Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Abs

  1. #1
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    Abs

    hello..


    Επειδή αυτό το ριμάδι το search δεν λειτουργεί με 2 γράμματα (ABS) και επειδή δεν βρήκα τίποτα είπα να ποστάρω εδώ.

    Έβλεπα που λέτε στην έκθεση κατι μηχανές που είχαν πάνω ABS. Αξίζει αυτό το σύστημα για μηχανές;;
    Κάνει δουλειά όπως στα αυτοκίνητα ή μήπως μπερδεύει τον αναβάτη;;

    Έχει κανείς εμπειρία/γνώσεις;;

    Θυμάμαι έκανε σε μια μοτο που είδα περίπου 400 ευρώ πιο πολύ με το ABS. Τα αξίζει αυτά τα λεφτά ή είναι μούφα το εργαλείο;;

  2. #2
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Μούφα δεν μπορείς να πεις ότι είναι, και νομίζω πως αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

    Πως δουλεύει:

    Υπάρχουν αισθητήρες κίνησης στους τροχούς. Αυτοί υπάρχουν για να παρακολουθούν την κίνησή τους και σε περίπτωση μπλοκαρίσματος απελευθερώνουν μέσω μιας βαλβίδας όση πίεση χρειάζεται για να συνεχίσει ο τροχός να κινείται. Αν ο οδηγός δεν έχει αφήσει το φρένο ο τροχός θα πάει να ξαναμπλοκάρει και αν αυτό συμβεί, τότε ενεργοποιείται πάλι η βαλβίδα για να ρίξει την πίεση του υδραυλικού υγρού. Αυτή η διαδικασία θα επαναληφθεί όσες φορές απαιτείται.....

    Από τις αυξομειώσεις της πίεσης προέρχεται και το "τρέμουλο" στην μανέτα και στον τρόπο φρεναρίσματος. Όσο καλύτερος και ταχύτερος είναι ο επεξεργαστής του συστήματος ABS τόσο λιγότερο είναι το τρέμουλο. Και βέβαια και το φρενάρισμα καλύτερο.

    Να σημειωθεί ότι το ABS ΔΕΝ παρεμβαίνει παρά μόνο σε περίπτωση μπλοκαρίσματος κάποιου τροχού.

    Επίσης το "έχω ABS και πατάω φρένο όπως μου 'ρθει" είναι λανθασμένη πρακτική.....

    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  3. #3
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    πάρε και μια φωτό από αυτοκίνητο....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	abs.gif 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	26,9 KB 
ID:	9074
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  4. #4
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    Αυτο εννοείται..


    Βοηθάει π.χ. σε καταστάσεις πανικού όπου τσαρουχώνουμε τα φρένα κτλ;

    Ρωτάω γιατι στο α;υτοκίνητο, οκ ξέρω τι παίζει.
    Στην μοτό όμως, εάν τσαρουχώσεις τα φρένα το ABS θα σε σώσει από την απογείωση η απο την τούμπα λόγω του μπλοκαρίσματος του τροχού; Είναι το ίδο γρήγορο;

    Στο αυτοκίνητο, όταν το ABS παρεμβένει (στο δικό μου τουλάχιστον) παίζει ένα σχετικά δυνατό τίναγμα σε όλο το αυτοκίνητο. Εαν αυτο συμβαίνει και στην μηχανή σε τσαρούχωμα τότε μαλον θα πέσεις από το τίναγμα και όχι απο τον μλοκαρισμένο τροχό..


    Για πείτε...

  5. #5
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Τι αυτοκίνητο οδηγάς και τινάζεται έτσι όταν ενεργοποιείται το ABS; Στο δικό μου νιώθω ένα ανεπαίσθητο επαναλαμβανόμενο σηκωματάκι στο πεντάλ του φρένου.

    Το μόνο που κάνει το ABS είναι να μην αφήνει τους τροχούς να μπλοκάρουν. Δες τι μείον έχει το μπλοκάρισμα των τροχών και θα δεις από τι σε σώζει.

    Πχ
    Μπλοκάρισμα σε στροφή του μπροστινού τροχού = χύμα...
    Μπλοκάρισμα κάποιου τροχού = μη-ιδανικό φρενάρισμα αφού ο τροχός γλιστράει κάτω...
    κλπ...

    Για χώμα όμως;
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  6. #6
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    Στο δικό μου νιώθω ένα ανεπαίσθητο επαναλαμβανόμενο σηκωματάκι στο πεντάλ του φρένου.

    Το μόνο που κάνει το ABS είναι να μην αφήνει τους τροχούς να μπλοκάρουν. Δες τι μείον έχει το μπλοκάρισμα των τροχών και θα δεις από τι σε σώζει.
    Συμφωνώ σε αυτά!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2015, 15:45
  2. V-Strom ή CBF600 ABS
    από bllz στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:36
  3. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:54
  4. ETV 1000 ABS(11.500ευρο)H VARADERO ABS(13.000ευρο)
    από mentos1825 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2004, 09:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF