Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: 1100 Gs. Επιχείρηση ξεβούλωμα μύτης.

  1. #31
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    οχι ειναι μαυρο με μονη εξατμιση.

    Να επαναλαβω, οτι πριν και μετα τσιπ καμια σχεση (με ολες τις αλλες αλλαγες), ουτε στην τελικη, ουτε στην επιταχυνση. Χωρις το τσιπ (και με τις αλλες αλλαγες) η αποδοση σε καθε επιπεδο ηταν χειροτερη απ'οτι μαμα. Γι'αυτο αγορασα το τσιπ, το οποιο μιας και ρωτας μου κοστισε 250 περιπου λιρες αγγλιας 5 χρονια πριν. Να ξανα-επαναλαβω-παλι, οτι ναι, χαμηλα εχασε, αλλα ειναι σημαντικα πιο διασκεδαστικο τωρα. Στην πρωτη σηκωνεται ο τροχος μονο με ισχυ, που δεν συνεβαινε πριν. Αν σκεφτεις δε, οτι η ισχυς ειναι αναλογη με τον κυβο της ταχυτητας, θα δεις οτι 15 κμ σε τελικη αντιστοιχουν σε πολυ παραπανω απο 1,2 η 3 ιππους επιπλεον.

    Τωρα γιατι δεν πηρα το RS ειναι ασχετο, οπως ασχετο ειναι το να κρινεις την συμπεριφορα ενος κινητηρα απο δυναμομετρησεις και μονο, και μαλιστα απο δυναμομετρα της dynojet που δεν ειναι αδρανειακα.

  2. #32
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    και μιλωντας για δυναμομετρησεις, στα γραφηματα που υπαρχουν παραπανω, δεν βλεπω πουθενα τις καμπυλες (κυματομορφες κατ'εσενα) της στοιχειομετρικης αναλογιας καυσιμου. Μηπως ο ιδιος μηχανικος εκρινε οτι δεν ειναι απαραιτητες? Υποθετω, οτι το μειγμα ειναι επικινδυνα φτωχο ως εχει, και αυτος ειναι ο τελικος παραγοντας που θα κρινει σε ενα βαθμο κατα ποσον ειναι απαραιτητο το τσιπ η οχι.

  3. #33
    Θελεις να μου εξηγησεις πως αλλαξες τα στοιχειομετρικα χαρακτηριστικά....

    Με ενδιαφερει πολυ....

    (Υ.Γ. εχω κανει στο μεταπτυχιακο εργασια στους κινητηρες GDI αυτοκινητων της BMW το 2000-sponsor-, και πολλα εργαστήρια & μαθηματα πανω σε στοιχειομετρια βενζινο-και ντιζελο-κινητηρων)!


    Λοιπον...


  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    δεν τα αλλαξα εγω, το τσιπ τα αλλαξε παρεχοντας παραπανω καυσιμο. Τωρα, αν ο ορος δεν ειναι 'στοιχειομετρια' την ταπεινη μου συγνωμη, εγω δημοτικο τελειωσα.

  5. #35
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    παντως εμαθα προσφατα να χρησιμοποιω υπολογιστη, και κοιτα τι βρηκα!!!

    http://en.wikipedia.org/wiki/Air-fuel_ratio

  6. #36
    Για να μην το κουραζουμε....

    η στοιχειομετρια ειναι μια επιστημη μονη της.
    το να την μεταβαλλεις (σωστα) απαιτει ακριβο εξοπλισμο και γνωσεις, παρα πολλες δοκιμες και παντα με στοχο να υπαρχει μια σχεση αποδοσης-ρυπανσης-knock .

    Το μονο που μπορεις να κανεις σαν ιδιωτης ειναι μικρομετρικες μεταβολλες.

    Τα κυρια χαρακτηριστικα ειναι αδυνατο να αλλαξουν εαν δεν μεταβληθουν ου αυλοι, εισαγωγες, βαλβιδες, μπεκ ψεκασμου, και σε 2ο επιπεδο τον θαλαμο καυση και την προαναφλεξη.

    Για να μην μακρηγορούμε … το έν λόγω κιτ αποδίδει με τον τροπο που περιγράφηκε ανωτερω.
    Από κει και περα περι ορεξεως…

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    τι κανεις γιαννη, κουκια σπερνω

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. bmw r 1100 gs
    από GATHAN στο forum BMW
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 09:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF