να βαλεις ενα μεγαλυτερο πισω,πχ. 3-4 δοντια κ αν δεν σου αρεσει κ θελεις και αλλο τοτε βαλε ενα δοντι (το πολυ)λιγοτερο στο μπροστα .

    μη φοβασαι να πειραματιστεις ,τα γραναζια ειναι σχετικα φτηνα κ μεταμορφωνουν τη μοτο !

    καλα χλμ....

    αν παρεις γραναζι 3-4 δοντια μεγαλυτερο πισω θα ειναι αχρηστο γιατι απλα ΔΕ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ μιας και δε θα φτανει η αλυσιδα...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    αν παρεις γραναζι 3-4 δοντια μεγαλυτερο πισω θα ειναι αχρηστο γιατι απλα ΔΕ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ μιας και δε θα φτανει η αλυσιδα...
    εσυ...τι προτεινεις?

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makman94
    εσυ...τι προτεινεις?

    να το αφησει οπως ειναι...


    και αυτο που προτεινες παραπανω απλα δε γινεται,θελει μεγαλυτερη αλυσιδα.

  6. #6
    τελος παντων,
    εγω ειχα ενα χτ600 και εβαλα μπροστα γραναζι με ενα δοντι λιγοτερο.
    Κερδισα "πεταγμα" , "μπαμ" πες το οπως θες.... αλλα εχασα τελικη. δλδ υπολογισε καπου 1000 - 1300 rpm σε καθε σχεση. δλδ θα παιζεις πιο ψηλα.
    και κατι ακομα. μονο με γκαζι δεν σηκωνοταν. οταν εβαλα με 1 λιγοτερο η μηχανη σηκωνοταν χωρις συμπλεκταρισμα.... αυτο στο λεω για να καταλαβεις την διαφορα.



    για μες την πολη που δεν πιανεις 130-140 (για συνεχεια, το τονιζω) αξιζει να το βαλεις....



    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  7. #7
    αν κάνεις ταξιδάκια και το κοντύνεις, απλά θα δουλευεις συνεχώς με πιο θψηλές στροφες, κάτι που θα κουράσει και σένα και το μοτέρ ....

    αστο όπως είναι, στη φάση που βρίσκεσαι (απο εμπειρία εννοώ), ότι και να κάνεις σε λίγο καιρό πάλι θα σου φανεί λίγο ....
    είναι πολύ λογικό όσο κάνεις χιλιόμετρα και εξοικειώνεσαι με τη μοτοσυκλέτα, να ζητάς συνέχεια κάτι παραπάνω

    μη σου βάλουν ιδέες για μετατροπές κλπ κλπ....μαζευε χρήμα και μόλις μπορέσεις, αγοράζεις κατευθείαν κάτι μεγαλύτερο!
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    αν κάνεις ταξιδάκια και το κοντύνεις, απλά θα δουλευεις συνεχώς με πιο θψηλές στροφες, κάτι που θα κουράσει και σένα και το μοτέρ ....

    αστο όπως είναι, στη φάση που βρίσκεσαι (απο εμπειρία εννοώ), ότι και να κάνεις σε λίγο καιρό πάλι θα σου φανεί λίγο ....
    είναι πολύ λογικό όσο κάνεις χιλιόμετρα και εξοικειώνεσαι με τη μοτοσυκλέτα, να ζητάς συνέχεια κάτι παραπάνω

    μη σου βάλουν ιδέες για μετατροπές κλπ κλπ....μαζευε χρήμα και μόλις μπορέσεις, αγοράζεις κατευθείαν κάτι μεγαλύτερο!

    ετσι ειναι οπως τα λεει....
    παντα ρε γμτ θελουμε κατι παραπανω. εμενα παντα μετα απο 3-4 μηνες μου φαινονται οτι δεν πανε.... πλακα εχει... καθεσαι και αναρωτιεσαι αν εχει κανενα προβλημα η μηχανη. το μονο "προβλημα" ειναι παντα στο κεφαλι μας σε αυτες τις περιπτωσεις...


    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Ενα δόντι μικρότερο μπροστά ούτε έξοδο είναι ούτε επιβαρύνει τίποτα στον κινητήρα.
    Στην πόλη θα βοηθήσει , στο ταξίδι θα δείς αν σου αρέσει πάς αλλιώς βάζεις το παλιό,

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E
    από johnkerasi στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 10:14
  2. Ένα ευχαριστώ στο μπροστά κουτί
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2006, 14:26
  3. Αλλαγή τροχού μπροστά
    από johnpan στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 13:49
  4. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 10:26
  5. αλλαγή λάμπας μπροστά
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF