Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.

  1. #1

    Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.

    Πήρα το δίπλωμα τον Ιούλιο, την Μηχανή (500cc) τον Αύγουστο. Οδηγώ στην Αθήνα καθημερινά πλέον, (Πατησίων, Ακαδημίας, Κέντρο).

    Οδηγούσα αυτοκίνητο στην Αθήνα για 15 χρόνια, και τελευταία αποφάσισα να κάνω το κρυφό μου όνειρο πραγματικότητα. Έτσι αγόρασα μια Enfield. Και έχω ξετρελαθεί. Με έχει βολέψει αφάνταστα και κάθε ώρα και στιγμή ανυπομονώ να ξανα-ανέβω πανω της.

    Έχω εμπειρία από τους δρόμους της Αθήνας και από τους οδηγούς της. Και η αλήθεια είναι πως όντος θέλει τρελή προσοχή.

    Αλλά θέλω να τόνισω δύο πράγματα.

    1ον. Ο θάνατος δεν είναι δεδωμένος! Πέσαν όλοι πάνω μου! θα σκοτωθείς κτλ. Ναι ρε παιδιά δεν λέω θέλει τρελή προσοχή, αλλά οδηγόντας αυτόν το μήνα πραγματικά πιστεύω πως βλεπω ποιοί είναι οι μελοθάνατοι! Για να εξηγηθώ προχορώ.

    2ον. Ποιο πολύ από όλα τα οχήματα στον δρόμο φοβάμαι τα μηχανάκια!!! Οκ είμαι χέστης, χώνομαι αλλά με λογική. Με τρομάζουν πραγματικά αυτά που κάνουν! που πας με 60-70 χιλ. να χωθείς ανάμεσα στο ταξί και στο λεοφωρείο, όταν η απόσταση ανάμεσα τους είναι λιγότερη από ένα μέτρο;;;

    Επίσης με τρομάζουν τα μηχανάκια στις προσπεράσεις! Είναι απαράδεκτοι οι περισσότεροι! μα μου έρχετε ο άλλος από πίσω και περνάει απο δεξία μου με 100 χιλ σε απόσταση εκατοστών. Και λες καλά ρε φίλε! τί έχεις στο κεφάλι σου; αν έκανα το τιμόνι μου έλαχιστα δεξιά εκέινη την ώρα θα κάναμε μαζί τούμπες στην άσφαλτο!!!

    Θυμάμαι την εικόνα από ένα πτώμα στην συγγρού, και το αίμα να τρέχει στον δρόμο (πέρσι). Και χέζομαι, σχεδόν φοβάμαι να κατέβω Συγγρου. Πάω αλλά πάρα πολυ προσεχτικα.

    Θέλω να καταλύξω πως ίσως βάζουμε τα δαχτυλάκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας. Ρε παιδιά λίγη προσοχή!!! λίγη, και εγω μόλις βρώ ανοιχτή την αριστερή στην Πατησίων, θα το ανοίξω και θα γουστάρω! αλλά να είναι και οι συνθήκες ασφαλείς...

  2. #2

    Re: Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
    Πήρα το δίπλωμα τον Ιούλιο, την Μηχανή (500cc) τον Αύγουστο. Οδηγώ στην Αθήνα καθημερινά πλέον, (Πατησίων, Ακαδημίας, Κέντρο).

    Οδηγούσα αυτοκίνητο στην Αθήνα για 15 χρόνια, και τελευταία αποφάσισα να κάνω το κρυφό μου όνειρο πραγματικότητα. Έτσι αγόρασα μια Enfield. Και έχω ξετρελαθεί. Με έχει βολέψει αφάνταστα και κάθε ώρα και στιγμή ανυπομονώ να ξανα-ανέβω πανω της.

    Έχω εμπειρία από τους δρόμους της Αθήνας και από τους οδηγούς της. Και η αλήθεια είναι πως όντος θέλει τρελή προσοχή.

    Αλλά θέλω να τόνισω δύο πράγματα.

    1ον. Ο θάνατος δεν είναι δεδωμένος! Πέσαν όλοι πάνω μου! θα σκοτωθείς κτλ. Ναι ρε παιδιά δεν λέω θέλει τρελή προσοχή, αλλά οδηγόντας αυτόν το μήνα πραγματικά πιστεύω πως βλεπω ποιοί είναι οι μελοθάνατοι! Για να εξηγηθώ προχορώ.

    2ον. Ποιο πολύ από όλα τα οχήματα στον δρόμο φοβάμαι τα μηχανάκια!!! Οκ είμαι χέστης, χώνομαι αλλά με λογική. Με τρομάζουν πραγματικά αυτά που κάνουν! που πας με 60-70 χιλ. να χωθείς ανάμεσα στο ταξί και στο λεοφωρείο, όταν η απόσταση ανάμεσα τους είναι λιγότερη από ένα μέτρο;;;

    Επίσης με τρομάζουν τα μηχανάκια στις προσπεράσεις! Είναι απαράδεκτοι οι περισσότεροι! μα μου έρχετε ο άλλος από πίσω και περνάει απο δεξία μου με 100 χιλ σε απόσταση εκατοστών. Και λες καλά ρε φίλε! τί έχεις στο κεφάλι σου; αν έκανα το τιμόνι μου έλαχιστα δεξιά εκέινη την ώρα θα κάναμε μαζί τούμπες στην άσφαλτο!!!

    Θυμάμαι την εικόνα από ένα πτώμα στην συγγρού, και το αίμα να τρέχει στον δρόμο (πέρσι). Και χέζομαι, σχεδόν φοβάμαι να κατέβω Συγγρου. Πάω αλλά πάρα πολυ προσεχτικα.

    Θέλω να καταλύξω πως ίσως βάζουμε τα δαχτυλάκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας. Ρε παιδιά λίγη προσοχή!!! λίγη, και εγω μόλις βρώ ανοιχτή την αριστερή στην Πατησίων, θα το ανοίξω και θα γουστάρω! αλλά να είναι και οι συνθήκες ασφαλείς...
    έχεις δίκιο σε όλα όσα λες ,

    καλά και ασφαλή χιλιόμετρα φίλε

  3. #3
    καλα τα λες! κ γω τρομαζω καμια φορα με βιαστικους ντιλιβεραδες κ καγκουρες χωρις ιχνος συνειδησης... α, η enfield πως παει? για καθε μερα βολευει? το αδερφακι μου εχει κολλησει με τουτο..ειμαι απο σαλονικα κ μου ειπαν οτι ερχεται μονο η 500, αληθευει?
    karaferas

  4. #4
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Λες οτι μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας κι ελπίζω να συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου όταν λες πως ναι μεν πας προσεχτικά στη Συγγρού αλλά το πατάς στην Πατησίων ...

    Έχω εμπειρία από τους δρόμους της Αθήνας
    Όχι δεν έχεις! Τώρα αποκτάς ηχοαντίληψη και επεκτείνεις τη χωροαντίληψη σου και είσαι σε άμεση επαφή με το περιβάλλον, βλέπεις τους δρόμους ας το πω παραφραστικά ''σε άλλη διάσταση'' και δεν είναι το ίδιο. Μη σκέφτεσαι με την παραδοχή ότι ξέρεις τους δρόμους. Κάθε δρόμος έχει χιλιάδες πρόσωπα ακόμη κι η μέρα με τη νύχτα διαφέρουν για τον ίδιο δρόμο, ακόμα και το πήγαινε απ' το γύρνα. Για ένα μοτοσυκλετιστή που προσεγγίζει το δρόμο πιο άμεσα ο δρόμος αποκτά ακόμη περισσότερα πρόσωπα.

    Κάποιοι πιο έμπειροι -δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου- ενδεχομένως θεωρούν εσένα μελλοθάνατο όταν λες πως θα μπορούσες να κάνεις δεξιά το τιμόνι όταν ο άλλος σε περνάει εκ δεξιών που σημαίνει οτι δεν είσαι σίγουρος πάντα όπως πρέπει για την κατάσταση που επικρατεί γύρω σου με βάση τον ήχο των οχημάτων, τον ήχο του οδοστρώματος, την ορατότητα απο τους καθρέπτες σου. Δεν είναι όμως κάτι που δε θα μάθεις. Στο επισημαίνω όμως για να μη το μάθεις με το δύσκολο τρόπο. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως επικροτώ την προσπέραση εκ δεξιών και μάλιστα με πολλά χιλιόμετρα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  5. #5
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363

    Re: Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.

    Συμφωνώ μαζί σου.

    Άν και άσχετο, θέλω να επιστήσω την προσοχή σου εδώ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
    Επίσης με τρομάζουν τα μηχανάκια στις προσπεράσεις! Είναι απαράδεκτοι οι περισσότεροι! μα μου έρχετε ο άλλος από πίσω και περνάει απο δεξία μου με 100 χιλ σε απόσταση εκατοστών. Και λες καλά ρε φίλε! τί έχεις στο κεφάλι σου; αν έκανα το τιμόνι μου έλαχιστα δεξιά εκέινη την ώρα θα κάναμε μαζί τούμπες στην άσφαλτο!!!

    Ρίξε μια ματιά άν θέλεις.. http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=1
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  6. #6
    Όπως είπα μαθαίνω ακόμα, και σαφώς όσο περνάει ο καιρός θα εξασκούμε όλο και περισσότερο. Και σαφώς μία από τις χαρές της μηχανής είναι να ανοίξεις και λίγο το γκάζι. Αυτό που λέω είναι να το ανοίγουμε με ασφάλεια, χωρίς να βάζουμε σε κίνδυνο ούτε το εαυτό μας ούτε τους άλλους.

    Τώρα το πονεμένο θέμα με τους καθρέφτες. Όπως και στο αυτοκίνητο, έτσι και στην μηχανή δεν γίνεται να κοιτάς όλη την ώρα τους καθρέφτες. Πρέπει να κοιτάς και μπροστά σου. Όταν ετοιμάζεσαι να βγεις από τη ευθεία που βρίσκεσαι κοιτάς τους καθρέφτες.

    Επίσης κανονικά όταν η μηχανή είναι ανάμεσα σε 2 λουρίδες τους δρόμου, η απόσταση από την μία λουρίδα στην άλλη είναι δική μου!!!! Άν λοιπόν πας να χωθείς εσύ πρέπει να σεβαστείς εμένα και όχι το αντίθετο. Δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω ότι θα έρθεις από πίσω με 200 και θα χωθείς δίπλα μου, μπορεί να μην σε δω, έτσι, γιατί είμαι τυφλός και βλάκας! Αν σκοτωθούμε όμως εσύ θα πληρώνεις...

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios


    δεν γίνεται να κοιτάς όλη την ώρα τους καθρέφτες. Πρέπει να κοιτάς και μπροστά σου. Όταν ετοιμάζεσαι να βγεις από τη ευθεία που βρίσκεσαι κοιτάς τους καθρέφτες.
    To μάτι πρέπει να παίζει διαρκώς.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios

    Δεν είμαι υποχρεωμένος να ξέρω ότι θα έρθεις από πίσω με 200 και θα χωθείς δίπλα μου, μπορεί να μην σε δω, έτσι, γιατί είμαι τυφλός και βλάκας! Αν σκοτωθούμε όμως εσύ θα πληρώνεις...
    Φυσικά και είσαι υποχρεωμένος πρώτα απ' όλα για τη δική σου ασφάλεια. Πρέπει να ξέρεις τι παίζει στο δρόμο γύρω σου. Γι' αυτό γίνεται πόλεμος εκεί έξω, γιατί κανένας δε νιώθει υποχρεωμένος.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    Μα είμαι εγώ υποχρεωμένος και εσύ που έρχεσαι από πίσω δεν είσαι? δεν καταλαβαίνω!!!!!?????

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anastassios
    Μα είμαι εγώ υποχρεωμένος και εσύ που έρχεσαι από πίσω δεν είσαι? δεν καταλαβαίνω!!!!!?????
    Φυσικά και είναι υποχρεωμένος αλλά δε μιλάμε γι' αυτόν που την κάνει, μιλάμε για 'σενα που είσαι ο αποδέκτης. Κι αν αυτός είναι ανώριμος και βλάκας εσύ θα βασίσεις τη ζωή και την ασφάλεια σου σ' αυτόν; Δηλαδή στην Πατρών δεν κοιτάς από τον καθρέφτη αν έρχεται άλλο όχημα με μεγαλύτερη ταχύτητσ για να παραμερίσεις, κάθεσαι εκεί σκεφτόμενος οτι είναι υποχρεωμένος να σε προσέξει άρα εσύ είσαι καλυμένος;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Σαφώς και έχω τα μάτια μου 104 όποτε είμαι πάνω στην μηχανή! και μπροστά και πίσω και αριστερά και δεξιά. Το θέμα είναι ότι αυτή η νοοτροπία δίνει στον άλλον την δυνατότητα να σκεφτεί ότι "α οκ, ο μπροστινός μου θα με δεί, ας χωθώ με χίλια.

    Τελικά όμως το θέμα αυτής της συζήτησης είναι πως έκτος απο την κυρά Κατίνα με το Opel και τον ταρήφα, πρέπει να προσέχουμε και τα άλλα μηχανάκια. Το οποίο είναι τραγικό. Γι' αυτό λέω πως βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας.

    Έχουμε μεγάλη ευθύνη διότι τα οχήματα που οδηγούμε είναι πιο εξειδικευμένα και πιο δύσκολα από τα υπόλοιπα του δρόμου, και αντί να σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους είμαστε χειρότεροι από αυτούς που παίρνουν το δίπλωμα του Ι.Χ. με λάδωμα.

  11. #11
    Ούτε εγώ συμφωνώ με Road67. Υποχρεωμένος είσαι απλά να προσέχεις για την ασφάλεια σου. Δεν μπορείς να μυρίσεις τα νύχια σου για τον κάθε καυλάκια που καβάλησε μια μηχανή και αποφασίζει να πηγαίνει σαν διάολος μέσα σε κίνηση. Όταν μια μηχανή έρχεται από πίσω με 150+ σε τέτοιους δρόμους, δεν προλαβαίνεις ούτε καν να τον δείς απο το καθρεφτάκι. Άσε που κάνουνε και σφήνες οπότε παίζει να μην φανεί καν απ' τα καθρεφτάκια.
    Όσο καιρό είμαι στους δρόμους, πιστεύω οτί τα μηχανάκια είναι πιο επικίνδυνα. Και πολύ απλά επειδή είναι μικρότερα σε μέγεθος απ τα αμάξια, κάνουν ό,τι μαλακια μπορείς να φανταστείς.

  12. #12
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Εγώ πάντως είτε μου δίνετε δίκιο είτε άδικο δεν εμπιστεύομαι τον κ@λο μου σε κανένα μλκ εκεί έξω είτε οδηγεί opel, είτε c50, είτε desmo. Δε σε κάνει το όχημα σου έμπειρο ή ώριμο, μπορεί να σε χαρακτηρίσει αλλά όχι ως προς αυτό. Συνεχώς ελέγχω τους καθρέφτες μου χωρίς ν' αφήνω το δρόμο απ' τα μάτια μου. Λυπάμαι που το λέω στεγνά χωρίς να θέλω να φανώ έμπειρος και χεράς αλλά είναι θέμα εξοικείωσης. Και το ίδιο κάνω πάντα είτε το όχημα λέγεται fazer, xmax η κουτάκι. Και το ξεκαθάρισα οτι είσαι υποχρεωμένος πρώτα απ' όλα για τη δική σου ασφάλεια. Με το σκεπτικό οτι ο άλλος είναι υποχρεωμένος άρα εγώ δεν κάνω τίποτα εμπιστεύεσαι τη ζωή σου σ' ένα ξένο που χέστηκε για 'σενα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  13. #13
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    +1 @Road67

    Να την χεσουμε την υποχρεωση και τα δικια αν ειναι να ειμαστε ξαπλωμενοι σε καννα κρεβατι νοσοκομειου..

    Το να ξερεις να οδηγας δεν ειναι μονο ξερω να την παω την μηχανη και την κανω οτι θελω.. ειναι να μπορεις να προβλεψεις και καταστασεις στο δρομο (οσω μπορεις τουλαχιστων). Να εισαι και λιγο παρανοικος..
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Λες οτι μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας κι ελπίζω να συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου όταν λες πως ναι μεν πας προσεχτικά στη Συγγρού αλλά το πατάς στην Πατησίων ...

    Όχι δεν έχεις! Τώρα αποκτάς ηχοαντίληψη και επεκτείνεις τη χωροαντίληψη σου και είσαι σε άμεση επαφή με το περιβάλλον, βλέπεις τους δρόμους ας το πω παραφραστικά ''σε άλλη διάσταση'' και δεν είναι το ίδιο.
    Μιλησα πριν απο καιρο με εναν παλιο μηχανοβιο και τον ρωτησα περι ηχοαντιληψης και χωροαντιληψης.
    Μου ειπε οτι εκεινα τα ηρωικα χρονια το μονο πραγμα που ειχαν οταν καβαλουσαν ηταν η "ανατροφοδοτηση" και μου ειπε οτι ηταν το Α και το Ω.

    Δυστυχως αργοτερα αυτο μαθαμε οτι λεγοταν highside

    Οταν αναρρωσα τον βρηκα σε ενα καφενειο και τον ρωτησα αν τωρα ειχα βρει το Ζεν της μοτοσυκλετας και μπορουσα να δω τα πραγματα μεσα απο μια ανωτερη σφαιρα θεωρησης των πραγματων.
    Μουρμουρισε και εκανε μια παυση....Υστερα ψελλισε "τζικρουκ η βροχη ειναι το πιο σημαντικο πραγμα....ξεπλενει αναμνησεις απο το πεζοδρομιο της ζωης"

    Καβαλησε την μοτο και εβρεχε.Γκαζωσε και εσπασε τα μουτρα του σε μια πινακιδα εργων της ΔΕΗ.


    :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    .....Καβαλησε την μοτο και εβρεχε.Γκαζωσε και εσπασε τα μουτρα του σε μια πινακιδα εργων της ΔΕΗ.
    τωρα πρεπει να ειναι σε "άλλη διασταση"


    :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 08:57
  2. Water Wetter στην αθηνα
    από ea6gka στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2005, 23:20
  3. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2005, 09:56
  4. πόσοι εχουμε μείνει στην αθήνα???
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 06:12
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF