Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E

  1. #1

    αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E

    γεια σας και πάλι. Είμαι νέο μέλος και σχετικά νέος στον κόσμο της μηχανής. Από δεκέμβρη του 06 με μια ΧΤ 500Ε. πιο πριν ποδήλατο! Λοιπον το θέμα μου είναι το εξής. Παρ' όλο που δεν μου εχει πει όχι στα 28.000 χ.λ.μ. που έχουμε κάμει μαζι (το πήρα με 25000 χλμ.), την αισθηση οτι θα ήθελα να είναι λίγο πιο 'νευρικό'. Έχω ακουσει για την αλλαγη στο μπροστα γρανάζι της αλυσιδας αλλα ξέρω οτι θα χάσω από τελική πράγμα που με προβληματιζει γιατι όσο να 'ναι τα κάνω τα ταξιδάκια μου. Εχει κανείς ιδέα ή ακόμα εχει εφαρμόσει κάτι τέτοιο που να μπορείνα δωσει κάποιες πληροφορίες σχετικα με αυτό

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Σε ΧΤ600 έβαλα ένα δόντι μικρότερο μπροστά πριν κανα μήνα. Ο μέντοράς μου (ένας φίλος που είναι τρελός με τις μηχανές) μου το είπε.. Μην βρίζεται παίδες.. Εγώ δεν είδα καμια διαφορά. Η αλήθεια είναι πως εδώ και ένα μήνα δεν έτυχε να το τελικιάσω το μηχανάκι να δω τι βγάζει. Πάντως όσο αφορά την νευρικότητα στα χαμηλά δεν κατάλαβα τίποτα. Ο φίλος φυσικά με κοροιδεύει και λέει πως είναι αδύνατον. Όλοι καταλαβαίνουν. Πάντως δοκίμασέ το να μου πεις και εσύ την γνώμη σου. 15 ευρώπουλα κάνει.

  3. #3
    λοιπόν το έβαλα σήμερα. Δεν προλαβα να κάνω καμια σοβαρη βόλτα ακόμα αλλα από το λίγο που είδα και από μια περατζάδα στην περιμετρική (είμαι από πάτρα) διαπιστωσα τα εξής. Το μηχανάκι έχει πάρει λιγο νευρο. Μη φανταζεστε τίποτα σπουδέο, απλά τραβάει λίγο καλυτερα και επιταχύνει πιο γρήγορα. Η διαφορά είναι μικρη αλλά υπάρχει, και προσωπικά μου κάνει. Δεύτερο, η διαφορά στις στροφέσ του κινητηρα, για να πιάσει την όποια ταχήτητα, είναι γύρο στις 500 στροφές (στο περίπου) πιο πάνω . Αποτέλεσμα είδα οτι για να πιάσει τα 120 ανεβάζει τις στροφές περίπου που ανέβαζε για να πιάσει 130 και στις 6000 στροφές πιάνει τα 140 (υποψιάζομαι οτι μεχρι εκεί πάει). Άπό αυτά τα λίγα λέω ότι αν έχεις το μηχανάκι για να κινησαι πόλη, το να αλλάξεις το μπροστα γρανάζι από 15αρι σε 14αρι είναι κάτι που δεν θα το μετανιώσεις. Μάλον θα το χαρείς κιόλας. Μένει να κάνω κανενα ταξιδάκι να δώ τι λέει και εκεί! Αν μπορώ να έχω μια σταθερή ταχύτητα ταξιδιού 120χλμ/ώρα χωρίς να ζορίζεται πολύ, θα το κρατησω αλλιώς μάλλον θα το γυρίσω στην εργοστασιακή εκδοχή! Είδομεν!

  4. #4
    για μενα εκανες βλακεια...
    αλλα οχι κατι αναγκιαια κακο...εγω αν ειχα το 500 θα του εβαζα γραναζι απο 600 που ειναι γυρω στα 5 δοντια μεγαλυτερο...αν θυμαμαι καλα...θα σου κοψει τελικη βεβαια,αλλα σκεψου οτι θα πατας τα 600 για πλακα και λογο διαφορας σασμαν....και μετα αντε να τους πεις οτι εχεις το 500!

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
    για μενα εκανες βλακεια...
    αλλα οχι κατι αναγκιαια κακο...εγω αν ειχα το 500 θα του εβαζα γραναζι απο 600 που ειναι γυρω στα 5 δοντια μεγαλυτερο...αν θυμαμαι καλα...θα σου κοψει τελικη βεβαια,αλλα σκεψου οτι θα πατας τα 600 για πλακα και λογο διαφορας σασμαν....και μετα αντε να τους πεις οτι εχεις το 500!

    1ον αυτο δε γινεται οπως εγραψα και στα τεχνικα επειδη η αλυσιδα δε φτανει.Ομως το 500 φοραει πισω 38 δοντια,ενω το 600 45, ετσι και την κανεις αυτη την αλλαγη μπορει να περνας τα 600 αλλα θα εχεις τη συγκλονιστικη τελικη των 78,32χλμ/ω...


  6. #6
    τωρα σοβαρα αυτο για την τελικη το ειπες σοβαρα η για να γελασουμε???

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
    τωρα σοβαρα αυτο για την τελικη το ειπες σοβαρα η για να γελασουμε???

    με 7 δοντια περισσοτερα πισω ετσι και εχεις πανω απο 90χλμ τελικη τρυπα μου τη μυτη...

  8. #8
    πας στοιχημα?τοτε πες μου για ποιον λογο το 600 θα πατησει σε μια κοντρα το 500?

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
    πας στοιχημα?τοτε πες μου για ποιον λογο το 600 θα πατησει σε μια κοντρα το 500?

    για μισο λεπτο,πιστευεις οτι το 500 ειναι πιο γρηγορο απο το 600?


  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    απαντα ρε νικολακι αφου εισαι εδω ακομα,δεν εχω καταλαβει τι θες να πεις...


  11. #11
    οχι βεβαια αλλα σε μια κοντρα το 600 θα ξεκολησει απο την πρωτη κιολας στιγμη και θα μεινει εκει μεχρι το τελος...τα μηχανακια εχουν αλλο σασμαν...δεν ειναι ιδια...ι διαδρομη του πιστονιου ειναι πιο μικρη στο 500 γιαυτο και θα χασει απο το 600...με μεγαλυτερο γραναζι στο 500 θα καλυφτει το κενο και θα περασει το 600 λογο πιστονιου...
    με 7 δοντια μεγαλυτερο οι διαφορες στις τελικες θα ειναι το πολυ 15-18 χιλιομετρα...ελεος αν πηγαινε με 80 τελικη...

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    επειδη μαλλον εχεις μπλεξει λιγο τα μπουτια σου θα σου πω μηπως και ξεμπερδευτεις...

    κατ'αρχην, και οι 2 μηχανες εχουν μπροστα γραναζι με 15 δοντια...
    το 500 στην πισω ροδα εχει γραναζι με 38 δοντια, ενω το 600 εχει γραναζι με 45 δοντια...

    θεωρητικα(και αν φορτωνε το 500 ολοκληρη την 5η) θα επρεπε να ειχε μεγαλυτερη τελικη απο το 600
    ΟΜΩΣ,επειδη εχουν διαφορετικο σασμαν,πρακτικα οι ταχυτητες τους εχουν σχεση μεταδοσης αρκετα κοντινη μεταξυ τους, γι'αυτο αλλωστε εχουν και παραπλησια τελικη ταχυτητα.

    Και επειδη εμπλεξες(χωρις να καταλαβω το λογο) και τη διαδρομη που κανει το πιστονι,θα σου πω οτι δε παιζει και ιδιαιτερο ρολο, και οτι δεν ξερεις τις διαδρομες του κυλινδρου των δυο κινητηρων,γιατι αν το ειχες ψαξει θα εβλεπες οτι το ΧΤ500&600 εχουν ΙΔΙΑ διαδρομη...



    Ελπιζω να ξεμπλεχτηκες λιγο...

  13. #13
    βαση αυτων που λες συμφωνεις μαζι μου και απλα λεμε τα ιδια....οποτε δεν καταλαβα γιατι διαφωνεις οταν ειπα στο παληκαρι οτι θα ηταν καλυτερα να εβαζε 45 γραναζι....

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
    βαση αυτων που λες συμφωνεις μαζι μου και απλα λεμε τα ιδια....οποτε δεν καταλαβα γιατι διαφωνεις οταν ειπα στο παληκαρι οτι θα ηταν καλυτερα να εβαζε 45 γραναζι....

    διαφωνω απλα γιατι 7 δοντια περισσοτερα πισω θα κοντυνουν πααααααρα πολυ τις σχεσεις...

    και σιγουρα δε θα ειναι μονο 10χλμ αλλα πολυ περισσοτερα...

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    επειδη ξαναδιαβασα το κειμενο μου μαλλον ημουν λιγο επιθετικος...




    σορυ νικολακης!!!!!!!!!


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E
    από johnkerasi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2008, 21:07
  2. Ένα ευχαριστώ στο μπροστά κουτί
    από γεροπιτσιρικος στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2006, 14:26
  3. Αλλαγή τροχού μπροστά
    από johnpan στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 13:49
  4. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 10:26
  5. αλλαγή λάμπας μπροστά
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF