Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Virago 250

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο .................... δεν τα έφτασε στα χέρια μου


    Γιαυτο δεν περασες ολα οσα περασα..

  2. #17
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Προσωπικά είχα και το venox καθώς και εμπειρίες από τα suzuki. Σε σχέση πάντα με αυτά και με άλλα τσοπεροειδή είχε τις καλύτερες αναρτήσεις, το καλύτερο στρίψιμο και τα καλύτερα φρένα.Αλλά μόνο συγκρίνοντας το με την κατηγορία του και όχι συγκρίνοντας το γενικά.
    Αν το κρίνουμε συνολικά σα μηχανή, ήταν άθλιο.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356

    και εγω

    εχω μια τετοια. η τελικη της ειναι 100...... εχει 55000 χλμ. συμφωνω με το 8εμα ανεσης (σου φευγουν τα σφραγισματα σε κα8ε γουρνα) στριψιμο κλπ..... το μονο καλο ειναι η καταναλωση. 3.2 λτ/100χλμ

  4. #19
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
    το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο το μηχανακι δεν εχει μυστικα.

    ειναι ακριβως οσο επικινδυνο φαινεται.
    :hypnotize :rotflmao:

  5. #20
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Re: και εγω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
    εχω μια τετοια. η τελικη της ειναι 100...... εχει 55000 χλμ. συμφωνω με το 8εμα ανεσης (σου φευγουν τα σφραγισματα σε κα8ε γουρνα) στριψιμο κλπ..... το μονο καλο ειναι η καταναλωση. 3.2 λτ/100χλμ
    Ουτε τα 100 χιλ τελική αρκετά παραπάνω, τουλάχιστον κοντερίσια και με τίποτα δεν έκαιγε τόσο λίγο
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #21
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553

    Re: και εγω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
    εχω μια τετοια. η τελικη της ειναι 100...... εχει 55000 χλμ. συμφωνω με το 8εμα ανεσης (σου φευγουν τα σφραγισματα σε κα8ε γουρνα) στριψιμο κλπ..... το μονο καλο ειναι η καταναλωση. 3.2 λτ/100χλμ
    Tα 140 κοντερίσια τα έδειχνε ............. τώρα το πόσα ήταν κανονικά .................

  7. #22
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219
    Και απο τα δικά μου χέρια πέρασε μια Βιράγκο 250, αυτή με το ίσιο το τιμόνι!

    Καταρχάς πάρε μια γεύση απο ένα μου ταξιδάκι με την βιράγκο.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...ghlight=virago

    Να πω και εγώ 2 λογάκια για αυτό το μοτόρι!

    Εμένα με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

    ¨Εκανα αρκετές χιλιάδες χλμ, (δεν θυμάμαι τον αριθμό).
    Είμαι απο Καβάλα και Καβάλα - θεσσαλονίκη το είχα κάνει αρκετές φορές.
    Και γενικά γύρισα αρκετά σε Δράμα- Σέρρες-Ξάνθη με το κορυφαίο το Καβάλα - Ορεστιάδα διπλός

    Από στροφές όπως έχω ξαναγράψει ακουμπούσα πατάκια και εξάτμιση συνέχεια και συγκεκριμένα στην περιοχή του Αγίου Σίλα στην Καβάλα (γνωστή περιοχή για τις στροφές τις).

    Από άνεση, μονός είναι μια χαρά. Να φανταστείς εγώ με περισσότερα απο 100 κιλα που ήμουν δεν αντιμετώπιζα ιδιαίτερο πρόβλημα. Διπλός όμως και χωρίς πλάτη ήταν πολύ ζόρικο και για τους 2. Διότι έπρεπε σαν οδηγός να κάθεσαι πιο μπροστά και ο συνοδηγός δεν έχει σέλα για να κάτσει. Δεν είναι σέλα για συνοδηγό. (Εγώ αν την κρατούσα είχα σκοπό να την μεγαλώσω την σέλα του συνοδηγού και να βάλω μια καλή και σταθερή πλάτη)

    Από ταχύτητα 110 πορεία διπλός ήταν μια χαρά. μονός δεν την ζόριζα απλά πήγαινα με 120.
    Τελική είχε 140χλμ αλλά μέχρι να τα πιάσει αργούσε λίγο με εμένα πάνω. τα 130 τα έβγαζε αρκετά ικανοποιητικά για τα κυβικά της.

    Από φρένα που αναφέρουν και οι άλλοι, μπορείς να πεις ότι είναι άθλια συγκριτικά με άλλου είδους μηχανές, μιας και πίσω έχει ταμπούρο. παρόλα αυτά για τσοπεράκι είναι μια χαρά.

    Η δικιά έφτασε τα 50000 και σίγουρα δεν μου έκαιγε λάδι.

    Ηλεκτρικά τα κλασικά. άλλαξα έναν ανορθωτή και όλα καλά.


    Για μένα είναι μια πολύ ωραία μηχανή αυτού του είδους η οποία είναι σαν ένα μεγάλο παπί.

    Κόστος συντήρησης και ανταλλακτικών αρκετά μικρό.

    Αν γουστάρεις αυτό το είδος, θα σου την πρότεινα ανεπιφύλακτα.
    Πάντα μιλάω για αυτή με το ίσιο το τιμόνι.
    Δεν θυμάμαι ούτε μοντέλο.
    Κάπου στο φόρουμ θα το γράφω, αλλά ποιος ψάχνει τώρα.

    Επίσης το κοντέρ του και μιλάω για την δικιά μου που είχα έκλεβε 3-4 χλμ και αυτό με μέτρηση με GPS.
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356

    veagle

    και εγω αυτη με το ισιο τιμονι εχω. αλλα δε παει πανω απο 100 κοντερισια. τι φταιει; γραναζια μηπως; απο τραβηγμα εχει καλο και ροπη. λιγο λαδακι ο πισς κυλινδροσ αλλα δε νομιζω να παιζει τοσο σημαντικο ρολο.

    οσο για τη καταναλωση η κινηση τησ γινετε κηφησο με 5 και 80- 90 χιλ/ωρα. κανω 30-40 χλμ τη μερα και το ρεζερβουαρ βγαζει 220-230 χλμ

  9. #24
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
    Και απο τα δικά μου χέρια πέρασε μια Βιράγκο 250, αυτή με το ίσιο το τιμόνι!
    ......
    +1
    ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ !!!

    Η σύγκρίσεις δεν μπορεί να γίνουν παρά με άλλη της ΙΔΙΑΣ κατηγορίας ...........
    Οι εξατμίσεις συχνά έβρισκαν στην άσφαλτο .............. 23 χρονών τότε .........

  10. #25
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219

    Re: veagle

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
    και εγω αυτη με το ισιο τιμονι εχω. αλλα δε παει πανω απο 100 κοντερισια. τι φταιει; γραναζια μηπως; απο τραβηγμα εχει καλο και ροπη. λιγο λαδακι ο πισς κυλινδροσ αλλα δε νομιζω να παιζει τοσο σημαντικο ρολο.

    οσο για τη καταναλωση η κινηση τησ γινετε κηφησο με 5 και 80- 90 χιλ/ωρα. κανω 30-40 χλμ τη μερα και το ρεζερβουαρ βγαζει 220-230 χλμ
    Εγώ θυμάμαι για την κατανάλωση 5 λίτρα στα 100 χλμ

    Την μηχανή την είχα απο το 2005 μέχρι και το 2007.
    Μονός, διπλός τα ίδια έκαιγε περίπου. δεν είχε μεγάλες αποκλίσεις.

    Εκτός πόλης που πήγαινα συχνά πήγαινα με 110 με 120 συνήθως κοντερίσια.
    Εγώ την Βιράγκο μου την θεωρούσα και την θεωρώ ένα μεγάλο παπί.
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356

    Re: Re: veagle

    Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
    Εγώ θυμάμαι για την κατανάλωση 5 ευρώ στα 100 χλμ

    Την μηχανή την είχα απο το 2005 μέχρι και το 2007.
    Μονός, διπλός τα ίδια έκαιγε περίπου. δεν είχε μεγάλες αποκλίσεις.

    Εκτός πόλης που πήγαινα συχνά πήγαινα με 110 με 120 συνήθως κοντερίσια.
    Εγώ την Βιράγκο μου την θεωρούσα και την θεωρώ ένα μεγάλο παπί.
    2005 - 2007 η βενζινη ειχε πολυ κατω απο ευρω το λιτρο δηλαδη σου εκαιγε 6-7 λτ /100;;;;;
    ουτε 600 αρα να ηταν ! υπερβολικο νουμερο.
    σημερα εβαλα 7.5 ευρω με 1.10 το λιτρο εχοντασ κανει 215 χλμ και ειχε και αλλο μεσα. δε ξερω ποσο παιρνει το ρεζερβουαρ γιατι δε το εχω αφησει ποτε μεχρι τελος.

  12. #27
    Θέλω τον καναπέ μαζί μου! Το avatar του/της veagle
    Εγγραφή
    04/04/2007
    Μηνύματα
    219

    Re: Re: Re: veagle

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
    2005 - 2007 η βενζινη ειχε πολυ κατω απο ευρω το λιτρο δηλαδη σου εκαιγε 6-7 λτ /100;;;;;
    ουτε 600 αρα να ηταν ! υπερβολικο νουμερο.
    σημερα εβαλα 7.5 ευρω με 1.10 το λιτρο εχοντασ κανει 215 χλμ και ειχε και αλλο μεσα. δε ξερω ποσο παιρνει το ρεζερβουαρ γιατι δε το εχω αφησει ποτε μεχρι τελος.
    sorry. Διόρθωση: 5 λίτρα στα 100.

    Μπερδεύτηκα γιατί συνήθως τους ζητούσα να μου βάλουν βενζίνη σε λίτρα και όχι σε ευρώ!
    Προορισμός του Ανθρώπου είναι ο ύπνος και το FOCOSO!!!

    Ο καμένος την φωτιά δεν την φοβάται!!!

    Υπομονή...

  13. #28
    ΜΕΛΟΣ: WITHUS ORAGAINSTUS Το avatar του/της MIXALHS 400SF R
    Εγγραφή
    10/07/2008
    Μηνύματα
    122
    Εγώ πήρα το 400άρι μοντέλο 98... Καλό είναι μας έχει βολέψει αρκετά και κατά λάθος το έχωσα και σε χωματόδρομο (εντουράδα με τσόπερ μιλάμε για το γέλιο της αρκούδας και εγώ και ο κολλητός μου ως συνεπιβάτης). Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός ότι μυρίζει το λαδάκι του σαν φριτέζα και ανάβει γρήγορα... Τι φταίει??? Όπως είπατε αργεί να πάρει τα πάνω του αλλά τα παίρνει τελικά και με το παραπάνω. Μέχρι στιγμής δεν μπήκα στον πειρασμό να την τρέξω πάνω από 140, δεν είχα και την ευκαιρία... Στρίβει καλά (τσόπερ είναι δεν είναι πίστας ). Φρένα μια χαρά κανένα πρόβλημα. Χωσίματα στην κίνηση όχι σαν το παπί ούτε σαν εντουράκι αλλά περνάς αξιοπρεπώς. Α!!! και είχα και έναν με μια εντούρο (πάνω από 250) και ψιλοκωλούσα πίσω του αλλά δεν μπορούσε να μου ξεφύγει... δεν μπορούσε... Οπότε είναι μια χαρά... Το μόνο που της άλλαξα είναι η μπαταρία και πίσω φλας γιατί δεν μου άρεσαν τα στρόγγυλα που είχε. Και σκέφτομαι και για μια πλατούλα, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά (καμιά ιδέα???).

    Ε το 250 φαντάζομαι πάνω κάτω τα ίδια είναι... Εκτός από το βάρος φυσικά που λογικά είναι πιο ελαφρύ.
    ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΤΙΣ ΚΟΡΝΤΟΥΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ CB ΝΑ ΦΥΓΩ...

    GIB MIR BENZIN

  14. #29
    Εγς παιδια πιστευω απο το λιγο της ενασχολησησς μ αυτη την μηχανη οτι ειναι αξιοπρεπης.Δεν την πηρα οπως νομιζω και οι περισσοτεροι που αγοραζουν τετοιες μηχανες, για να κανω αγωνες,ουτε για να κανω ευρωπαικα ταξιδια...αλλωσε 250 ειναι...Ακομα κι η ταλαιπωρια εχει μια μαγεια...

    Τετοιες μηχανες σου προσφερουν κατι που δε μπορει να εξηγηθει με λογια...
    Αλλωστε ειναι προπομπος μιας μεγαλυτερης...ισως καποια μερα να εκπληρωσω το ονειρο μου και να παρω μια ΗARLEY...

    Παντως ευχαριστω για την βοηθεια!

  15. #30
    η μηχανη ειναι για συγκεκριμένη χρηση .Για χαλαρές βολτιτσες και να κανεις τις δουλειες σου μεσα στην πόλη.
    εγω το ειχα 3 χρονια οταν πρωτοβγηκανε συνεπιβατης ?μμμμμμ δυσκολο με την γυναικα μου τοτε πηγαμε στην αιγινα και ειχε πιαστει ο κωλος της ασχημα που η διαδρομη ηταν πολυγωνο πειραιας.
    Κρατηματα τρισαθλια δεν εστριβε ευκολα τα φρενα ειδικα το πισω κολουσε ευκολα αλλα διορθωνε και ευκολα γενικα ειναι μια μηχανη που αμα ξερεις τι καβαλας δεν εχεις προβλημα αλλα αμα νομιζεις οτι καβαλας ss και την οδηγας ετσι τοτε μαλλον θα φας τα μουτρα σου.
    Απο ζημιες δεν θα ελεγα οτι βγαζει ειδικα αμα ειναι και καλοσυντηρημενο
    Αυτα και καλες βόλτες και επισης μην ξεχνας παντα κρανος

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF