Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 109

Θέμα: Αλπικές ιστορίες για διακόπτες, νοσοκόμες και γκάφερ

  1. #16
    φράγμα grimsel pass

    που παει ο δρόμος ... που ...

    φευγαλέες σκέψεις μου έρχονται... να τη πετάξω στη λίμνη? μην γίνεσαι κακός... κράτα χαρακτήρα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_54_grimselpass-web.jpg 
Προβολές:	2442 
Μέγεθος:	89,4 KB 
ID:	141592

  2. #17
    Φτάνουμε στη κορυφή του grimsel, 2165μ…
    Ομίχλη, σύννεφο, σχεδόν άσπρο μαύρο …

    Ανάμεικτα συναισθήματα, σκέφτομαι ηλεκλτρικές κολλήσεις, αποσυγκολλήσεις, και τι ωραία που θα ήταν να διανυκτερεύαμε εδω πάνω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_59_grimselpass-web3.jpg 
Προβολές:	2445 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	141593

  3. #18
    Ολοκληρώσαμε το grimsel και στο κατέβασμα του βλέπω τη Furka απέναντι. Ευφορία … πάλι εκεί θα ανέβουμε? Βάλε κέρμα στο καρουζέλ και ανέβασε το πιτσιρίκι για άλλη μια γύρα λοιπόν … Από το Belvedere η θέα προς το Gletsch κάτω και με το grimsel δεξιά να πνίγεται από σύννεφο που κινείται εντυπωσιακά …


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_68_furkapass-web1.jpg 
Προβολές:	2441 
Μέγεθος:	96,8 KB 
ID:	141594

  4. #19

  5. #20

  6. #21
    Αφήνουμε το Furkapass και τα 2436 μέτρα… Το τρίγωνο των ελβετικών πάσσων ολοκληρώνεται οριστικά αυτή τη φορά στο Realp… Είμαστε γλυκά κουρασμένοι, 4 φορές ανέβα-κατέβα στα 2000+ μέσα σε λίγες ώρες είναι overdose, αλπικός οργασμός σε δόση XXL… τα 3 ΧΧΧ δεν μπήκαν τυχαία … κάτι σημαίνουν. Κοινως, χύσαμε πολλαπλώς και ακατασχέτως … Με κάτι ψιλοδιαλείματα κατά τη διάρκεια της συνουσίας γιατί η ιταλίδα μου έκανε τα δικά της και μου χαλούσε τη γκαύλα … Καριόλα μη με ξενερώνεις τώρα πάνω στα καλύτερα …

    Κάποτε το λέγαν χαρακτήρα. Έχεις ευρωπαϊκό και δή Ιταλικό? Χαλάει … Άρα έχει χαρακτήρα… Ψιτ, κούκλα, αυτά σε άλλες εποχές, σέβεντυς, έϊτυς. Τώρα τα περί ρομαντισμού τα έχω χεσμένα. Άμα ήθελα να το παίζω «fix it yourself» θα είχα αγοράσει γνήσιο μηχανάκι από τις εποχές εκείνες ή και πιο vintage, να ξέρω ότι είναι στο πρόγραμμα. Να βγαίνω για βόλτα και αντι για έξτρα μπλούζα στα μπαγκάζια μου, να κρατάω εργαλεία, λάδια, γράσσα, κλπ… Τότε θα το είχα σαν χόμπυ συνειδητά όμως … Από επιλογή. Άμα εσύ δε θές, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές…

    Αυτά λέγαμε μεταξύ μας όταν φτάσαμε στο Realp, μου έκανε μούτρα και γύρισε τάχα μου να κοιτάζει αδιάφορη το ελβετικό σύμβολο …. Κοιτάξτε εδώ μια καπριοτσιόζα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_17_realp-web.jpg 
Προβολές:	2399 
Μέγεθος:	82,6 KB 
ID:	141597

  7. #22
    Μέσα στο καφέ, ανασυγκρότηση… Η ιταλίδα μας έβγαλε λίγο εκτός χρόνου. Αλλού υπολογίζαμε ότι θα είμασταν στο τέλος της ημέρας, σαφώς μακρύτερα. Χάρτης, παραγγελία μπύρα, τι θα κάνουμε, που θα αράξουμε… Μας περιμένει μια ενδιαφέρουσα μέρα αύριο…

    Ο Ηλίας σκεπτικός, μπορεί και να κατεβάζει καντήλια «viva Italia» , «στα έλεγα εγω μαλάκα, να πάρεις Βρετανικό», «είμαστε μια παρέα, 2 μηχανές και μια Απρίλια» και άλλα τέτοια …


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3f_2_andermatt-web1.jpg 
Προβολές:	2392 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	141598

  8. #23
    Ο νικόλας δεν ταράχτηκε ούτε στιγμή … ή μάλλον ταράχτηκε… Το θέμα του ήταν η γκάφερ… το σκεφτόταν συχνά πυκνά … τα σαμάρια είχαν πληγώσει τα καπούλια της άσπρης γιαπωνέζας του… κάπου να βρούμε γκάφερ …

  9. #24
    εγώ απο την άλλη ...

    σκέφτομαι τα διαδικαστικά… ξέρεις τώρα, διαζύγιο να ετοιμαζόμαστε, να βρούμε άλλη γκόμενα χωρίς ελαττώματα και τέτοια … Η μπύρα, το ελβετικό σνιτσελ και η κούραση δεν βοήθησαν τη κατάσταση …


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3f_5_andermatt-web.jpg 
Προβολές:	2393 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	141599

  10. #25
    Μείναμε στο andermatt. Κλασσικό ελβετικό χωριό. Δηλαδή όμορφο εως και κουκλίστικα ψεύτικο… Το πρωί πρέπει να βρούμε λύση πρακτική για το επαναλαμβανόμενο σταμάτα-ξεκίνα. Δεν γίνεται δουλειά με τη μονωτική και τα καλώδια του διακόπτη…

    Βαλτοί είναι. Ακριβώς απέναντι απο το ξενώνα μας, μαγαζί με ηλεκτρικά είδη

    Διακόπτης : λογιστική αξία 0,5 ευρώ
    Ταξιδιωτική αξία : ανεκτίμητη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day4a_10_andermatt-web.jpg 
Προβολές:	2391 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	141600

  11. #26
    Τα καλώδια καθαρίστηκαν από την ελεινή κόλληση του Νοάλε, συνδέσαμε το λαμπατέρ, δλδ το διακόπτη που βλέπετε παραπάνω, πατάς ανοίγει, πατάς κλείνει. Άψογα … Για αδιαβροχοποίηση μου πέρασε από το μυαλό να βάζαμε καπότα. Αντρίκια πράγματα?? Η μάρκα δεν θα είχε σημασία… Τελικά δεν του φόρεσα… Πήρα τα ρίσκα μου …

    Και για όσους δεν κατάλαβαν :


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day4a_27_andermatt-web.jpg 
Προβολές:	2392 
Μέγεθος:	82,6 KB 
ID:	141601

  12. #27
    Είμασταν περίπου 100 χλμ πίσω και επιπλέον με 1 ώρα καπέλο στην πρωινή εκκίνηση. Όταν κινείσαι σε δρόμους με μέσω ωριαία που δεν ξεπερνά τα 50 χαω, αυτό σημαίνει σύνολο κοντά 3 ώρες καθυστέρηση…

    Ε, κρατάς και μια πισινή για την περίπτωση που το πέγκασο σου κρύβει και άλλες εκπλήξεις…
    Προορισμός μας είναι το Passo Stelvio αλλά η θεά τύχη (και καλά…) μας ρίχνει στο δρόμο άλλα δυο πάσα… Julierpass, 2284μ. Και Berninapass, 2330.μ


    καθοδόν προς Julierpass… χωριά, πρασινάδες, λίμνες, χρώματα … παραμυθούπολεις, καραμελόσπιτα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day4b_3-web1.jpg 
Προβολές:	2382 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	141602

  13. #28
    η ανάβαση προς julierpass είναι όμορφη... τοπία πιο άγονα σε σχέση με τη προηγούμενη μέρα, λίγο πιο άγρια...

    άφιξη και στάση για μια ζεστή σοκολατα γιατί τη ψύχρα του την είχε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day4c_1_julierpass-web1.jpg 
Προβολές:	2380 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	141603

  14. #29

  15. #30

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 16:45
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 22:49
  3. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 20:09
  4. Ιστορίες για αγρίους (δώσε μία και εσύ, τσάμπα είναι)
    από zireous στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 23:20
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF