Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πως καταντησε το κρανος!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739

    Exclamation Πως καταντησε το κρανος!

    Ξηλωσε πινακιδα δρομου κ προστατευτικο κιγκλιδωμα πεφτοντας απ'το μηχανακι του.
    εσπασε στερνο, πλευρα, ποδι...

    το απιστευτο ειναι η ζημια στο κρανος και το οτι κεφαλι και μυαλο εμειναν αθικτα...

    Βεβαια η ιστορια κ η φωτο ειναι απτην arai οποτε με καθε επιφυλαξη..

    http://www.araiamericas.com/News_Fro...5-damaged.html


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	news_crashhel.jpg 
Προβολές:	1364 
Μέγεθος:	16,1 KB 
ID:	144079

  2. #2
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    και αλήθεια να μην είναι, το μήνυμα περνάει... κράνος παίδες..
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  3. #3
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    κάπου το χω ξαναδεί αυτό πριν αρκετά χρόνια
    είχε και φωτογραφίες του οδηγού, ο ίδιος τα είχε ανεβάσει
    ήταν σε κακή κατάσταση ο οδηγός και του πηρε πολύ διάστημα να συνέλθει αλλά συνήλθε

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    παιδια τα κρανη εχουν απιστευτη αντοχη, το κεφαλη μεσα σε κρανος ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυκλολο να παθει ζημια...

    πριν απο μερικα χρονια, πηρα ενα ξεχασμενο για μια 20ετια shoei το οποιο ηταν παρατημενο στην ντουλαπα...

    αφου το βιασα με διαφορους τροπου(ξυσιμο, βαφη κλπ, το κρανος δεν ειχε μαξιλαρακια μεσα και μονο για κουβας εκανε), ειπα ας δοκιμασω να το σπασω


    αρχικα ξεκινησα με δυνατες απανωτες σφυριες, στο ιδιο σημειο, αλλα τιποτα το κρανος

    μετα λεω θα του ξηγησω τ'ονειρο...

    και πηρα τη βαρια:rotflmao:

    μετα απο πολλα ΠΟΛΥ δυνατα χτυπηματα με τη βαρια, το κρανος παροτι ηταν πολυ παλιο ΔΕΝ ΕΣΠΑΣΕ!!!

  5. #5
    ...ο θεατής μου !!! Το avatar του/της AVATOS
    Εγγραφή
    06/11/2007
    Μηνύματα
    119
    SHOEI rulez!
    ...που να στα λέω κύριε πρόεδρε!

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    παιδια τα κρανη εχουν απιστευτη αντοχη, το κεφαλη μεσα σε κρανος ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυκλολο να παθει ζημια...
    αν και αυτονόητο, να προσθέσω: τα κράνη που πληρούν ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ και όχι κάθε ... κουβαδάκι που κυκλοφορεί στην αγορά

  7. #7
    Το κράνος δεν έχει ρόλο να μην σπάσει σε μία σύγκρουση. Έχει ρόλο να απορροφήσει όσο δυνατόν μεγαλύτερη κινητική ενέργεια για να μην φτάσει στον εγκέφαλο, ο οποίος αν δεχθεί περισσότερη επιτάχυνση από αυτή που αντέχει, απλά νεκρώνει και ας μην σπάσει το κράνος, κι ας μην έρθει σε επαφή με την άσφαλτο ή άλλα αντικείμενα.

    Άρα, το σωστό κράνος είναι αυτό που θα παραμορφωθεί όσο περισσότερο μπορεί εξωτερικά, θα απορροφήσει το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό της ενέργειας της πρόσκρουσης και θα αφήσει σε ένα σαφώς μικρότερο μέγεθος δύναμης να χτυπήσει το κρανίο μας.

    Ένα κράνος που δεν έχει πάθει τίποτα εξωτερικά, δεν έχει απορροφήσει καθόλου ενέργεια, την έχει φάει όλη ο αναβάτης.

    Μόνο τα κράνη που είναι προδιαγραφών αυτοκινήτων Rallye, Touring Cars κτλ, που έχουν εσωτερικά roll cage, έχουν τέτοια σχεδίαση ώστε να είναι αρκετά ανθεκτικά σε συνεχή χτυπήματα στο ίδιο σημείο, καθώς ο οδηγός είναι δεμένος στο κάθισμα και συνήθως χτυπάει το κράνος του σε συγκεκριμένο σημείο του roll cage συνέχεια, αρκετές φορές μέχρι να σταματήσουν τα τουμπίδια.

    Αντίθετα, ένας αναβάτης θα κάνει ένα (ή και περισσότερα) χτυπήματα αλλά σπάνια στο ίδιο σημείο συνέχεια.

    Διαφορετικές προδιαγραφές, διαφορετικές ανάγκες.

    Επιλέγετε πάντα το σωστό κράνος! Και να το φοράμε, ε

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από West
    Το κράνος δεν έχει ρόλο να μην σπάσει σε μία σύγκρουση. Έχει ρόλο να απορροφήσει όσο δυνατόν μεγαλύτερη κινητική ενέργεια για να μην φτάσει στον εγκέφαλο, ο οποίος αν δεχθεί περισσότερη επιτάχυνση από αυτή που αντέχει, απλά νεκρώνει και ας μην σπάσει το κράνος, κι ας μην έρθει σε επαφή με την άσφαλτο ή άλλα αντικείμενα.

    Άρα, το σωστό κράνος είναι αυτό που θα παραμορφωθεί όσο περισσότερο μπορεί εξωτερικά, θα απορροφήσει το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό της ενέργειας της πρόσκρουσης και θα αφήσει σε ένα σαφώς μικρότερο μέγεθος δύναμης να χτυπήσει το κρανίο μας.

    Ένα κράνος που δεν έχει πάθει τίποτα εξωτερικά, δεν έχει απορροφήσει καθόλου ενέργεια, την έχει φάει όλη ο αναβάτης.

    Μόνο τα κράνη που είναι προδιαγραφών αυτοκινήτων Rallye, Touring Cars κτλ, που έχουν εσωτερικά roll cage, έχουν τέτοια σχεδίαση ώστε να είναι αρκετά ανθεκτικά σε συνεχή χτυπήματα στο ίδιο σημείο, καθώς ο οδηγός είναι δεμένος στο κάθισμα και συνήθως χτυπάει το κράνος του σε συγκεκριμένο σημείο του roll cage συνέχεια, αρκετές φορές μέχρι να σταματήσουν τα τουμπίδια.

    Αντίθετα, ένας αναβάτης θα κάνει ένα (ή και περισσότερα) χτυπήματα αλλά σπάνια στο ίδιο σημείο συνέχεια.

    Διαφορετικές προδιαγραφές, διαφορετικές ανάγκες.

    Επιλέγετε πάντα το σωστό κράνος! Και να το φοράμε, ε


    well said.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    6
    Mηχανακι δν εχω ακομα αλλα οταν παρω περιπου καλοκαιρι που τελειωνω και τη θητεια μου θα παρω κατευθειαν και κρανος καλο μαζι με τη μηχανη.Δν νοειτε να εχεις μηχανη 7000 και 8000 ευρω και να μην διαθετεις ενα ποσο 200 ευρω πχ για κρανος και κανα 500αρι για μπουφαν.Πανω απο ολα η ασφαλεια..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από prioxxx
    Mηχανακι δν εχω ακομα αλλα οταν παρω περιπου καλοκαιρι που τελειωνω και τη θητεια μου θα παρω κατευθειαν και κρανος καλο μαζι με τη μηχανη.Δν νοειτε να εχεις μηχανη 7000 και 8000 ευρω και να μην διαθετεις ενα ποσο 200 ευρω πχ για κρανος και κανα 500αρι για μπουφαν.Πανω απο ολα η ασφαλεια..
    Μην ξεχάσεις ούτε γι'άστείο ΓΑΝΤΙΑ.-

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Μην ξεχάσεις ούτε γι'άστείο ΓΑΝΤΙΑ.-
    Eννοειται,γενικα οσον αφορα το θεμα ασφαλειας εχω πολλα στο νου μου,Ας πουμε επειδη μαρεσουν μακρινες βολτες με μηχανη θα σκεφτω πολυ σοβαρα στολη κανονικη.Αλλα μεχρι τοτε εχουμε καιρο.

  12. #12
    Εμενα παντως μου φαινεται πολυ βαθυ το χτυπημα στο κρανος για να μην βρηκε κεφαλι...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Εμενα παντως μου φαινεται πολυ βαθυ το χτυπημα στο κρανος για να μην βρηκε κεφαλι...
    κι εμενα ετσι ακριβως μου φαινεται.

  14. #14
    Μακαρι να ειναι τοσο ανθεκτικο
    μακαρι να μην χρειαστει να το μαθουμε ποτε
    μακαρι να το φορανε ολοι.

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς κατάντησε το πόδι και ο εξοπλισμός μου...
    από TOLISTOLAROS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 12:08
  2. Πως με εσωσε το κράνος
    από Orlox στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 08:28
  3. Ξεχασε πως στριβει το κουτι...
    από cbanthropos στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2004, 10:25
  4. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 12:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF