Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Scooter μέχρι 125cc για την Αθήνα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2008
    Μηνύματα
    3

    Scooter μέχρι 125cc για την Αθήνα

    Καλησπερίζω την παρέα σας!
    Δηλώνω παντελώς άσχετη στο άθλημα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας

    Αποφάσισα να πάρω κ γω ένα σκουτεράκι γιατί έχω κουραστεί πια με τα ΜΜΜ (τρόλλεϋ, τρένο, μετρό κ ένα δεκάλεπτο περπάτημα καθημερινά για να φτάσω στη δουλειά). Καταλήγω σε σκουτερ αντί παπιού για αισθητικούς λόγους, τα λεφτά που διαθέτω είναι 1300-1500εουρος και επίσης οι επιλογές μου είναι ασφυκτικά περιορισμένες λόγω ύψους (!) 1,60.

    long story short

    αυτό http://www.bikez.com/motorcycles/lin...y_125_2007.php μου κάνει και αισθητικά και οικονομικά αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη αυτή η μάρκα. Aπ'όσο έχω διαβάσει είναι της yamaha? αλλά φτιάχνονται στην Κίνα? κατί τέτοιο τελος πάντων.....

    το άλλο είναι το Piaggio Zip 100cc
    και μέτα ένα της sym αλλά δυστηχώς ξεφεύγει οικονομικά

    έχετε κάποια εμπειρία με linhai? αξίζει να κοιτάω για μεταχειριμένα? γενικά οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή θα μου ήταν απίστευτα χρήσιμη.

    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Δέσποινα

  2. #2

    Re: Scooter μέχρι 125cc για την Αθήνα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
    Καλησπερίζω την παρέα σας!
    Δηλώνω παντελώς άσχετη στο άθλημα και θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας

    Αποφάσισα να πάρω κ γω ένα σκουτεράκι γιατί έχω κουραστεί πια με τα ΜΜΜ (τρόλλεϋ, τρένο, μετρό κ ένα δεκάλεπτο περπάτημα καθημερινά για να φτάσω στη δουλειά). Καταλήγω σε σκουτερ αντί παπιού για αισθητικούς λόγους, τα λεφτά που διαθέτω είναι 1300-1500εουρος και επίσης οι επιλογές μου είναι ασφυκτικά περιορισμένες λόγω ύψους (!) 1,60.

    long story short

    αυτό http://www.bikez.com/motorcycles/lin...y_125_2007.php μου κάνει και αισθητικά και οικονομικά αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη αυτή η μάρκα. Aπ'όσο έχω διαβάσει είναι της yamaha? αλλά φτιάχνονται στην Κίνα? κατί τέτοιο τελος πάντων.....

    το άλλο είναι το Piaggio Zip 100cc
    και μέτα ένα της sym αλλά δυστηχώς ξεφεύγει οικονομικά

    έχετε κάποια εμπειρία με linhai? αξίζει να κοιτάω για μεταχειριμένα? γενικά οποιαδήποτε γνώμη/συμβουλή θα μου ήταν απίστευτα χρήσιμη.

    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Δέσποινα
    Καλησπέρα και καλως ήρθες.
    Για το scooter-άκι που ρωτάς....Απέφυγε τα κινέζικα καταρχήν για πολλούς λόγους. Κάποιος συμφορουμίτης είχε αναφέρει το Yamaha WHY σαν καλή επιλογή, ενώ το ΖIP μου φαίνεται μια χαρά για την χρήση που το θέλεις. Λίγο παραπάνω προσοχή λόγω μικρων τροχών θέλει μόνο...
    Εγώ χρησιμοποιούσα το Liberty 125, για 1½ χρόνο (ουσιαστικά ίδιο μοτέρ με το ZIP) και δεν είχα κανένα παράπονο.

    EDIT: To WΗΥ είναι δίχρονο 50cc.....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    βαλε εαν φυσικα μπορεις κατι παραπανω κ παρε ενα καινουγιο honda lead 110.για μενα απεφυγε τα μεταχειρισμενα.εσυ θες κατι ησυχο,αξιοπιστο για να σε πηγαινει κ οχι να το πηγαινεις σε μαστορους.επισης αν ψαξεις ισως βρεις stock το προηγουμενο lead 100 με 1600 ευρω καινουργιο.
    ακομα υπολογισε οτι θα χρειαστεις κανα 350αρι ευρω για τα πρωτα βασικα (κρανος-μπουφαν-γαντια).

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ειχε ενας γνωστος μου το runner180, απο αξιοπιστια δεν ξερω τι λεει παντως προβληματα δεν του ειχε βγαλει...

    δυνατο, με καλο κρατημα και το βρησκεις ανετα στα λεφτα που μπορεις να διαθεσεις..

  5. #5
    Τετρακύλινδρος Το avatar του/της Silver_Rider
    Εγγραφή
    28/09/2008
    Μηνύματα
    40
    όλο προβλήματα βγάζουν αυτά τα runner μην πάρεις runner πάρε tiphoon 125 πολύ καλό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2008
    Μηνύματα
    3
    παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.
    Το honda lead το έχω δει αλλά δεν φτάνει εκεί η τσέπη μου (2.200 το βρίσκω καινούριο)

    Όντως κάτι ησυχο θέλω, αυτή η linhai τελικά τι είναι γιαπωνέζικη ή κινέζικη???

    byron μου λένε εδώ στη δουλειά ότι τα ανταλλακτικά για το zip θα μου κοστίσουν ακριβά...ισχύει?
    Επίσης σε ένα κατάστημα της piaggio μου είπαν ότι δεν θα ξαναβγάλουν το μοντέλω των 100cc,
    εκεί που βρήκα το 100cc μου είπε ο πωλητής ότι είναι το τελευταίο οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστώ κιόλας

    Δεν χρειάζομαι κάτι να αντέξει πολλά χρόνια, 1-2 το πολύ γιατί μετά σκοπεύω να φύγω απο Ελλάδα...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
    Όντως κάτι ησυχο θέλω, αυτή η linhai τελικά τι είναι γιαπωνέζικη ή κινέζικη???

    byron μου λένε εδώ στη δουλειά ότι τα ανταλλακτικά για το zip θα μου κοστίσουν ακριβά...ισχύει?
    Επίσης σε ένα κατάστημα της piaggio μου είπαν ότι δεν θα ξαναβγάλουν το μοντέλω των 100cc,
    εκεί που βρήκα το 100cc μου είπε ο πωλητής ότι είναι το τελευταίο οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστώ κιόλας

    Δεν χρειάζομαι κάτι να αντέξει πολλά χρόνια, 1-2 το πολύ γιατί μετά σκοπεύω να φύγω απο Ελλάδα...
    Το Linhai είναι κινέζικο.
    Τα service σε ΟΛΑ τα scooter είναι ακριβότερα από άλλες μοτό. Το service των 6.000χλμ πχ έχει περίπου 90?. Τα ανταλλακτικά δεν είναι και τόσο ακριβα.
    Το αν θα το σταματήσει ή όχι σου είναι αδιάφορο. Συχνά σταματάει την παραγωγή κάποιου μοντέλου (beverly 200 πχ) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάει να τα υποστηρίζει. Για 1-2 χρόνια δεν θα έχεις πρόβλημα. Συνήθως αρχίζουν να ζητάνε μετά τις 20.000χλμ, που δεν θα προλάβεις να τα φτάσεις.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Εχω ενα Gilera Runner 125 τετραχρονο http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=63191
    Αν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ

  9. #9
    Kymco Agility , & Agility city , Δαγκωτό.

    Είχα το πρώτο και το έδωσα ανταλλαγή για να πάρω το δεύτερο που έχει μεγάλους τροχούς.
    Αξιόπιστα και με την καλλίτερη αντιπροσωπεία.

    http://www.kymco.gr/products/agility125.html


    http://www.kymco.gr/products/agilitycity125-150.html

  10. #10
    ~
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    272
    καλός ήρθες Δέσποινα!

    έχω το liberty 125 από το 2006. Νομίζω ότι είναι πολύ φιλικό για νέα οδηγό. είναι ευέλικτο, σχετικα ελαφρύ και δεν έχει παρουσιάσει ιδιαίτερο πρόβλημα.

    το θέμα με την piaggio είναι ότι γενικά υπάρχουν παράπονα για το σέρβις που προσφέρει στους πελάτες. Το ότι είναι πχ. ακριβό ισχύει, αλλα αν όπως λες σε 2 χρονια φύγεις, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί θα σε καλύπτει η εγγύηση που δίνει η piaggio ως τοτε.

    τα θετικα είναι: ότι είναι σχετικά οικονομικό στη χρήση, για το καθημερινό που λες ότι σε ενδιαφέρει, γιατί έχει σχεδιαστεί για κινήσεις μέσα στην πολη
    και οτι έχει μεγάλες ρόδες που του δινουν ενα οδηγικο πλεονέκτημα εναντι των αλλων.

    οπωσδήποτε πρέπει να υπολογίσεις το κόστος τις αγοράς κράνους - μπουφάν - γάντια, για αρχή, ώστε άσχετα που θα καταλήξεις (δηλ. τύπο μηχανής) να είσαι πρώτα εσύ σωστά προστατευμένη και άνετη να οδηγείς.

    στα x-tra ότι το liberty είναι πιο άνετο για 2 άτομα σε σύγκριση με τα runner κτλ.


  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2008
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα παιδιά!!
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια! Με βλέπω να παίρνω το zip τελικά... (και ο θεός βοηθός)
    οι στατιστικές λένε να μην πάω προς Κίνα μεριά!!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
    οι στατιστικές λένε να μην πάω προς Κίνα μεριά!!
    Mε τίποτα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Ξέρουμε που κατασκευάζεται το Zip;

    Η Piaggio κάποια μοντέλα τα κατασκευάζει στην Κίνα, όπως και η Yamaha, Kymco κλπ

    Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλά τα μοντέλα αυτά, μόνο και μόνο επειδή κατασκευάζονται στην Κίνα.

    Στο κάτω κάτω τα ιταλικά είναι καλλίτερα; Ιταλική εγγύηση ποιότητας

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Ξέρουμε που κατασκευάζεται το Zip;

    Η Piaggio κάποια μοντέλα τα κατασκευάζει στην Κίνα, όπως και η Yamaha, Kymco κλπ

    Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλά τα μοντέλα αυτά, μόνο και μόνο επειδή κατασκευάζονται στην Κίνα.

    Στο κάτω κάτω τα ιταλικά είναι καλλίτερα; Ιταλική εγγύηση ποιότητας
    Το αν ξέρει η Piaggio να φτιάχνει scooter ρωτάς; Κοίτα στα φανάρια και θα καταλάβεις.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    [i] Κοίτα στα φανάρια και θα καταλάβεις. [/B]
    Τώρα πας ν'ανοίξεις μεγάλη κουβέντα.

    Την ίδια εποχή που Ελλάδα γέμιζε με ΧΤ 600 , οι USA γέμιζε με KLR 650

    Άστο, μεγάλο θέμα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια για μικρο scooter για την συζυγο.
    από ASTRAKITCAR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2010, 11:08
  2. scooter μηχανακι 125cc ιδεες για βελτιωση
    από JohnnieWalker στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2010, 08:27
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2010, 11:43
  4. Scooter ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΑ...
    από symvoulos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 09:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF