Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Granturismo Pro σκέψεις και προτάσεις

  1. #1

    Granturismo Pro σκέψεις και προτάσεις

    Χαιρετώ όλους από Μυτιλήνη,
    ήρθε η ώρα και για μένα να πάρω ένα καλό μπουφάν και σκέφτομαι αν αξίζει να πάρω το Granturismo Pro της Spidi, αξίας 750? (τιμή καταλόγου). Αν κάποιος είνια κάτοχος ή έχει δοκιμάσει ή ξέρει ας πει τη γνώμη του. Η χρήση είναι εντατική γιατί περνώ ολόκληρο το χειμώνα στο μηχανάκι και ταξιδεύω σ' όλο το νησί λόγω δουλειάς.

    Ευχαριστώ,
    Δημήτρης

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    δεν το ξερω αλλα φαινεται να ειναι το "καλο" της και εχει πολυ απο απολα.φυσικα αδιαβροχο και διαπνεον.καλα υφασματα προστασιες λεει οτι εχει.
    το θεμα ειναι γιατι να δωσεις τοσα λεφτα;; υπαρχουν πολυ καλες λυσεις που αρχιζουν απο πολυ πιο χαμηλα.

    επισης δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο και πως λειτουργει:

    GRANTURISMO is the first jacket to feature an innovative air circulation system, developed by SPIDI Safety Lab over the last 4 years. AIRACK is made of flexible channels running across the jacket allowing airstreams to flow through the jacket, acting like ultra effective thermo regulators. These channels are also able to increase waterproofing.

  3. #3
    Δε ξέρω αν όντως λειτουργεί στην πράξη και δεν είναι μόνο μαρκετίστικα κόλπα, αλλά ειδικά στην Ελλάδα και ειδικότερα όταν ανοίγει ο καιρός αλλά χρειάζεται ακόμη το χειμερινό μπουφάν, το θέμα του εξαερισμού είναι πολύ σημαντικό. Το καλοκαίρι έκανα ένα ταξίδι με χειμερινό Dainese (χωρίς επενδύσεις εννοείται) και τα είδα όλα από τη ζέστη, αναγκαζόμουν να έχω ανοιχτό το φερμουάρ μέχρι το στήθος.

    Σ' αυτό που λες έχεις δίκιο, η τιμή είναι όντως πολύ ψηλά. Αν και το βρήκα στο ιταλικό ebay με 590. Αν όμως τξίζει τα λεφτά του; Για μένα η αγορά ενός τέτοιου μπουφάν είναι επένδυση και δε θα με απασχολήσει για αρκετά χρόνια γι' αυτό λέω να το πάρω πολύ καλό...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    δεν καταλαβα αν ειναι απλα εξαερισμος.η μεταφραστη ειναι θερμορυθμιστης.
    εμενα το μυαλο μου πηγε αλλου.σε καποιες περιπτωσεις μπορεις να φουσκωσεις καποια μπουφαν και να ρυθμισεις εσυ τη θερμομωνωση(κρυο-φουσκωνεις,ζεστη-ξεφουσκωνεις).
    εχεις τη δυνατοτητα να το δεις απο κοντα;; αν ναι καντο(με εχει φαει κ η περιεργια).

    οσο για την τιμη μην επαφυεσαι σαυτη.το οτι ειναι πολυ ακριβοτερο απο αλλα δεν σημαινει οτι ειναι αναλογα καλυτερο.

    επισης να ξερεις οτι για να δουλεψουν σωστα τα νεα μπουφαν(τα breathable) θελουν και σωστο ντυσιμο απο μεσα.αν τα φορας με βαμβακερο μπλουζακι,πουκαμισο και πουλοβερ δεν..

    θελει συνθετικο ισοθερμικο, φλις..

  5. #5
    Αδελφέ συντοπίτη πρίν αποφασίσεις να πάς σε κανά μαγαζί δικό μας και σε γδύσουνε μπές εδώ καθώς με τα 750 αγοράζεις πιο πολλά απο ένα μπουφάν

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf
    As soon you touch this limit something happens and somebody can go a little bit further.With your mind power your determination your instict and the experience as well you can fly very high

    AYRTON SENNA

  6. #6
    in standby mode Το avatar του/της liakaros
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    320
    Αφου διαθετεις τετοιο budget, γνωμη μου να κοιταξεις το cayenne της revit

    τρομερο, all season μπουφαν με πολλες επιλογες εξαερισμου και πολυ πιο οικονομικο...ασε δε απο εμφανηση

    Απο το dakar(η off track το γραφει σε μερικα site) της ιδιας εταιρειας που εχω εγω...μονο τα καλυτερα μπορω να πω προς το παρον

  7. #7
    Παιδιά,
    ομολογουμένως μου ανοίξατε λίγο τους ορίζοντες και οι δυο σας... Το online κατάστημα είναι ασυναγώνιστο σε τιμές και το cayenne pro της revit είναι όντως πολύ όμορφο (η γκρι-μαύρη απόχρωση) και αξιόλογο μπουφάν σύμφωνα με αυτά που διάβασα. Μια άλλη σκέψη τώρα είναι να το συνδυάσω με το αντίστοιχο παντελόνι και να είμαι καλυμμένος για τους χειμώνες ...

    Δε θυμάμαι αν το έχω γράψει στα προηγούμενα ποστ αλλά το granturismo το βρήκα στο ιταλικό ebay με 570 ή 590 όμως.

    Πρέπει όμως να γίνει ένα ταξιδάκι Αθήνα να τα δοκιμάσω και να καταλήξω στο μέγεθος. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το αγοράσω από το σαιτ μιας και οι τιμές εδώ είναι πολύ υψηλές...

  8. #8
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Με τόσα λεφτά για δες και τα RUKKA και μετά τα Halvarssons....
    Πρόκειται για την Νο1 και Νο2 στην ένδυση μοτοσικλέτας παγκοσμίως....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

Παρόμοια θέματα

  1. Δερματινη φορμα Rst-γνωμες και προτασεις
    από cosgili στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2011, 19:03
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 08:37
  3. Αγορά Daelim Daystar 125 και προτάσεις
    από elladion στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 06:19
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2004, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF