Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ιταλια-Αυστρια ...how to ?

  1. #1
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125

    Ιταλια-Αυστρια ...how to ?

    Γεαι σας παιδες! ειναι η πρωτη μου φορα που βγαινω εκτος Ελλαδος -και μονος- θα ηθελα λιγη βοηθεια απο οποιον εχει ταξιδεψει καποια αντιστοιχη διαδρομη.
    Βασικα σημερα εγινε δεκτη η αιτηση μου για αδεια και ξεκιναω σχεδον απο το μηδεν σε αναζητηση πληροφοριων.
    Το ποστ του papa_t ηταν πολυ κατατοπιστικο,αλλα ειχε εκκινηση την Βενετια αποτι θυμαμαι και κατεληγε Ζυριχη(ενω εγω το salzburg) και πισω. Εχω μια προτιμηση να ξεκινησω Παρασκευη απο βραδυς Ηγουμενιτσα για να φτασω 10:30 Σαββατο Ανκονα ,παρα να φυγω πρωι Σαββατου απο Ηγουμενιτσα και να φτασω μετα 24ωρες Βενετια.
    Αυτο που με προβληματιζει κυριως -περα απο την χαραξη της διαδρομης- ειναι οτι το ταξιδι θα γινει τελη Οκτωβρη με αρχες Νοεμβρη και αν γνωριζετε περα απο κρυο η βροχη,αν υπαρχει πιθανοτητα να συναντησω χιονι η οποιεσδηποτε αλλες συνθηκες που θα επρεπε να ξερω εκ'των προτερων αφου προκειται να περασω διπλα απο τις Αλπεις και να καταληξω Αυστρια.
    Αλλη μια ερωτηση ειναι τι γινεται με την ασφαλεια μου σε περιπτωση ατυχηματος,αν με καλυπτει το ταμειο μου(τι λεω τωρα ε?)η αν πρεπει να κανω κατι.
    Τελοσπαντων οτιδηποτε μπορειτε να μου πειτε να με διαφωτισετε θα ημουν ευγνωμων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Καλο σου ταξιδι κατ αρχας και να προσεχεις.
    Θα σου πω αυτα που μου ειπε ο γαμπρος μου, ο οποιος ειναι οδηγος νταλικας, και κανει συνεχεια αυτην την διαδρομη.
    Μου ειπε λοιπον οτι μπορει να ξεκινησεις απο Ανκονα με 25 βαθμους και να φθασεις Σαλτσμπουργκ με 5 και 10.
    Αν πας απο Autostrada οι δρομοι δεν κλεινουν ποτε. Ουτε παγο εχει.
    Για την ασφαλεια αν βγαλεις πρασινη καρτα σε καλυπτει κανονικα στην Ευρωπη. Επισης αυτο που θα σου πω να κανεις, αν δεν το ξερεις, ειναι: Αν δουλευεις και εχεις ασφαλεια ΙΚΑ να πας στο Μητρωο και να ζητησεις να σου βγαλουν μια καρτα οπου αν αρρωστησεις και πας σε καποιο ευρωπαικο νοσοκομειο σε καλυπτει το ταμειο σου κανονικα.

    Αυτα ξερω να σου πω. Καλο ταξιδι.

  3. #3
    Μπορεις να βγαλεις οδικη βοηθεια μεσω της σφαλιστικης εταιρειας που εχεις,ρωτα τον ασφαλιστικο πρακτορα σου τι ακριβως σου καλυπτει.
    All i want from my birthday is another birthday!

  4. #4
    κυραΚουλα στο εκανα γουλι Το avatar του/της SpineshankD
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    125
    emix24 και koukos ευχαριστω,παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες!
    ...και τωρα μιλησα με την γυναικα μου στο salzburg και φυσικα εχει 6 βαθμους κελσιου πριν ακομη μπει ο Οκτωβρης. ωραια..!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Αν δουλευεις και εχεις ασφαλεια ΙΚΑ να πας στο Μητρωο και να ζητησεις να σου βγαλουν μια καρτα οπου αν αρρωστησεις και πας σε καποιο ευρωπαικο νοσοκομειο σε καλυπτει το ταμειο σου κανονικα.
    Αυτό που έγραψες είναι πολύ σημαντικό.Λέγεται ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ασθενείας, βγαίνει αμέσως (είναι πλαστική,σαν την πιστωτική) έχει διάρκεια ένα χρόνο περίπου και την παρέχουν όλα τα ταμεία.

    Επίσης στο κατάστημα της Road editions θα αγοράσεις χάρτη της Michelin(αν δεν έχεις gps) χρώματος πορτοκαλί.Παρέχει πολύ μεγάλη ανάλυση και είναι τοπικού χαρακτήρα.Περιλαμβάνει ας πούμε ένα μεγάλο κομμάτι από την Αυστρία π.χ.Οι κόκκινοι χάρτες έχουν ολόκληρη την χώρα αλλά δεν έχουν τόσο μεγάλη ανάλυση.Καλό ταξίδι.Ευρωπαικη κάρτα

Παρόμοια θέματα

  1. How to make the Olympic Games even more interesting in 2008
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 00:58
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF