Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: Πασχα με το eliminator!

  1. #1

    Πασχα με το eliminator!

    Aπο την μικρη μου διαδρομη για τις πασχαλινες διακοπες εχω καμποσο υλικο με κειμενα και φωτο , η αληθεια ειναι οτι αμφιταλαντευτηκα πολυ για την σωστη κατηγορια που θα επρεπε να ποσταρω....(ακομα δεν ειμαι σιγουρος!)

    ...ελεγα απο την μια να το ποσταρω σαν συνεχεια της ανακατασκευης του eliminator , απο την αλλη να το βαλω σαν ξεχωριστο ταξιδιωτικο.....


    το θεμα ειναι οτι ταξιδεψα με το eliminator μεχρι τα μεθανα για πασχα.... δεν εκανα και κανενα υπερποντιο ταξιδι οκ....

    ...αλλα τελικα ποιο ακριβως ειναι το θεμα?

    οτι ταξιδεψα ή οτι ταξιδεψα με το kawasaki?

    το να πορευτω με μια μοτοσυκλετα που εφτιαξα με τα ιδια μου τα χερια δινει αλλη αξια στο ολο εγχειρημα....ειναι ενα ειδος ικανοποιησης που ενοιωσα και μια βεβαιωση οτι δεν πηγε τοσος κοπος τζαμπα...

    ....ωραιο να φερεις μια μοτοσυκλετα που ηταν σαραβαλο σε καλη κατασταση , ειναι ενα συναισθημα που εχουν νοιωσει μονο οσοι το εχουν κανει , αλλα ποιο το νοημα αν δεν την οδηγας?


    Η ολη φαση για εμενα ηταν ενα ultimate testing στο μηχανακι που ετοιμαζω εδω και αρκετο καιρο.....βεβαια δεν παυει να ειναι ενα ταξιδι το οποιο συμπεριλαμβανει πολλες εικονες χρωματα και αρωματα , αλλα ο σκοπος δεν παυει να ειναι το μηχανακι!

    ...να μου πεις παντα το μηχανακι δεν ειναι?.....(και φυσικα η διαδρομη)

    ''....δεν ειναι ο προορισμος...ειναι το ταξιδι...'' ειχε πει ο andy warhol στον jim morisson....

    Εμεις οι μοτοσυκλετιστες δεν φορτωνουμε μπαγκαζια και τσαντες στο πορτ μπαγκαζ με καθε τι περιττο, ουτε ετοιμαζουμε σαντουιτς για τα παιδια στο πισω καθισμα μπας και πεινασουνε στην διαδρομη , ουτε γ@μωσταυριζουμε πισω απο μια ουρα 20.000 αυτοκινητων που ξερουμε οτι θα μας κανει μια διαδρομη 2 ωρων σε 6ωρο+ βασανιστηριο.....ποσο μαλλον δεν γραψαμε το καινουργιο cd της πεγκυς για να εχουμε κατι να ακουμε κατα την ''κονσερβοποιηση'' της μεγαλης εξοδου (και εισοδου!)


    ...παντα ετσι ειναι , αλλα αυτη τη φορα ο ''πρωταγωνιστης'' ειχε μεγαλη ουσια σχετικα με τον ρολο του!




    Στο δια ταυτα:

    Ολα εδειχναν οτι θα περναγα πασχα μονος μου...η ιωαννα πηγε στο χωριο της , αρκετοι απο την παρεα την εκαναν για τα εξοχικα τους , και οσοι θα εμεναν εδω θα εκαναν ανασταση οικογενειακα.....πρωτο σημαδι ηταν οτι μαστορευα μεχρι τις 02:30 το βραδυ της παρασκευης και δευτερο σημαδι οτι εκει που δεν πινω σχεδον καθολου αλκοολ, αδειασα μια μπουκαλα ουισκυ μπροστα στον υπολογιστη....
    ...χμμμμμ....δεν παμε καλα!

    ....με το R1 να εχει ''μεινει'' απο καρβουνακια μιζας , με το virago δεδομενο οτι θα με παει οπουδηποτε απροβληματιστα , αλλα ''ραθυμα'' μου εμεινε το eliminator!
    μαλιστα...με ''ετρωγε'' να δω τι κανει αυτο το μηχανακι στον δρομο.....ειχα ξαναβγαλει παλιοτερα το eliminator να το δοκιμασω , αλλα ειτε σε μικρες διαδρομες , ειτε σε μεγαλυτερες (της ταξης των 100 χλμ) με ''μικροπροβληματα'' στην λειτουργια του....

    Αυτη τη φορα ομως ειχα προετοιμαστει!
    ...ειχα κανει αρκετη δουλεια πανω στο μηχανακι , και εμφανισιασκα αλλα και λειτουργικα , οργανωσα την εργαλειοθηκη του , πηρα και μια εξτρα συλλογη μαζι στο tank bag και ενα μπουζι επιπλεον και ξεκινησα!

    ....ετσι και αλλιως οπως θα δειτε στις φωτο , εκανα πολλες στασεις για ελεγχο αν και την διαδρομη ''πειραια-μεθανα'' συνηθως την κανω ''μονοκοπανια''.......

    μονοκαβαλος και χωρις παρεα στον δρομο!
    Ειχα πολυ καιρο να βγω τοσο μοναχικα που θα ελεγα οτι με ''ξενισε'' το γεγονος......με ξενισε τοσο πολυ που μου αρεσε!

    ....μαλιστα το ταξιδι ειχε και μια ''αισθηση αβεβαιοτητας'' που ηρθε και συμπληρωσε το πανελ των αναμικτων συναισθηματων!

    ..το μηχανακι δεν εχει ασφαλεια (ακομα) , τα λαστιχα του εχουν γομα αλλα παμπαλαια , η ταπα του ψυγειου αντικαταστηθηκε αλλα παλι με μια μεταχειρισμενη , και γενικα η μοτοσυκλετα δεν ειχε ξαναδοκιμαστει σε διαδρομη ανω των 350 χιλιομετρων...

    ξερω ξερω...παρα την τοση δουλεια που εχει γινει στο ZL , ακουγομαι σαν ασχετο-ξεκρανωτος καγκουρας!

    Αλλα δεν ειναι ετσι!.....για εμενα ολα τα παραπανω ηταν τα συστατικα που χρειαζομουν για να μετατρεψω μια δεδομενη διαδρομη σε....ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ!

    ....πετυχα στον δρομο μερικα ''μοντερνα'' μηχανακια , φορτωμενα και δικαβαλα τα οποια φανταζαν σαν υπερτεχνολογικα επιτευγματα διπλα στο eliminator αλλα δεν ζηλεψα!....ουτε καν η φιδισια διαρομη της επιδαυρου δεν με εκανε να μετανοιωσω που δεν επεσπευσα την επισκευη του R1 ωστε να επαιρνα αυτο και να πηγαινα....

    ...ειμαι στον δρομο! ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ!!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  2. #2
    μια μικρη περιπετεια πριν ξεκινησω με ενα χαλαρο κολαρο ψυγειου , το οποιο με εκανε να βαλω το μηχανακι στο γκαραζ και να βγαλω το virago....(ειχα ηδη υποσχεθει στους δικους μου οτι θα παω)

    ...αφου ξεπερασα τα αρχικα νευρα και γ@μωσταυριδια αποφασισα να σηκωσω ντεποζιτο να δω τι παιζει και εντοπισα την διαρροη....τιποτα σοβαρο ευτυχως!

    Ξανα το xv μεσα , ξανα το zl εξω.....


    παλι καλα που το ειδα πριν ξεκινησω γιατι παραεξω θα την παταγα....

    Αποφασεις της τελευταιας στιγμης δηλαδη στο γκαραζ , απο το οποιο πριν φυγω πηρα μια συλλογη με εργαλεια να εχω μαζι για παν ενδεχομενο....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tool case.jpg 
Προβολές:	645 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	224479
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  3. #3
    ..πισω στο σπιτι να ετοιμασω το tank bag.....

    Αυτο εγινε με συνοπτικες διαδικασιες και μονο με τα ακρως απαραιτητα: τσιγαρα , κινητο/φορτιστης , ενα κολλαρο λαιμου ''fleece'' (που χρειαστηκε) , φωτογραφικη μηχανη , τα εργαλεια , δυο αλοιφες (!) , γυαλια ηλιου , λευκη ζελατινα για το κρανος και ενα μπλουζακι! (ρουχα εχω αφησει στο εξοχικο μονιμα!)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130631.jpg 
Προβολές:	643 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	224480
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  4. #4
    ...tank bag δεν συζηταμε για bagster......(θελει και το καλυμα στο ρεζερβουαρ βρε!)....
    ευτυχως εχω ενα παλιο μαγνητικο το οποιο εκανε τελεια την δουλεια του!...οι μαγνητες κολαγαν περιφημα στο μεταλλικο ντεποζιτο , αλλα εδεσα και τον εμπροσθιο ιμαντα καλου-κακου!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130632.jpg 
Προβολές:	644 
Μέγεθος:	65,0 KB 
ID:	224481
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  5. #5
    ...και το ταξιδι ξεκιναει!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130634.jpg 
Προβολές:	641 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	224482
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  6. #6
    ...οταν ξεκινησα εβαλα μεσα στο μυαλο μου σαν ''zero-point'' τα διοδια της ελευσινας.....
    Αν το μηχανακι δεν παρουσιαζε κατι μεχρι εκει δεν θα γυρνουσα πισω...

    πρωτη σταση στον ασπροπυργο να δω τι ''παιζει'' και αλλη μια στα διοδια!

    ΟΛΑ ΚΑΛΑ!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130635.jpg 
Προβολές:	635 
Μέγεθος:	48,4 KB 
ID:	224483
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  7. #7
    ....δευτερο σημειο ανεφοδιασμου , τσιγαρου και ελεγχου στις κεχριες!

    ολα καλα και εδω!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130636.jpg 
Προβολές:	632 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	224484
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  8. #8
    ...το μηχανακι κρατουσε στην εθνικη οδο ''ευκολα'' 150 χλμ συνεχεια , δεν μπερδευε πουθενα , σε μια συντομη δοκιμη ανεβασε μεχρι 180 χλμ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΙΑΛΛΟ!!!!

    ....και οπως βλεπετε και στην φωτο δεν υπαρχει σταγονα ψυκτικου υγρου να σταζει απο κατω!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130637.jpg 
Προβολές:	634 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	224485
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  9. #9
    ...δεν μιλαω βεβαια για την θεση οδηγησης!

    ....χαμηλη σελα , σχετικα μεγαλες διαδρομες στις πισω αναρτησεις (με τα υπολοιπα της κατηγοριας) , αλλα ο ανεμοθωρακας ηταν αυτος που εκανε την περισσοτερη δουλεια!

    ...γενικα η διαδρομη δεν με κουρασε καθολου!

    ομορφουλι δεν ειναι?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130639.jpg 
Προβολές:	632 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	224486
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  10. #10
    επομενη σταση κλασσικα στον καψουλια να κανουμε ενα τσιγαρακι παρεα....

    γεια σου ρε νικολακη.....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130645.jpg 
Προβολές:	628 
Μέγεθος:	76,5 KB 
ID:	224487
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  11. #11
    ...μια τελευταια σταση για ανεφοδιασμο και ελεγχο στην καλλονη....

    ...(δεν ειχα και τοση αναγκη για ανεφοδιασμο , αλλα ηθελα να τσεκαρω αναλυτικα την καταναλωση απο εθνικη σε επαρχιακο δικτυο...)

    το καλο με τα μαγνητικα tank bag ειναι η ευκολια στον ανοιγμα της ταπας.....ανασηκωνεις την τσαντα και ανοιγεις το ρεζερβουαρ!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kaloni refuel to methana.jpg 
Προβολές:	620 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	224488
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  12. #12
    σε αυτο το σημειο ηρθε και ενα sms με τα χρονια πολλα του sv9.....

    οπως σου ειπα χρηστο: ''ταξιδευω με το ZL θα δεις και στο ποστ!''


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130647.jpg 
Προβολές:	615 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	224489
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  13. #13
    ...στην συνεχεια δεν ειχα αλλη σταση (ε ποσες να κανω πια?) και εφτασα στον αγιο νικολα....

    ειχε νυχτωσει!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130649.jpg 
Προβολές:	612 
Μέγεθος:	75,1 KB 
ID:	224490
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  14. #14
    με το που εφτασα το μηχανακι εχασε λιγο υγρο απο την υπαρχειλιση του ψυγειου.....η ταπα δεν εχασε , αλλα την ακουσα που ''ξεφυσαγε''.....

    τα τελευταια χιλιομετρα περασα μεσα απο αϊ γιωργη και απο δαφνιζα και πηγαινα πολυ αργα....το μηχανακι δεν εδειξε καμια διαρροη πιο πριν στην πορεια , αλλα οταν ανεβασε θερμοκρασια εχασε καποιο ψυκτικο υγρο...ποσο ομως?

    ...θα μαθουμε στην συνεχεια!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	coolant leak.jpg 
Προβολές:	614 
Μέγεθος:	49,1 KB 
ID:	224491
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  15. #15
    Η ανασταση ειχε ηδη γινει απο το απογευμα!
    (..ετσι ειναι σε αυτα τα μερη , καθως ο τοπικος παπας παει και ανασταινει τον χριστουλη σε ολα τα χωρια , και δεν προλαβαινει να ειναι σε ολα στις 00:00...)



    αφου με καλοσορισαν οι δικοι μου και ενα φιλικο ζευγαρι που καναν τις διακοπες τους μαζι , ο πατερας μου ετοιμασε την ''μαγειριτσα''....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1130654.jpg 
Προβολές:	606 
Μέγεθος:	44,4 KB 
ID:	224492
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βροχη με.... το τσουβαλι....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 10:51
  2. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 18:48
  3. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 04:49
  4. τρελαθήκατε με το 1o trail ride?????
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 16:15
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 08:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF