Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Virago 250

  1. #1

    Virago 250

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


    ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ VIRAGO 250 KAI ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ

    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ...

    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ...ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ?


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    θα την βαρυνηνεις πολυ
    o theos einai pantou

  3. #3
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Την είχα τη μηχανή Θα τη χαρείς αν είναι αυτό που θέλεις. Αργεί ν' αρπάξει, έχει ευστάθεια, εγώ δεν είχα παράπονο ούτε με βροχή, καλά φρένα αλλά μη τα ζεσταίνεις πολύ. Στρίβει ικανοποιητικά και μπορεί να κάνει ταξίδι με 130-140 άνετα. Εγώ την είχα γυμνή για να μη βαρύνει κι επειδή δε μου αρέσουν οι χαρλεοκαγκουριές και με μια polo στις πλάτες ήμουνα μια χαρά όταν πήγαινα κάπου μονοκάβαλο. Δικάβαλο έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Κέρκυρα χωρίς να κολώσει σε ανηφοριές αρκεί να ξέρεις οτι μόλις δώσεις γκάζι δικάβαλο αν δεν υπάρχουν εμπόδια που σε αναγκάσουν να επιβραδύνεις θα ανέβει απνευστί και σε μεγάλες κλίσεις και σε κακοτράχαλο δρόμο. Αν πάλι χρειαστεί να επιβραδύνεις θα ζοριστεί μεν αλλά θα ανέβει οπότε να είσαι υποψιασμένος οτι μπορεί να σε φοβίσει αλλά θ' ανέβει αν και σίγουρα θα χρειαστεί να παίξεις με ταχύτητες γκάζι. Είναι παιχνιδάκι να τη μάθεις, το μόνο που μπορεί να σε ξενίσει στην αρχή είναι το κάπως ''βαρύ'' τιμόνι. Ελπίζω να βοήθησα, αλλά πάρε κι άλλες γνώμες
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #4
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553

    Re: Virago 250

    Αρχικά δημιουργήθηκε από heavy silver
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


    ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ VIRAGO 250 KAI ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ

    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ...

    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ...ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ?


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    250-άρι είναι μην το βαραίνεις χωρίς λόγο !!!
    Κατά τα άλλα σκυλί μοτέρ δεν παθαίνει τίποτα .......... από οδήγηση όπως στα λένε από πάνω .......... αλλά βαρύ τιμόνι ;;;
    Πανάλαφρο το έβρισκα !!!
    Αν θες για ταξίδια βάλε της δερμάτινα σαμάρια που ταιριάζουν πιό πολύ στο στυλ της ........

    Πόσα χλμ έχει και του πότε είναι έχει μεγάλη σημασία καθώς είναι μικρού κυβισμού μηχανάκι και ενδέχεται να το έχουν σκίσει .......... αν και το στυλ της δεν προδιαθέτει για κάτι τετοιο .........

  5. #5
    αρτοποιος 3ης γενιας Το avatar του/της Fournaris
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    17
    Το καβαλουσα και εγω επι 2 χρονακια. Δεν ηταν δικο μου αλλα ουσιαστικα μονο εγω το ανεβαινα.

    Χανεται πολυ ευκολα ο μπροστινος τροχος σε φρεναρισμα και το στριψιμο της δεν ειναι οτι καλυτερο.

    Παντως για 130-140 δεν ξερω αν ταξιδευει ανετα (νομιζω πως οχι).

    Εγω οταν το εβγαζα απο Θεσσαλονικη για μικρα ταξιδακια δεν το πηγαινα πανω απο 120 (το λυπομουν)

    Κατα τ'αλλα δεν μπορω να πω καλο ειναι. Κατι προβληματακια με τα ηλεκτρικα μονο να προσεξεις
    Ο μονος θεος στον οποιο πιστευω ειναι τρεις. Το μυαλο μου , τα μπρατσα μου και τα ποδια μου. Σε κανενα αλλο!
    _________________________________

    Πετρος

  6. #6
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Fournaris


    Παντως για 130-140 δεν ξερω αν ταξιδευει ανετα (νομιζω πως οχι).

    Εγω οταν το εβγαζα απο Θεσσαλονικη για μικρα ταξιδακια δεν το πηγαινα πανω απο 120 (το λυπομουν)
    Άρα έχει να κάνει με 'σενα κι όχι με το μηχανάκι.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  7. #7
    το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο το μηχανακι δεν εχει μυστικα.

    ειναι ακριβως οσο επικινδυνο φαινεται.
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Άρα έχει να κάνει με 'σενα κι όχι με το μηχανάκι.

    καλα αμα ταξιδευει ανετα με 140,τι τελικη εχει?

    200???

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    καλα αμα ταξιδευει ανετα με 140,τι τελικη εχει?

    200???
    Βρε μην παραφράζεις :rotflmao: Δεν ταξιδεύει άνετα με 140 τα πιάνει τα 140 και μπορεί να τα διατηρήσει. Άλλο που και χωρίς αέρα ψιλοτρέμει
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Φαντάζομαι το βλέμα το οδηγού του σε στροφές...
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  11. #11
    Αν μιλαμε για το γνωστο virago 250 τοτε η δικη μου εμπειρια περιλαμβανει:

    * Αθλια φρενα
    * επικινδυνη συμπεριφορα στις στροφες
    * κατι παπια 125 (διχρονα ) και κατι σκουτερ 200αρια με ειχαν για πλακα
    * ηλεκρικα ολο και κατι τυχαινε
    * ο συνεπιβατης δεν καθετε για πολυ ωρα επανω
    * μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο
    *μεταπωληση μηδεν .. την εδωσα 500€ ..

    και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα.. Η συντηρηση της ηταν ΕΥΛΑΒΙΚΗ και η δουλεια της ηταν για καθημερινη μετακινηση 30-40χλμ (οπως ειχα το ΤΑ και εχω το στρομ τωρα)

    Γενικα ΔΕΝ καταλαβαινω τον λογο υπαρξης αυτης της μηχανης και συμβουλευω οσους σκοπευουν να την αποκτησουν να κοιταξουν κατι ποιο αξιοπιστο και ασφαλες..


    Υ.Γ. τα παραπανω περι ανετου ταξιδιου με 120 - 140 μαλλον αφορουν αλλη μηχανη..

  12. #12
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    ΩΧΟΥ!!! Για τελευταία φορά δεν είπα οτι κάνει άνετο ταξίδι με 130-140 οτι τα πιάνει και τα διατηρεί. Μόνο αυτό
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    ΩΧΟΥ!!! Για τελευταία φορά δεν είπα οτι κάνει άνετο ταξίδι με 130-140 οτι τα πιάνει και τα διατηρεί. Μόνο αυτό
    Το θέμα είναι να δούμε πως θα τη φτάσουμε στη route 66 μπας το επιβεβαιώσουμε κιόλας...



  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Εχω ανεβει μονο ως συνεπιβατης...

    Περιττο να πω πως την κα8ε λακουβα δεν την ενιω8α μονο στη μεση αλλα εφτανε μεχρι το δοξα πατρι....

    Σαν το μαρτυριο της σταγονας ενα πραγμα... .,...
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  15. #15
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
    Αν μιλαμε για το γνωστο virago 250 τοτε η δικη μου εμπειρια περιλαμβανει:

    * Αθλια φρενα
    * επικινδυνη συμπεριφορα στις στροφες
    * κατι παπια 125 (διχρονα ) και κατι σκουτερ 200αρια με ειχαν για πλακα
    * ηλεκρικα ολο και κατι τυχαινε
    * ο συνεπιβατης δεν καθετε για πολυ ωρα επανω
    * μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο
    *μεταπωληση μηδεν .. την εδωσα 500€ ..

    και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα.. Η συντηρηση της ηταν ΕΥΛΑΒΙΚΗ και η δουλεια της ηταν για καθημερινη μετακινηση 30-40χλμ (οπως ειχα το ΤΑ και εχω το στρομ τωρα)

    Γενικα ΔΕΝ καταλαβαινω τον λογο υπαρξης αυτης της μηχανης και συμβουλευω οσους σκοπευουν να την αποκτησουν να κοιταξουν κατι ποιο αξιοπιστο και ασφαλες..


    Υ.Γ. τα παραπανω περι ανετου ταξιδιου με 120 - 140 μαλλον αφορουν αλλη μηχανη..
    Την είχα περίπου 1 μιση χρόνο δεν έκανε κιχ ............... και την έσκιζα ............... καθημερινά !!!
    Άθλια φρένα .......... όχι χειρότερα από άλλα τσοπεροειδή
    Επικίνδυνη συμπεριφορά στις στροφές ............ όπως παραπάνω
    κατι παπια 125 (διχρονα ) και κατι σκουτερ 200αρια με ειχαν για πλακα ............. με την καμμία !!!
    ηλεκρικα ολο και κατι τυχαινε ........... σε εμένα τίποτε
    ο συνεπιβατης δεν καθετε για πολυ ωρα επανω ............. εδώ σωστότατος
    μετα τα 50.000χλμ αρχισε να καει λαδι σαν διχρονο .................... δεν τα έφτασε στα χέρια μου

    Ο λόγος ύπαρξης είναι απλός !!! Φτηνό τσοπεροειδές για τους οπαδούς του είδους !!!
    Ακόμα δεν έχω καταλάβει στα χέρια μου πως βρέθηκε, καθώς τα τσοπεροειδή ΔΕΝ τα θεωρώ μηχανές !!!
    Παρ' όλα αυτά με είχε βολέψει πολύ !!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF