Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: 250 ή 600 απ' ευθείας?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64

    250 ή 600 απ' ευθείας?

    Γειά σας παιδιά. Έχω εδώ και 5 χρόνια ένα beverly 250 και πριν από αυτό ένα παπί. Οδηγάω και αυτοκίνητο επίσης. Αποφάσισα να μπω σε άλλη κατηγορία μηχανών. Η ερώτηση είναι να μπω απ' ευθείας στην 600 ή να πάρω για αρχή ένα cbf250? Θα έχω πρόβλημα στις μεγαλύτερες μηχανές (600)?

  2. #2
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Κατ' αρχήν, άλλο αυτοκίνητο. άλλο αυτόματο και τελείως άλλο μηχανή με συμπλέκτη. Εγώ πρώτος απ' όλους σου πρότεινσ το CBF600. Κάνει για πρωτόπειρο στο συμπλέκτη, δε θα σε προβληματίσει,αποδίδει από χαμηλά, αλλά όταν εξοικειωθείς θα το εκτιμήσεις πολύ περισσότερο σα μηχανή. Εναλλακτικά CB500 ακόμη πιο βατό, ευκολοδήγητο και χρόνια δοκιμασμένος κινητήρας αν και νομίζω από φέτος δε θα ξαναεισαχθεί στην Ελλάδα. Από επιδόσεις το δυομισάρι δε διαφέρει απο το σκούτερ αλλά λόγω του οτι εσύ επιλέγεις πότε θα κάνεις τις αλλαγές μπορεί να τραβήξει λίγο καλύτερα και φυσικά μόνο όταν αρχίσεις να κατέχεις το συμπλέκτη. Από εκεί και πέρα γνώμη μου να μην πας στο δυομισάρι. Ειδικά, το CBF600s ABS είναι πολύ ολοκληρωμένη μηχανή.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Κατ' αρχήν, άλλο αυτοκίνητο. άλλο αυτόματο και τελείως άλλο μηχανή με συμπλέκτη. Εγώ πρώτος απ' όλους σου πρότεινσ το CBF600. Κάνει για πρωτόπειρο στο συμπλέκτη, δε θα σε προβληματίσει,αποδίδει από χαμηλά, αλλά όταν εξοικειωθείς θα το εκτιμήσεις πολύ περισσότερο σα μηχανή. Εναλλακτικά CB500 ακόμη πιο βατό, ευκολοδήγητο και χρόνια δοκιμασμένος κινητήρας αν και νομίζω από φέτος δε θα ξαναεισαχθεί στην Ελλάδα. Από επιδόσεις το δυομισάρι δε διαφέρει απο το σκούτερ αλλά λόγω του οτι εσύ επιλέγεις πότε θα κάνεις τις αλλαγές μπορεί να τραβήξει λίγο καλύτερα και φυσικά μόνο όταν αρχίσεις να κατέχεις το συμπλέκτη. Από εκεί και πέρα γνώμη μου να μην πας στο δυομισάρι. Ειδικά, το CBF600s ABS είναι πολύ ολοκληρωμένη μηχανή.
    Βαριά για γυναίκα δεν νομίζεις?

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Re:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
    Βαριά για γυναίκα δεν νομίζεις?

    εγω να σου πω την αληθεια, ναι, πιστευω οτι ειναι βαρια για γυναικα, και για να σε απασχολει τοσο αυτο μαλλον δεν εμπιστευεσαι και πολυ τα ποδια σου, θα ξερεις κατι παραπανω...

    πηγαινε καλυτερα σε ενα μαγαζι πρωτα απ'ολα και ανεβα να δεις αν μπορεις να την ελεγξεις στατικα...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    7 σελιδες και βαλε...

    :o

  6. #6
    you will hate my music Το avatar του/της arhs
    Εγγραφή
    17/12/2006
    Μηνύματα
    201
    κάτω από 7 στάνταρ :o

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Re:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
    Βαριά για γυναίκα δεν νομίζεις?
    Εχω καποια γνωστη που καβαλαει varadero, νομιζω 1.77 65 κιλα περιπου. Το βαρος εν κινησει δεν παιζει ρολο. Το βαρος θα σε δυσκολεψει, αν σε δυσκολεψει σε μανουβρες με σχεδον μηδενικη ταχυτητα, σε φαναρι και σε καποια παρκαρισματα, αλλα υπαρχουν τεχνικες για να μαθεις να κουμανταρεις το βαρος.
    Αν ομως πιστευεις οτι δε θα μπορεσεις ν' ανταποκριθεις, αστο κατα μερους, αλλα να ξερεις οτι κι οι πολυ ελαφριες μηχανες εγκυμονουν καποιους κινδυνους και κυριως οσον αφορα τους αερηδες και σε καποιες καταστασεις πιο δυσκολο να εκτιμησεις την ταχυτητα ορισμενων χειρισμων.
    Βρες ποια μοντελα σ' ενδιαφερουν και περα απο το test ride σημαντικες πληροφοριες θα καταλαβεις κι απο το να κατσεις πανω στις μηχανες -οπως αναφερθηκε και πιο πανω- στατικα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Βαρυα για γυναικα οντως.

    Κοιτα το hornet 600 abs.
    Ειναι πιο ελαφρυ σε αισθηση και πιο ευκολοδηγητο απο το cbf 600.

    Επισης αφου εισαι εξοικιωμενη με 250αρι σκουτερ, νομιζω δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το γκαζι του 600αριου.

    Τελος αν δεν εισαι κολλημενη με honda, ακομα πιο ευκολοδηγητο σε αυτα τα κυβικα ειναι το kawasaki ER-6 abs.

    (οπως βλεπεις απαραιτητη προϋποθεση το abs σε ολες τις επιλογες οποτε και το cbf250 αποκλιεται απο τα αποδυτηρια. )

    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Βαρυα για γυναικα οντως.

    Κοιτα το hornet 600 abs.
    Ειναι πιο ελαφρυ σε αισθηση και πιο ευκολοδηγητο απο το cbf 600.

    Επισης αφου εισαι εξοικιωμενη με 250αρι σκουτερ, νομιζω δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το γκαζι του 600αριου.

    Τελος αν δεν εισαι κολλημενη με honda, ακομα πιο ευκολοδηγητο σε αυτα τα κυβικα ειναι το kawasaki ER-6 abs.

    (οπως βλεπεις απαραιτητη προϋποθεση το abs σε ολες τις επιλογες οποτε και το cbf250 αποκλιεται απο τα αποδυτηρια. )

    Sorry γιατι με σκαλωσες τωρα, με το γκαζι του αυτοματου δε θα εχει προβλημα με τη σφιγγα;;;

    Εντιτ.. Και η σφιγγα ειναι πιο ευκολοδηγητη απο το CBF;

    Αλλωστε και η μεταξυ τους διαφορα ειναι περιπου 10 κιλα, τωρα στις εκδοσεις με ABS δεν ξερω πως διαμορφωνεται
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    NINJA 250
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64

    Τελευταία είδα το gsr της suzuki και μου άρεσε αρκετα. Επίσης ανέβηκα και λίγο επάνω και το ένοιωσα μια χαρά. Είμαι 1,67 σε ύψος. Τι λέτε θάχω κανένα πρόβλημα?

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Το cbf ειναι κλασικο Honda το βαρος εξαφανιζεται με το που θα κυλισει λιγο.
    Αν σου γυρει σταματημενη ειναι το ζορι ..αλλα θα ηθελα να ξερω τα 222 κιλα δεν μπορεις..τα 180 μπορεις???
    Να εχεις υπ'οψιν οτι πλεον η Honda δινει βαρος γεματης μηχανης...βενζινες λαδια κλπ

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Ειναι βεβαια τελειως ασχετο το μηχανακι αλλα επειδη το καβαλησα το ΣΚ απο ενα φιλο, προτεινω να ριξεις ενα βλεφαρο στο Versys. Κατ' αρχην ειναι ελαφρυ, μεσα στην πολη ειναι πολυ ευκολοδηγητο και με την κουρμπα που κανει αναμεσα στη σελα και το τεποζιτο και κλειδωνεις στο καθισμα [καμια σχεση δηλαδη με τη χυμα θεση του αυτοματου] που ειναι καλη αισθηση νομιζω για πρωτοπειρο σε μηχανη και πατας κατω κι ακομη κι αν σου γειρει μπορεις να το ελεγξεις. Δεν ξερω δυστυχως ποια ειναι η συμπεριφορα του σε ΕΟ παντως μεσα στην πολη ειναι αριστο και πιστευω και σε επαρχιακο.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Sorry γιατι με σκαλωσες τωρα, με το γκαζι του αυτοματου δε θα εχει προβλημα με τη σφιγγα;;;
    Εντιτ.. Και η σφιγγα ειναι πιο ευκολοδηγητη απο το CBF;
    Αλλωστε και η μεταξυ τους διαφορα ειναι περιπου 10 κιλα, τωρα στις εκδοσεις με ABS δεν ξερω πως διαμορφωνεται
    H διαφορα τους δεν ειναι στα κιλα. Ειναι στο στησιμο.
    Το καινουριο χορνετ που εχω οδηγησει ειναι πολυ πιο ευκολοδηγητο απο το cbf 600. Μονο με την σκεψη, στριβει.
    Ενω το cbf δεν ειναι ετσι. Ειναι πιο βαρυ σε αισθηση! Ισως λογω διαφορας στο μεταξονιο, ισως λογω τιμονιου.

    Με το γκαζι του χορνετ δεν εχει προβλημα. Ειναι πολυ φιλικο το μηχανακι. Αυτο που οδηγησα ειναι φιλου μου που δεν ειχε ουτε παπι πριν, και τα καταφερε μια χαρα στην εξοικειωση. Ποσο μαλλον καποιος που ειναι μαθημενος σε 250αρι.
    Γενικα τα τετρακυλινδρα ειναι πιο φιλικα απο τα αλλα γιατι θελουν πολλες στροφες για να μπουνε στην ροπη, οποτε ειναι και πιο ελεγχομενα.
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια. Τελικά απέκτησα ένα gsr 600.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλήσεις απ' ευθείας
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2020, 17:19
  2. Θόρυβος απ'το μοτέρ CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 09:12
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 20:12
  4. Πρώτες εντυπώσεις απ'το CBF-600
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF