Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Συχρονισμος tbs

  1. #1
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160

    Smile Συχρονισμος tbs

    Καλημερα σε ολους..
    Κραταω την υποσχεση μου να ποσταρω 2 θεματακια,ενα για την ομορφια της καλης μας και ενα για να γλυτωσουν χρηματα απο σερβις ,για οσους πιανουν λιγο τα χερια τους που λεμε...
    Το ολο θεμα αφορα το πως θα βαλουμε προεκτασεις σωληνωσεων για να μπορουμε να κανουμε την διαδικασια συχρονισμου injection μονοι μας...
    Τι θα χρειαστουμε:
    Απο ενα καταστημα που να πουλαει ανταλλακτικα αυτοκινητων,να παρετε 1 σωληνα διαμετρου 3χιλιοστων μηκους 70 εκατοστων περιπου...
    Επειτα σε ενα καταστημα με ειδη κηπου και αυτοματου ποτισμου, 2 μικρες βανες που τα ακροφυσια τους να ταιριαζουν στην διαμετρο του σωληνα που εχετε αγορασει...
    Απο το ιδιο μαγαζι θα παρετε και μερικα σφιχτηρακια μικρου μεγεθους για να σφιξετε τις μικρες βανες στον σωληνα...
    Καλο ειναι να εχετε και ενα μυτοτσιμπιδο με μακρια στελεχη...
    Αφου τα εχετε τα πραγματα στην διαθεση σας,και φτιαξουμε το απαραιτητο ζωτικης σημασιας φραπεδακι, καθομαστε να κανουμε την πατεντα...
    Οπως βλεπουμε την μηχανη απο το πλαι,την δεξια μερια της δηλαδη του γκαζιου η μανετα μερια,
    κοιταζουμε στους κυλινδρους απο πισω οπου βλεπουμε 2 ακροφυσια με το ακρο τους καλλυμενο με λαστιχενιο καπακι..μερικοι απο εμας εχουμε δει τους μηχανικους μας που τα αφαιρουν τα καλλυματακια αυτα,βαζουν πανω ενα μανομετρο και κανουν τις απαραιτητες ρυθμισεις...
    Εσεις θα κανετε το ιδιο...θα βγαλετε το καλυμμα,και θα φορεσετε στο ακροφυσιο το σωληνακι που αγορασατε αφου το κοψετε για να ειναι περιπου 30 εκατοστα,αρκετα για να φτανει το καγκελακι της μηχανης μας.
    Με ενα σφιχτηρακι εξασφαλιζετε οτι δεν θα φυγει με τιποτα απο κει...
    Κανουμε το ιδιο και για τον πισω κυλινδρο που ειναι και ο πιο δυσκολος....
    Απο την πειρα που απεκτησα,οταν το εκανα,διαπιστωσα οτι σηκωνοντας το ρεζερβουαρ,θα μπορουμε πολυ ευκολα να βλεπουμε το ακροφυσιο και να σφιξουμε το σφιχτηρακι μετα...
    Στο αντιθετο ακρο τωρα βαζουμε τις 2 βανουλες παντα με τα σφιχτηρακια τους,και τα καπακια που ειχαμε βγαλει τα βαζουμε στα δικα τους ακρα.
    Εχετε μολις εκπληρωσει το πιο μανικι μερος της δουλειας...
    Τωρα για να κανετε την διαδικασια μονοι σας,απλα αγοραστε ενα διαφανο σωληνακι 2 μετρα περιπου,το οποιο θα το στησετε πανω σε μια σανιδα για να ειναι ισιο,και θα βαλετε μεσα με μια συριγγα μεχρι την μεση περιπου λαδακι για διχρονα....
    Ακολουθουν φωτογραφιες μην πανικοβαλεστε....
    Μετα βαζουμε μπρος το μηχανακι μας και οταν φτασει τις 3 μπαρες θερμοκρασια το σβηνουμε για να περασουμε τον σωληνα στα ακροφυσια μας...
    Τα εχουμε ανοιχτα τα βανακια και τα 2 και ξαναβαζουμε μπρος...
    Προσοχη το υγρο δεν πρεπει να ειναι κοντα στο βανακι για να αποφυγουμε να το ρουφηξει ο κινητηρας....
    Αφου το βαλετε μπρος θα παρατηρησετε,οτι ο ενας κυλινδρος τραβαει πιο πολυ...
    στην φωτογραφια πιο κατω σας δειχνω πια βιδα να στριψετε οι κατοχοι μεχρι 2006 μοντελα...
    Απο 2007 εχει αλλαξει η βιδα...
    Θελει ενα μικρο και κοντο κατσαβιδακι η το μυτοτσιμπιδο που ηδη εχετε και θελει πολυ μικρες διορθωσεις η βιδα.....
    Υποψιν το ρελαντι να το εχετε λιγο ψηλα γυρω στς 1400 στροφες,για να εχει δυναμη να τραβαει το ακροφυσιο....
    Αφου το συχρονισετε να τραβανε και οι 2 κυλινδροι το ιδιο,σβηνουμε την μηχανη,βγαζουμε τον σωληνα , κλεινουμε τα βανακια και βαζουμε τις ταπιτσες στις ακρες απο τα βανακια...
    Τωρα για ποιο λογο να κανετε ολη αυτην την φασαρια?
    Το μηχανακι μας πραγματικα δεν ζηταει τιποτα απο σερβις....οι βαλβιδες του,ειναι με καπελωτα και οχι με κοντρα παξιμαδι οπως ποιο παλια μηχανακια...
    Το αποτελεσμα ειναι οι βαλβιδες να ξερυθμιζονται πολυ αργα....αναλογως και ποσο του πινουμε το αιμα....π.χ. Εμενα στα 37000χλμ επειδη τα χιλιομετρα μου ειναι κυριως με εκτη στο κιβωτιο και εθνικη οδος οι βαλβιδες οταν ανοιχτηκε το μηχανακι ηταν ολες μεσα στα ορια τους...
    το μονο που χρειαζεται πραγματικα το μηχανακι εκτος απο τα λαδακια του και το φιλτρο του ειναι να αλλαζετε τα μπουζακια στα 12000χλμ και καθε 15000 το συχρονισμο injection...που τωρα μπορειτε και μονοι σας...
    Το φιλτρακι αερος ειναι ευκολο επισης καθε οποτε νιωθετε την αναγκη εσεις...
    Αν τα κανετε αυτα μονοι σας τοτε θα πατατε στον μαστορα καθε 30,000χλμ περιπου η και πιο αργα αποκλειστικα για τις βαλβιδες και οτι αλλο θελετε...
    Εγω που το κανω ετσι ,οπως και αρκετοι αλλοι με v-storm στο εξωτερικο γλυτωνουν αρκετα χρηματα...
    Για να προλαβω μερικους εδω μεσα,η προταση αυτη ειναι μονο για οσους ψαχνονται λιγο με το μηχανακι και νιωθουν εμπιστοσυνη στα χερια τους....
    Οσοι δεν νιωθουν ετσι απλα να προσπερασουν και να μην γεμισουν την συζητηση με spam και εξυπναδες...
    Παραθετω και το λινκ απο ενα ξενο site που μιλαει ακριβως για το ιδιο πραγμα σε περιπτωση που η περιγραφη μου δεν την βρειτε αρκετη,η εχει καποια κενα....

    http://vstrom.info/faq/index.php?act...=26&artlang=en
    Ακολουθουν διαφορες φωτογραφιες για καταλαβετε καλυτερα...
    Οσες αποριες υπαρχουν θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω.....
    Ειναι αρκετα πιο ευκολο απο οτι φαινεται....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γενικη.jpg 
Προβολές:	3456 
Μέγεθος:	52,7 KB 
ID:	142133

  2. #2
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    To ακροφυσιο στον μπροστα κυλινδρο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	akrofysio.jpg 
Προβολές:	3279 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	142134

  3. #3
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Οι βανες το πως ειναι....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	βανες.jpg 
Προβολές:	3465 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	142135

  4. #4
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Ποια βιδα να στριψετε....ελαφρα παντα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dl650tb.jpg 
Προβολές:	3255 
Μέγεθος:	27,5 KB 
ID:	142136

  5. #5
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Ο διαφανος σωληνας που θα λειτουργησει σαν το μανομετρο μας....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	throttle_body_sync_tool.jpg 
Προβολές:	3267 
Μέγεθος:	24,2 KB 
ID:	142137

  6. #6
    sticky...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 06;και μια αλλη ερωτηση:ποτε πρεπει να τα κανουμε ολα αυτα;τι προηγουμενως θα μας παρουσιασει το μηχανακι;

  8. #8
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
    ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 06;και μια αλλη ερωτηση:ποτε πρεπει να τα κανουμε ολα αυτα;τι προηγουμενως θα μας παρουσιασει το μηχανακι;
    Εγω το εκανα γυρω στις 20.000χλμ γιατι ειχε αρχισει και επεφτε η αποδοση του κινητηρα και επειδη πλησιαζα το σερβις των 24.000χλμ νομιζα οτι εφτανε η ωρα των βαλβιδων...
    Αλλα επειδη μου αρεσει να κανω πραγματα μονος μου,πηρα την ιδεα απο συναδελφους σε ξενο φορουμ,και την δοκιμασα.....
    Αποτελεσμα:το μηχανακι ηρθε στα ισια του σαν καινουργιο...
    Ξαναεπεκτησε την ροπη που αρχιζε να χανει....
    Επομενως μια καλη στιγμη να το κανεις ειναι γυρω στα 20.000 και πριν δεν θα σου παρουσιασει κατι, απλα ισως να εχεις παρατηρησει μια πτωση ιπποδυναμης...
    Για τα μηχανακια μετα του 07 η βιδα ειναι αυτη.....αλλα με καποια επιφυλαξη γιατι εχω του 06 εγω και δεν το εχω δοκιμασει πρωτα για να ξερω τι σας λεω στα σιγουρα..
    Παντως οταν εκανα τις βαλβιδες στα 37.000χλμ ειπα στον μαστορα να ριξει και μια ματια στο injection μπας και δεν ειχα κανει κατι εγω καλα,και η απαντηση του ηταν οτι εκτος οτι του ελυσα τα χερια με του να του τα βγαλω εκει μπροστα,το injection ηταν αριστα ρυθμισμενο...

  9. #9
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Αυτη ειναι η βιδα στα 07 και μετα..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007 sync screw.jpg 
Προβολές:	3199 
Μέγεθος:	47,9 KB 
ID:	142158

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tazakos
    Εγγραφή
    30/07/2006
    Μηνύματα
    277
    πολύ γουστάρω τέτοια ποσταρίσματα και σε συγχαίρω φίλε που ανοίγεις τον δρόμο για εμάς τα υπόλοιπα πειραχτήρια.. Επίσης να σου πω ότι και εγώ έχω σαν γνήσιος νεοέλληνας το ίδιο καλό συνήθειο με σένα, αν δεν υπάρχει ένα παγωμένο μεγάλο φραπέ δεν πιάνω κατσαβίδι, είναι σαν τελετουργικό καφές-σκαμπό-χαλάκι-εργαλειοθήκη-μουσική και ξεκινάμε και πάντα σε ωραία χαλαρή ώρα χωρίς βιασύνες. Το όλο σκηνικό είναι για μένα απόλαυση...ειμαι στις 6000χλμ τώρα μόλις 15ρίσω θα δοκιμάσω το DIY σου. ευχαριστώ
    ΕΙΠΑ ΝΑ ΦΥΓΩ...ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

  11. #11
    Mr vstromopoulos
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    32
    Αψογος, δεν εχω τιποτε αλλο να πω
    V-Strom 650cc

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    Μπράβο φίλε. Πάρα πολύ καλή ιδέα και παρουσίαση....

    Sticky όπωσδήποτε!!!!!!!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
    Εγω το εκανα γυρω στις 20.000χλμ γιατι ειχε αρχισει και επεφτε η αποδοση του κινητηρα και επειδη πλησιαζα το σερβις των 24.000χλμ νομιζα οτι εφτανε η ωρα των βαλβιδων...
    Αλλα επειδη μου αρεσει να κανω πραγματα μονος μου,πηρα την ιδεα απο συναδελφους σε ξενο φορουμ,και την δοκιμασα.....
    Αποτελεσμα:το μηχανακι ηρθε στα ισια του σαν καινουργιο...
    Ξαναεπεκτησε την ροπη που αρχιζε να χανει....
    Επομενως μια καλη στιγμη να το κανεις ειναι γυρω στα 20.000 και πριν δεν θα σου παρουσιασει κατι, απλα ισως να εχεις παρατηρησει μια πτωση ιπποδυναμης...
    Για τα μηχανακια μετα του 07 η βιδα ειναι αυτη.....αλλα με καποια επιφυλαξη γιατι εχω του 06 εγω και δεν το εχω δοκιμασει πρωτα για να ξερω τι σας λεω στα σιγουρα..
    Παντως οταν εκανα τις βαλβιδες στα 37.000χλμ ειπα στον μαστορα να ριξει και μια ματια στο injection μπας και δεν ειχα κανει κατι εγω καλα,και η απαντηση του ηταν οτι εκτος οτι του ελυσα τα χερια με του να του τα βγαλω εκει μπροστα,το injection ηταν αριστα ρυθμισμενο...
    εγω παιδια ειμαι στα 34.000 κ ακομα δεν το εχω παει ουτε για ΤΠΣ ουτε για βαλβιδες ουτε για αλυσιδα.λαδια ξυδια φιλτρα μπουζι.το σκεπτικο μου ειναι οτι αφου το ρελαντι ειναι σωστο τοτε δεν το πειραζω, (βαλβιδες και ΤΠΣ).οσον αφορα την αλυσιδα ουτε το 25% της δεν εχει φθαρει.
    ξερω ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισουν μαζι μου αλλα ...ακομα δεν θα τους τα χωσω τα ευρα μου.

  14. #14
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
    εγω παιδια ειμαι στα 34.000 κ ακομα δεν το εχω παει ουτε για ΤΠΣ ουτε για βαλβιδες ουτε για αλυσιδα.λαδια ξυδια φιλτρα μπουζι.το σκεπτικο μου ειναι οτι αφου το ρελαντι ειναι σωστο τοτε δεν το πειραζω, (βαλβιδες και ΤΠΣ).οσον αφορα την αλυσιδα ουτε το 25% της δεν εχει φθαρει.
    ξερω ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισουν μαζι μου αλλα ...ακομα δεν θα τους τα χωσω τα ευρα μου.
    Ενας μεγαλος αριθμος αναβατων στο εξωτερικο,παρεα με κανα δυο μηχανικους,υποστηριζουν οτι αμα κανεις τις βαλβιδες μια φορα,τις ξεχνας μετα για παντα....δεν φευγουν απο την θεση τους...
    Εφοσον κανεις ολα τα αλλα μονος σου,οπως εγω θα σου ελεγα να το πας μια φορα,(εμενα μου πηραν μονο 100 ευρω)γιατι ασχολειθηκαν μονο με τις βαλβιδες,να στο ρυθμισουν και μετα το μονο που σου μενει ειναι να κανεις τα συνηθισμενα και το TBS μονος σου....
    Θα σου περισσεψουν αρκετα χρηματα για να βαζεις σε λαστιχα,αλυσιδες,κτλ...παντως οχι σε αγιογδυτες.. που χρεωνουν 160 ευρω για 2 μπουζακια...οπως εναν φιλο μας εδω μεσα που τον ληστεψαν...
    Αυτος ηταν ο κυριος λογος που εκατσα και εγραψα την διαδικασια με φωτο...
    Να γλυτωσουν αρκετα παλλικαρια απο εδω μεσα τα φραγκα τους...
    Ευχαριστω τους διαχειριστες που εκαναν το post αυτο sticky... σας ειμαι υποχρεος... :-)
    Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι...


  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
    Ενας μεγαλος αριθμος αναβατων στο εξωτερικο,παρεα με κανα δυο μηχανικους,υποστηριζουν οτι αμα κανεις τις βαλβιδες μια φορα,τις ξεχνας μετα για παντα....δεν φευγουν απο την θεση τους...
    παντως οχι σε αγιοκλεφτες που χρεωνουν 160 ευρω για 2 μπουζακια...οπως εναν φιλο μας εδω μεσα που τον ληστεψαν...
    Αυτος ηταν ο κυριος λογος που εκατσα και εγραψα την διαδικασια με φωτο...
    Να γλυτωσουν αρκετα παλλικαρια απο εδω μεσα τα φραγκα τους...
    Ευχαριστω τους διαχειριστες που εκαναν το post αυτο sticky...
    Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι...

    Μπραβο ρε κιμονα.ετσι ειναι οπως τα λες.νασαι καλα κ παντα ..ορθιος

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. EΚΑΝΑ ΤΟ Tb Sync ΠΑΛΙ
    από ΚΑΣΤΟΡΙΑ στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2009, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF