Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Μπλέξιμο με σχολή οδηγών

  1. #1

    Μπλέξιμο με σχολή οδηγών

    Καταρχάς καλησπέρα σε όλους.
    Μιας που δε βρήκα κάποιο σημείο να συστηθώ, με την ευκαρία του ανοίγματος αυτου του θέματος, θα το κάνω εδώ.
    Με λένε Θοδωρή, και είμαι 27 ετών. Δεν έχω μηχανή/άκι, σκέφτομαι όμως μέσα στο επόμενο δίμηνο να αποκτήσω.
    Στο ψητό τώρα...
    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας στο παρακάτω πρόβλημα που έχω.
    Αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα μηχανής για απεριόριστα κυβικά, οπότε ξεκίνησα να ψάχνω σχολές οδηγών.
    Για να μην τα πολυλογώ, κατέληξα σε μία σχολή που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου, στην Αμφιάλη, στην οποία είχα πρώτα περάσει μια βόλτα και είχα μιλήσει με τον ιδιοκτήτη - δάσκαλο. Μου είπε διάφορα παχιά λόγια και φανφάρες και επειδή φαινόταν συνενοήσημος και νέος άνθρωπος είπα να τον εμπιστευτώ. Έτσι κι αλλιώς, όποιον και να επέλεγα, στην τύχη θα τον διάλεγα.

    Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου 2008 λοιπόν, πάω μαζί με τον αδερφό μου να γραφτούμε. Είχα κανονίσει να είναι και ο δάσκαλος (Λευτέρης) εκεί, ώστε να τα ξαναπούμε και να γνωρίσει καιαπο κοντά τον αδερφό μου. Αφού τα λέμε, κανονίζουμε τα της εγγραφής. Παρουσία εμένα, του αδερφού μου, του Λευτέρη, του πατέρα του (επίσης δάσκαλος), τη γραμματέας του που ήταν τελευταία της μέρα εκεί και την καινούρια κοπέλας που θα αντικαταστούσε την γραμματέα, δίνουμε τα απαραίτητα χαρτιά και μια προκαταβολή της τάξεως των 150? ο καθένας, δυστυχώς χωρίς να πάρουμε καμία απόδειξη. Ταυτόχρονα, έχουμε ήδη συζητήσει με τον Λευτέρη ότι εγώ έχω ξαναοδηγήσει μηχανάκι, αλλά ποτέ μεγάλη, ενώ ο αδερφός μου ποτέ δεν έχει οδηγήσει τίποτα. Συμφωνούμε και μας είπε να μην ανησυχούμε, αφού έτσι κι αλλιώς θα μας ξεκινήσει απο την αρχή, τα βασικά. Η δεύτερη συνεννόηση που κάνουμε, έχει να κάνει με το ωράριο. Του λέμε ξεκάθαρα ότι δεν θέλουμε να μαζευόμαστε μπουλούκι και ο ένας να περιμένει πότε θα τελειώσει ο άλλος, για να έρθει η σειρά του κι ότι επειδή δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου, θέλουμε να έχουμε κάποιο πρόγραμμα. Να λέμε πχ 11 - 12 εγώ, 12-1 ο αδερφός μου ή κάτι αντίστοιχο τελος πάντως, ώστε να κανονίζουμε τις δουλείες μας. Συμφωνεί και μας καθησυχάζει λέγοντάς μας να μην ανησυχούμε και ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μας λέει επίσης ότι αυτός είναι που θα μας κάνει μάθημα (αυτό μου το είχε πει και την πρώτη φορά που είχα πάει). Δίνουμε Ραντεβού στην πίστα του Περάματος το Σάββατο 13 Σεπτέμβρη, στις 11 το πρωΐ και ετοιμαζόμαστε να φύγουμε.
    Μάλιστα, σε ερώτησή μου αν θα έπρεπε να περιμένουμε να πάρει πρώτα την έγκριση απο το υπουργείο και μετά να ξεκινήσουμε τα μαθήματα, μου απάντησε "έλα μωρέ, λεπτομέρειες".

    Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου 2008. Φτάνουμε με τον αδερφό μου στις 11 ακριβώς στην πίστα. Ψάχνουμε τον δάσκαλο, πουθενά αυτός. Περιμένουμε, περιμένουμε, πέρνω τηλέφωνο στη σχολή, ήταν κλειστά. Στις 11:30 βλέπουμε επιτέλους το αυτοκίνητο με την ταμπέλα της σχολής να έρχεται στην πίστα. Μας περίμενε όμως μια διπλή έκπληξη. Καταρχάς, δεν ήταν ο Λευτέρης όπως μας είχε πει, αλλά ο πατέρας του. Και πέρα απο αυτό, μέσα στο αμάξι ήταν άλλα 2 παιδιά που θα κάναν μάθημα μαζί μας. Το προσπερνάμε, λέγοντας ότι είναι 1ο μάθημα και θα δούμε στην πορεία πώς θα γίνει.
    Ξεκινόντας το μάθημα, βάζει εμένα να καβαλήσω τη μεγάλη μηχανή, εξηγώντας μου μόνο τί είναι ο συμπλέκτης και πώς θα τον χρησιμοποιώ. Αυτό ήταν. Τόσο ασχολήθηκε μαζί μου σε ολόκληρο το μάθημα. Όση ώρα έκανα, έκανα μόνος μου 8άρια, κύκλους και ευθείες χωρίς να ασχοληθεί καθόλου αυτός μαζί μου. Τον δε αδερφό μου, το βάζει σε ένα παπί και του λέει να ξεκινήσει με "ξεκίνα - σταμάτα" και μετά να κάνει γύρους. Τότε είναι που γυρνάει ο αδερφός μου και του λέει ότι δεν έχει ξανακαβαλήσει ποτέ του μηχανάκι. Η απάντηση; Με μια έντονη δυσφορία στο πρόσωπό του, του απαντάει "Ωωωωω, τί μου λές τώρα. Είναι δυνατόν; Εεεεε, είναι δύσκολα τα πράγματα, εσύ θες πολύ δουλειά". Η συνέχεια ήταν να μας έχει ανεβασμένους πάνω στο μηχανάκι κάνοντας επι μίαμιση σχεδόν ώρα κύκλους, αλλάζοντας κάθε τόσο μηχανάκι με τα άλλα 2 παιδιά, κι αυτός να κάθεται στο παγκάκι της πίστας, κάτω απο τη σκιά και απλά να μας κοιτάζει.
    Με αυτά και μ'αυτά πέρασε η ώρα και ήρθε η στιγμή να πάμε σπίτι μας. Δίνουμε ραντεβού το επόμενο Σάββατο 20 του μήνα, πάλι στις 11.

    Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου 2008. Η μέρα βροχερή, οπότε όπως είναι λογικό, το μάθημα ακυρώνεται. Μιλάω με Λευτέρη και κανονίζουμε να κανονίσει κάποιο μάθημα μέσα στη βδομάδα για να αναπληρώσουμε το χαμένο. Μιλάμε με την γραμματέα του την Τρίτη 23 του μήνα και κανονίζουμε μάθημα την Τετάρτη 24, στις 5 το απόγευμα. Μάλιστα επειδή δουλεύω Ομόνοια και σχολάω 4, του ζήτηση αν μπορώ να έρθω το αργότερο μέχρι τις 5.30. Μου λέει κανένα πρόβλημα, θα ξεκινήσει το μάθημα στις 5 και ας πάω ότι ώρα μπορώ.

    Τετάρτη 24 Σεπτεμβρίου 2008. Φεύγω απο τη δουλειά άρων άρων και με χίλια ζόρια, καταφέρνω να είμαι στο Πέραμα στις 5:10. Ο δάσκαλος; Ήρθε στις 5:40!! Η δικαιολογία ήταν ότι πιο νωρίς δίναν εξετάσεις και δεν μπορούσαν να έρθουν. Ήδη απο τις 5.10 που ήμουν εγώ εκεί όμως, ήταν άλλες 3 σχολές και κάναν μάθημα.
    Τουλάχιστον αυτή τη φορά ήταν ο Λευτέρης και όχι ο πατέρας του, αλλά είχε μαζί του άλλα 2 παιδιά (διαφορετικά απο την προηγούμενη φορά). Να σημειώσω ότι ο αδερφός μου δεν μπορούσε να κάνει καθημερινές απογεύματα, οπότε δεν είχε έρθει. Το ένα απο τα 2 παιδιά ήταν για παπάκι, οπότε δε με απασχολούσε. Το άλλο παιδί ήταν για μεγάλη.
    Ξεκινάει πρώτα το άλλο παιδί, επειδή είχε δουλειά και ήθελε να φύγει, οπότε κάθομαι για κάνα μισάωρο στο παγκάκι και κοιτάω, μέχρι που ήρθε η σειρά μου και το πήρα μονορούφι, μιας που είχα μείνει μόνος μου. Το μάθημα αρκετά καλό και επιτέλους είδα λίγο ενδιαφέρον απο τον δάσκαλο. Τελείωνουμε και δίνουμε ραντεβού πάλι για το Σάββατο 27 του μήνα και ώρα 11, αφού όπως είπε ο Λευτέρης, "όχι πιο νωρίς, να μπορούμε να ξενυχτήσουμε και λίγο την Παρασκευή". Το γεγονός ότι όλοι οι άλλοι δάσκαλοι ξεκινούσαν απο τις 10, ενδεχομένως και απο τις 9 το προσπερνάμε.

  2. #2
    Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2008. Μαζί με τον αδερφό μου είμαι στις 11 στην πίστα. Ο λευτέρης ήρθε στις 11.25 επιτέλους, φυσικά με άλλα 2 παιδιά μέσα. Μας δίνει τα κλειδιά να πάμε να φέρουμε τις 2 όλες κι όλες μηχανές που είχε (ένα παπί και μια μεγάλη, η οποία ποτέ δεν έπαιρνε μπροστά με τη μία, πάντα ήθελε το choke της) και να ξεκινήσουμε. Δίνει το παπί στο ένα απο τα παιδιά (όχι στον αδερφό μου) και την μεγάλη, με το σκεπτικό ότι το άλλο παιδί θα έδινε εξετάσεις μέσα στη βδομάδα, στο άλλο παιδί. Αφού είναι καμιά ώρα και κάνει μάθημα μόνο στα άλλα παιδιά, τον ακούμε να λέι σε αυτό με τη μεγάλη μηχανή ότι είναι έτοιμος τώρα να δώσει. Επιτέλους σκεφτόμαστε εγώ με τον αδερφό μου, ήρθε η σειρά μας. Αμ δε!! μας μαζεύει και τους 4, δίνει το παπάκι στο παιδί που έκανε ήδη τόση ώρα και μας λέει ότι θα φύγει με το άλλο το παληκάρι να πάνε δικάβαλο έξω στο δρόμο γιατι θέλει να τον δεί και σε πραγματικές συνθήκες (αλήθεια, αυτό επιτρέπεται.
    Φεύγει λοιπόν και αφήνει 2 άτομα να κάθονται και να κοιτιούνται και άλλο ένα κνα κάνει κύκλους με το παπάκι, χωρίς καμία επίβλεψη και χωρίς καμιά άλλη
    κουβέντα.
    Με τον αδερφό μου τα έχουμε πάρει και αποφασίζουμε να το τελειώσουμε μια και καλή και να του πούμε ότι θέλουμε να φύγουμε απο τη σχολή του, με όλους τους λόγους που μας οδηγούν σε αυτό φυσικά. Αφού θυμήθηκε στις 12.40!! να επιστρέψει, είχαμε συμπληρώσει με τον αδερφό μου 1 ώρα και 40 λεπτά που απλά καθόμασταν και δεν είχαμε αγγίξει μηχανάκι. Βλέποντας μας αυτός και βλέποντας ότι ο άλλος ακόμα κάνει κύκλους, γυρνάει και μας λέει "Καλά, ακόμα κάνει αυτός; Γιατι δεν το κατεβάσατε να κάνετε εσείς;"!!!!!!!
    Τον φωνάζω να έρθει λίγο να του πω, με σκοπό να μιλήσουμε ήρεμα και να του πούμε αυτά που θέλαμε. Αφού τον φψνάζω και σε απόσταση στα 3-4 μέτρα απο μας, δεν κάνει τον κόπο να έρθει, παρά σταματάει εκεί που είναι και μου λέι "πες μου". Του λέω "ε, έλα δω να σου πω", γιατι ήθελα να είμαι διακριτικός και να μη μας ακούσουν όλοι για το πρόβλημα που είχαμε. Τότε με ένα βαριεστημένο ύφος, πλησιάζει και μου λέει "έλα, τί θες?". Εκεί που του λέω ότι θα φύγουμε γιατι έχει πάει 1 και έχουμε δουλειές, αρπάζεται και μας λέει γιατι δεν του το είπαμε να κάναμε εμείς πρώτοι. Και αφού πάμε να του εξηγήσουμε την κατάσταση ξεκινόντας απο το ότι είμαστε 2 ώρες εδώ ακι δεν έχουμε αγγίξει μηχανάκι, μας ξαναπετάει πειραγμένος την προηγούμενη ατάκα του. γιατί δηλαδή δεν κατεβάσαμε το παιδί κάτω να κάνουμε εμείς. Εκεί δεν κρατιέται ο αδερφός μου και αρχίζει και του τα χώνει. Η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς ξεκίνησε απο νωρίς να τα χώνει, αλλά ποτέ όμως δεν τον έβρισε, ούτε τον χαρακτήρισε με άσχημο τρόπο. Είχε όμως τσαντιστεί με όλα αυτά και το υφάκι του Λευτέρη μας έσπασε τα νεύρα. Ξεκίνησε μια λογομαχία, πάντα χωρίς βρισιές όμως, μέχρι που μας είπε ότι αν δεν θέλουμε να σηκωθούμε να φύγουμε. Είπαμε ότι αυτό θα κάνουμε και ότι θα περάσουμε να πάρουμε τα χαρτιά μας και τα λεφτά μας πίσω, απο το μαγαζί του. Μας απαντάει "για τα λεφτά, θα δούμε". Ξεκινάει μια δεύτερη λογομαχία, μεταξύ εμένα και εκείνου πλέον, απο τη μεριά μου όμως πάντα σε λογικά όσο γινόταν πιο ήρεμα πλαίσια. Αντιθέτως, αυτός είχε ξεφύγει, μου φώναζε ότι "τί λες που θα μου βάλετε και χέρι" και "ποιός είσαι εσύ να μου πείς πως θα κάνω τη δουλειά μου". Του είπα ότι όλες οι άλλες σχολές που ήταν εκεί είχαν πρόγραμμα και όχι γιούργια όλοι μαζί (πράγμα που ίσχυει, αφού 2 ώρες εκεί, το τσεκάραμε). Το αρνήθηκε, δεν δεχόταν με τίποτα αυτά που έλεγα και συνέχισε να μου τη λέει ότι δε θα του πω πώς να κάνει τη δουλειά του και να του βάζω χέρι. Όταν¨, δε, του είπα ακριβώς την έκφραση "στο πρώτο μάθημα, ενώ είχες πεί ότι θα μας κάνεις εσύ, ήρθε ο πατέρας σου με άλλα 2 άτομα, μας ανέβασε σε 2 μηχανάκια και άραξε στο παγκάκι και μας κοίταζε", τότε έγινε έξαλλος, μου φώναζε να μην ξανατολμήσω να ξαναμιλήσω για τον πατέρα του και μου είπε 2 φορές "βούλωσέ το". Παρόλο που ήθελα να τον κάνω με μετρήσει τα δόντια του απο την άσφαλτο, σταμάτησα και πάνω που πάω να του πώ κάτι, σηκώνεται και φεύγει φωνάζοντας "να σηκωθείτε να φύγετε, δε μενοιάζει, νε φύγετε". Του απαντάω ότι αυτό θαα κάνουμε και θα περάσουμε να πάρουμε τα χαρτιά και τα λεφτά μας και είπε νευριασμένος "να περάσετε". Εκεί έληξε το θέμα.
    Έχω σκοπό να περάσω αύριο Τρίτη αποτο μαγαζί του, να πάρω λεφτά. Σε περίπτωση που δεν δεχτεί, σκοπεύω (αφού τον απειλήσω πρώτα μπας και αλλάξει γνώμη) να φωνάξω επι τόπου αστυνομία να καταγγείλω το συμβάν, να κάνω καταγελία στην Προστασία Καταναλωτή, ενυπόγραφη καταγγελία στην Πανελλήνια Ομοσπονδία Επαγγελματιών Εκπαιδευτών Οδηγών Αυτοκινήτων & Μοτοσικλετιστών (ΠΟΕΕΟΑΜ) και καταγελία στην εφορία, γιατι μας πήρε λεφτά χωρίς να μας κόψει απόδειξη.
    Επιλέον σκοπεύω να έχω κι ένα φίλο μου παρώντα, σανμάρτυρα για οτιδήποτε μπορεί να συμβεί. Φυσικά έχω σκοπό να πω την ισορία αυτή σε όσα μηχανοκίνητα forums (και όχι μόνο) είμαι γραμμένος, όπως επίσης και στο Auto Τρίτη όπως και στο Auto Mot und Sport και αντίστοιχα περιοδικά.
    Φυσικά, όταν γίνει αυτή η ιστορία, θα ονοματίσω και μαγαζί και ιδιοκτήτες.
    Παρακαλώ, για όσους γνωρίζουν, πείτε τί χρειάζεται να προσέξω ή οποιαδήποτε άλλη ιδέα ώστε να πάρω πίσω τα λεφτά μου και να μη μου τα φάει, μιας και αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο.

    Με συγχωρείτε που σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο.
    Σας ευχαριστώ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    pes mas kai poia sxoli einai...kai ego keratsiniotis eimai kai tous 3ero.
    Pantos gia na eimaste realistes,den pisteyo na perimenate na mathete na odigate moto apo sxoli odigon????.........
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    Pantos gia na eimaste realistes,den pisteyo na perimenate na mathete na odigate moto apo sxoli odigon????......... [/B]
    τώρα αυτό που κολλάει;

    τι σχέση έχει με το θέμα;

    βλέπεις να γράφει πουθενά ο φίλος πως πιστεύει πως θα μάθει να οδηγεί 100% από το δάσκαλο;

  5. #5
    Φιλε επειδη και εγω εδωσα προσφατα για διπλωμα να ξερεις οτι τα πρωτα λεφτα πανε για παραβολα κ.τ.λ. για να ανοιξει καρτελα οποτε μην πολυελπιζεις να τα παρεις . Ζητα την καρτελα σου καλυτερα να πας σε αλλη σχολη.
    Και φιλικη συμβουλη στην επομενη σχολη ζητα και μια αποδειξη για τα λεφτα που θα τουσ δωσεις ωστε να μπορεις να αποδειξεις κιολας οτι τα εδωσες...

  6. #6
    παράβολα παίζονται μόνο στην εξέταση, αν δεν κάνω λάθος... όχι στην αρχή της φάσης εκπαίδευσης...

    τώρα, "έξοδα καρτέλας" μου θυμίζει τραπεζικό δάνειο...

  7. #7
    Όσο κι αν θέλω να τον ξεμπροστιάσω, θα περιμένω πρώτα να δω τί θα γίνει. Πρέπει να είμαι προσεκτικός ώστε να μη φανεί οτι κάνω και δυσφήμηση. Πρώτα θα γίνουν οι καταγγελίες (αν τελικά γίνουν) και μετά που θα είμαι και τυπικά καλυμμένος, θα τον ονοματίσω.
    Εννοείται ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα, δυστυχώς δεν μαθαίνει απο τη σχολή, αλλά είναι ένα στάδιο που πρέπει να το περάσεις ώστε να έχεις δίπλωμα. Απο κει και πέρα, στο χέρι του καθένα είναι να ασχοληθεί και να μάθει τη μηχανή του και τον εαυτό του παραπάνω για τη δική του ασφάλεια (αλλά και των γύρω του).

    Υποτίθεται ότι μέσα στην τιμή ήταν και τα έξοδα παραστάσεως. Δεν ξέρω αν υπάρχουν παράβολα για φακέλλους κτλ.
    10 θεωρητικά + 10 πρακτικά = 300? (τόσα μου ζήτησε) --> 15? το μάθημα. 2 έκανα εγώ και 1 ο αδερφός μου. Θα προσπεράσω και το γεγονός ότι μέσα στα 300? που μου είχε πεί είναι και τα έξοδα παραστάσεως κτλ.
    Αν υπολογίσεις ότι το πρώτο πρώτο μάθημα είναι σαν να μην έγινε ποτέ, γιατί είχα πάρει μια μηχανή και αλώνιζα, χωρίς να ασχοληθεί κανείς μαζί μου, και σχεδόν ομοίος και για τον αδερφό μου, τότε οποιοδήποτε ποσό άνω των 50? μου ζητήσει, θα το θεωρήσω κοροϊδία.

  8. #8
    Εγώ απορώ γιατί γράφουν "Σχολή Οδηγών" στην ταμπέλα !
    Έχω ακούσει κι άλλη παρόμοια περίπτωση σε σχολή στα Χανιά, ένα φίλο ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝ παρακαλώ διότι δεν είχε ξανακαβαλήσει μοτοσυκλέτα !

    Τι "Σχολή" και μαλακίες γράφουν τότε ; :rotflmao:


    Καλωσήρθες φίλε και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Πρώτα απ' όλα για ποιό λόγο ακυρώθηκε το μάθημα με τη βροχή;
    Δεύτερον τί μηχανή ήταν και είχε τσοκ;
    Τρίτον, προσωπικά έμεινα με την εντύπωση οτι περισσότερο πήγατε εκεί πέρα για να κάνετε μηχανάκι παρά για να βγάλετε δίπλωμα.
    Τέταρτον, επίσης απο τη φρασεολογία αποκόμμισα οτι ο αδερφός σου ίσως και να όξυνε τα πράγματα περισσότερο απ' ότι παραδέχεσαι.
    Πέμπτον, τουλάχιστον όταν έδινα εγώ ήταν επιβεβλημένο προ των εξετάσεων να βγει ο δάσκαλος αρκετές φορές με το μαθητή εκτός ''πίστας'' (επειδή το ανέφερες παραπάνω)
    Έκτον έχω την αίσθηση οτι δε μας τα λες όλα σχετικά με τον καβγά.
    Έβδομον ότι και να 'λεγες για τον πατέρα του θ' αρπαζόταν όπως και το 80% του πληθυσμού.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    (π)Απαραδεκτος :hypnotize
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Πρώτα απ' όλα για ποιό λόγο ακυρώθηκε το μάθημα με τη βροχή;
    Δεύτερον τί μηχανή ήταν και είχε τσοκ;
    Τρίτον, προσωπικά έμεινα με την εντύπωση οτι περισσότερο πήγατε εκεί πέρα για να κάνετε μηχανάκι παρά για να βγάλετε δίπλωμα.
    Τέταρτον, επίσης απο τη φρασεολογία αποκόμμισα οτι ο αδερφός σου ίσως και να όξυνε τα πράγματα περισσότερο απ' ότι παραδέχεσαι.
    Πέμπτον, τουλάχιστον όταν έδινα εγώ ήταν επιβεβλημένο προ των εξετάσεων να βγει ο δάσκαλος αρκετές φορές με το μαθητή εκτός ''πίστας'' (επειδή το ανέφερες παραπάνω)
    Έκτον έχω την αίσθηση οτι δε μας τα λες όλα σχετικά με τον καβγά.
    Έβδομον ότι και να 'λεγες για τον πατέρα του θ' αρπαζόταν όπως και το 80% του πληθυσμού.
    Πρώτον: Δεν γνωρίζω αν γενικά γίνεται μάθημα με τη βροχή, το θεωρώ φυσιολογικό πάντως που αναβλήθηκε.

    Δεύτερον: Η μηχανή είναι μια Honda CB1 400άρα. Δεν γνωρίζω χρονολογία, πρέπει να είναι του 90κάτι μοντέλο.

    Τρίτον: Αν μιλάς για το πρώτο μας μάθημα, όντως. Πιο πολύ για να μην αναβάλει το μάθημα, παρά για να μας μάθει κάτι.

    Τέταρτον: Όπως γράφω και στο αρχικό μου κείμενο, όντως ξεκίνησε σχεδόν αμέσως να του τα χώνει, κάτι με το οποίο δε συμφωνώ καθόλου. Γι'αυτό και προσπαθούσα να τον ηρεμήσω και αργότερα που ήμασταν μόνοι μας, του είπα ότι έκανε λάθος και το παραδέχτηκε κι ο ίδιος.
    Πέρα απο αυτό όμως, λόγω χαρακτήρα και τρόπου αντιμετώπισης του Λευτέρη, το να οξυνθούν τα πνεύματα ήταν θέμα μερικών λεπτών, απλά δεν ήθελα να γίνει απο τη μεριά μας. Δυστυχώς σε αυτό ήμασταν φάουλ.

    Πέμπτον: Δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό, γι'αυτό άλλωστε έβαλα το ερώτημά μου μέσα στην παρένθεση. Ακόμα και νόμιμο να είναι όμως, σίγουρα απαγορεύεται να παρατάς 3 μαθητές, εκτ των οποίων ο ένας εκείνη την ώρα καβαλάει μηχανάκι (απο τα λεγόμενα η μέρα εκείνη πρέπει να ήταν η πρώτη του χωρίς να είμαι σίγουρος) χωρίς επιτήρηση. Κι αν πέφταμε και χτυπάγαμε;

    Έκτον: Αυτά που γράφω είναι ότι έχει γίνει. Σχετικά με τον καβγά δεν ξέρω τί άλλο πρέπει να αναφέρω, αφού σίγουρα ειπώθηκαν και κάποια άλλα πράγματα, μικρής σημασίας όμως. Σε καμία των περιπτώσεων ούτε τον βρίσαμε, ούτε τον χαρακτηρίσαμε άσχημα, ούτε τον απειλήσαμε. Απλά αυτά που έπρεπε να του πούμε με ήρεμο τρόπο, τα είπε ο αδερφός μου με έντονο. Εγώ πάντως, κρατούσα τους πιο χαμηλούς τόνους απ'όλους και ήμουν ο πιο λογικός.

    Έβδομον: Θα το καταλάβαινα αν έλεγα κάτι για τον πατέρα του. Ούτε τον έβρισα, ούτε τον χαρακτήρησα άσχημα, ούτε τίποτα. Η πιο βαριά κουβέντα που τόλμησα να ξεστομίσω ήταν αυτή που γράφω στο αρχικό post.Που και πάλι ένα πραγματικό γεγονός περιγράφω. Αν τον πείραξε αυτό, να τα βάλει με τον πατέρα του και όχι με μένα. Όπως επίσης, η αντίδραση που είχε και η συμπεριφορά του απέναντί μου όταν του το είπα αυτό, ήταν το λιγότερο υπερβολική. Πλέον είχε ξεφύγει απο τον έλεγχό του, και είχε αρχίσει να φωνάζει σαν τρελός με όλη του τη δύναμη, πράγμα που ούτε εγώ, ούτε ο αδερφός μου κάναμε ποτέ. Γενικότερα η όλη του συμπεριφορά ήταν πολύ άσχημη και σίγουρα αντιεπαγγελματική σε αναλογία με τη δική μας.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    τώρα αυτό που κολλάει;

    τι σχέση έχει με το θέμα;

    βλέπεις να γράφει πουθενά ο φίλος πως πιστεύει πως θα μάθει να οδηγεί 100% από το δάσκαλο;
    an nomizeis oti den exei kamia sxesi eisai entelos alou.......3ereis posoi nomizoun oti tha pane sti sxoli odigon kai tha mathoun na odigane mixani meta apo 5-10 mathimata???
    Makari na ginotan alla.... den.Apla prosgeiono ligo ton filo,oles oi sxoles einai pano kato etsi.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    an nomizeis oti den exei kamia sxesi eisai entelos alou.......3ereis posoi nomizoun oti tha pane sti sxoli odigon kai tha mathoun na odigane mixani meta apo 5-10 mathimata???
    Makari na ginotan alla.... den.Apla prosgeiono ligo ton filo,oles oi sxoles einai pano kato etsi.
    Ναι και τώρα ρωτάω εγώ, με το συγκεκριμένο θέμα πού κολλάει αυτό που λες (είναι σωστό αλλά άσχετο);
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    Makari na ginotan alla.... den.Apla prosgeiono ligo ton filo,oles oi sxoles einai pano kato etsi.
    Το γνωρίζω αυτό και δεν περιμένω θαύματα. Αυτό που περιμένω όμως, είναι μια τουλάχιστον επαγγελματική συμπεριφορά απο έναν μαγαζάτορα που θα του ακομπήσω 300 + 300 = 600?

  15. #15
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Στο θεμα μας τωρα...

    Αρχικά συμφωνώ με τον metalheart!

    Επειδή δεν πηρες απόδειξη (κακως, κακιστως!) για τα χρήματα που του εδωσες, εισαι και εδω φαουλ και δεν θα παρεις φραγκο...

    Αν πεις στην εφορία οτι του εδωσες λεφτα και δεν πηρες αποδειξη, εχεις και εσυ κυρωσεις.

    Επίσης μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να ισχυριστεί οτι δεν πηρε φράγκο απο εσένα και εσυ δεν θα μπορείς να το "αποδείξεις"...

    Τουλάχιστον να ελπίζεις οτι θα παρεις την καρτελα σου (αν την εχει βγάλει)...
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ
    από law στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 16:08
  2. Σχολη οδηγων
    από ledz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:42
  3. Σχολή Οδηγών
    από mizz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 18:55
  4. Σχολη οδηγων.
    από zephyr1 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 17:52
  5. CBF-600S σε σχολή οδηγών;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF