Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Η άποψη μου (σχετικά μεγάλο κείμενο)

  1. #1
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Η άποψη μου (σχετικά μεγάλο κείμενο)

    Παίδες, κάποιες σκέψεις και η άποψη μου για το θέμα που δημιουργήθηκε (Δυστυχώς έπηξα τόσο άσχημα όπου τώρα μπόρεσα να διαβάσω τα post σας).........

    Οφείλουμε σεβασμό στους ανθρώπους που γράφουν εδώ και ειδικά σε αυτούς που δεν μας ξέρουν και δεν τους ξέρουμε οπότε εύκολα μπορούμε να παρεξηγηθούμε.

    Είμαστε μια μεγάλη παρέα που κάνουμε χαβαλέ, προβληματιζόμαστε, ψάχνουμε να λύσουμε προβλήματα κάθε είδους κλπ, αλλά πάνω απ’όλα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι είμαστε άνθρωποι όπου κουβαλάμε τα ζόρια της καθημερινότητας και πολλοί από εμάς, λανθασμένα βέβαια, τα βγάζουν μέσα στο φόρουμ.

    Όταν κάποιος μπει και γράψει κάτι που απλά δεν συμφωνούμε ή που το θεωρούμε μεγάλη μαλακία δεν υπάρχει λόγος να του επιτεθούμε και να χάσουμε την ψυχραιμία μας, εκ των πραγμάτων ΔΕΝ μπορείς να επικοινωνήσεις σωστά όταν έχεις χάσει την ψυχραιμία σου και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση ακόμα και εάν έχεις 100% δίκιο να το βρεις.

    Δηλαδή νομίζεις ότι εάν απαντήσεις με βρισιές στα ειρωνικά ή υβριστικά γραφόμενα κάποιου υπάρχει περίπτωση να δικαιωθείς ή να του δώσεις να καταλάβει ότι είναι λάθος???

    Θα ήτανε πολύ εύκολο να μεταφερθεί το post στις διαμάχες και εκεί να μαζευτούν αρκετές απαντήσεις χωρίς τελικά να γίνει τίποτα, όπως έχει γίνει στο παρελθών αρκετές φορές. Το κλείδωσα για έναν και μόνο λόγο, γιατί πρέπει να βγει κάτι από μια τέτοια «συζήτηση», να καταλάβουμε ότι ακόμα και το ειρωνικό ύφος ή το υβριστικό, υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα και με σεβασμό και τελικά να φέρεις τον συγγραφέα του να δεί ότι αυτό το στιλ δεν βγάζει πουθενά και δεν είναι αποδεκτό σε μια κοινωνία σκεπτόμενων ανθρώπων.

    Όχι τα post μεταξύ ανθρώπων που γνωρίζονται και ανταλλάσσουν φιλικές ψηφιακές σφαλιάρες δεν είναι το ίδιο, για παράδειγμά ο Μιχάλης με τον Διονύση και με εμένα και και και βριζόμαστε σε καθημερινή βάση αλλά όταν ανταμώσουμε και βόλτες πάμε μαζί και χαβαλέ κάνουμε και γουστάρουμε να τα λέμε από κοντά και τηλεφωνιόμαστε να ρωτήσουμε «πως είσαι ρε φίλε?».

    Αυτά τα γράφω όχι γιατί θέλω να δικαιολογηθώ ή να απολογηθώ για κάτι αλλά γιατί θέλω να συναναστρέφομαι με φίλους και ακόμα και εάν κάποιος άγνωστος μπει εδώ μέσα και με βρίσει να του φερθώ σαν φίλος και να του δείξω ότι τελικά αυτός κάνει λάθος.

    Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

    Julius

    Y.Γ. Θα σας παρακαλούσα να γράψετε την άποψη σας

  2. #2
    ireneepi
    Η αληθεια ειναι οτι λογω πολλων υποχρεωσεων τον τελευταιο καιρο δεν εχω καταφερει ακομη να διαβασω ολο το σκηνικο με το κλειδωμα εκεινης της συζητησης κ γενικοτερα το τι εγινε.

    Μπορεσα να δω μια ματια αλλα κ παλι δεν μπορω να εκφερω γνωμη στο επακρον.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι εφοσον δεν γνωριζουμε καποια ατομα τοσο καλα κ εχουμε απλα ανταλλαξει καποιες κουβεντες ηλεκτρονικα κ μονο ,δεν θα πρεπει να χανουμε την ψυχραιμια μας αν δεν συμφωνουμε σε καποιες απο τις αποψεις τους.

    Μα κ απο την αλλη οποιος εντασσεται σε μια ''κοινωνια'' η για να το πω καλυτερα ,σε ενα χωρο οπου καθημερινα ανταλλασονται αποψεις αρκετων ατομων εκ των οποιων μερικοι γνωριζονται πολυ καλυτερα, θα πρεπει να γνωριζουν οτι ενας χαβαλες παραπανω γινεται.Ετσι λοιπον υπαρχει κ η πιθανοτητα της παρεξηγησης με καποιες παραπανω κουβεντες που μπορει να υποθουν.

    Το θεμα ειναι οτι εδω εχουμε μαζευτει απο μια κοινη μας ''τρελα'' κ χαρις αυτην καθημερινα επικοινωνουμε,ανταλλασουμε αποψεις για αρκετα θεματα,προσπαθουμε να βοηθησουμε τον συνανθρωπο μας κ γενικοτερα περναμε καλα.Αυτο θελουμε κ αυτο γουσταρουμε.....αρα ας μην χαλιεται κανενας ,δεν υπαρχει λογος νομιζω κ ουτε προκειτε να βγει κατι.

    Γουσταρουμε ολοι μαζι..............................γιατι ειμαστε καλα κομματια ρεεεεεεεεεε

  3. #3
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    γενικά...

    ... δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει, δεν έτυχε -γιατί τρέχω και έχω αραιώσει από την ανάγνωση λίγο- να διαβάσω το επίμαχο θέμα.

    Γενικά όμως συμφωνώ με το Julious κατά γράμμα. Αν και έχω την τύχη να μπορώ να αστειευτώ με πολύ καυστικό τρόπο όταν με πνίγει το δίκιο, έχω καταλήξει στο ότι είναι προτιμότερο να ΜΗ ΜΙΛΑΩ όταν έχω θυμώσει. Ούτε καν γράφω μύνημα στο κινητό, προτιμώ να μην έχω καθόλου επαφή αν δε μπορώ να είμαι ψύχραιμος. Και το ότι ποτέ δε γράφω θυμωμένα μηνύματα, έχει σώσει τη σχέση μου (και φιλικές σχέσεις ενίοτε) πολλές φορές...

    Ειδικά για τα άτομα που μπαίνουν εδώ μέσα, μοιραζόμαστε κάτι περισσότερο από ότι με την υπόλοιπη κοινωνία, και προσέχω πολύ στις ''στραβές''...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Re: Η άποψη μου (σχετικά μεγάλο κείμενο)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    Δηλαδή νομίζεις ότι εάν απαντήσεις με βρισιές στα ειρωνικά ή υβριστικά γραφόμενα κάποιου υπάρχει περίπτωση να δικαιωθείς ή να του δώσεις να καταλάβει ότι είναι λάθος???

    Συμφωνώ σε όλα με τον Γιώργο!Και την ώρα που παιζόταν το όλο σκηνικό ήξερα ότι νόημα δεν θα βγει.Για τον λόγο που έχω κάνει Quote κυρίως!
    Αυτό που θα μου άρεσε και στην τελική θα πρεπε να γινόταν, είναι να αποδυκνείαμε στον Africano ότι δεν είναι όλα τα Forum τα ίδια.Και ειδικά site τύπου Μοto , Bikenet τα οποία δεν αφορούν κάποια συγκεκριμένη μάρκα μοτοσυκλέτας ή τύπο μοτοσυκλέτας ΔΕΝ έχουν κόμπλεξ όπως μερικά άλλα.Και αυτό ισχύει!

    Επειδή διάβασα τα μηνύματα του Dit και γενικά το όλο νταλαβέρι που παίχτηκε στο site των Africanων μου την έδωσε και μένα!Δεν πίστευα ότι του έκαναν ντου ρε παιδάκι μου με την μία.Και όλα αυτά επειδή έβαλε μια φωτό με σούζα.Ντάξει δεν λέω, μπορεί να ήταν κάπως μπαμ! η είσοδος του Τάσου, (προσωπικά εγώ την γούσταρα αυτή την είσοδο) αλλά στην τελική δεν πιστεύω να είναι και υβριστική ή ο,τι άλλο.Βέβαια δεν ξέρω εγώ προσωπικά το ύφος του άλλου forum οπότε σταματάω εδώ!

    Βέβαια διαφωνώ 100% με ενέργειες τύπου κλειδώματος ενός ποστ, αλλά επειδή και μόνο ξέρω τον Γιώργο και πιστεύω όλοι μας τον γνωρίζουμε πάνω κάτω ήξερα ότι θα υπήρχε κάποιος λόγος.Παρ όλα αυτά εξακολουθώ να διαφωνώ με κλειδώματα.Ούτως ή άλλως δεν είχε ξαναγίνει και πιστεύω ότι δεν θα ξαναγίνει!

    Και κάτι άλλο.Πήγατε ρε μάγκες και βάλατε ποστ για αυτό το θέμα στις Διαμάχες????? Έλεος ρε σεις!Δηλαδή να το συζητήσουμε στις διαμάχες το όλο θέμα??? Πάλι καλά που δεν το βάλατε στα Ταξιδιωτικά!Ήθελα να πω την άποψη μου, και είχα γράψει αρκετά μεγάλο μήνυμα το Σάββατο αλλά μόλις είδα ότι ήταν στις διαμάχες το έσβησα!

    Μια παρέα είμαστε.Και ότι ΜΑΣ αφορά το συζητάμε ήρεμα!

    Υ.Γ 1. Κάναμε σχεδόν ότι έκαναν και αυτοί στον Dit.Και εμείς είμασταν και περισσότεροι.

    Υ.Γ 2. Τα ήθελε ο κώλος του εν λόγω Africanou μόνο και μόνο επειδή γράφει ποστ και λέει ότι "σε έδιωξαν απο το Africa Forum και ήρθες τώρα εδώ?" Μόνο και μόνο για αυτό!

    Υ.Γ 3. Την είπα και εγώ στον Africano μόνο και μόνο επειδή ήξερα τον Τάσο.Δεν είναι όμως δίκαιο.Γιατί α) Δεν ξέρω τον Africano και β) Δεν ξέρει ο Africanos τον Τάσο!

    Υ.Γ 4. Ξεχάσαμε όλοι μας κάτι βασικό!


    ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΟΙ 2 ΤΡΟΧΟΙ!

    Και στέκομαι σε αυτό!Τα υπόλοιπα, δηλαδή μάρκες,τύποι,τρόπος οδήγησης κτλ κτλ είναι θέματα τα οποία τα συζητάμε σχεδόν καθημερινά!Είτε έξω με τις παρέες μας είτε μέσω των Forum!

    Keep on Rocking!

  5. #5
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039

    Βασικα ........

    ειμαι καπου στη μεση.Δεν νομιζω οτι οταν καποιος αναφερθει σε εσενα προσωπικα και αναφερει συγκεκριμενες καταστασεις και με τροπο εριστικο θα καταφερεις παντα να εισαι ηρεμος και πραος και τελωςπαντων να κρατησεις την ψυχραιμια σου (ιδιως αν σε εχει πειραξει το συμβαν και σε εχει κανει να αναρωτηθεις το γιατι κλπ).
    Τωρα στο internet και στους αμεσους τροπους επικοινωνιας του (forum,chat,messageboards,icq,msn κλπ) δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις το υφος του αλλου αλλα και ο αλλος οφειλει να γραφει σκεφτομενος αυτο το πραγμα ακριβως για να μην γινονται τετοια πραγματα.Επομενως παντα αυτα θα συμβαινουν διοτι δεν λαμβανονται οι πιο πανω παραδοχες υποψιν.
    Γιωργο με βρισκεις προβληματισμενο για την αποφαση σου αυτη διοτι ηταν ενα καλο παραδειγμα αποδειξης των παραπανω που εχω γραψει και ειχα σκοπο να το κανω και sticky αλλαζοντας τον τιτλο,φυσικα στις διαμαχες για να προβληματισουμε οι υπολοιποι το ποσο μπορει να φτασει μια κατασταση ιδιως εαν ειναι φορτισμενη και απο αλλους παραγοντες (προσωπικη αποψη για τον αλλον,ψευδης φυσικα-νευρα-κακη μερα- προβληματα αλλης φυσης).Ξερω το λογο που το εκανες και τον κατανοω απολυτα.
    Καταρχην θελω να αναφερω στους υπολοιπους που διαμαρτυρηθηκαν μετεπειτα και με εντονο το αισθημα της δημοκρατιας της εκφρασης οτι κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σας βλεπει να τσακωνεστε και ιδιως στο χωρο των γενικων συζητησεων,διοτι εχετε ενα κακο συνηθειο να τσακωνεστε σε αυτον το χωρο (γενικες) και μετα να περιμενε τον μπαμπουλα (moderator) να το μετακινησει στις διαμαχες.Το οτι δημιουργηθηκαν αυτες οι κατηγοριες εχει το σκοπο οτι εγω,ο Α,ο Β ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ.
    Και δεν παιζει σε καμια περιπτωση το οτι αν δεν σου αρεσει μην το διαβαζεις.Αν δεν εχω ορεξη να μην διαβαζω τσακωμους και λοιπα ευτραπελα δεν θα παω στις διαμαχες,αλλα στις γενικες δεν πρεπει να ειναι ετσι τα πραγματα
    Ο γιωργος προχτες εκοψε ενα ποστ του Τασου διοτι προφανως εβριζε και γενικα θα γινοταν χαμος και τελικα τι εισεπραξε εκεινη την στιγμη;μια μεγαλη μουντζα (εκεινη τη στιγμη παντα) μετα ο τασος εβαλε τα πραγματα στη θεση τους.
    Παει λιγος καιρος που βλεπω ποστ στο ποστ και πιστεψτε με δεν εχει τιποτα να μου δωσει,βλεπω μια ξεραιλα και ερχονται αλλοι ανθρωποι και μου λενε γιατι δεν μιλατε στα νεα παιδια που εχουν διψα για να μαθουν,να πω τι;οταν την ωρα που αποφασιζεις να μιλησεις εχει μπει καποιος ο οποιος πρεπει να κανει τον χαβαλε του παντου και παντα και γραφει ετσι κατι ανουσιο,καποια αερολογια.
    Εχω διαβασει ανθρωπους οτι ετσι ξεσπανε με την ελπιδα οτι και ο αλλος θα ειναι στην ιδια διαθεση και θα κανει χαβαλε και αντε παλι απο την αρχη.Αν ο αλλος ομως θελει κατι να πει,ποσως μας ενδιαφερει και φυσικα ο τριτος που παει να γραψει πλεον δεν εχει καμια διαθεση να το κανει.
    Μην ξεχνατε οτι η ελευθερια γενικως (σκεψης,εκφρασης,πραξης κλπ) σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου!!!!!!!

    Αυτα ειχα να πω και παντα φιλικα και χωρις να θελω να θιξω κανεναν.

    Ναι μεν ειμαστε μοτοσυκλετιστες αλλα ειμαστε και ανθρωποι με τα υπερ και τα κατα μας,απλως η μοτοσυκλεττα μας ενωνει σαν κοινος παρανομαστης σε καποιες ωραιες στιγμες της ζωης μας


    Σταθης

  6. #6

    Δυστυχώς...

    ...το μεσογειακό μας ταμπεραμέντο και, ειδικά, του "Πατριώτη" Έλληνα είναι αντιδιαμετρικά αντίθετο με την λειτουργία ενός Forum. Eπειδή παρακουλουθώ τον τελευταίο καιρό αρκετά, κυρίως βρετανικά και αμερικανικά forum, τις διαμάχες που έχω δεί στο moto.gr καθώς και σε άλλα ελληνικά forum μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, δεν θα τις βρείς πουθενά σε forum εξωτερικού. Αυτό έχει να κάνει με το "ελληνικό αίμα που βράζει" και σκατά τα κάνει! Έχω πέσει και εγώ σε τέτοιου είδους διαμάχες, με σοβαρή ευθύνη και δική μου, και είναι ένας σοβαρός λόγος για τον οποίο έπαψα να γράφω. Γενικά θέλουμε να απαντάμε σε δικό μας τέμπο και με ύφος που θα κεντρίσει τους πάντες. Ότι έρχεται σε αντίθεση με τα πιστέυω μας, μας ενοχλεί και χωρίς να αντιλαμβανόμαστε την απουσία εικόνας στην συζήτηση, απάντάμε σε ύφος παντοκράτορα και με "καθεστωτικό" νόημα...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Πάνω κατω με κάλυψαν οι προλαλήσαντες...

    ...και συμφωνώ μαζί σας.

    ..Εχοντας 2 χρόνια και κατι εμπειρία στα μοτο/κα φόρουμ έχω καταλαβει οτι είμαστε διαφορετικοι αλλα είμαστε και άνθρωποι. Και τις συζητήσεις μας θα κάνουμε και τις διαφωνίες μας θα έχουμε.
    Τα φορουμ είναι σαν μια μικρή κοινωνία. "Μένουν" άνθρωποι διαφορετικοι μεταξύ τους αλλα όλοι με μία κοινή αγάπη..
    Αυτή είναι που μας ωθει στο να γραφουμε -και κατ'επέκταση- να γνωριζόμαστε μεταξυ μας.
    Τυχαίνει καμιά φορα ομως να το ξεχναμε αυτο. Σαν κτητικός που είναι απο φύση του ο άνθρωπος, θελει να επιβαλλει την θέση του.
    Δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση την συμπεριφορα των Αφρικανων. Οταν το έμαθα, πραγματικα λυπήθηκα, γιατί νομιζα οτι "μεταξύ μας" δεν υπαρχουν διακρίσεις και διαχωρισμοί.
    Τι να λεει οτι αυτος οδηγεί street μηχανή, ο άλλος κροσσάκι, ο παρ'αλλος touring κλπ...Ολοι ΜΗΧΑΝΗ οδηγούμε και όλοι τους ίδιους ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ διατρέχουμε!
    Δεν πίστευα ποτε οτι θα γινόνταν συζήτηση για τέτοιου είδους παρεξήγηση. Δεν πίστευα ποτε οτι θα γινοταν κάτι τετοιο.
    Τις προαλλες παιχτηκε αλλο σκηνικό. Η ΛΕ.ΜΟΤ, λεει, παρεξηγήθηκε (σχετικα με την εκδήλωση στον Αριστοφανη) γιατι σε ένα κείμενο που έγραψε ένα παιδι τις σκεψεις του σε καποιο φόρουμ δεν την συμπεριελαβε. Και να δηλώσεις του στυλ "Δεν μας γουσταρουν" ή "τί έχουν εναντίον μας" "Τί κομπλεξικοί που είναι".... {τα σχόλια δικα σας}
    Τώρα αυτο...
    Τί να πω...λυπαμαι που χαλαμε τις καρδιες μας για τοσο μικρα πραγματα.
    Επιτέλους ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ είμαστε όλοι. Ας μην το ξεχναμε αυτό. Ας είμαστε πιο ελαστικοι απέναντι στους αλλους και δη αυτους που δεν τους γνωρίζουμε ακόμη. Μπορεί να μην εννοουν αυτό που πραγματικα νομίζουμε (αυτο παει στους Αφρικανους και γενικα). Ας μην είμαστε επιθετικοι με το παραμικρό. Το να βρίζουμε μεσω φόρουμ-για με τουλαχιστον- ειναι πολύ μικρό και άναδρο να πω...Αν όντως έχεις διαφορές με καποιον λύστες απο κοντα, οχι μεσω φορουμ.
    Δεν θελω να κατηγορίσω κανέναν (εντελως). Μια δικαιολογία δίνω σε τέτοιες περιπτωσεις...ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΠΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΣ. Δεν τον βλεπεις τον αλλον, δεν βλεπεις το ύφος του so, ας είμαστε πιο μετρημενοι στα λόγια μας καπου καπου...Δεν βλαπτει...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της swtos
    Εγγραφή
    22/07/2002
    Μηνύματα
    109
    Κάθε 2-3 μήνες έχουμε την ίδια συζήτηση. Τα χρηστά ήθη στα διάφορα φόρουμ. Δε νομίζω πως είναι άξιο ανάλυσης το συγκεκριμένο θέμα.
    Αν κάποιος βρίζει δεν είναι και απαραίτητο να τον διαβάσεις.
    Αν κάποιος ΣΕ βρίζει δεν είναι και απαραίτητο να του απαντήσεις ....
    Αν κάποιος τσακώθηκε με τον διευθυντή του και βρίζει ή ΣΕ βρίζει, πές του μια καλή κουβέντα, καλό θα του κάνεις.

    Βλέπουμε και τα άλλα φόρουμ ανά τον κόσμο, από ανάλατα εως ανούσια. Ας μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο.
    Καλό είναι το βρισίδι, καλές οι απόψεις, μπορούν να συνυπάρχουν νομίζω.

    Σε ότι αφορά τώρα τα ΒΑΝ - Μπανγκ - Μπούνγκ, θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να απουσιάζουν απ' το δικό μας φόρουμ.

    Σε ότι αφορά τις διαγραφές των πόστ θεωρώ πως πρέπει ΕΠΙΣΗΣ να απουσιάζουν. Προτείνω να τοποθετούνται σε ειδικό σημείο ώστε να μπορεί όποιος θέλει να δεί τι @ρχιδιές γράφει ο καθένας. Να στιγματιστεί δηλαδή και να κρεμαστεί στο στύλο, ΟΧΙ όμως να διαγράφουμε το πόστ του.

    Ας μη φτάσουμε στο σημείο να ενοχλούμαστε με το παραμικρό και να κάνουμε το φόρουμ ΦΛΟΡΟΥΜ, όπως πολλοί θεωρούν παρόμοια του χώρου ....

    Καλημέρα και καλά κρασά

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Re: Βασικα ........

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    [B]1. οτι κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σας βλεπει να τσακωνεστε και ιδιως στο χωρο των γενικων συζητησεων,διοτι εχετε ενα κακο συνηθειο να τσακωνεστε σε αυτον το χωρο (γενικες) και μετα να περιμενε τον μπαμπουλα (moderator) να το μετακινησει στις διαμαχες.Το οτι δημιουργηθηκαν αυτες οι κατηγοριες εχει το σκοπο οτι εγω,ο Α,ο Β ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ.


    2. Παει λιγος καιρος που βλεπω ποστ στο ποστ και πιστεψτε με δεν εχει τιποτα να μου δωσει,βλεπω μια ξεραιλα και ερχονται αλλοι ανθρωποι και μου λενε γιατι δεν μιλατε στα νεα παιδια που εχουν διψα για να μαθουν,να πω τι;οταν την ωρα που αποφασιζεις να μιλησεις εχει μπει καποιος ο οποιος πρεπει να κανει τον χαβαλε του παντου και παντα και γραφει ετσι κατι ανουσιο,καποια αερολογια.


    3. Μην ξεχνατε οτι η ελευθερια γενικως (σκεψης,εκφρασης,πραξης κλπ) σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου!!!!!!!
    Στάθη, σε μερικά συμφωνώ αλλά στα περισσότερα μάλλον όχι.
    Και για αυτό κράτησα μερικά από αυτά που είπες για να πω τις απόψεις μου.

    1. Έχεις δίκιο ότι στις Γενικές δεν πρέπει να ξεφεύγουμε από το θέμα.Και αν θέλουμε να ξεφύγουμε να πάμε στις Διαμάχες.
    Από την άλλη στις Γενικές είναι ότι λέει η λέξη.Γράφουμε το μακρύ μας και το κοντό μας και μερικές-αρκετές-πολλές φορές οδηγείται σε χαβαλέ.Κοίτα τα θέματα που γύρισαν σε χαβαλέ-διαμάχη και πες μου!Πόσα θέματα είχαν να δώσουν κάτι και κάποιοι το μάμησαν?Τώρα τι εννοείς με την λέξη "μπαμπούλας" εγώ δεν καταλαβαίνω.Και δεν πιστεύω να σας βλέπει κανείς έτσι.Είπαμε....


    2. Για μένα πάντα, πάει ΠΟΛΥΣ καιρός που δεν μου δίνουν τα ποστ που γράφονται εδώ μέσα πολλά αν όχι τίποτα.Στα νέα παιδιά ΕΓΩ τουλάχιστον μιλάω.Σε οποιαδήποτε απορία τους μπορώ να βοηθήσω είμαι εκεί.Και όχι μόνο εγώ.Δηλαδή ΔΕΝ γράφεις εσύ για ποιο λόγο??? Έχεις γράψει ποτέ και σου έχει πειράξει κανείς το ποστ?Ή εννοείς ότι δεν γράφεις επειδή κυριαρχεί ένα γενικότερο κλίμα χαβαλέ κτλ κτλ δώσε ότι άλλο χαρακτηρισμό θέλεις εσυ και έχεις ξενερώσει τόσο ώστε να μην γράφεις καθόλου.Γιατί και στις 2 περιπτώσεις είσαι εκτός.Εκτός και αν υπάρχει άλλος λόγος.Που ευχαρίστως τον ακούω.

    3. Τα παρουσιάζεις πολύ τραβηγμένα και χάλια και δεν πιστεύω να είναι ΤΟΣΟ πια χάλια.

    Εκτός αυτού μιας και είναι ευκαιρία θα ήθελα να πω και κάτι ακόμα.Δείτε τα ποστ που έχουν μπει μέχρι τώρα και πείτε μου πόσα θέματα τίθονται για συζήτηση και προβληματισμό από όλους μας.Δεν ξέρω αν υπάρχει και κανένα.Ξεκινάω από εκεί.Αντίθετα έχω δει πολλά θέματα που τίθονται και είναι εντελώς κούκου!Σε πολύ χειρότερη θέση από μια Διαμάχη.Για μένα πάντα έτσι?
    Δεν θέλω να ονοματήσω θέματα αλλά το τελευταίο που με πείραξε εμένα προσωπικά ήταν που είχα βάλει θέμα για την απόφαση του Γιώργου στο δικαστήριο και δείτε τις απαντήσεις και τα σχόλια.Την ώρα που μέσα στις Γενικές ήταν 22!!! μέλη.Θα μου πεις ντάξει ρε φίλε μπορεί να μην είχε όρεξη κάποιος να απαντήσει ή να πει την άποψη του ή το σχόλιο του.Την ίδια ώρα σχεδόν όλοι τους ασχολιόντουσαν με ένα θέμα ...........τι να πω.
    Σαν παρατήρηση προσωπική μου το έθεσα έτσι?Δεν θέλω να πω κάτι πέραν από αυτό.

    Ούτε θέλω να κρίνω το forum ούτε το site ούτε κανέναν παρ όλο που εμένα με έχουν κρίνει κατα καιρούς.Και Στάθη δεν τα πήρα προσωπικά αυτά που έγραψες.Απλά μου δώθηκε η ευκαιρία να πω κάποιες σκέψεις μου.Οπότε μην βρίσκεται σαν άλλοθι τις διαμάχες.Ας γράψει ο καθένας τις εμπειρίες του, θέματα για συζήτηση κτλ κτλ και θα γίνουν όλα καλύτερα.Αλλά μερικές φορές κατ εμέ πάντα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από διαμάχη.Η οποία διαμάχη μέχρι και αυτή δεν είναι ότι λέει η λέξη και πολλές φορές όντως είναι βαρετή!
    Και κάτι τελευταίο.Είπες την λέξη "τσακώνονται".Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ διαμάχη από κανέναν που να έχει κάποιος τσακωθεί.Αντίθετα έχει γίνει σε Γενικές αυτό.Και σαν λέξη το τσακώνεται είναι κάπως ρε παιδί μου.Δεν νομίζω να έχει γίνει πολλές φορές.Αντίθετα ελάχιστες.

    Εννοείται φιλικά
    Μιχάλης!

  10. #10
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Ρε μιχαλη δεν λεω οτι καποιος εγραψε σε δικο μου ποστ,αλλα γενικα.
    Δεν γραφω γιατι δεν βλεπω λογο για να γραψω.Αμα καποιος εχει κατι να ρωτησει η να σχολιασει μετα χαρας αλλα δεν.
    Μιχαλη δεν υπαρχει αλλος λογος ειλικρινα

    Σωτερ καλα κανεις και τα λες αλλα εγω βαριεμαι το ιδιο τοπιο να επαναλαμβανεται,κατι σαν την εθνικη οδο ενα πραγμα.Πηγαμε απο την αλλη καταντησε ο χαβαλες ρουτινα,ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.Τεσπα μπορει να κουραστηκα εγω προσωπικα και να μην το καταλαβαινω

    Ban δεν υπαρχει περιπτωση πρεπει να ειναι τελειως ακραιο και παλι δεν νομιζω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Mια πρόταση.......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    Ρε μιχαλη δεν λεω οτι καποιος εγραψε σε δικο μου ποστ,αλλα γενικα.
    Δεν γραφω γιατι δεν βλεπω λογο για να γραψω.Αμα καποιος εχει κατι να ρωτησει η να σχολιασει μετα χαρας αλλα δεν.
    Μιχαλη δεν υπαρχει αλλος λογος ειλικρινα
    Επειδή και πάλι δεν συμφωνώ με τα γραφόμενα σου και επειδή ξέρω ότι έχεις πάρα πολλά να δώσεις σε όλους μας ρε Στάθη, θα σου προτείνω να αρχίσεις να γράφεις!Αν όλοι σκεφτόμασταν το ίδιο ..............καταλαβαίνεις.Όχι ότι εγώ έχω γράψει τα πολλά........και κάπου σε καταλαβαίνω.

    Αλλά αν δεν κάνουμε την αρχή κάποιοι................

    Και προσωπικά εγώ θα ξεκινήσω.Πιστεύω να ακολουθήσουν και άλλοι!Στο χέρι μας είναι!!!

    Φιλικά είπα??
    όχι??
    Καλά! Φιλικά Μιχάλης!

  12. #12
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Φιλικα παντα ρε μιχαλη παντα.
    Τεσπα θα δειξει.

  13. #13
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    Γνώμη μου είναι οτι...

    ο Bikerlsonly με έχει καλύψει αρκετά πάνω σ'αυτό το θέμα!!

    Μια διευκρίνηση: Το post που έβαλα σχετικά με το θέμα στις διαμάχες το έβαλα γιατι ήμουν ''εν βρασμώ ψυχής'' πρώτον και δεν είχα διάθεση να το βάλω στις Γενικές!

    Δεύτερον δεν ήξερα που θα καταλήξουν τα γραφόμενα μου οπότε δεν ήθελα να μετακινηθεί, ίσως, αργότερα!!

    Σε όλα τα άλλα πάντως με κάλυψες!

    Και σε ότι αφορά στον Hornet, νομίζω οτι ιο υπεύθυνοι αυτού του forum πρέπει να δώσουν το καλό παράδειγμα αν έχουν αντιρρήσεις με τα περίεχόμενα των συζητήσεων και όχι να απέχουν απο το forum!

    Βέβαια σε αρκετά σημεία περί σεβασμού με έχει καλύψει ο hornet.. αλλά διακρίνω μία αμφιβολία και ένα σφίξιμο για το κλείδωμα.. που δείχνει οτι τελικά δεν είχαμε άδικο εμείς που παραπονεθήκαμε (οκ εντόνως) για αυτο!!

    Η προσωπική μου γνώμη για το forum είναι οτι όποτε θέλω να κάνω χαβαλέ μπορώ και μ'αρέσει!!

    ΑΛΛΑ όποτε έχω ρωτήσει πράγματα σχετικά με τη μοτοσυκλέτα, ανταλακτικα, κλπ κλπ , ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ υπήρχαν άτομα να απαντήσουν και να ενδιαφερθούν να βοηθήσουν... και ήταν τα ίδια άτομα που πριν απο 2 λεπτά κάναν χαβαλέ!! οπότε δεν χρειάζεται να μηδενίζουμε και να χαλιόμαστε...

    όλοι εδώ είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι που όμως είναι αφύσικο του ταμπεραμεντου μας να μην αντιδόύμε.. τι να κάνουμε ρε παιδιά?? δεν ειμαστε Σουηδοί και νομίζω οτι πρέπει να είμαστε περήφανοι γι'αυτο!!

    Αυτά και Καλημέρα σε όλους σας!! Καλή εβδομάδα να'χουμε!!
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  14. #14
    μαμα κοιτα το δελφιΝι Το avatar του/της Todi
    Εγγραφή
    21/05/2002
    Μηνύματα
    251
    ego erxomai sto foroum toso kairo gia na akouso kai na ekfraso apopseis, na syzytiso me filous kai me agnostous gia diafora themata kai kyrios ayto pou agapo, tin motosykleta..grafo opos niotho kai eimai eilikrinis kai katharos me tous synomilites mou.. an goustaro kati to leo .. an den .. pali to leo..
    elpizo na meinei etsi kai na min me apothei to foroum giati dysarestisa kapoion kai mou kleidosane to post i to sbisane
    Sto kato kato re paidia .. den paizontai symferonta sto foroum.. as xalarosoume ligo

    (eixa grapsei polu megalutero keimeno alla apofasisa pos ontos to thema den einai axio analysis)

    και ειδον εκ του στοματος δρακοντος και εκ του στοματος του θηριου και εκ του στοματος του αντιχριστου, πνευματα τρια, ακαθαρτα ως βατραχοι,
    πνευματα τεσσερα ακαθαρτα ως μπατσοι
    εκει που η φαντασια ξεπερναει την πραγματικοτητα

  15. #15
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Φίλε Julius έχεις απόλυτο δίκιο

    Αγαπητοί φίλοι αισθάνομαι σαν την πέτρα του σκανδάλου
    Μιας και όλα ξεκίνησαν από την δική μου αντίδραση προς τον φίλο σας τον Τάσο το κακόμοιρο παιδί που τρέξατε να τον δικαιολογήσετε και να κρίνετε (πάντα αντικειμενικά όσοι τον ξέρετε)
    τα όσα συνέβησαν μεταξύ μας. Θέλω να σας πω πως οι μόνοι υπεύθυνοι για το διαπληκτισμό μεταξύ μας είμαστε εμείς οι δυο (ο Τάσος και εγώ) και δεν το κάναμε για να γεμίσουμε με ενδιαφέρον της ζωές σας ούτε για να μαζέψουμε απόψεις για το θέμα. απλά είμαστε σε μια μικρή κοινωνία που περιέχει τα πάντα, οπός και οποιαδήποτε κοινωνία ανεξάρτητα από το μέγεθος της.
    και τα πράγματα είναι απλά ήρθαμε άσχημα σε επαφή ένας έφηβος και εγώ ένας ώριμος , εγώ δεν αντιπροσωπεύω τίποτα απλά έχω εδώ και 5 μήνες ένα Africa twin και ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σε ότι αφορά το μηχανάκι μου μερικούς από εσάς ενώ ήξερα τη παίζει με αυτό το μηχανάκι αλά αν έπαιρνα και μερικές απόψεις ακόμα για το θέμα δεν θα με χάλαγε. το πρώτο που αντιμετώπισα ήταν κάποιος με ένα bmw 650 να μου θάβει το Africa σκεφτικά κανένας βαρεμένος θα είναι ας του κάνω πλάκα και του είπα μερικές κουβέντες περίεργες και ησύχασε. Μετά ήρθαν τα σχόλια του DIT και άρχισα να φορτώνω απόρησα, με το ζόρι που τραβάνε μερικοί και έρχονται να σου κατηγορήσουν το μηχανάκι σου την επιλογή σου τον ερωτά σου που σκίζεσαι στην δουλειά να το αγοράσεις που μπορεί να επιλέγεις να πεινάς για το έχεις και μην πω και τι ’λο....
    Και έρχεται ο κάθε ένας που ποίος ξέρει τι σκέφτεται και αν σκέφτεται και σου λεει κουφά. λυπάμαι κύριοι αλά δεν θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια......
    Και σε ότι αφορά τα σχόλια μου για αυτόν και την έπαρση που τον κατέχει αυτός τα προκαλεί όταν το φοβερό ιδανικό του δεν είναι η ανταλλαγή απόψεων και γενικά η συζήτηση για τα οποιαδήποτε θέματα αλά το γεγονός ότι κάνη σούζες
    και αν μπορώ να κάνω και εγο,χαχαχαχαχαχα είναι σαν να συναντάς κάποιων με μεγάλο πέος και το μόνο που έχει σαν αντίδραση είναι να σου δείχνει πόσο μεγάλο το έχει πως αντιδράς.?
    στην καλύτερη περίπτωση του λες μπράβο να το χαίρεσαι αλά εγώ πως μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημα σου!!!!
    Και σε τελική εγώ μεγάλωσα πάνω σε δύο ρόδες έχω καβαλήσει από σολεχ απο τρικιληνδρα δίχρονα Kawasaki 750 που ανοίγεις χαλαρά το γκάζι με δεύτερα και σηκώνετε στην μια ρόδα σαν σε απογείωση μετά με τετράχρονα μεγάλου κυβισμού Kawasaki 1300 ducati padah 500 μέχρι 900 ss πιτσιρικάς ζούσα σχεδόν κάθε μέρα σε μια πίστα μότο κρος με κάτι μηχανήματα κουφά buldaco 360 που πηδάγαμε δύο άτομα στην μανιβέλα για να πάρει μπροστά με μια δύναμη ατελείωτη στα άλματα μακραίνανε τα χέρια σου από το βάρος της, στα σαμαρακια δεν άντεχες με τίποτα. μια μέρα είδα τον κολλητό μου να χάνει το κεφάλι του σε ένα δέντρο πάνω σε στροφή με αυτών το διάολο. στην εφηβεία μου ούτε και εγώ δεν ξέρω τη έχω κάνει που καμιά φορά τα θυμάμαι και δεν το πιστεύω ότι ήμουν εγώ. Αλά ποιος χέστηκε για το αν εγώ η κάποιος αλός κάνη αυτά η ακόμα χειρότερα δεν είμαι αυτά που έκανα πριν 300 χρόνια τώρα έχω ένα Africa και την καταβρισκο οπός έχω και δυο παιδιά που τρελαίνονται για μηχανές και την καταβρισκο και ονειρεύομαι και για την κόρη μου να τρέξει σε άγονες μότο κρος και η επόμενη αγορά μου είναι ένα Honda cr.αλά ας τα αφήσουμε όλα αυτά που δεν έχουν κανένα νόημα για σας οπός δεν έχει και για μένα το αν κάποιος κάνη σούζες.

    Α!!!! Φίλε Julius έχεις απόλυτο δίκιο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 15:29
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31
  3. Καλημέρα πουλάκια μου
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:30
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF