Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΣ, ΤΡΙΓΩΝΟ Κ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΟΥ

  1. #16
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556

    Re: ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑΣ, ΤΡΙΓΩΝΟ Κ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΟΥ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    Ως site τροχοφόρων είπα να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος περί του θέματος μιας και πρέπει να προμηθευτώ τα ανάλογα υλικά για το κουτί μου άμμεσα.

    α) Τι πρέπει να γνωρίζω πριν προβώ στην αγορά τους;
    b) Υπάρχει κάτι να μου προτείνετε; Mε ενδιαφέρει να αγοράσω κάτι σωστό και όχι να είμαι απλά νομότυπος.
    c) Ποιά τα ποιό γνωστά μαγαζία για αγορά τέτοιων προιόντων;
    d) Ποιό forum για αυτοκίνητα θα μπορούσε ενδεχομένως να μου δώσει τέτοιου είδους πληροφορίες μελλοντικά;

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    φιλικά,
    Αλέξανδρος
    Σε ενα σεμιναριο που ειχε οργανωθει απο εδω μεσα και εγινε περσι, μας ειχαν πει οτι ο πυροσβεστηρας πρεπει να ειναι τουλαχιστον πεντακιλος για να κανει δουλεια.
    Δηλαδη αυτοι οι μικροι που εχει πχ το Autoplus δεν κανουν.
    Απο την αλλη, ο πεντακιλος ειναι μεγαλος και θα πιανει πολυ χωρο στις αποσκευες.
    Κατι να σου προτεινω δεν εχω, εγω ειμαι απλα νομοτυπος, και τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να παω να κοιταξω ημερομηνιες ληξης.
    Το πιο γνωστο ειναι η Autoplus, χωρις να αποκλειεται το Praktiker.
    ΜΗΝ πας στο Leroy Merlin (αεροδρομιο), δεν εχει ειδη αυτοκινητου.
    Για φορουμ αυτοκινητου προτεινω το http://www.4tforum.gr/phpBB3/

    Καλα και ασφαλη χιλιομετρα!
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    Autoplus...

    Γεια χαρά,

    Σήμερα επισκέφτηκα ένα κατάστημα της αλυσίδας AUTOPLUS (Καλλιρόης, Ν.Κόσμος)
    για να ρωτήσω γιακουκούλα μοτό...είναι ευνόητο ότι εκεί μπορείς να αναζητήσεις ότι θέλεις..

    Ακόμα πήγα σε supermarket και είδα ότι υπάρχει σετ (τρίγωνο, πυροσβεστήρας) στην
    τιμώ 11ευρώ.. Αλλιώς ο πυροσβεστήρας μόνος του κοστίζει 9ευρώ (σσ..εάν πας
    σε κατάστημα ειδικό για πυροσβεστήρα, μπορείς να βρεις σε σκόνη στα 20ευρώ)

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    περι νομοθεσίας..

    Γεια χαρά,

    Είδα τον νέο κώδικα ΚΟΚ αλλά δεν μπόρεσα να βρω το άρθρο που αναφέρεται
    στον πυροσβεστήρα...

    Τι ακριβώς ορίζει η νομοθεσία?

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Για τις μοτοσυκλέτες ορίζει κάτι ανάλογο ο νόμος; Επειδή παλιά κυκλοφορούσε ο αστικός μύθος πως σταμάτησαν ένα παπάκι και ρωτούσαν τον πιτσιρικά γιατί δεν είχε πυροσβεστήρα και τι θα έκανε αν έπαιρνε φωτιά το μηχανάκι του. Κι αυτός είπε πως θα το κατουρήσει και θα σβήσει.
    +1

    λολ!!!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    Re: περι νομοθεσίας..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
    Γεια χαρά,

    Είδα τον νέο κώδικα ΚΟΚ αλλά δεν μπόρεσα να βρω το άρθρο που αναφέρεται
    στον πυροσβεστήρα...

    Τι ακριβώς ορίζει η νομοθεσία?
    Ψάχνοντας καλύτερα στον ΚΟΚ βρήκα το Άρθρο 81 'Μηχανήματα, εξαρτήματα
    και συσκευές οχημάτων' ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ το οποίο περιλαμβάνει
    και αναφορά για 'χρήση πυροσβεστήρα'.

    Αναφέρει επίσης
    "Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών μπορει να επιβάλλεται
    ο εφοδιασμός αυτοκινήτων και ρυμουλκούμενων, τρίτροχων οχημάτων, μοτοσυκλετών
    και μοτοποδηλάτων και με άλλα εκτός των πιο πάνω εξαρτήμτα ή συσκευές (πυροσβεστήρες)
    που προορίζονται για την ασφάλεια των οχημάτων ή των άλλων επί της οδού οχημάτων, τη
    βελτίωση του εξοπλισμού και την εξυπηρέτηση δια εκτελούμενου έργου. Με αυτή
    την απόφαση μπορεί να επιβάλλεται ο εφοδιασμός όλων των οδικών οχημάτων με
    κιβώτιο το οποίο περιέχει υγιειονομικό υλικό Πρώτων Βοηθειών.

    Αυτός που δεν τηρεί τις διατάξεις του άρθρου αυτού ή που δεν είναι εφοδιασμένο με τους
    προβλεπόμενους κατά περίπτωση μηχανισμιύς, πινακίδες, συσκευές ή συστήματα ή δεν
    έχει μηχανισμούς πινακίδες, συσκευές ή συστήματα που δεν πληρούν τις απαιτήσεις
    του άρθρου τιμωρείται με ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ (80.00) ευρώ"


  6. #21
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Θέλω να ανανεώσω τον πυροσβεστήρα στο αμάξι μου. Στο εμπόριο βρίσκω πυροσβεστήρες από 10€ μέχρι 35€. Αυτό που διάβασα είναι ότι δεν είναι κατάλληλοι οι πυροσβεστήρες αφρού. Οι ξηράς σκόνης, τύπου 8Α 34Β C, είναι εκείνοι που ορίζει ο νόμος για απλά επιβατικά οχήματα, άρα αποκλείονται οι απλοί πυροσβεστήρες κάτω από 15€.

    Με τη χωρητικότητα τι κάνουμε; Αρκεί το 1kg ή πάμε σε 2 kg; Οι εξάκιλοι που βρίσκω νομίζω ότι είναι υπερβολή.

    Ιδανικά θα ήθελα να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ημερομηνία λήξης, ώστε να μη χρειάζεται να ασχολούμαι συχνά με αντικατάσταση ή συντήρηση/έλεγχο. Στις επιχειρήσεις, η αναγόμωση γίνεται συνήθως στην 5ετία, ενώ ο ετήσιος έλεγχος νομίζω ότι πρακτικά είναι οπτικός και σφραγίζουν την ετικέτα. Για τα επιβατικά αμάξια δεν ξέρω τι ισχύει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 09/01/2022 στις 17:51.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #22
    Αν δεν κάνω λάθος ο νόμος λέει 2κιλα κ για αυτοκινητο
    Αν σε ενδιαφέρει η σωστή χρήση κ όχι να έχεις κάτι ώστε να μην σε γράψουν τότε ψάξε λίγο κάπου θα το λέει.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #23
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος ο νόμος λέει 2κιλα κ για αυτοκινητο
    Αν σε ενδιαφέρει η σωστή χρήση κ όχι να έχεις κάτι ώστε να μην σε γράψουν τότε ψάξε λίγο κάπου θα το λέει.
    Το Φύλλο Εφημερίδας της Κυβέρνησης 272/2009, αναφέρει κατασβεστική ικανότητα 8A 34B C. Βλέπω σε καταστήματα ότι αυτές οι προδιαγραφές πληρούνται από του πυροσβεστήρες ξηράς κόνεως του 1 kg.

    Περισσότερο με ενδιαφέρει να είναι σε θέση να λειτουργήσει για μερικά χρόνια χωρίς συντήρηση και ταυτόχρονα να είμαι νομικά καλυμμένος με αυτό. Προτιμάω δηλαδή να τον πληρώσω περισσότερο, παρά να πάρω κάτι φθηνό που θα θέλει κάθε χρόνο αντικατάσταση ή συντήρηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #24
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θέλω να ανανεώσω τον πυροσβεστήρα στο αμάξι μου. Στο εμπόριο βρίσκω πυροσβεστήρες από 10€ μέχρι 35€. Αυτό που διάβασα είναι ότι δεν είναι κατάλληλοι οι πυροσβεστήρες αφρού. Οι ξηράς σκόνης, τύπου 8Α 34Β C, είναι εκείνοι που ορίζει ο νόμος για απλά επιβατικά οχήματα, άρα αποκλείονται οι απλοί πυροσβεστήρες κάτω από 15€.

    Με τη χωρητικότητα τι κάνουμε; Αρκεί το 1kg ή πάμε σε 2 kg; Οι εξάκιλοι που βρίσκω νομίζω ότι είναι υπερβολή.

    Ιδανικά θα ήθελα να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ημερομηνία λήξης, ώστε να μη χρειάζεται να ασχολούμαι συχνά με αντικατάσταση ή συντήρηση/έλεγχο. Στις επιχειρήσεις, η αναγόμωση γίνεται συνήθως στην 5ετία, ενώ ο ετήσιος έλεγχος νομίζω ότι πρακτικά είναι οπτικός και σφραγίζουν την ετικέτα. Για τα επιβατικά αμάξια δεν ξέρω τι ισχύει.
    Στις επιχειρήσεις υποχρεούσαι για ετήσιο έλεγχο.
    Σε εμάς τους παιρνουν όλους και φέρνουν άλλους, με ημερομηνία ελέγχου και λήξης.

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Στις επιχειρήσεις υποχρεούσαι για ετήσιο έλεγχο.
    Σε εμάς τους παιρνουν όλους και φέρνουν άλλους, με ημερομηνία ελέγχου και λήξης.
    Απ' ό,τι διαβάζω, οι περισσότεροι πυροσβεστήρες, αν όχι όλοι, απαιτούν ετήσιο έλεγχο. Το ίδιο πρέπει να γίνεται και στα αυτοκίνητα και μάλιστα είναι υποχρέωση των Κέντρων Τεχνικού Ελέγχου Οχημάτων, να ελέγχουν την καταλληλότητα και τις ημερομηνίες που πρέπει να γίνει ο έλεγχος.

    https://www.kteohellas.gr/category/3...%B1%CF%83.html

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Άρθρο 4
    Έλεγχοι
    1. Οι ελεγκτικές αρχές και τα κέντρα τεχνικού ελέγχου οχημάτων για τους φορητούς πυροσβεστήρες ελέγχουν:
    1.1. Την ύπαρξη των σχετικών αναγραφών, σημάνσεων, ετικετών του άρθρου 2 της παρούσης, κατάλληλα συμπληρωμένων.
    1.2. Την κατασβεστική ικανότητα σύμφωνα με το άρθρο 3 της παρούσας για την κατηγορία του οχήματος.
    1.3. Ότι δεν υπάρχουν φθορές, διαβρώσεις και ζημιές στο κέλυφός τους.
    1.4. Ότι οι δείκτες μανομέτρων των πυροσβεστήρων ξηράς κόνεως (εφόσον απαιτείται να υπάρχει μανόμετρο), θα πρέπει να βρίσκονται εντός της πράσινης ζώνης.
    1.5. Ότι δεν έχουν χρησιμοποιηθεί (ούτε μερικώς) και η ασφάλειά τους είναι στη θέση της άθικτη.
    1.6. Ότι βρίσκονται πάντα στις θέσεις και τις βάσεις που προβλέπεται.
    1.7. Ότι είναι εντός ισχύος και δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία του επόμενου ετήσιου ελέγχου.
    1.8. Ότι φέρουν δακτύλιο ελέγχου στο λαιμό του πυροσβεστήρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Απ' ό,τι διαβάζω, οι περισσότεροι πυροσβεστήρες, αν όχι όλοι, απαιτούν ετήσιο έλεγχο. Το ίδιο πρέπει να γίνεται και στα αυτοκίνητα και μάλιστα είναι υποχρέωση των Κέντρων Τεχνικού Ελέγχου Οχημάτων, να ελέγχουν την καταλληλότητα και τις ημερομηνίες που πρέπει να γίνει ο έλεγχος.

    https://www.kteohellas.gr/category/3...%B1%CF%83.html

    Τελικά εκτός από αργοκίνητο καράβι ξέρεις και ωραία ανέκδοτα βλέπω

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Έχει πυροσβεστήρα σε προσφορά το Lidl αυτή την εβδομάδα.

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Έχει πυροσβεστήρα σε προσφορά το Lidl αυτή την εβδομάδα.
    Έχω την εντύπωση ότι είναι το μοντέλο ANAFGROUP PS1-X και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι εντός προδιαγραφών. Αν καταλαβαίνω καλά, βγαίνει σε δύο εκδόσεις, ABC και TOP. Αυτή που φέρνει το Lidl, μάλλον είναι η ABC και έχει μικρότερη δυναμική κατάσβεσης από την προβλεπόμενη από το νόμο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092
    Άνοιξε το data sheet του ps1-x από την σελίδα της Anafgroup που έβαλες. Αναγράφει ότι καλύπτει και κατηγορία top αν δεν κάνω λάθος.

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Άνοιξε το data sheet του ps1-x από την σελίδα της Anafgroup που έβαλες. Αναγράφει ότι καλύπτει και κατηγορία top αν δεν κάνω λάθος.
    Είχα διαβάσει από πριν το datasheet, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοεί.

    Αν δεις, όσα επισημαίνει με πράσινο κύκλο-λευκό κέντρο, είναι προαιρετικά (on request). Μία ερμηνεία είναι, ότι κατά παραγγελία μπορεί να σου έρθει είτε το μοντέλο PS1-X ABC, είτε το PS1-X TOP, έκαστο με διαφορετικό δραστικό στοιχείο πυρόσβεσης. Το πρώτο δεν καλύπτει τις προδιαγραφές που θέλουμε, ενώ το δεύτερο τις καλύπτει. Το Lidl μάλλον φέρνει το PS1-Χ ABC, αν έχω καταλάβει σωστά, με χαρακτηριστικά κατάσβεσης 5A 34B C, ενώ ο νόμος λέει ότι πρέπει να υπάρχει στο αμάξι πυροσβεστήρας 8A 34B C.

    Απ΄όσα διάβασα σήμερα, συμπεραίνω, πολύ χονδρικά, ότι για να καλύπτονται οι απαιτήσεις κατασβεστικής δυνατότητας 8A 34B C, απαιτείται είτε πολύ καλός πυροσβεστήρας ξηρής σκόνης ενός κιλού, είτε οι περισσότεροι δίκιλοι.

    Κάποια κασταστήματα σού πουλάνε απλούς πυροσβεστήρες σκόνης 1 kg ή ακόμα χειρότερα αφρού, σαν κατάλληλους για αμάξι. Όχι ότι θα κάνει κακό ένας επιπλέον πυροσβεστήρας, αλλά είσαι εκτός προδιαγραφών αν έχεις έναν τέτοιον μόνο.

    Το σίγουρο είναι πως είναι καλύτερο να δώσεις λίγα χρήματα για να έχεις πυροσβεστήρα που να δουλεύει, έστω και μικρής δυναμικής, παρά να είσαι χωρίς πυροσβεστήρα ή με κανέναν παλαιό που έχει απωλέσει την πίεσή του και δεν κάνει ούτε για να σβήσεις κερί. Θυμάμαι παλιότερα που έλεγαν ότι είχε γίνει καραμπόλα, άρπαξε ένα αμάξι φωτιά, βγήκαν 3 οδηγοί με πυροσβεστήρες και δεν δούλευε ούτε ένας, με αποτέλεσμα να επεκταθεί η φωτιά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/01/2022 στις 00:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για το σκύλο μου!!!
    από Maira στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2014, 13:06
  2. λάστιχα για το Sf μου
    από gdevelek στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 15:54
  3. ποια ειναι η καλύτερη αλυσίδα για το Ζ μου?
    από idi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 15:08
  4. Σαμάρια για το Μουλάρι μου
    από Sabre στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 12:16
  5. WP για Το ΧΤακι μου
    από danaos75 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF