Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 109

Θέμα: Αλπικές ιστορίες για διακόπτες, νοσοκόμες και γκάφερ

  1. #1

    Αλπικές ιστορίες για διακόπτες, νοσοκόμες και γκάφερ

    Ένα ταξίδι «με απ’ όλα». Χιλιόμετρα εύκολα και χιλιόμετρα δύσκολα. Όμορφα τοπία και θέα που κόβει την ανάσα. Καιρό καλό και καιρό περίεργο, ταιριαστό με το τόπο, τουλάχιστον έτσι όπως θα τον ήθελα στην πρώτη μου επίσκεψη στα μέρη αυτά. Με γρήγορες εναλλαγές, απο τον ήλιο στη βροχή, στο κρύο, στο ψ***κρυο, στα σύννεφα μέσα, λιγάκι χιονόνερο έτσι για να μας τρομάξει μόνο και ξανά στη λιακάδα και στη ζέστη. Πολλά απρόοπτα, απο μικρά και ασήμαντα, μέχρι σοβαρότερα, απο εκείνα που σε κάνουν να λές «όχι Θεέ μου, οχι …».

    3 αναβάτες (Capt. Haddock, nikolasfazer, roadspirit), 3 ετερόκλητα μηχανάκια (triumph tiger, suzuki busa, aprilia pegaso)

    30 Αυγ - 6 Σεπτ 2008, Αλπικά πάσα σε Ελβετία, Β. Ιταλία, Αυστρία, 2700 χλμ...

  2. #2
    Ήταν ταξίδι δρόμου. Να περάσουμε θέλαμε απο πάσσα γνωστά, να οδηγήσουμε σε φημισμένες διαδρομές και μόνο αυτό. Δεν μας ενδιέφεραν συγκεκριμένες πόλεις ή περιοχές με αξιοθέατα, δεν πηγαίναμε για διακοπές και αραλίκι. Όπου θα μας έπιανε η νύχτα εκεί θα μέναμε…

    Πρόγραμμα αυστηρό δεν υπήρχε, παρά μόνο ότι είχαμε 7 μέρες στη διάθεση μας και την επιθυμία να δούμε 3 ελβετικά πάσσα (Furkapass, Grimselpass, Sustenpass), το ιταλικό passo Stelvio, και το Grossglockner και το Edelweisspitze στην Αυστρία…

    Ότι στη πορεία μας προέκυψαν και άλλα καθόλου δεν μας πείραξε…

    Πρωϊνό ξύπνημα κάθε μέρα στις 7, οδήγηση μέχρι τη δύση, και καθορισμός πορείας για την επόμενη μέρα το βράδυ συνοδεία μπύρας… Έτσι θα κυλούσε.

    Η 1η μέρα ήταν διεκπεραιωτική. Το τρελό μποτιλιάρισμα στην autostrada μας έριξε τη μέση ωριαία σε 50… μπορεί και πιο κάτω. Φτάσαμε βράδυ στη Ferrara και ίσα που προλάβαμε το κλείσιμο των δρόμων στο κέντρο. Ferrara Busker’s Festival. Διεθνής συγκέντρωση καλλιτεχνών δρόμου, λέει. Πανυγήρι. Όλη η πόλη στο πόδι. Μπύρες στο χέρι και πάμε… Όμορφη πόλη. Ιστορικό κέντρο. Χαρούμενες φάτσες. Μουσική παντού.

    Η 2η μέρα προβλεπόταν επίσης διεκπεραιωτική, καθώς απείχαμε ακόμη από την Ελβετία. Παρόλο που αποφεύγαμε autostrada, η ευθεία παρέμενε ευθεία και εμείς χασμουριόμαστε. Η διαδρομή όμως μας έκρυβε μια ευχάριστη έκπληξη. Αφήνοντας το όμορφο Como, μετά το Lugano φτάνουμε Locarno. Στο χάρτη ο δρόμος που οδηγει στο προορισμός μας (Domodossola) φαίνεται ευθεία. Aντε να τελειώνουμε.
    Tελικά ήταν απόλαυση. Ένα στενό πέρασμα, μεσα σε κατάφυτο φαράγγι και στην κοίτη του να το διατρέχει κατά μήκος ποταμός … Η νύχτα μας βρήκε στη Domodossola. Αδιάφορη εντελώς. Πνίξαμε τη κούραση σε pizza και μπύρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00872-web.jpg 
Προβολές:	4769 
Μέγεθος:	93,5 KB 
ID:	141575

  3. #3
    Μέρα 3η. Έτσι όπως το κάναμε, για να βγούμε στη τριάδα Furkapass-Sustenpass-Grimselpass, από δω που ήρθαμε θα περάσουμε αναγκαστικά από ένα ακόμα πάσσο. Το Simplonpass. Αναγκαστικά… ευτυχία.

    Την Domodossola την αφήσαμε πίσω μας με ζέστη. Ιδρώσαμε. Λιώσαμε. Στο Simplonpass τα πράγματα άλλαξαν και τα t-shirt μέσα από τις κορντούρες έδωσαν τη θέση τους σε μπλούζες ή και θερμικές επενδύσεις και τα φερμουάρ αερισμού των μπουφάν έκλεισαν …

    Ο καιρός βαρύς, σκοτεινιά και ψιχάλες…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3b_simplonpass_1-web1.jpg 
Προβολές:	4759 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	141576

  4. #4
    Το simplonpass, στα 2005 μέτρα, ήταν εύκολο και γρήγορο, αλλά καθόλου αδιάφορο.

    Όλη η ανάβαση περνά από πράσινο τοπίο και καλό δρόμο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00894-web.jpg 
Προβολές:	4702 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	141577

  5. #5
    Ωστοσο από ψηλά θέα δεν είδαμε. Εγώ τουλάχιστον. Ηλίας? Νικολας? Εγω είχα παλαβώσει. Το πάσο ήταν πνιγμένο στα σύννεφα. Εμείς είμασταν μέσα στα σύνεφα κάποιες στιγμές. Αλλά και αυτό έχει την ομορφιά του και εγώ πετούσα τη σκούφια μου. Ήταν το ορεκτικό της ημέρας, για το Τρίγωνο που θα ακολουθούσε μετά….


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3c_near_brig_3-web1.jpg 
Προβολές:	4694 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	141578

  6. #6
    Περάσαμε το Brig, φτάσαμε στο Gletsch… H μια από τις 3 κορυφές του Τριγώνου. Ευθεία είναι η ανάβαση για Furka… Αριστερά μας για το Grimsel… Τι διλήμματα έχει να αντιμετωπίσει κανείς. Από πού να πάμε ρε? Πρώτα από δω ή πρώτα από κεί ?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3d_gletsch_2-web1.jpg 
Προβολές:	4673 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	141581

  7. #7
    Κοιταζόμαστε. Πάμε. Χαμόγελο. Αρχίσαμε. Ανεβαίνουμε για αρχή τη Furka. Χωρίς πολλές στάσεις καθώς για να κλείσουμε το Τρίγωνο και να συνεχίσουμε το δρόμο μας, θα την ξανακάνουμε. Σταματάμε τότε…

    Αριστερά, έτσι για να δούμε τι μας περιμένει μετά… Ο δρόμος που ανεβαίνει για Grimsel… χάνεται μέσα στο σύννεφο…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_4_grimsel_on_our_left.jpg 
Προβολές:	4632 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	141585

  8. #8
    Όχι ότι η ανάβαση για Furka μπροστά μας είναι καθαρή… Παιχνίδι…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_10_furka_ahead-web1.jpg 
Προβολές:	4577 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	141586

  9. #9
    Ανεβαίνουμε, περνάμε, κατεβαινουμε από την πίσω μεριά (ανατολικά). Εκεί ήλιος. Δε σταματάμε πουθενά για φωτό και απολαμβάνουμε το τοπίο και μια εκπληκτική θέα κατεβαίνοντας. Χάζεμα. Πρόσεχε βλάκα. Έχει χαράδρα από κάτω… Κοιτάμε κοιτάμε, αλλά βλέπουμε και που οδηγάμε ε? … Δύσκολο. Πανέμορφα….

    Που να το φανταζόμασταν ότι στο 2ο κατέβασμα, τότε που υποτίθεται θα σταματούσαμε για καμιά φωτό, το μέρος θα ήταν πνιγμένο στα σύννεφα. Οδηγούσαμε μέσα στα σύννεφα. Δεν έβλεπα πλάι μου… δεν έβλεπα τίποτα. Εκεί που στο 1ο κατέβασμα θυμάμαι να χάνεται το βλέμα μου προς τα κατω προς τη βουτιά εκατοντάδων μέτρων, τώρα χανόταν στα 2-3 μέτρα διπλα μου… Δεν πειράζει να παραμιλά κανείς που και που. «Κ-Α-Υ-Λ-Α» μέσα από το κράνος, αυτό θυμάμαι να έλεγα…

  10. #10
    Η ανάβαση για Sustenpass μας επιφύλασσε το πρώτο απρόοπτο. Έρχεται αριστερή ανηφορική φουρκέτα. Βρέχει. Το pegaso νεκρώνει. Ηλεκτρικά χάνονται, όλα σβήνουν, κοντέρ, φώτα, κινητήρας. Ο captain μόλις περνά δίπλα μου, πιο πίσω ακολουθεί αυτοκίνητο… Σηκώνω το χέρι κάνοντας σήμα και ελπίζω να καταλάβει και να μη καρφωθεί πάνω μου, ενώ με όση φόρα απομένει το κατευθύνω στην άκρη του δρόμου…

    Γαμήσι?

    Τώρα?

    2 χρόνια απροβληματιστης σχέσης, τώρα σου ήρθε? Πάνω στη τρέλα σου ?
    Αυτό το timing…

    Φλασιές διάφορες… Αν συνέβαινε μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, στο κέντρο της στροφής, θα πονούσε πολύ? Μάλλον …. Αν συνέβαινε σε ευθεία με πολλά περισσότερα χλμ στο κοντέρ και πυκνή κυκλοφορία (πχ 2 μερες πριν στην autostrada), θα πονούσε και εκεί? Εκεί μαλάκα περισσότερο…

    Χμμ… βρέχει ρε … ε και τι? Εχει σχέση με το σβήσιμο? Καμία… Απλά μου άρεσε η εικόνα απεγνωσμένου biker σε μια ξένη χώρα σε ανάβαση πάσου, να έχει μείνει από βλάβη και να βρέχεται…

    Τα καλώδια του κεντρικού διακόπτη αποφάσισαν ότι δεν έκαναν χωριό με την ψυχρή κόλληση που τα υποβάλει το Noale και την έκαναν με ελαφρά … Με βαριά καντήλια ανταπέδωσα εγώ… Και κόβονται τα καλώδια και πάπαλα… Μάλιστα… Τους παίζεις μια, τα τραβάς, τα πετάς έξω (θα της πετάξω έξω τα #$%&*), τα ενώνεις, βάζεις μπρός και συνεχίζεις…

    Για πόσο ? Γιατί ρε πουτάνα Απρίλια? Θέλω να σταματάω κάθε λίγο, να φωτογραφίζω, να κάνω το τσιγάρο μου, αυτή τη δουλειά θα κάνω? Ξεκόλλα μονωτική, αποσύνδεσε καλώδιο (σβήσε), ξαναένωσε καλώδια, μόνωσε, ξεκίνα… ? Και ξανά και ξανά…. Θα μου γ*μήσεις το ταξίδι? Να πας να γ*μηθείς εσύ, εγω το ταξίδι θα το κάνω…

  11. #11
    Στο susten δεν βλέπουμε και πολύ μακριά. Παρέα μας τα σύννεφα να καλύπτουν σχεδόν τα πάντα και κατά διαστήματα να ανοίγουν … Το ψιλόβροχο συνεχίζεται …


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_19_to_susten-web1.jpg 
Προβολές:	4532 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	141587

  12. #12

  13. #13
    Στο κατέβασμα πλέον, βγαίνοντας από τη τελευταία σήραγγα βγήκαμε και από τα σύννεφα… Διακρίνονται Νικόλας και Ηλίας …


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_34_sustenpass-web1.jpg 
Προβολές:	4504 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	141589

  14. #14
    Στο grimsel μια από τα ίδια… Στην ανάβαση μέχρι το 1ο φράγμα απολαμβάνουμε στροφιλίκι και θέα … μετά κρυφτήκαμε σε γκρί πέπλο και υγρασία …


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_49_grimselpass-web.jpg 
Προβολές:	4501 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	141590

  15. #15
    Κάτω είναι το 1ο φράγμα, εμείς είμαστε στο 2ο λίγο πριν τη κορυφή του πάσου…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	day3e_50_grimselpass-web.jpg 
Προβολές:	4465 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	141591

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 16:45
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 22:49
  3. Tellas Ote Forthent και λοίπες ιστορίες για αγρίους
    από Anritsu στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2008, 20:09
  4. Ιστορίες για αγρίους (δώσε μία και εσύ, τσάμπα είναι)
    από zireous στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 23:20
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF