Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 136

Θέμα: τα φώτα σας (σχετικά με ψηφιακή φωτογραφική μηχανή)

  1. #31
    Κοίτα, ότι και να πάρεις, να κοιτάξεις να έχει καλό service. Οlympus είναι καλές αλλά οι xD έχουν μεγάλες ασυμβατότητες παλιές με νέες κάρτες, και οι reader ακόμα που κυκλοφορούν δεν τις παίρνουν όλες.Eχει καλό service, ξέρω μια κοπελίτσα από εκεί. Οι Nikon είναι απίστευτες αλλά αν πέσει κάτω...πάπαλα! Επίσης καλό service. Οι Canon είναι καλές αλλά δεν βγάζουν το χρώμα της Nikon. Oι Κodak είναι όμορφες και αξιόπιστες (μου έχει πέσει 3-4 φορές, ούτε γρατζουνιά), αλλά από service...δεν ξερω...Μακρυά από Jaga και από βιντεοκάμερες που τραβάνε και φωτογραφίες μαζί, γιατί δεν θα είναι καλό το αποτέλεσμα.
    Ό,τι και να πάρεις υπάρχει μια εταιρεία που αναλαμβάνει όλες τις compact μηχανές να τις σερβάρει. Επίσης, ό,τι και να πάρεις θα βρεις imitation μπαταρίες στο εμπόριο οι οποίες είναι πολύ καλές σε σχέση με τις αυθετικές γιατί, από τις Κodak που γνωρίζω, είναι ολόϊδιες με τις αυθεντικές (τις έχουν ανοίξει μπροστά μου!).Και στη μισή τιμή.Προετείνω μπαταρίες Bosch.
    Στη θέση σουμ αφού ασχολείσαι με χώμα και λάσπες τώρα που χειμωνιάζει, δεν θα έπαιρνα τέτοια. Θα έπαιρνα μια μηχανή (π.χ. nikon F3, ή καμμία canon AΕ1) oι οπόίες είναι με φιλμ, και μία στο τόσο χρειάζονται μπαταρίες (κάθε 2 χρόνια νομίζω). Τις πετάς στη λάσπη και συνεχίζουν αν βγάζουν διαμάντια. Απλά πρέπει να διαβάσεις και λιγάκι περί φωτογραφίας για να βγάζεις διαμαντάκια. Βρίσκεις μετά ένα καλό φωτογραφείο και τις βάζεις και σε CD με απίιστευτες αναλύσεις γιατί την ανάλυση των 35 εκατομμυρίων χρωμάτων δεν θα τις βρείς σε καμμία digital (eκτός και έχεισ στην άκρη 50 χιλιάρικα για ψυφιακές πλάτες). Και δεν θα σε πουλήσει ποτέ η μηχανή!!!!

    Καλή αγορά! Αν θες να σε βοηθήσω, στείλε πμ με ό,τι ενδιαφέρεσαι να βρούμε άκρη!


  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis
    Από αυτή

    Και αυτή, καλύτερα η πρώτη. Το Χ6 οπτικό θα σε ενθουσιάσει ενώ στα θετικά της πρώτης και το 1/2000 sec που θα παγώνεις την εικόνα. ( όχι πως το 1/1500 δεν είναι αρκετό )

    Για την διαφορά των Μρ , τα 8 είναι αρκετά για υψηλής ποιότητας φωτο Α4. άλλωστε πόσες φορές θα τυπώσεις ποστερ ?
    δες λιγο τις διαστασεις της πρωτης και της δευτερης και μετα διαβασε και τις απαιτησεις της κοπελας...


  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    η προσέγγιση είναι λάθος. Την καλή φωτογραφία την κάνει το μάτι του φωτογράφου και όχι η φωτογραφική μηχανή. Μπορεις να δώσεις μια επαγγελματική dslr αξίας χιλιάδων ευρω στα χέρια κάποιου που δεν ξερει να "συνθεσει" και θα σου βγάλει εντελώς άσχετες και αδιαφορες φωτό. Και αντίθετα να δώσεις μια κομπακτ των 200 ευρω σε ενα καλλιτεχνικό μάτι και να σου τραβήξει αριστουργήματα...

    παρόλα αυτά, έχε υπόψη σου τα εξής :

    κανόνας : τα megapixel δεν μετράνε! δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα της εικόνας, είναι καθαρά μαρκετίστικο κόλπο.

    η ποιοτητα της φωτό έχει να κάνει με την ποιότητα των οπτικων (φακός) και με την δυνατότητα του επεξεργαστή της μηχανής,

    καταπληκτική compact (ίσως η καλύτερη απο άποψη ποιότητας εικόνας) είναι η κανον SD870 IS , αλλά αυτή είναι η ονομασία του μοντέλου όπως κυκλοφορούσε αμέρικα, το αντίστοιχο στην ευρώπη πρέπει να ονομαζόταν αλλιώς
    +1000
    αν και μια καλη φωτογραφια με κακη ποιοτητα δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη.
    ο συνδυασμος ειναι ο καλυτερος.
    για μενα υπαρχουν συγκεκριμενα μοντελα που τα καταφερνουν καλα.
    και δυστυχως δεν ειναι στα 200 ευρω.

    παντως αν επαιρνα μια τωρα με λιγα παραπανω λεφτα θα επαιρνα nikon d40

    ή αλλιως καποια απο την σειρα z της kodak με την λιθιου μπαταρια

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xapns
    Με αλκαλικές μπαταρίες δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορεί να βάλει και επαναφορτιζόμενες. Δεν καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από τις υπόλοιπες της κατηγορίας της.
    ποσες ληψεις κρατανε οι επαναφορτιζομενες?
    και γιατι πρεπει να δινει 5 ευρω για αλκαλικες?

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    +1000
    αν και μια καλη φωτογραφια με κακη ποιοτητα δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη.
    ο συνδυασμος ειναι ο καλυτερος.
    για μενα υπαρχουν συγκεκριμενα μοντελα που τα καταφερνουν καλα.
    και δυστυχως δεν ειναι στα 200 ευρω.

    παντως αν επαιρνα μια τωρα με λιγα παραπανω λεφτα θα επαιρνα nikon d40

    ή αλλιως καποια απο την σειρα z της kodak με την λιθιου μπαταρια
    η z δεν είναι τόσο .... pocket..

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    ποσες ληψεις κρατανε οι επαναφορτιζομενες?
    και γιατι πρεπει να δινει 5 ευρω για αλκαλικες?
    παίρνει επαναφορτιζόμενες και ξενοιάζεις. Δεν πάει με τη λήψη, αλλά με τη κατανάλωση της μηχανής. Επίσης καλό θα ήταν, επειδή η zap ασχολείται με χώμα, να πάρει μια μηχανή που να "παγώνει" την κίνηση, γιατί δεν ξέρω αυτές οι compact κατά πόσο μπορούν να τοκάνουν αυτό....

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Κοίτα, ότι και να πάρεις, να κοιτάξεις να έχει καλό service. Οlympus είναι καλές αλλά οι xD έχουν μεγάλες ασυμβατότητες παλιές με νέες κάρτες, και οι reader ακόμα που κυκλοφορούν δεν τις παίρνουν όλες.Eχει καλό service, ξέρω μια κοπελίτσα από εκεί. Οι Nikon είναι απίστευτες αλλά αν πέσει κάτω...πάπαλα! Επίσης καλό service. Οι Canon είναι καλές αλλά δεν βγάζουν το χρώμα της Nikon. Oι Κodak είναι όμορφες και αξιόπιστες (μου έχει πέσει 3-4 φορές, ούτε γρατζουνιά), αλλά από service...δεν ξερω...Μακρυά από Jaga και από βιντεοκάμερες που τραβάνε και φωτογραφίες μαζί, γιατί δεν θα είναι καλό το αποτέλεσμα.
    Ό,τι και να πάρεις υπάρχει μια εταιρεία που αναλαμβάνει όλες τις compact μηχανές να τις σερβάρει. Επίσης, ό,τι και να πάρεις θα βρεις imitation μπαταρίες στο εμπόριο οι οποίες είναι πολύ καλές σε σχέση με τις αυθετικές γιατί, από τις Κodak που γνωρίζω, είναι ολόϊδιες με τις αυθεντικές (τις έχουν ανοίξει μπροστά μου!).Και στη μισή τιμή.Προετείνω μπαταρίες Bosch.
    Στη θέση σουμ αφού ασχολείσαι με χώμα και λάσπες τώρα που χειμωνιάζει, δεν θα έπαιρνα τέτοια. Θα έπαιρνα μια μηχανή (π.χ. nikon F3, ή καμμία canon AΕ1) oι οπόίες είναι με φιλμ, και μία στο τόσο χρειάζονται μπαταρίες (κάθε 2 χρόνια νομίζω). Τις πετάς στη λάσπη και συνεχίζουν αν βγάζουν διαμάντια. Απλά πρέπει να διαβάσεις και λιγάκι περί φωτογραφίας για να βγάζεις διαμαντάκια. Βρίσκεις μετά ένα καλό φωτογραφείο και τις βάζεις και σε CD με απίιστευτες αναλύσεις γιατί την ανάλυση των 35 εκατομμυρίων χρωμάτων δεν θα τις βρείς σε καμμία digital (eκτός και έχεισ στην άκρη 50 χιλιάρικα για ψυφιακές πλάτες). Και δεν θα σε πουλήσει ποτέ η μηχανή!!!!

    Καλή αγορά! Αν θες να σε βοηθήσω, στείλε πμ με ό,τι ενδιαφέρεσαι να βρούμε άκρη!

    φιλε η kodak εχει το καλυτερο σερβις απο ολες.
    πρωτον σου παραλμβανει την μηχανη απο το σπιτι με κουριερ και στην επιστρεφει.
    αν δεν μπορεσει να δωσει λυση σε μια βδομαδα στην αντικαθιστα και αν εχει σταματησει το μοντελο στην αντικαθιστα με καινουριο

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    φιλε η kodak εχει το καλυτερο σερβις απο ολες.
    πρωτον σου παραλμβανει την μηχανη απο το σπιτι με κουριερ και στην επιστρεφει.
    αν δεν μπορεσει να δωσει λυση σε μια βδομαδα στην αντικαθιστα και αν εχει σταματησει το μοντελο στην αντικαθιστα με καινουριο
    τσούκου! Ούτε για αστείο!

    Και να μην αρχίσουμε τα περί ύπαρξης KODAK στην Ελλάδα, γενικότερα!

    Αλλά, ούτε για αστείο!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    η z δεν είναι τόσο .... pocket..
    η z1285, h z1275, η z885 ειναι ποκετ

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    η z1285, h z1275, η z885 ειναι ποκετ

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    τσούκου! Ούτε για αστείο!

    Και να μην αρχίσουμε τα περί ύπαρξης KODAK στην Ελλάδα, γενικότερα!

    Αλλά, ούτε για αστείο!
    οκ για να το λες μαλλον θα ξερεις περισσοτερα απο εμενα που ειμαι kodak express.

    το σερβις ειναι αγγλια και ειναι υποχρεωμενοι να εχεις μηχανη σε μια βδομαδα

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    τσούκου! Ούτε για αστείο!

    Και να μην αρχίσουμε τα περί ύπαρξης KODAK στην Ελλάδα, γενικότερα!

    Αλλά, ούτε για αστείο!
    Ώπα λάθος!

    Παίρνεις την kodak Αmerica, σου στέλνει την UPS στο σπίτι την παραλαμβάνει και μετά στην επιστρέφει, όπως λές!

    Αλλά kodak ελλάδας, ΔΕν υπάρχει στο service!

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    .... που ειμαι kodak express.

    me too.

  14. #44
    Ρε μπας και ο harvester είναι το αφεντικό μου!!!???

  15. #45
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Ώπα λάθος!

    Παίρνεις την kodak Αmerica, σου στέλνει την UPS στο σπίτι την παραλαμβάνει και μετά στην επιστρέφει, όπως λές!

    Αλλά kodak ελλάδας, ΔΕν υπάρχει στο service!
    Φώτη πριν πας στη μαμά πατρίδα, θέλω να μου προτείνεις & εμένα κάποια μηχανή.
    Τη θέλω για όλες τις χρήσεις
    Να χωράει στη μπανάνα του enduro & να μην είναι Olympus. Με ενδιαφέρει να έχει ρύθμιση στη ταχύτητα κλείστρου & χρήματα μέχρι 200 euros.


Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2011, 11:09
  2. Πρόβλημα με Kawasaki ΚLE 500...Τα φώτα σας παιδιά...!!!!
    από Anty12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2010, 23:59
  3. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF