Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Παπί 50cc και οδήγηση στην Αθήνα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2008
    Μηνύματα
    6

    Παπί 50cc και οδήγηση στην Αθήνα

    Για σας παίδες μοτοσυκλετιστές.

    Είμαι από Κύπρο και μετακόμισα φέτος στην Αθήνα-Γουδί. Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου εδώ και 7 χρόνια, το έβγαλα Κύπρο φυσικά...
    Δουλεύω στην Αγία Παρασκευή 3 φορές την βδομάδα και Παλλήνη 2. Σκέφτομαι να
    πάρω ένα παπί 50cc για να μην πλέκω με διπλώματα κτλ. Αν γίνεται να μου πείτε τι φάση παίζει με παπί και οδήγηση στην
    Αθήνα και αν θα με βολέψει το 50ράκι για τις συγκεκριμένες διαδρομές. Αν μπορείτε βέβαια να μου προτείνεται και κανένα παπί
    ευχαρίστως. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ασφάλεια και να τρέχει όσο χρειάζεται για να μην προκαλώ πρόβλημα στο δρόμο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Γεια σου φιλε μου,

    Δεν ξέρω τι γίνεται με τα διπλώματα και αν μπορείς να αποφύγεις διαδικασίες και εξετάσεις σε υπουργεία για να οδηγήσεις 50cc. Βέβαια αν δεν έχεις ξανακαβαλήσει, ότι και να πάρεις, μην πας κατευθείαν με αυτό Παλλήνη και Αγια Παρασκευή, παρά μάθε το λίγο εκεί κοντα που μένεις.
    Τα παπιά 50cc θεωρώ ότι είναι αδύναμα-αυτό σημαίνει ότι καλύτερα είναι να κινείσαι με αυτά κυρίως στη δεξιά λωρίδα και να έχεις υπομονή, κάτι που πιθανό στην αρχή εσύ να κάνεις. Δεν είναι κατάλληλα για προσπεράσεις σε λίγο πιο ανοιχτό δρόμο--επομένως ίσως εδώ τίθεται και θέμα ασφάλειας στο δρόμο. Πιο πολύ γκάζι από ενα δυνατότερο παπι σε μια προσπέραση και σε μια ανηφοριά δεν θα σε εκθέσει όσο το 50cc. Ένα άλλο στοιχείο είναι πως τα 50cc δεν τραβάνε πολύ σε δικάβαλο.
    Εγώ-παρ'ολο που είπες ότι δε θες να μπλέξεις με διπλώματα- θα σου πρότεινα να πας να βγάλεις το μικρό δίπλωμα.Να κάνεις δηλαδή λίγο χρόνο υπομονή και μια οικονομική θυσία. Ένας φίλος μου εβγαλε το μικρό δίπλωμα πριν λίγο καιρο και έκανε μαθηματα σε παπι 125cc, αν δεν κάνω λάθος. Μετά θα είσαι πιο έτοιμος να πάρεις ένα παπί 125cc να κανεις τη δουλειά σου καλύτερα και πιο άνετα.


    sotomoto

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2008
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση sotomoto.
    Θα το σκεφτώ πάντως για το μικρό δίπλωμα και ανάλογα αν με πέρνει θα το παρώ. Από
    ότι ρώτησα είναι γύρω στα 400 - 500 ευρωπαϊκά!!! Μήπως ξέρεις και κατά πόσο πιο ακριβές
    είναι οι άδειες, ασφάλειες για τα 125ρια??? Και πόσο χρόνο παίρνει να το πάρεις το δίπλωμα??

    thanks!!!

  4. #4
    Φίλε krk,

    πιστεύω πως πολύ καλά το σκέφτεσαι να πάρεις το δίπλωμα. Πόσο καιρο χρειάζεται δεν ξέρω να σου πω ακριβώς--ανάλογα με το πόσο συχνά θα κάνεις τα μαθήματα. Αλλά δεν νομίζω να είναι παραπάνω από 2 μήνες... Όσο για την άδεια, κάθε χρόνο πρέπει να πληρώνεις, για 125cc, στην εφορία για το σήμα 30 ευρώ. Από φέτος είπαν ότι θα γίνει κάποια αύξηση. Για την ασφάλεια, χωρίς να είμαι απόλυτος, και ανάλογα με την ασφάλεια που κάνεις, θα πρέπει να υπολογίζεις από 80-120 εωρώ το χρόνο.
    Είναι αρκετα οικονομικό το ζήτημα της κατοχής μοτο 125cc πιστεύω. Δεν έχει μεγαλες διαφορές από μότο 50cc. Η ασφάλεια σε 50cc ίσως να είναι 20 ευρώ φθηνότερη το χρόνο. Και στην τροχαία που πλήρωνες κάποτε για την άδεια σε 50cc, τα παράβολα θα έρχονται γύρω στα 15 ευρώ.

    Ότι και να πάρεις να προσέχεις. Να ξέρεις όμως ότι πρέπει αρχικά να αγοράσεις ένα απαραίτητο εξοπλισμό όπως κράνος, μπουφαν, γάντια και ένα σετ αδιάβροχα.

    sotomoto

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Δεν ξέρω αν το 50ρακι θα σε βολέψει.
    θα έλεγα κι εγώ να κάνεις ένα κουμάντο και να πας για το Α1 διπλωμα και να πάρεις κανα 100αρι παπακι,έστω και μεταχειρισμενο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Και γω απο κύπρο είμαι.Μπορείς να πας στην αρχή αδειών και να εκδόσεις μαθητική άδεια για μηχανή.Θα μπορείς να οδηγήσης ότι μηχανή θές ανεξαρτήτου κυβισμού φτάνει να έχεις το σήμα Ν
    (νέος οδηγός) καο όχι δικάβαλος

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2008
    Μηνύματα
    6
    Γεια σας παιδιά

    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις! Αποφάσισα τελικά να βγάλω δίπλωμα. Πήγα σε ένα δάσκαλο το μιλήσαμε και καταλήξαμε να κάνω για 125cc και αν τα πάω καλά να πάρω το απεριορίστου όχι ότι με ενδιαφέρει άμεσα αλλά γιατί όχι. Τώρα περιμένω να μου στείλουν το Ευρωπαϊκό δίπλωμα από την Κύπρο και αρχίζω. Πάντως δεν παλεύεται με τα λεωφορεία παίδες πολλές χαμένες ώρες και σπάσιμο νεύρων!!! Ελπίζω να τα καταφέρω από την πρώτη για να μην τραβίεμαι και να ξεμπερδεύω
    γρήγορα από τα λεωφορεία. Σε ευχαριστώ φιλε Κύπριε για την συμβούλη αλλά νομίζω καλύτερα να κάνω κάποια μαθηματάκια
    γιατί από ότι βλέπω οι δρόμοι στην Αθήνα δεν έχουν καμία σχέση με Κύπρο. Άλλος πλανήτης...

    Thanks...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    δεν σε συμφερει να βγαλεις το μικρο διπλωμα.με τα ιδια χοντρικα λεφτα βγαζεις απεριοριστου.
    εκτος κ αν εισαι σιγουρος οτι δεν προκειται να οδηγησεις κατι με παραπανω απο 33αλογα τα επομενα 2 χρονια.

    επισης απεφυγε τα λιγα κυβικα.125cc ειναι οριακα.προτιμοτερο ακομα παραπανω.

    και επειδη οι δρομοι ειναι χαος, χωρια που ελλαδα με κυπρο οδηγαμε αναποδα, θα σου προτινα να ξεκινησεις με αυτοκινητο.αν παλι δεν γινεται ξεκινα με διαδρομες που ξερεις και με κλειστα ματια.

  9. #9

    Πόσα χρήματα θέλουν;

    Krk απο πού είσαι κύπρο?
    Που ρώτησες πόσα χρήματα θέλουν για να βγάλεις δίπλωμα?

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/09/2008
    Μηνύματα
    6
    Επαρχία Λάρνακας Κόρνο. Ρώτησα σε ένα κάτω από το σπίτι που μένω (Γουδί) και μου είπε 370 ευρώ και αν χρειαστώ κανένα extra μάθημα 15 ευρώ το μάθημα.

  11. #11

    ΚΟΣΤΟΣ??

    Εβγαλα σήμερα αδεια στην Κύπρο.ΜΟυ στοιχισε 8,54 Ευρώ.Μας κλέβουν στην Ελλάδα

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

    Re: ΚΟΣΤΟΣ??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trek1984
    ΜΟυ στοιχισε 8,54 Ευρώ.
    Ευρωπαϊκό Δίπλωμα;

  13. #13
    Αγαπητε φιλε


    Σε καμια περιπτωση δεν θα σου προτεινα για την αποσταση που θελεις να καλυψεις ενα μοτοποδυλατο 50cc

    το θεωρω εξαιρετικα επικίνδυνο για την Παλληνη-μιας και ο δρομος που σε παει εκει το χειμωνα εχει νερα, και καγκουρες που τρεχουν....

    κατι σε 125 και κατα προτιμηση ψηλο-εντουρακι θα ηταν καλυτερο, λογω κακου οδοστρωματος...(ενα Serow-ή κατι παρομοιο ειναι ιδανικο)....

  14. #14

    Δίπλωμα στην κύπρο

    Φίλε APAV. Άκου πως έχουν τα πράγματα στην Κύπρο,Εφόσων έχεις δίπλωμα για αυτοκίνητο σου δίνουν μαθητική άδεια μέχρι και για κατηγορία Α με την μόνη προυπόθεση να μήν είσαι δικάβαλλος και να έχεις το σήμα L (Learner), κάτι παρόμοιο με το Ν στην Ελλάδα.Στον χρόνο δίνεις 10 ευρώ και σε εξετάζουν για κανονικό δίπλωμα χωρίς περιορισμούς.Το σύστημα έχει κενά αλλά δεν στοιχίζει τίποτα.Δεν υπάρχουν όπως κατάλαβες σχολές εκμάθησης μοτοσυκλέτας.

  15. #15
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083

    Re: Δίπλωμα στην κύπρο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trek1984
    Φίλε APAV. Άκου πως έχουν τα πράγματα στην Κύπρο,Εφόσων έχεις δίπλωμα για αυτοκίνητο σου δίνουν μαθητική άδεια μέχρι και για κατηγορία Α με την μόνη προυπόθεση να μήν είσαι δικάβαλλος και να έχεις το σήμα L (Learner), κάτι παρόμοιο με το Ν στην Ελλάδα.Στον χρόνο δίνεις 10 ευρώ και σε εξετάζουν για κανονικό δίπλωμα χωρίς περιορισμούς.Το σύστημα έχει κενά αλλά δεν στοιχίζει τίποτα.Δεν υπάρχουν όπως κατάλαβες σχολές εκμάθησης μοτοσυκλέτας.
    δε θελω να σε στεναχωρήσω αλλα το το σημα L με το Ν δεν εχουν καμια σχεση. Το Ν σημαινει οτι αυτος που το φοραει ξερει [λεμε τωρα] να οδηγει απλα ειναι νεος οδηγος. το L σημαινει πως αυτος που το φοραει ΔΕΝ εχει διπλωμα, απλα μαθαινει να οδηγει μεσα στην κινηση κ πολες φορες εις βαρος των υπολοιπων οδηγων.
    Επίσης το να σε ρωτησει ενας ξυστρουμπας υπαλληλος αν βλεπεις το χρωμα των αυτοκινητων που περνανε για να πιστοποιησει οτι περασες οθφαλμολογικες εξετασεις, δε θεωρειται σοβαρη εξεταση.

    Σιγουρα καποια πραγματα στην Κυπρο ειναι πιο απλα κ πιο ευκολα, αλλα ειδικα αυτο το κομματι με τους μαθητευόμενους οδηγους ειναι ενα σοβαρο προβλημα.
    Με τιποτα δε θελω καποιος που δεν εχει διπλωμα να κυκλοφορει μαζι με τους υπολοιπους οδηγους στο δρομο κ να μαθαινει στην καμπουρα μου.
    Οσο για το αν πρεπει να ειναι δικαβαλλος η να συνοδευεται απο ενηλικο κατοχο διπλωματος... ξερουμε κ οι 2 οτι στις περ/ρες των περιπτωσεων δεν ισχυει.
    Επισης αν δε θες να πας στο χρονο να εξεταστεις για διπλωμα, δεν πας... εχω γνωστο που κυκλοφορει τα τελευταια 15 χρονια με μαθητικη


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κόλληση αλουμινίου στην Αθήνα. Που και πως?
    από stavrouliasp στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2023, 10:04
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  3. Οδήγηση στην Αθήνα Παπί 50cc
    από krk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 12:50
  4. Σωστή και ασφαλής οδήγηση στην πόλη.
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2008, 20:11
  5. Οδήγηση στην πόλη και υπομονή
    από SnakeMJK στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF