Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Virago 250

  1. #31
    μαύρο 93 μοντέλο... το οδήγησα αρκετά τους τελευταίους 2 μήνες και έχω να πω ότι παρότι ήταν αραγμένο για κανά 2 χρονάκια σε γκαράζ (αλλά με λίγα χλμ ~ 34500), μετά απο μερικές αλλαγές λαδιών, ντιζών, φίλτρων και λοιπών ανταλλακτικών έκανε ταξίδια:

    Αθήνα - Καλαμάτα παν κατ μέ ένα άτομο και φουλ αποσκευές
    Καλαμάτα - Μονεμβασιά - Ε4 μονοπάτι - Καλαμάτα
    και ξανάμανά Καλαμάτα-Σπάρτη-Ελαφονήσι-Κύθηρα και πολλές βολτές Κύθηρα

    τα 2 τελευταία με 2 άτομα και ο συνεπιβάτης να έχει ορειβατικό σάκο στην πλάτη (σκηνή 2 ατόμων και τα σχετικά) και χωρίς πλάτη μηχανής....

    δεν μάσησε στο Ε4 και δεν το πίστευα ότι με το virago διέσχισα τον Ταύγετο!!!

    το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν ο ανορθωτής (που μας βρήκε στα Κύθηρα και μας ήρθε την επόμενη μέρα αεροπορικώς) γύρω στα 100?... κατα τ'άλλα τίποτα!

    το σκεφτόμουν να το κρατήσω, αλλά πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσω τί θα κάνω με το 1ο μου...

    για μες στην πόλη και να το φορτώνεις με πράματα είναι μια χαρά, αλλά και 2 άτομα και αποστάσεις τραβάει άνετα... πάντα αναλόγως των ορέξεων και διαθέσεων των αναβατών...

    δεν είχα πρόβλημα χειρισμού έστω και με ξεραμένα λάστιχα, φρένα ικανοποιητικά (το μπροστά), ταχύτητα με 2 άτομα και τον σάκο έφτανε και τα 100 (με ζόρι), κατανάλωση μια χαρά

    αν του αλλαζα λαδάκια στις αναρτήσεις, λάστιχα και του μεγάλωνα το γρανάζωμα (ώστε να απλώσει - το σηκώνει λόγω δικύλινδρου) πιστεύω ότι θα μου έκανε για ό,τι το ήθελα ακόμα και για το καλοκαίρι-νησάκι ! όλα σε μια χαλαρότητα!

    τέλος να σημειώσω ότι ποτέ δεν κοίταζα τέτοιες μηχανές και έπεσε στα χέρια μου κατά τύχη από μια κοπέλα που γνώρισα...εκ τότε τις βλέπω με άλλο μάτι... και τις μηχανές και τις κοπέλες!!!


  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356

    ullyses

    μπορεις να γινεις πιο σαφης σχετικα με τα γραναζια πού χρειαζετε για αυξηση της τελικης ταχυτητας;
    τι αλλο θα αλλαξει εκτος απο τη ταχυτητα; το τραβηγμα; και εμενα μεχρι 100 παει

  3. #33
    1ον όσον αφορά τις αναρτήσεις - είδα ένα παιδί χθες με μια virago και είδα αλλαγμένες αναρτήσεις.. μου είπε ότι άλλαξε τις πίσω με 100 πακέτο και ότι μαμίσιες είχαν 100 η μια..
    πιστεύω ότι θα κάνουν διαφορά, αλλά εξαρτάται αν σε νοιάζει τόσο ώστε να δώσεις τα λεφτά

    2ον γρανάζωμα - δεν ξέρω συγκεκριμένα νούμερα, αλλά αν υποθέσουμε ότι έχει 15-45, αν το κάνεις 16-45 ή 15-42 λογικά κερδίζεις σε τελική και χάνεις σε τράβηγμα ειδικά χαμηλά.
    Όπως και να έχει καλύτερα να συμβουλευτείς τον μηχανικό σου ή κάποιον που έχει virago και έχει κάνει την αλλαγή. Απλά ψάχνοντας γενικά για πληροφορίες το διάβασα σε ένα site που έκανε τεστ στα 250 cruiser..

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    επειδη αλλαξα πρόσφατα αναρτήσεις έχω να σου πω το εξής. οι μαμισιες εχουν 300 (η το σετ η η μια.... απο τη ζαλλη δε το συγράτησα) για τις μπραστά κάποιος μου είπε για να αλλάξει μπαστούνια και λαστιχα ήθελε 150.

    τελικά τις άλλαξα και τις 2 με μεταχειρισμένες με κόστος αγορας 170 και για τα 2 σετ.

    έχουν περασει 2 μήνες και η μια μπροστινή μπουκάλα θέλει φλαντζα.
    παλι όμως και έτσι φθηνότερα θα μου ερθει.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2007
    Μηνύματα
    76
    Τέτοια έχω κι εγώ κάμποσα χρονάκια, μεταχειρισμένη την πήρα και της έχω αλλάξει μπροστινή ζάντα, κεντρική καλωδίωση, γενικό διακόπτη (κάηκε), ανορθωτή, και άλλα συνηθισμένα. Μέχρι 120 μου βγάζει στο κοντέρ. Και μια ερώτηση: ο διακόπτης έχει 3 θέσεις OFF ON P το "πι" τι είναι και δεν το ξέρω;

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Με το P μένουν αναμένα τα φωτά και κλειδωμένο το μηχανάκι.

  7. #37
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Έψαχνα εδω και καιρό ενα μηχανάκι για να κατεβάζω στη δουλειά (μοναστηράκι0 και να μη με νοιάζει αν θα μου το γρατζουνίσουν ή θα μου το κλέψουν...

    Το budget μου ήταν 400 Ευρω.

    Μετά απο πολλά μηχανάκια που πήγα και είδα (ανεξαρτήτως κατηγορίας, αρκει να ήταν σε καλή κατασταση), κατέληξα σε ενα virago 250 του 91 με 55000 χλμ.

    Το μηχανάκι έχει αλλαγμένο ανορθωτή με εναν aftermarket τον οποίο έχει προτείνει-τοποθετήσει γνωστός ηλεκτρολόγος μοτοσυκλετών στη Ν. Ιωνία.

    Επίσης έχει καινούρια μίζα (αλλο ενα μελανό σημείο των virago...)

    Το μηχανάκι με το που το πήρα (300 Ευρω) το έβαψα, του ξήλωσα την πισω σελα, ενω με τη βοήθεια ενος service manual του εκανα ενα σερβάκι (βαλβίδες, καθαρισμα καρμπ κλπ...)

    Στα υπερ του συγκαταλέγω:

    -Ειναι ενα μηχανάκι πανεύκολο στην συντήρησή του, ακόμα και απο αρχάριους.
    -Υπέροχο μοτεράκι που κινεισαι παντου με 3η. Αν και 250, ξεχνας να αλλαξεις ταχύτητα...
    -Ελάχιστη κατανάλωση. Το μετράω μεχρι στιγής στα 3.4/100
    -Οδήγηση στην πόλη. Κοντή "χωστή" θέση, σχετικά ψηλά το καρτερ για urban enduro και τιμόνι που κόβει αρκετά!

    ΚΑΤΑ:
    -οι κωλοκαδένες ακούγονται, ακομα και καινούριες!
    -Πάνω απο τα 120 τρρρρεεεμμμμεεεειιιιι πολύ! (το εχω παει μεχρι 135. μετα αρχισαν να μου βγαινουν τα σφραγίσματα).
    -Το μπροστα φρενο ειναι για κλαμματα! Ευτυχως που σταματάει μονο με το πισω... Το δικό μου είχε και κλασμένη τρόμπα, οπότε αναγκάστηκα και έβαλα μια απο παπί astrea supra. Η δαγκάνα ειναι τόσο μικρή που τωρα η τρόμπα ειναι υπεραρκετη!
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  8. #38
    παιδια μηπως εχει κανεις το manual? σερβις καθε ποσα χλμ κανουμε?

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2013
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_din Προβολή μηνύματος
    παιδια μηπως εχει κανεις το manual? σερβις καθε ποσα χλμ κανουμε?
    Καλημέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι! Αγόρασα πριν από έναν χρόνο μία virago 250 του 92, της άλλαξα σετ αλλυσυδογράναζα πίσω λάστιχο, τσιμούχες & αμορτισέρ πίσω...! Πέραν τούτου, το πατητήτι της μηχανής το αισθάνομαι αρκετά κοντό σε σημείο να πάω ταξίδι, να έχω πράγματα από πίσω (κουτί σκύλου και βαλίτσα) και η μηχανή έπεσε... με το ήδη υπάρχον σταν, πλαγιάζει πολύ... μάλλον θέλει πιο μακρύ! τι να κάνω? να αλλάξω σταν? να βάλω 2πλο? Ευχαριστω εκ των πρωταίρων!

  10. #40
    τί λάδι χρησιμοποιείτε και είστε ευχαριστημένοι; 10w40 ή 20w50;

    θα αλλάξω τώρα Σεπτέμβρη για μετακίνηση κυρίως πόλη (Αθήνα) και δικάβαλο σχεδόν καθημερινά.

  11. #41
    Χρησιμοποιω Motul 5100 10W40 εδω κ χρονια. Η πρωτη χτυπαει λιγο.
    DT 175 (1978) - XL250R (1982) - XJ400 Special (1981) - XT 400 ARTESIA - KLR650 (1988) - XV 250 (1989) - ZL 750

  12. #42
    βρήκα και μάνιουλ, όποιος θέλει μπορώ να του στείλω . (κάποια στιγμή όταν το θυμηθώ θα το ανεβάσω σε κανά πίρατεμπέι)

  13. #43
    Νέο μέλος Το avatar του/της KOMIS
    Εγγραφή
    04/12/2021
    Μηνύματα
    6
    Παιδιά καλημέρα.
    Αν γνωρίζει κάποιος... sissy bar από 535 virago μπαίνει σε 250?
    Ευχαριστώ.

  14. #44
    Νέο μέλος Το avatar του/της KOMIS
    Εγγραφή
    04/12/2021
    Μηνύματα
    6
    ullyses φίλε καλημέρα αν έχεις μανουαλ από 250 virago στείλε αν μπορείς...
    Ευχαριστώ.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2023
    Μηνύματα
    2
    Κάτοχος Yamaha Virago 250cc του 1993. 1η μηχανή και μαθαίνω μαζί της. Γενικά δεν είμαι παλιός οδηγός από τους έμπειρους (ετών 22). Όλα ικανοποιητικά από μέρους της Virago με μια εξαίρεση. Στις ταχύτητες άνω των 70 - 80 χλμ την ώρα και έχοντας σταθερή την γκαζιέρα (4η -5η στο κιβώτιο ταχυτήτων) καμιά φορά ακούγεται για λίγα δεύτερα ένας ήχος από το μοτέρ. Μέσα από το κράνος και με τον αέρα ακούγεται σαν να χτυπάς ξύλινη επιφάνεια με μεταλλικό δαχτυλίδι με γρήγορο ρυθμό. Οι χτύποι δεν ακολουθούν τις στροφές του κινητήρα και σταματάνε αμέσως με το που ρίξω λίγες μοίρες την γκαζιέρα. Δεν εμφανίζει πρόβλημα υπερθέρμανσης ούτε θραύσματα στην αλλαγή λαδιών. Επιπλέον το πρόβλημα αυτό δεν εμφανίζεται σε κάθε μου βόλτα, είναι 5 στις 10 φορές. Φίλος με μεγαλύτερη εμπειρία μου είπε πως χτυπάει η καδένα. Ποτέ δεν ακούγεται αυτός ο θόρυβος στις χαμηλές ταχύτητες και στην χρήση εντός πόλης. Δεν έχω διασταυρώσει καμία πληροφορία ακόμα. Γνώμες;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF