Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: On-Off για όλες τις χρήσεις

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2008
    Μηνύματα
    25

    On-Off για όλες τις χρήσεις

    Καλός μου φίλος με πολύχρονη εμπειρία σε μικρά δίκυκλα -έρχεται από παπί 125cc και scooter 100άρι- αποφάσισε να αγοράσει μια μηχανή on off για να την έχει ως μοναδικό του μέσο μετακίνησης. Δλδ θα πρέπει να κάνει τα πάντα η μηχανή οπότε έχουν ήδη απορριφθεί κάποια όπως το V-Strom λόγω του τεράστιου όγκου που δεν παλεύεται μέσα στην κίνηση της Αθήνας καθώς και το Xt 660 που δεν κάνει άνετο ταξίδι κι έχει γενικώς άβολη σέλα για πολύωρη διαδρομή ενώ το Versys δεν του αρέσει σχεδιαστικά με τίποτα.

    Επομένως βρίσκεται στην διαδικασία αναζήτησης μηχανής έως 700 κυβικά (όχι παραπάνω για να μην καίει τα πάντα από βενζίνη) που να είναι εύχρηστη αλλά να μπορεί και να κάνει ένα ταξιδάκι 200χλμ. Χρήματα διαθέτει ως 8000 ευρώ.

    'Εχει στο μυαλό του τα εξής πιθανά σενάρια που κινούνται περίπου στα ίδια πλαίσια:
    -Honda Transalp 700 - αν και είναι στο άκρο του άνω οικονομικού ορίου
    -Aprilia Pegaso 650 - αρκετά οικονομική επιλογή αλλά μονοκίλυνδρο...

    αν και δεν έχει οδηγήσει κάποιο ακόμα για να βγάλει συμπεράσματα.
    Ουσιαστικά η ερώτηση είναι αν το Transalp αξίζει τη διαφορά χρημάτων από το Pegaso (1.500 ευρώ) και αν έχετε κάποια πρόταση για κάτι καλύτερο σχετικά με αυτό που αναζητά ο φίλος και γενικά ό,τι γνώμες και πληροφορίες έχετε να δώσετε.

    (το ποστ έγινε με τον λογαριασμό μου γιατί το παλικάρι δεν διαθέτει υπολογιστή!)

    Περιμένουμε τις απαντήσεις σας

  2. #2
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010

    Re: On-Off για όλες τις χρήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo

    -Honda Transalp 700 - αν και είναι στο άκρο του άνω οικονομικού ορίου
    -Aprilia Pegaso 650 - αρκετά οικονομική επιλογή αλλά μονοκίλυνδρο...
    Το Τransalp 700 δεν το ξέρω, δεν το έχω οδηγήσει αλλά αν στο ταξίδι είναι σαν το
    650 τότε όχι. Aprilia Pegaso 650 ναι, αρκεί να ξέρεις ένα καλό συνεργείο για τα
    service.
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  3. #3
    Θα προτεινα στο φιλαρακο σου το versus της kawasaki..Τρομερο σαν μηχανακι και παρεξηγημενο στις πωλησεις..Μην το διαδωσεις ομως πολυ και γεμισει ο κοσμος απο δαυτα!!

  4. #4

    Re: On-Off για όλες τις χρήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo
    Καλός μου φίλος με πολύχρονη εμπειρία σε μικρά δίκυκλα -έρχεται από παπί 125cc και scooter 100άρι- αποφάσισε να αγοράσει μια μηχανή on off για να την έχει ως μοναδικό του μέσο μετακίνησης. Δλδ θα πρέπει να κάνει τα πάντα η μηχανή οπότε έχουν ήδη απορριφθεί κάποια όπως το V-Strom λόγω του τεράστιου όγκου που δεν παλεύεται μέσα στην κίνηση της Αθήνας καθώς και το Xt 660 που δεν κάνει άνετο ταξίδι κι έχει γενικώς άβολη σέλα για πολύωρη διαδρομή ενώ το Versys δεν του αρέσει σχεδιαστικά με τίποτα.

    Επομένως βρίσκεται στην διαδικασία αναζήτησης μηχανής έως 700 κυβικά (όχι παραπάνω για να μην καίει τα πάντα από βενζίνη) που να είναι εύχρηστη αλλά να μπορεί και να κάνει ένα ταξιδάκι 200χλμ. Χρήματα διαθέτει ως 8000 ευρώ.

    'Εχει στο μυαλό του τα εξής πιθανά σενάρια που κινούνται περίπου στα ίδια πλαίσια:
    -Honda Transalp 700 - αν και είναι στο άκρο του άνω οικονομικού ορίου
    -Aprilia Pegaso 650 - αρκετά οικονομική επιλογή αλλά μονοκίλυνδρο...

    αν και δεν έχει οδηγήσει κάποιο ακόμα για να βγάλει συμπεράσματα.
    Ουσιαστικά η ερώτηση είναι αν το Transalp αξίζει τη διαφορά χρημάτων από το Pegaso (1.500 ευρώ) και αν έχετε κάποια πρόταση για κάτι καλύτερο σχετικά με αυτό που αναζητά ο φίλος και γενικά ό,τι γνώμες και πληροφορίες έχετε να δώσετε.

    (το ποστ έγινε με τον λογαριασμό μου γιατί το παλικάρι δεν διαθέτει υπολογιστή!)

    Περιμένουμε τις απαντήσεις σας
    Το ΧΤ660 δεν κάνει ταξίδια? Το καβάλησε να δει?
    Πριν 15 μέρες γύρισα από βόρεια Βουλγαρία έχοντας κάνει 4100χλμ.

    Δηλαδή κάποιος πρέπει να πάρει τρανσαλπ η στρώμα για να κάνει ταξιδάκι 200χλμ?
    Και ποιος του είπε ότι το πεγκάσο είναι πιο άνετο απ' το ΧΤ660?

    Φίλε μου, ενημέρωσε τον φίλο σου ότι τα ΧΤ660, Πεγκάσο και Τενερέ, αν και μονοκύλινδρα ΔΕΝ έχουν κραδασμούς. Έλεος πια, καλομάθαμε όλοι.

    Φυσικά, το στρώμα και το τρανσάλπ είναι πιο άνετα από τα ΧΤ, αλλά για δες και την Τενερέ.

    Φιλικά, Σαλιγκάρης
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  5. #5
    Με τόσα λεφτά παίρνει 2 μεταχειρισμένα φίλε μου....

    Ένα motard για να παίζει μέσα στην πόλη μέχρι 250 κυβικά, άνετα και γρήγορα και ένα vstrom 650 για ταξίδια....

    Και θα λιώνει οικονομικά μέσα στην Αθήνα και θα έχει ένα ταξιδιάρικο που δεν θα του φορτώνει ανούσια χιλιόμετρα με φθορές αλλά θα έχει καθαρά ταξιδιάρικα χιλιόμετρα...


    Σόρυ αλλά προσωπικά είχα παπί για καθημερινή χρήση σκισμένο και μηχανή για τις βόλτες...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
    Με τόσα λεφτά παίρνει 2 μεταχειρισμένα φίλε μου....

    Ένα motard για να παίζει μέσα στην πόλη μέχρι 250 κυβικά, άνετα και γρήγορα και ένα vstrom 650 για ταξίδια....

    Και θα λιώνει οικονομικά μέσα στην Αθήνα και θα έχει ένα ταξιδιάρικο που δεν θα του φορτώνει ανούσια χιλιόμετρα με φθορές αλλά θα έχει καθαρά ταξιδιάρικα χιλιόμετρα...


    Σόρυ αλλά προσωπικά είχα παπί για καθημερινή χρήση σκισμένο και μηχανή για τις βόλτες...
    Φίλε μου, έχει νόημα αυτό που λες, αλλά δεν νομίζω ότι ένα 250 μοτάρντ και ένα στρώμα θα έρθουν πιο φτηνά... βάλε ασφάλειες, σέρβις, σήματα κ.λ.π.

    Καλύτερα ένα μηχανάκι γενικής χρήσης...

    Γνώμη μου...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806

    Re: On-Off για όλες τις χρήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo

    'Εχει στο μυαλό του τα εξής πιθανά σενάρια που κινούνται περίπου στα ίδια πλαίσια:
    -Honda Transalp 700 - αν και είναι στο άκρο του άνω οικονομικού ορίου
    -Aprilia Pegaso 650 - αρκετά οικονομική επιλογή αλλά μονοκίλυνδρο...


    Ουσιαστικά η ερώτηση είναι αν το Transalp αξίζει τη διαφορά χρημάτων από το Pegaso (1.500 ευρώ) και αν έχετε κάποια πρόταση για κάτι καλύτερο σχετικά με αυτό που αναζητά ο φίλος και γενικά ό,τι γνώμες και πληροφορίες έχετε να δώσετε.

    (το ποστ έγινε με τον λογαριασμό μου γιατί το παλικάρι δεν διαθέτει υπολογιστή!)

    Περιμένουμε τις απαντήσεις σας

    Στην ουσία της ερώτησης ο πήγασος μπορεί να είναι φτηνότερος αλλά θα τον παντρευτεί οριστικά και αμετάκλητα, η θα τον δώσει τζάμπα όταν τον πουλήσει, αφήνω το θέμα αξιοπιστίας ανταλακτικών συνεργείων αναρτήσεων γιατί θα φανώ κακός.Το μονοκύλινδρο πάντως δεν είναι το πρόβλημά του.
    Ανάμεσα τώρα σε ΤΑ και Πήγασο δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση και ακόμα και για 3000 διαφορά δεν θα το συζήταγα ....ΤΑ

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristoforos
    Εγγραφή
    17/02/2008
    Μηνύματα
    726
    Africa Twin 750cc Το ομορφότερο και έμπιστο Για όλες τις χρίσεις
    RANTEBOY STOYS DROMOYS

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
    Africa Twin 750cc Το ομορφότερο και έμπιστο Για όλες τις χρίσεις
    θέλει @@ το africa :rotflmao:

    και να είναι νταβραντισμενοσ!


    συμφωνώ με το stefano ........το παντρεύτηκες τον pigaso
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  10. #10
    +1 για το αφρικα Και θα του μείνουν και τα μισά λεφτά. ..



    υγ. 2 μηχανάκια, ένα μικρού κυβισμού και ένα μεγάλο έχουν έχτρα έξοδα στα τέλη και την ασφάλιση. Τα σέρβις είναι μοιρασμένα μιας και μοιράζεις τα χιλιόμετρα... Επειδή είχα παπί κατοστάρι και άφρικα, το παπί έβγαζε τα έξοδα του απο την κατανάλωση και απο τα σερβις που γλίτωνα στην άφρικα.

  11. #11

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: On-Off για όλες τις χρήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nismo

    Επομένως βρίσκεται στην διαδικασία αναζήτησης μηχανής έως 700 κυβικά (όχι παραπάνω για να μην καίει τα πάντα από βενζίνη) που να είναι εύχρηστη αλλά να μπορεί και να κάνει ένα ταξιδάκι 200χλμ. Χρήματα διαθέτει ως 8000 ευρώ.


    200 χλμ δεν θεωρείται "ταξίδι" και ακόμα και τα μονοκύλινδρα δεν έχουν πρόβλημα σε τέτοιες αποστάσεις - απλώς θυσιάζεις 10-20 χιλιόμετρα/ώρα στην ταχύτητα ταξιδιού...

    Νομίζω ότι ένα ΧΤ ή κάτι παραπλήσιο θα τον καλύψει άνετα σε πρώτη φάση. Εύκολη και ροπάτη κίνηση στην πόλη και περιαστικά, οικονομικό στην κατανάλωση, μικρά ταξιδάκια εντός λογικών δυνατοτήτων, μπαίνει άνετα σε έκείνον τον ωραίο χωματόδρομο που καταλήγει στην παραλία, και γενικά είναι μηχανάκια που τα κάνουν όλα με λογικό κόστος και συμβιβασμούς...

    Μετά θα γλυκαθεί και θα ζητήσει παραπάνω φυσικά, αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς το παθαίνουμε όλοι ανεξαρτήτως μηχανής...
    Γνώμη μου είναι να βρεί ένα άριστο ΧΤ660 ελαφρά μεταχείρω ακόμα και κάτω από 5χιλιάρικα, να περάσει 1-2 χρονάκια μαζί του αποκτώντας εμπειρίες και να φυλάξει τα υπόλοιπα λεφτά για την επόμενη αλλαγή που νομοτελειακά θα έρθει...

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    F650GS ειτε καινουργιο ειτε μοντελο απο 06 εως 07.
    KLR650 καινουργιο και του μενουν χρηματα και για εξοπλισμο.

    Υ.Γ. Vestroma που εισαι; :rotflmao:
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14

    Re: Re: On-Off για όλες τις χρήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    200 χλμ δεν θεωρείται "ταξίδι" και ακόμα και τα μονοκύλινδρα δεν έχουν πρόβλημα σε τέτοιες αποστάσεις - απλώς θυσιάζεις 10-20 χιλιόμετρα/ώρα στην ταχύτητα ταξιδιού...

    Νομίζω ότι ένα ΧΤ ή κάτι παραπλήσιο θα τον καλύψει άνετα σε πρώτη φάση. Εύκολη και ροπάτη κίνηση στην πόλη και περιαστικά, οικονομικό στην κατανάλωση, μικρά ταξιδάκια εντός λογικών δυνατοτήτων, μπαίνει άνετα σε έκείνον τον ωραίο χωματόδρομο που καταλήγει στην παραλία, και γενικά είναι μηχανάκια που τα κάνουν όλα με λογικό κόστος και συμβιβασμούς...

    Μετά θα γλυκαθεί και θα ζητήσει παραπάνω φυσικά, αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς το παθαίνουμε όλοι ανεξαρτήτως μηχανής...
    Γνώμη μου είναι να βρεί ένα άριστο ΧΤ660 ελαφρά μεταχείρω ακόμα και κάτω από 5χιλιάρικα, να περάσει 1-2 χρονάκια μαζί του αποκτώντας εμπειρίες και να φυλάξει τα υπόλοιπα λεφτά για την επόμενη αλλαγή που νομοτελειακά θα έρθει...
    γιατί να περιμένεις? εγώ δεν ειχα ποτε ουτε παπάκι και κατέβηκα μια αθηνα και πήρα αμέσως το africa .....πάω για 3 χρόνο τώρα και δεν μετάνιωσα ποτε για την γρήγορη κίνηση που έκανα!

    παρ ενα που να μην μετανιωσεισ μετα απο 3 μηνεσ! και ψάχνεις για καινούριο , εκτός αν είσαι καλός στα παζάρια!

    η πάρε ενα καινούριο να σου μείνει! οσο το σκέφτεσαι και ρωτάς μπλεκεισ!

    δλδ ....για πιο λογο να δώσεις 5000 για το χτ? πάρε ενα africa me 3.500-4000 και θα κάνεις τα παντα και ταξίδια! και οταν λεμε τα παντα τα πάντα!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  15. #15

    Re: Re: Re: On-Off για όλες τις χρήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
    γιατί να περιμένεις? εγώ δεν ειχα ποτε ουτε παπάκι και κατέβηκα μια αθηνα και πήρα αμέσως το africa .....πάω για 3 χρόνο τώρα και δεν μετάνιωσα ποτε για την γρήγορη κίνηση που έκανα!

    παρ ενα που να μην μετανιωσεισ μετα απο 3 μηνεσ! και ψάχνεις για καινούριο , εκτός αν είσαι καλός στα παζάρια!

    η πάρε ενα καινούριο να σου μείνει! οσο το σκέφτεσαι και ρωτάς μπλεκεισ!

    δλδ ....για πιο λογο να δώσεις 5000 για το χτ? πάρε ενα africa me 3.500-4000 και θα κάνεις τα παντα και ταξίδια! και οταν λεμε τα παντα τα πάντα!


    Συμφωνώ απόλιτα με τον φίλο lariseos
    αλλα θα συμπλήρωνα στο africa και το xtz750 super tenere
    καλό έτσι;
    Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε θα φωλιάζουν ηγέτες ΠΡΟΔΩΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χαρατσι 1.9 δις Ευρω για ολες τις τσεπες
    από Xrider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 11:46
  2. νεος τροπος βαψιματος για ολες τις επιφανειες
    από spyroszx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 13:24
  3. Please Help - 690 για όλες τις χρήσεις?
    από Free Filip στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 15:12
  4. Ζητείται μεγάλο on-off για να με πάρει δικάβαλο
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 18:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF