Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: Αν χρειαστεί μάλλον φρενάρουμε στη στροφή? To be or not κουμπί; Φερμούαρ!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386

    Αν χρειαστεί μάλλον φρενάρουμε στη στροφή

    Από το πολύ καλό link του McGyver
    http://www.msf-usa.org/index_new.cfm...gename=Library πηγαίνετε στο :
    Curriculum Materials->Basic RiderCourse Handbook (Non-printable) και κοιτάτε τί λέει στη σελίδα 37:

    "There may be conditions that do not allow straightening first, such as running off
    the road in a left-hand curve or dealing with oncoming traffic in a right-hand curve. In such situations, apply the brakes smoothly and gradually. As the lean angle is reduced, more brake pressure can be applied."

    Αγγλικά ξέρετε...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Φυσικά αν είναι κλειστός ο δρόμος τι άλλο να κάνεις?

  3. #3
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Φυσικά αν είναι κλειστός ο δρόμος τι άλλο να κάνεις?
    Eιναι απλο...με την δυναμη των jedai γινεσαι αυλος και περνας απο μεσα απο το οποιο αντικειμενο που ερχεται προς το μερος σου.

    ps:Hμαρτον επρεπε να το διαβασει καποιος απο αυτον τον Μαγκαιβερ πως τον λενε για να καταλαβει οτι αν χρειαστει θα φρεναρεις μεσα στην στροφη αν δεν εχεις διοδο διαφγης...
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Χαιρω πολυ.Σαφως και μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε πανω στην μοτο.
    Εγω ας πουμε προτιμω να πεφτω στα χορτα στην ακρη του δρομου, παρα στα κοτετσια οταν παω βολτα.

    Περα απο την πλακα δεν ειπε κανενας οτι δεν πρεπει να παταμε φρενο στην στροφη.Σε δρομους οδηγουμε οχι σε πιστες.

    Αλο το ενα αλλο το αλλο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    quote: stefanos

    Φυσικά αν είναι κλειστός ο δρόμος τι άλλο να κάνεις?


    --------------------------------------------------------------

    Τον Σταυρό σου (είναι και τις μόδας).
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  6. #6
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    άντε πάαααλι το θεμα: φρενα, ναι ή οχι στην στροφή?


    ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ, ΘΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ!!!


    αν δεν χρειάζεται είναι άπλα ανούσιο να φρενάρεις υπό κλήση.

    εξάλλου το πέρα για πέρα πραγματικό σενάριο του αναβάτη που πιστεύει ότι μπαίνει με μεγαλύτερη ταχύτητα σε μια στροφή από ότι μπορεί να γίνει, φρενάρει για να κόψει και τελικά καταλήγει οικοπεδούχος, τι μας λέει?
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αν χρειαστεί να πατήσεις φρένο στη στροφή, πατάς μόνο μπροστινο.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Αν χρειαστεί να πατήσεις φρένο στη στροφή, πατάς μόνο μπροστινο.


    Που ειναι ενας τρουπερ οταν τον χρειαζεσαι;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  9. #9
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


    Που ειναι ενας τρουπερ οταν τον χρειαζεσαι;
    Κοιτα που θελει να βγαλει πελατεια για τον φιλο του ρε..

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Keep spamming!!!:a13:

  10. #10
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    [B

    Που ειναι ενας τρουπερ οταν τον χρειαζεσαι; [/B]
    :rotflmao: :rotflmao:
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #11
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Στα σοβαρά τώρα,

    μου φάνηκε πάρα πολύ χαζός ο τίτλος. Αν χρειαστεί να φρενάρεις μέσα στη στροφή, δύο είναι οι πιθανοί λόγοι και αφορούν κλειστή στροφή, είτε υπερεκτίμηση δυνατοτήτων, είτε κάποιο έκτακτο (π.χ. φέτες στην Αρχαγγέλου - Καναλακίου και μέσά σε κλειστή στροφή [για όποιον ξέρει λίγο πριν τις φουρκέτες με κλίση 10%] ξεπροβάλει τρακτέρι). Η ουσία είναι μία οτι αν πρέπει να το κάνεις θα το κάνεις, αλλα είναι βασικό να ξέρεις πως. Για παράδειγμα μπαίνοντας σε κλειστή στροφή πρέπει να έχεις πάρει ήδη το ενδεχόμενο του έκτακτου προκειμένου να μη σε πιάσει πανικός, γιατί πανικός = τσαρούχωμα κα τσαρούχωμα = άντε γεια. Βέβαια πήρα σαν παράμετρο το έκτακτο γιατί στην άλλη πλευρά με την υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων σου από φόβο ή λάθος τοποθέτηση μπορεί να επιλέξεις να πατήσεις φρένο και μπαίνοντας στην αντίθετη πλευρά μπορεί ήδη να είχες τοποθετήθει (από κωλοφαρδία, ασυναίσθητη κίνηση κλπ ) στη σωστή τροχιά οπότε το φρένο δε χρειαζόταν.
    Και πάλι ανάλογα με την περίπτωση πιστεύω οτι είναι διαφορετικός ο τρόπος που πρέπει να φρενάρεις.

    Στο παράδειγμα με το τρακτέρλ, υπάρχουν οι εξής εκδοχές :
    α. Είσαι ήδη στη μέση της στροφής ναι μεν το τρακτέρ είναι μπροστα και πολύ κοντά αλλά υπάρχει δυνατότητα για προσπέραση.
    β. Ομοίως, αλλά δε μπορείς να προσπεράσεις.
    Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να ισιώσεις, να φρενάρεις ελαφρά και να τοποθετηθείς αριστερά του τρακτέρ. Είναι λάθος να φρενάρεις πριν ισιώσεις. Αν όμως το τρακτέρ είναι πολύ κοντά;;; Ε τότε υπό κλίση θα χαϊδέψεις το φρένο ενώ ήδη έχεις μπει σε διαδικασία να σηκώσεις τη μηχανή τελείως αν έχει ήδη αρχίσει η ευθεία, η όσο χρειάζεται αν συνεχίζεται η στροφή.

    Αν δε μπορείς να προσπεράσεις, φρενάρεις προοδευτικά ενώ σηκώνεις και πάλι τη μηχανή όσο χρειάζεται.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Eιναι απλο...με την δυναμη των jedai γινεσαι αυλος και περνας απο μεσα απο το οποιο αντικειμενο που ερχεται προς το μερος σου.

    ps:Hμαρτον επρεπε να το διαβασει καποιος απο αυτον τον Μαγκαιβερ πως τον λενε για να καταλαβει οτι αν χρειαστει θα φρεναρεις μεσα στην στροφη αν δεν εχεις διοδο διαφγης...
    Αδερφέ μαζί σου...μη τα λες σε μένα!
    Απλά σε πρόσφατη συζήτηση(η οποία σβήστηκε,γιατί άραγε;...)κάποιοι ήταν κατηγορηματικοί στο αν φρενάρουμε μεσ'τη στροφή.Είχα μάλιστα παραθέσει δύσκολη στιγμή που μου συνέβηκε όταν αναγκαστηκα να φρενάρω υπό κλίση επειδή κλαριά είχαν φράξει το δρόμο μου και δε γινόταν να σηκώσω το μηχανάκι.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι,η οδήγηση δεν είναι καταστάσεις ΟΝ-OFF,ζω-πεθαίνω,φρενάρω-δε φρενάρω.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Ελπιζω (γιατι η ελπιδα πεθαινει τελευταια) να εχετε καταλαβει μερικοι οτι οταν πατατε φρενα πανω στην στροφη δυο πραγματα συμβαινουν ειτε το θελετε ειτε οχι.Η μηχανη σηκωνεται,η μηχανη ανοιγει τροχια.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αν ενώ είσαι μέσα στη στροφή προκύψει ξαφνικό ακίνητο εμπόδιο π.χ. κλαδιά αν έχεις τη δυνατότητα ξεκινάς να κάνεις ελιγμό. Αν δεν την έχεις είτε γιατί δεν προλαβαίνεις,είτε γιατί από αντίθετα έρχεται άλλο όχημα, τότε για μενα και είναι κάτι που έχω κάνει υπάρχει μία επιλογή.

    Ισιώνεις σα να ήταν ευθεία δηλαδή μη υπολογίζοντας την κλίση της στροφής και μόλις περάσεις το εμπόδιο αρχίζεις να στρίβεις πάλι. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική εκτός από το να γκαζώσεις και να περάσεις από πάνω που είναι πολύ πιθανό να πέσεις. Επειδή όμως δεν υπάρχουν μόνο κλαδιά αλλα υπάρχουν και κατολισθήσεις και άλλα υλικά που δε μπορείς να περάσεις από πάνω τους εγώ όσες φορές χρειάστηκε ίσιωσα, πέρασα και ξαναστριψα.
    Υπάρχει κι άλλη μια εκδοχή ενώ είσαι ήδη υπό κλίση να κάνεις ελιγμό υπό κλίση όπως θα έκανες προσπέραση αν χρειαζόταν αλλά είναι επικίνδυνο και δεν ξέρω αν είναι εφαρμόσιμο με όλους τους τύπους μηχανών.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Στα σοβαρά τώρα,

    μου φάνηκε πάρα πολύ χαζός ο τίτλος. .........
    ....
    Αν όμως το τρακτέρ είναι πολύ κοντά;;; Ε τότε υπό κλίση θα χαϊδέψεις το φρένο ενώ ήδη έχεις μπει σε διαδικασία να σηκώσεις τη μηχανή τελείως αν έχει ήδη αρχίσει η ευθεία, η όσο χρειάζεται αν συνεχίζεται η στροφή.

    Αν δε μπορείς να προσπεράσεις, φρενάρεις προοδευτικά ενώ σηκώνεις και πάλι τη μηχανή όσο χρειάζεται.
    Θυμάσαι το Thread,ναι;
    Ξαναγράφω-για τελευταία φορά-το σκηνικό:
    *Δικάβαλος(συνεπιβάτης+15 kg σε σχέση με μένα)
    *Πολύ κλειστή,κατηφορική δεξιά φουρκέτα με χόρτα στο εσωτερικό που κρύβουν ορατότητα.Τόσο κλειστή που με 1η τα χλμ αυξάνονται με σχετικά γρήγορο ρυθμό.
    *Κλιπονάτο μηχανάκι(SV 650s)
    *Ακριβώς μετά το apex βλέπω κλαριά στο ρεύμα μου και αμάξι στο αντίθετο.

    Να βγω στο αντίθετο δε γινόταν(ευνόητοι λόγοι)
    Να σηκώσω όρθιο το SV τόσο γρήγορα ώστε να φρενάρω όρθιος και δυνατά ούτε(ο βαρύτερος συνεπιβάτης δε θα προλάβαινε να μ'ακολουθήσει,το πιο πιθανό θα πέφταμε,εκτός του ότι δεν υπήρχε χρόνος για κάτι τέτοιο).Υπ'όψιν έχω κλιπόν...

    Τί έκανα:
    Πίεσα το μπροστινό φρένο όσο πιο ΑΠΑΛΑ μπορούσα κρατώντας ταυτόχρονα ΣΤΑΘΕΡΗ την πίεση στη μανέτα πιέζοντας ταυτόχρονα το αριστερό κλιπόν ώστε το μηχανάκι να σηκώνεται σιγά σιγά.Σταματήσαμε και είχαμε λιγότερο από μέτρο απ'τα κλαριά...
    ΑΝ δοκίμαζα να φρενάρω αυστηρά by the book άντε γειά!

    Μοιάζει με την περίπτωσή σου με το τρακτέρ.Αν είναι χαζός ο τίτλος δεν ξέρω,πάντως και επίσημα επιτρέπεται να φρενάρουμε στη στροφή!

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βελτιώσεις XR 650 και άλλα συναφή περί to be or not to be
    από dirtbird στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 223
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 18:30
  2. to be or not to be??
    από @bsolut!! στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2008, 12:22
  3. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 07:39
  4. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF