Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Δεν έχω πίσω φρένο πια!!! σνιφ σνιφ σνιφ ...

  1. #1
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    Δεν έχω πίσω φρένο πια!!! σνιφ σνιφ σνιφ ...

    Μετά από μια βδομάδα ανακάλυψα μόλις σήμερα το απόγευμα ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ!!!

    Είχα προσέξει πριν μια βδομάδα και κάτι ότι ή στάθμη υγρών του πίσω φρένου ήταν χαμηλά. Στον "min" ήταν οπότε εντάξει έλεγα. Θα συμπληρώσω στην πρώτη ευκαιρία. Μέσα στην βδομάδα όμως έπεσε κι άλλο σε ανησυχητικά επίπεδα αλλά φρένο είχα ακόμη.

    Μετά την Κυριακάτική χαλαρή βολτούλα στο χώμα όμως (όπου πάλι είχα πίσω φρένο (νομίζω), σήμερα το πρωί φάνηκε πια το πρόβλημα. Σε κάποιες στιγμές τερμάτιζε ο λεβιές και φρένο δεν είχα. Είχα στην αρχή του φρεναρίσματος αλλά με το που πίεζα παραπάνω.... αέρας... μηδέν φρένο!!!

    Πάω λοίπόν για συμπλήρωμα, εξαέρωση λέω θα θέλει σίγουρα και έτοιμος θα είμαι. Κάνουμε λοιπόν την μετάγγιση. Αλλάζουνε τα υγρά και μπρός-πίσω με την ευκαιρία σε νέα DOT 5.1 για δοκιμή (αντί τα 4άρια) μιας και τα παλιά είχαν ήδη γύρω στους 8+ μήνες και είχαν γίνει κατάμαυρα.

    Κάνω λοιπόν την βόλτα δοκιμής αλλά.... ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΦΡΕΝΟ. Η πρώτη πιθανή εξήγηση.... Πρόβλημα στην τρόμπα.... ΩΧ, ΩΧ, ΩΧ... μαυρες σκέψεις για το κόστος. Η BMW και η BREMBO για να τσεπώνουν τα φραγκάκια τους δεν δίνουν σετάκι επισκευής!!!! Την αλλάζεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ. ΩΧ, ΩΧ...

    Και ξαφνικά, όπως έκλαιγα την μοίρα μου ξαπλωμένος πάνω στην σέλα, και πατωντας τεστάρωντας άλλη μια φορά την τρόμπα.... εμφανίζεται το πραγματικό πρόβλημα. Διαρροή υγρών κάτω από την μηχανή. ΝΑΤΟ!!! αυτό ήταν. Κάπου χάνει το σωληνάκι κάπου στην βάση του ψαλιδιού (όχι ότι θα μου βγεί φθηνά και αυτό). Και το περίεργο είναι ότι αν δεν πιέζεται το ψαλίδι με βάρος για να κάτσει, το σωληνάκι ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ !!!!(ή μπορεί να χανει πολύ λίγο ώστε να μην γίνεται αισθητό).

    Μάλλον κάπου το μάσησα. Μπορεί και στο trail ride αν και τα υγρά ήταν χαμηλα από πιο πριν... Αυριο θα γίνει λεπτομερής εξέταση. Να δω και το κουστούμι της BMW... αλλιώς 60 Ευρώπουλα για σωληνάκι υψηλής αναγκαστικά. Έχει τρακάρει και ο μηχανικός μου και είναι στο κρεβάτι του πόνου και δεν μπορώ πια να χρησιμοποιώ το συνεργείο για μικροεπισκευές...

    ANYWAY.... ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ οποτε..... ΠΡΟΣΟΧΗ αυτέ τις μέρες οι υπόλοιποι γιατί μπορεί και να σας πατήσω

    Υ.Γ. Πανε τζάμπα και τα 15 ευρώπουλα για τα υγρά του πίσω. Πρέπει να τα ξαναπληρώσω πάλι. ΣΝΙΦ, ΣΝΙΦ, .... σνιφ....

  2. #2
    φιλαρακο με προσοχη και παλι καλα να λες που δεν εχεις παθει μεγαλυτερη ζημια

  3. #3
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ε οκ το πίσω είναι απλά βοηθητικό (αν και μια φορά που μου έφυγε το πιστονάκι, δεν μπορούσα να ξεκινήσω στην ανηφόρα )

    άντε καλή δύναμη

    ΠΟΙΟΣ είναι ο μηχανικός σου; (ο οποίος είναι στο κρεβάτι του πόνου; )

  4. #4

    ρε συ Γιάννο...

    μιας και δεν έχεις πίσω δεν βγάζεις και το μπροστά και να κατεβάσουμε το θηρίο σου σε αγώνα flat track???Θα σταματάς με τις γόβες μετά....εεεε....τις μπότες εννοώ!!

  5. #5
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
    ΠΟΙΟΣ είναι ο μηχανικός σου; (ο οποίος είναι στο κρεβάτι του πόνου; )
    Κώστας Σκόρδας λέγεται και είναι ο μηχανικός στην BMW στο Χαλάνδρι (Motion & Style). Καλός μηχανικός και καλό παιδί. Όταν γίνει καλά σας τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Τράκαρε με κάποιον τρόπο στην Ευβοια (ο ίδιος δεν θυμάται) και τον βρήκαν μετά από 3 ώρες αναίσθητο. Την σκαπούλαρε τελικά αλλά θέλει κανα τρίμηνο τουλάχιστον για ανάρρωση.


    Τα σωληνάκια (2 κομμάτια: μεταλλικό από την τρόμπα έως την βάση του ψαλιδιού + ελαστικό έως την δαγκάνα) ευτυχώς υπάρχουν διαθέσιμα (αν και σπάνια χαλάνε) με κόστος 12 + 44 Ευρώ αντίστοιχα. Να δω που έχει κοπεί και αναλόγως μπορεί να βάλω υψηλής after market με ανάλογο κόστος.


    DIT
    Θα επέλεγα τις γόβες αν δεν ήταν πιο ακριβές από τα σωληνάκια

Παρόμοια θέματα

  1. δεν εχω φωτα!
    από gixxerpap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:42
  2. Σφυριγμα στο πίσω φρένο...
    από sub_zero στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 15:33
  3. δεν έχω τίτλο.!
    από maintenance στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 07:02
  4. Πίσω φρένο και «κωλιές»
    από johnpan στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 18:32
  5. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF