Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: CBF-1000('08) vs CB600F Hornet('08)

  1. #1

    Προς κατόχους cb1000f ('08) και cb650f ('08)

    Επειδή είμαι ανάμεσα στις δύο αυτές moto, θα ήθελα εντυπώσεις από κατόχους τους.
    Τώρα γιατί έβαλα και το 1000 και το 600 μαζί? Το πορτοφόλι αντέχει την διαφορά των 1600ευρω που υπάρχει μεταξύ τους και συνάμα επειδή την moto θα την κρατήσω τουλάχιστον για 8-10 χρόνια φοβάμαι μήπως το 600 το ψιλο-βαρεθώ....
    Τον χρόνο κάνω περίπου 10000χλμ εντός πόλης και άλλα 2000χλμ σε ταξίδια, πάντα μόνος (η οικογένεια πάει με το αυτοκίνητο...)
    Οι εντυπώσεις σας, τα (+) και τα (-) που έχετε διαπιστώσει τόσο στην κίνηση μέσα στην πόλη (κυρίως αυτό με ενδιαφέρει) όσο και στο ταξίδι θα με βοηθήσουν στην επιλογή μου.

  2. #2
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Τι ειναι το CB650F ;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  3. #3
    sorry, cb600f

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Φίλε μου δεν είμαι κάτοχος αλλά έχω οδηγήσει το CBF 1000 ABS στην πόλη και σε πολύ κίνηση.
    Αυτά που μπορώ να πώ είναι ότι το μηχανάκι είναι πολύ άνετο, δεν καταλαβαίνεις καθόλου τα κιλά του με μανούβρες ανάμεσα σε αυτοκίνητα είναι μια χαρά το κιβώτιο και συμπλέκτης φανταστικά και έχεις και αρκετό γκάζι απο πλευράς ροπής και ικανοποιητική οδική συμπεριφορά. Το τελευτάιο το λέω συγκρίνωντας το με το δικό μου έτσι CBR 600F που το θεωρώ σαφώς καλύτερο σε οδική συμπεριφορά.

    Τώρα εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το 1000αρι εφόσον μπορείς να καλύψεις και την οικονομική διαφορά και σαφώς το σκεφτόμουν και εγώ σοβαρά για αλλαγή πριν λίγο καιρό αλλα έμεινα στο CBR.

    Καλή επιλογή εύχομαι σε ότι αποφασίσεις, η γνώμη μου είναι αυτή γιατί θα έχεις μια μηχανή που θα σου ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό όλες τις ανάγκες.

    Το 600 μου φαίνεται μικρό για ταξίδια και εξορμίσεις.
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2003
    Μηνύματα
    105
    ΤΟ CBF 1000 TO EIXA ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ 1000ΑΡΙ ΠΟΥ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΥΚΟΛΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΝΑΨΥΧΗΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ! Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΜΠΑΞΕΒΑΝΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ! ΛΕΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΝΕΤΑ...? ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΟΛΤΑΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ Κ ΘΗΣΕΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ 3 Η ΚΑΙ 4 ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΜΑΧΟ ΤΗΝ ΡΟΠΗ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΕΦΕΥΓΑ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΦΑΝΑΡΙ.ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ,ΦΡΕΝΑ,ΚΙΒΩΤΙΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΟΡΓΑΝΑ,ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ.

    ΑΦΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΒΛΕΠΙ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟ 1000.ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΟ 600 ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ 9ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ BANDIT 1250...

  6. #6
    Γνωστοί και φίλοι μου λένε ότι 1000cc είναι too much για την πόλη κι ότι το 600 είναι μια χαρά.
    Τα τελευταία 15 χρόνια κυκλοφορώ με ένα kle500 κι ένα BMWgs650 κι έτσι δεν γνωρίζω πώς είναι η συμβίωση (σε πόλη και....χωριό) με τετρακύλινδρα και μάλιστα 1000cc
    Το βάρος και το μανουβράρισμα ενός 1000cc δεν με προβληματίζει όσο:
    1. Η κατανάλωση βενζίνης είναι τόσο υψηλή έστω κι αν κάνεις νορμαλ, ήσυχη οδήγηση?
    2. Ο κινητήρας βγάζει τόση ζέστη που δεν αντέχεται?
    3. Το θέμα κόστους και συχνής αλλαγής που ακούω για το "αλυσιδο-γράναζο" πιστεύω ότι ισχύει μόνο εφ'όσον το "σπας" το μηχανάκι κι όχι εάν ξεκινάς ήρεμα κι οδηγείς νορμαλ.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από inpas
    Γνωστοί και φίλοι μου λένε ότι 1000cc είναι too much για την πόλη κι ότι το 600 είναι μια χαρά.
    Τα τελευταία 15 χρόνια κυκλοφορώ με ένα kle500 κι ένα BMWgs650 κι έτσι δεν γνωρίζω πώς είναι η συμβίωση (σε πόλη και....χωριό) με τετρακύλινδρα και μάλιστα 1000cc
    Το βάρος και το μανουβράρισμα ενός 1000cc δεν με προβληματίζει όσο:
    1. Η κατανάλωση βενζίνης είναι τόσο υψηλή έστω κι αν κάνεις νορμαλ, ήσυχη οδήγηση?
    Καίει λιγότερο απ'το 600.
    2. Ο κινητήρας βγάζει τόση ζέστη που δεν αντέχεται?
    Οι περισσότερες μότο,όταν είναι σταματημένες,βγάζουν ζέστη.
    3. Το θέμα κόστους και συχνής αλλαγής που ακούω για το "αλυσιδο-γράναζο" πιστεύω ότι ισχύει μόνο εφ'όσον το "σπας" το μηχανάκι κι όχι εάν ξεκινάς ήρεμα κι οδηγείς νορμαλ.
    Αν το "σπας",θα κάνεις πολλές αλλαγές,αν το πας "νορμάλ",δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
    www.prontis.gr

    Χρήστος

  8. #8
    Φίλε "cbf_1000" στην πόλη σ'έχει κουράσει καθόλου η moto σου? Αναφέρομαι κυρίως στο βάρος της (250 κιλά είναι αυτά) διότι στην αρχή με τον ενθουσιασμό δεν δίνεις και τόσο σημασία αλλά αργότερα μπορεί να σε κουράζει.

  9. #9
    Σίγουρα,δεν είναι παπάκι,αλλά είναι αρκετά ευέλικτο στην
    κίνηση της πόλης.
    Όσο για το βάρος...μη σε απασχολεί.
    www.prontis.gr

    Χρήστος

  10. #10
    Ρακόμελος Το avatar του/της bZrOo
    Εγγραφή
    30/06/2008
    Μηνύματα
    52
    Αν κατάλαβα καλά λες για τα CB και όχι για τα CBF που σου σχολιάζουν παραπάνω τα παιδιά.

    Εγώ έχω το CB600 και χωρίς να έχω καβαλήσει ποτέ 1000αρα μηχανή έμενα μου φαίνεται απολαυστικό για μέσα και έξω από την πόλη , όσο απολαυστικό δηλαδή μπορεί να είναι ένα ταξιδάκι με γυμνή μηχανή

    Αν λοιπόν θες το 1000 για να πας χαλαρά για να μην αλλάζεις αλυσίδα - γρανάζι τότε κατά την γνώμη μου θα κάνεις λάθος αγορά.

    Ότι και αν αποφασίσεις πάντως θα έχεις πάρει διαμαντάκι μηχανή , με το καλό λοιπόν

    I make good milkshake !!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Εγω πριν λιγες μερες αλλαξα το bandit 650 που ειχα με το 1250. Αξιζει την διαφορα χρηματων με το παραπανω.Ειναι πολυ πιο ανετο στην κυκλοφορια καθως τα 10 κιλα παραπανω ουτε που τα καταλαβαινω αλλα και κανω τις μισες αλλαγες ταχυτητων απο το 650. Η τριτη στο 1250 ειναι η εκτη στο 650.Και αχχχχ αυτη η ροπη!!! αξιζει τα εχτρα αλυσογραναζα!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Eγω εχω το 600 το καινουργιο..
    Καλο σχετικα αν και το περιμενα ποιο ανετο.
    Μεσα στην πολη σε παει ανετα με λιγη σχετικα βενζινη
    Εξω εθνικη η σελα του θελει βελτιωση ..στενη και σκληρη μοιαζει του παλιου αλλα δεν ειναι.
    Κοστος 80-100 ευρο καθε κομματι.Με υψος 1,76 ο αερας μου ερχεται στους ωμους στην στανταρ θεση ζελατινας.
    Νομιζω και δικαβαλος Ελλαδα πας παντου ανετα.
    Η αληθεια ειναι οτι το βαριεσαι γρηγορα.Εγω ψαχνω το επομενο απο τωρα.
    Αν ημουν ποιο ψηλος θα διαλεγα κατι σε on-off.
    Καναμε διακοπες με το αδελφι Αυτος εχει ενα Versys και νομιζω οτι ειναι ποιο ανετη θεση ειδικα σε επαρχιακο δρομο.
    Φρενα με ABS πολυ καλα.Σταθερη μηχανη στους τρελοαεριδες της Παρου και Ανδρου

  13. #13
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
    [B]Eγω εχω το 600 το καινουργιο..
    Καλο σχετικα αν και το περιμενα ποιο ανετο.
    Μεσα στην πολη σε παει ανετα με λιγη σχετικα βενζινη .............


    Φίλε "Kondora" σε ποιούς τομείς το περίμενες ποιό άνετο?

  14. #14
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Τι ειναι το CB650F ;
    Είναι το CB με μοτέρ από Honda CBR 650, με διαφορετική χαρτογράφηση.
    :rotflmao:
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Το περιμενα ποιο ανετο στην θεση οδηγησης.
    Οταν πρωτοκατσεις τα βλεπεις ωραια αλλα μετα απο 1 ωρα ο δικος μου ...πισινος εχει μουδιασει.
    Σε συγκριση με την σελα του transalp που ειχα ειναι η μερα με την νυχτα.
    Το βαρος του θα σε ενοχλησει σε μερικες μονο στιγμες οπως οταν πρεπει να κανεις πισω σε ανωφερεια και σε μανουβρες επιτοπου.
    Παντως βοηθαει οτι πατας καλα κατω.
    Το τιμονι για πολη ειναι μαλλον χαμηλο και οταν δεν σε κραταει ο αερας της ταχυτητας κουραζει τα χερια..
    Εθνικη παει πανω απο 200 και τις ροπες του 1000 τις αναζητας σε προσπερασματα με υψηλη ταχυτητα.
    Τραβαει απο 2000 στροφες και με 6 ακομα με 2 ατομα.
    Η 3,4,5 ειναι τοσο κοντα που πολλες φορες δεν ξερεις αν αλλαξες η ηταν τζουφια.
    Δεν ειναι ασχημη μηχανη ευκολη για απειρο η για καποιον
    που εχει καιρο να οδηγηση
    Την πηρα 7700 χωρις δωρα και την επελεξα απο το bandit λιγο για το βαρος και για εμφανιση.
    Αν θελεις σου δινω και το τηλεφωνο μου να ρωτησεις οτι αλλο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2015, 15:45
  2. CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2008, 09:28
  3. CBF 1000 vs DL 1000
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF