Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Το ΣτΕ είπε ναι στην αποτέφρωση νεκρών

  1. #1
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Το ΣτΕ είπε ναι στην αποτέφρωση νεκρών

    Το Ε Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας με την υπ αριθμ. 241/2008 γνωμοδότησή του έκρινε νόμιμο το σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος με το οποίο καθορίζονται οι χώροι δημιουργίας κέντρων αποτέφρωσης, καθώς και οι όροι και προϋποθέσεις αποτέφρωσης, αλλά έκανε ορισμένες παρατηρήσεις επί του περιεχομένου του.

    Σύμφωνα με το σχέδιο ΠΔ, «Κέντρα Αποτέφρωσης Νεκρών ιδρύονται μόνο από τους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης πρώτου βαθμού εντός της διοικητικής τους περιφέρειας.

    Επιτρέπεται η αποτέφρωση νεκρού μετά την πάροδο εξήντα ωρών από τον θάνατο. Η άδεια αποτέφρωσης εκδίδεται από τον δήμαρχο ή τον πρόεδρο της Κοινότητας του τόπου όπου λειτουργεί το Κέντρο Αποτέφρωσης Νεκρών.

    Για την έκδοση της άδειας αποτέφρωσης απαιτούνται τα ακόλουθα:

    α) Ληξιαρχική πράξη θανάτου.

    β) Έγγραφη βεβαίωση ιατροδικαστή ότι η αιτία θανάτου δεν χρήζει περαιτέρω ιατροδικαστικής διερεύνησης και ότι αφαιρέθηκαν από το σώμα του νεκρού τα ακατάλληλα για αποτέφρωση ιατροτεχνικά μέρη.

    γ) Ρητή, χωρίς όρο ή αίρεση, δήλωση του ίδιου του προσώπου, όσο ζούσε, ότι επιθυμούσε να αποτεφρωθεί μετά θάνατον. Αν τέτοια δήλωση δεν υπάρχει, αρκεί δήλωση, των πλησιέστερων συγγενών του έως τετάρτου βαθμού, ότι ο νεκρός επιθυμούσε να αποτεφρωθεί. Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ συγγενών του ίδιου βαθμού, αποφαίνεται ο εισαγγελέας στην περιφέρεια του οποίου φυλάσσεται ο νεκρός. Αν ο νεκρός είναι ανήλικος, τότε απαιτείται δήλωση και των δύο γονέων του ή αντίστοιχη δήλωση από εκείνον που ασκούσε τη γονική μέριμνα του ανήλικου τέκνου.

    Η τέφρα τοποθετείται υποχρεωτικά από τα Κέντρα Αποτέφρωσης Νεκρών εντός ειδικού σκεύους (τεφροδόχος).

    Η τεφροδόχος υποχρεωτικά:

    α) τοποθετείται σε ειδικό χώρο φύλαξης των τεφροδόχων (τεφροφυλάκιο) εντός του Κέντρου Αποτέφρωσης ή εντός του Κοιμητηρίου ή

    β) ενταφιάζεται σε υφιστάμενο Κοιμητήριο ή

    γ) εγκαταλείπεται ελευθέρως στη θάλασσα και σε απόσταση τουλάχιστον 1,5 ναυτικού μιλίου από την ακτή, υπό την προϋπόθεση ότι το σκεύος είναι διαλυτό στο νερό και δεν περιέχει ρυπογόνα στοιχεία.

    Είναι δυνατή η διασπορά της τέφρας σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο ενθύμησης (σιντριβάνι ή ανθόκηπο) εντός του Κέντρου ή σε υπαίθριο χώρο εκτός κατοικημένης περιοχής ή στη θάλασσα.

    Εφόσον δεν υφίσταται ρητή δήλωση του αποθανόντος για τη διαχείριση της τέφρας, αυτή αποφασίζεται από τους πλησιέστερους συγγενείς του έως τετάρτου βαθμού.

    Σε κάθε περίπτωση αδυναμίας πραγματοποίησης της βούλησης του θανόντος, καθώς και σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ συγγενών του ίδιου βαθμού, αποφαίνεται ο εισαγγελέας στην περιφέρεια του οποίου φυλάσσεται η τεφροδόχος».

    Το Ε' Τμήμα του ΣτΕ στη γνωμοδότησή του αναφέρει, μεταξύ των άλλων, ότι στο σχέδιο ΠΔ πρέπει να προστεθεί διάταξη που να προβλέπει παρέμβαση του εισαγγελέα, όταν τρίτα πρόσωπα που δεν είναι συγγενείς, προσκομίσουν αποδείξεις για τη βούληση του θανόντος, η οποία είναι αντίθετη με αυτή που υποστηρίζουν οι συγγενείς του ότι έχει εκφράσει. Επίσης, αναφέρουν, ότι όταν ο αποβιώσας είναι ανήλικος, πρέπει να ρυθμιστεί ο τρόπος επίλυσης της ενδεχόμενης διαφωνίας των γονέων του για την τύχη της σορού.

    Η γνωμοδότηση αναφέρει ακόμη ότι πρέπει να προστεθεί παράγραφος, η οποία να αναφέρει ότι η τεφροδόχος δεν μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο εμπορικής συναλλαγής.

    http://greece.flash.gr/soon/2008/9/26/41193id/

    Καιρός ήταν ...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Επιτέλους!!! Καιρός ήταν να γίνει και αυτό. Άντε τώρα να δούμε... τι άλλο θα σκαρφιστούν για να το μπλοκάρουν.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  3. #3
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Επιτέλους!!! Καιρός ήταν να γίνει και αυτό. Άντε τώρα να δούμε... τι άλλο θα σκαρφιστούν για να το μπλοκάρουν.
    απλά θα αρχίσουν τους "εκβιασμούς" τύπου: έκαψες τον πατέρα σου, δεν σε παντρεύω ...

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Η πιο "hot" μπιζνα λοιπον, ειναι να ξεκινησεις κανεις βιοτεχνια κατασκευης τεφροδοχων...

    Εγω θελω να με πεταξουν καπου για να κανω λιπασμα, εχω το δικαιωμα; (αληθεια λεω)

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


    Εγω θελω να με πεταξουν καπου για να κανω λιπασμα, εχω το δικαιωμα; (αληθεια λεω)









    αυτο δεν ειναι solution..
    ειναι polution!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
    αυτο δεν ειναι solution..
    ειναι polution!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    (λες να θελει και ο ?? )
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  7. #7
    burnnn motherfuckerrrrrrr burnnnnnnnn!!



    Θα βγουν οι πεθαμενατζηδες και φερετρο ξυλουργο μαρμαρο κορακες... και θα κλαίγονται γιατι δεν θα έχουν δουλεια....


    Κρίση στο επάγγελμα λεέμεεεεεε

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  8. #8
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    Θα βγουν οι πεθαμενατζηδες και φερετρο ξυλουργο μαρμαρο κορακες... και θα κλαίγονται γιατι δεν θα έχουν δουλεια.... Κρίση στο επάγγελμα λεέμεεεεεε
    καμία κρίση.
    Επέκταση αντικειμένου να κάνουν ...

  9. #9
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
    αυτο δεν ειναι solution..
    ειναι polution!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Nαι γ@μησε τα! Με τοσα Ε, συντηριτικα και τοξινες που εχω μεσα μου μαλλον περισσοτερο κακο θα προκαλεσω



    Καψτε με ρε! :rotflmao:

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


    Εγω θελω να με πεταξουν καπου για να κανω λιπασμα, εχω το δικαιωμα; (αληθεια λεω)
    εγω το κανω καλα και τωρα......

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


    Εγω θελω να με πεταξουν καπου για να κανω λιπασμα, εχω το δικαιωμα; (αληθεια λεω)

    Αμα δεν σε πειραζει η τελευταια σου κατοικια να ενια μια γλαστρα με καμια δεκαρια γοπες φυτεμενες ειμαι ο ανθρωπος σου.
    Κριμα θα ειναι να πεταξουμε και εκεινο τον φυκο επειδη ξεραθηκε.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 18:52
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2005, 14:45
  3. Το μελλον των ΜΕΚ στην μοτοσυκλετα
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 19:25
  4. Το Να Εισαι Σκυλοσ Στην Ελλαδα!!!!!
    από kalgeorge στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2004, 13:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF