Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: εχετε σκεφτει πως θα αντιδρασετε σε πιθανό χάσιμο του έλεγχου??

  1. #1
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328

    εχετε σκεφτει πως θα αντιδρασετε σε πιθανό χάσιμο του έλεγχου??

    την ιδέα γι αυτό το ποστ μου την έδωσε ο sniper σε κάποια άλλη κουβέντα ...

    αλλά πιστεύω οτι αφορά όλους μας...


    το λοιπόν...

    έχετε σκεφτεί πως θα αντιδρασετε σε πιθανό "χάσιμο" του ελέγχου της μηχανής σας??

    καθώς όλοι απευχόμαστε την στιγμή αυτή δεν σημαίνει οτι πρέπει να αποτελεί και ταμπού και καλό είναι να συζητηθεί...


    υπάρχουν σχολές που διδάσκουν ασφαλη οδήγηση..
    αναφέρεται στα μαθήματά τους το θέμα αυτό...

    το λέω γιατι σκέφτομαι σοβαρά να πάω στο 0 300 μάθημα...

    απ την άλλη οι πτώσεις αντιμετωπίζονται με διάφορες τεχνικές όπως π.χ. δεν πρέπει με τίποτα να προσπαθήσει όσο κι αν τον νοιάζει η μηχανή του μην πάθει κάποια ζημιά να κρατήσει την καλή του γιατί έτσι συμπαρασύρεται μαζί της...
    κάποτε θυμάμαι έχω διαβάσει για την συμπεριφορά του ανθρωπινου σώματος υπο την επίδραση της αδράνειας ...
    οτι π.χ. δεν πρέπει να προσπαθήσει να σηκωθεί κανένας κατά την διάρκεια που....

    ολισθαίνει επι του οδοστρώματος...

    καλύτερα κάτω μέχρι να σταματήσει ..


    δεν ξέρω κι αν έχει ξανασυζητηθεί το θεμα...

    αν οχι τις συμβουλες σας και τις ιδέες σας καθώς ολοι πρέπει να ενημερωθούμε σε κάτι τέτοιο...

    αχρείαστο νάναι...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #2
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    επίσης, δεν πρέπει κατά το πέσιμο να προβάλεις αντίσταση του στυλ σύναμη στα χέρια κτλ για να αποφύγεις πιθανά κατάγματα σε περίπτωση που θα είχαν αποοφευχθει.

    Έτσι τουλάχιστον έχω ακούσει!
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  3. #3
    Κάποτε πρίν πολλά χρόνια, που έπεσα με το tdr, η αντίδραση μου κατά την πτώση ,κόντεψε να μου στοιχίσει πολλά. Μου έφυγε το πίσω με πολλά σε δεξιά κατηφορική κλειστή στροφή,, πέφτω και αρχίζω να σέρνομαι έξω από την στροφή (γκρεμός).Αντί να αφήσω την μηχανή να φύγει έμεινα κολλημένος πάνω της. Όταν έιδα οτί δεν θα την γλίτωνα ,αφήνω την μηχανή και προσπαθώ να αντιδράσω. Το απότέλεσμα είταν να αρχίσω τις τούμπες, να φύγω ιπτάμενος έξω από τον δρόμο και να κατέβω ενα απότομο λόφο κουντρουβαλώντας. Ανέκοψα την πορεία μου με το Nolan σε ένα πέυκο. Ξύπνησα μετά από 2 μέρες στο νοσοκομείο, με διάσειση (ελαφρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις) ,σπασμένα πόδι,χέρια, τέσσερα πλευρά και πολλούς μώλωπες...

    Το 99` που έπεσα με το R1 ΄,πηγαίνοντας πρός Σούνιο, είμουν ``διαβασμένος``. Έφαγα σφαλιάρα στην πρώτη δεξία ανηφορική μετά τα εστιατόρια της Παλαιάς Φώκαινας. Πέφτοντας δεν προσπάθησα να κράτησω καθόλου την μηχανή. Στην επαφή με την άσφαλτο , άνοιξα χέρια πόδια και αφέθηκα ελεύθερος. Σύρθηκα λιγάκι και σταμάτησα με ανέπαφη την ακεραιότητα μου. Αποτέλεσμα ένα ρημαγμένο R1 και ένας Γιάννης πληγωμένος μόνο στο ηθικό...


    --------------------------------------------------------------------------------
    Γενικά πιστέυω οτί ο καλύτερος τρόπος να γλυτώσεις τα χειρότερα μίας πτώσης, είναι να προσπαθήσεις να μείνεις όσο πιο χαμήλα μπορείς και να αφεθείς ελεύθερος στους νόμους της φυσικής...
    vrooommmmm!!!

  4. #4
    Το θέμα είναι σοβαρό όσο δεν παίρνει, ελπίζω και άλλοι παθόντες και έμπειροι να μας δώσουν τα φώτα τους

    Το λίγο που έχω να συνεισφέρω είναι το εξής: σε πτώση με λίγα χλμ φροντίστε να πέσετε αρκετά μακριά από τη μηχανή. Εγώ στη μία και μόνη πρώση μου τον Αύγουστο δεν το έκανα και η μηχανή μου πλάκωσε και έσπασε το πόδι, παρότι πήγαινα με λιγώτερα από 10χ/ω τη στιγμή εκείνη (μου πετάχτηκε πεζή και για να μην τη χτυπήσω κατέληξα να χτυπήσω εγώ)

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Το τοπικ ειναι μια χαρα αλλα ας βαλουμε τα πραγματα σε διαφορετικη βαση.

    Τα πεσιματα για τα οποια μιλατε ισχυουν σε ελεγχομενο περιβαλλον, π.χ. πιστας.
    Στον δρομο τα πραγματα περιπλεκονται, και ειναι πρακτικα αδυνατο να εφαρμοστουν καποια απο αυτα.

    Οποτε το καλυτερο σε αυτη την περιπτωση θα ηταν καποιος να υποδειξει καποιες γενικες γραμμες, π.χ. το οτι θα πρεπει να ειμαστε χαλαροι οπως ειπαν καποιοι πολυ σωστα.

    Οι πτωσεις "μαθαινονται" υστερα απο πειρα και "εξασκηση" δυστυχως, οπως ειπε και ο LittleJohn οποτε ειναι κατι το αποιο με τον καιρο (και υστερα απο πολλα λεφτα) αποκτιεται, και μας βγαινει αβιαστα.
    Το ιδιο ειχε πει και ο Δελλας του μοτο, στο σεμιναριο του ανεμου για οδηγηση στο βρεγμενο, για οσους θυμουνται.

    Καλυτερα λοιπον να μαθουμε πως να αποφευγουμε τις πτωσεις γιατι απαξ και επεσες, πολλα μπορει να πανε στραβα.

    Καλο θα ηταν επισης καποιος (αν προλαβω θα το κανω εγω το βραδυ), να ανοιξει ενα τοπικ με θεμα πως να μαθουμε να συμβιωνουμε με τις μοτο μας, και πως να "πειραματιζομαστε" τον πρωτο καιρο ακινδυνα, με τα φρενα το γκαζι και το στησιμο της.

    Ειναι παρα πολλοι που οδηγουν χρονια την ιδια μηχανη και δεν εχουν δοκιμασει ποτε εστω και με 10 χλμ να μπλοκαρουν τα φρενα της, και οταν ερχεται η κακια στιγμη πιανονται στον υπνο.

    Το εχω δει με τα ιδια μου τα ματια να συμβαινει σε φιλο μου.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    και δεν εχουν δοκιμασει ποτε εστω και με 10 χλμ να μπλοκαρουν τα φρενα της, και οταν ερχεται η κακια στιγμη πιανονται στον υπνο.

    .

    file giwrgo stis skepseis mou hrthes!


    oso perissotero skeptomai ayto pou mou synebei thn kyriakh kai stokara pisw apo ton gero, to apodidw sto gegonos oti den eixa mathei kai den exw mathei akoma bebaiws to mhxnaki kala,


    dhladh ta frena tou, thn symperifora toy ( to kyriolektiko gonatisma).


    isws kai an eimoun me th souzi pou thn jerw pleon kala na mhn synebaine to asxhmo apotelesma.


    dikio exeis peri twn dokimastikwn.


    kai oxi mono mia fora alla poly syxna!

    wste na perna sto yposeinhdhto kai na bgei aythormhta
    otan xreiastei!

  7. #7
    Egw oses fores exw pesi me Dt apo almata sinithos epefta me tin plati den katalabena tpt akoma k se petres
    afina elefthero to soma mou

    exw akousi poles periptosis k logika iparxi apantisi sta atiximata
    ta opoia poli den katalabenoun tpt
    peripleke o ekgefalos k i idiotites...tha sas to analiso epomeni fora

  8. #8
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Pistevo oti to kyriotero einai na mhn xaseis ton elegxo ton gragmaton kata thn ptosh, na mporeseis na mineis psixremos apo thn stigmh poy paei na ginei (kai ean telika thn tsimphseis) mexrh thn stigmh poy tha stamatiseis.

    ean exeis thn psixremia sou kai mporeis na leitoyrgeis oxi me ton enstikto alla me sxetikh logikh kai katagereis na mineis xalaros.... exei poly ligoteres pithanothtas na xtypiseis

    dystixos auto einai kati poy mathenete mono sthn praksh. To kalytero sxolio toympas einai mono to enduro........ xamiles-mesees taxytites sxetika me anapantexes synanthseis (kormoi, nerofagomata, xasimata klp) etsi matheneis se mideniko xrono na skeftese "ti symveneis tora" "pos thn skapoularoyume" "poy peftoume malakotera" "pou na ksefortothoume to mixanaki gia na mhn to fame kolaro" kai ola auta se asfales perivalon (xoris autokinita apo to antitheto) kai me full prostateytika.

    Pragmatika den mporo na skefto allo tropo pou tha mporouse enas anavaths na kanei ekmathish toumpas (mia kai to theoritiko einai eykolo na to matheis polyyy diskolo na to efarmoseis)
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #9

    Εμπειρία...........

    Μετά απο ενδελεχή μελέτη της φυσιολογίας των πτώσεων και προσωπική εμπειρία τουλάχιστον 50!! τουμπών, σαβουρδών, χυμών ,καπακιών κλπ έχω να πώ πώς τη μοναδική φορά που χτύπησα σοβαρά (έβγαλα και έσπασα τόν ώμο μου) προσπάθησα να βάλω αντίσταση με το χέρι μου.Οσες φορές άφησα τα πράγματα να εξελιχθούν ομαλά εκτός απο εκδορές δεν έπαθα τίποτα σοβαρότερο. Βέβαια είμαι τυχερός γιατι δέν έχω χτυπήσει ποτέ σταθερό αντικέιμενο ούτε και αμάξι (μπρρρρρρρ)
    Αυτά..........................................

  10. #10
    Παιδια ειναι απλο.

    Οταν προσπαθουμε να αντιδρασουμε,χρησιμοποιουμε τους μυς
    Οταν χρησιμοποιουμε τους μυς,αυτοι σφιγκουν
    Οταν ειναι σφικτοι και δεχθουν μεγαλο κραδασμο(πεσιμο),τοτε γινεται αυτο που λεμε ''θλαση μυων''

    Οποτε πρεπει να ειμαστε οσο πιο χαλαροι γινεται.

    Βεβαια οπως ειπε και ο ''φατα μουτρα'',ολα αυτα ισχυουν σε πτωσεις/σαβουρδες!

  11. #11
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Όπως είπε και ο Λίτλ Τζόν, το θέμα είναι να μη λυπηθείς τη μηχανή και προσπαθείς να κρατηθείς πάνω, ή (νωρίτερα) να προσπαθήσεις να σώσεις αυτό που δε σώζεται... Απο εκεί και πέρα, στο ελληνικό τοπίο τα πράγματα είναι ούτως ή άλλως πανδύσκολα. Ο γκρεμός θα σε πάρει? Η μπαριέρα θα σε κάνει φέτες? Το φορτηγό από την άλλη θα σε λιώσει? Ο συνάδελφος που σου έχει κολλήσει από πίσω θα σε πατήσει?...

    Θα μου πεις, καλή η θεωρία, αλλά εμπειρία κομάτι δύσκολο. Και υπάρχει και μια διαφορά: πέφτεις με το εντουράκι ή πέφτεις με το XXXRRR? Όλοι όσοι γνωρίζω που έχουν "πέσει άπειρες φορες", μιλάνε πάντα για κάποιο μικρό, απο αυτά που δεν παθαίνουν τίποτα, και που φυσικά με τα λίγα χαω που μαζεύουν, <προστατεύουν> τον αναβάτη. "Απειρα" πεσίματα από supersport δεν έχω ακούσει! Eκεί είναι τα "λεφτά" (και τα λεφτά), αλλά εκεί δεν υπάρχει εμπειρία... Μόνο η ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ της στιγμής...



    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε!

  12. #12
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΣ ΚΤΛ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
    ΕΓΩ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΛΗ ΤΟΥΜΠΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΟΔΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΒΡΑΧΙΑ.
    Η ΠΡΩΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΑΞΑ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΙΨΕΙ.
    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΡΑΙΣΜΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΟΥΠΙΕ ΚΑΙ ΘΛΑΣΗ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΧΕΡΙ.
    ΤΠ ΣΠΑΣΙΜΟ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-15 ΚΙΛΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ, ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ

  13. #13
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    ολα στη θεωρια καλα ειναι ...το θεμα ειναι οτι οταν ερθει το κακο ερχετε σε δευτερολεπτα και ο εγκεφαλος δεν προλαβενει να επεξεργαστει τις καταστασεις οποτε τις περισσοτερες φορες αντιδρας ενστικτωδως .....στο εντουρο που λεει και ο jul τα πραγματα ειναι πιο ελεγχομενα και οι ταχυτητες μικροτερες....τωρα για το δρομο το θεμα ειναι η εξασκηση και η εξασκηση και η βελτιωση μας σε θεματα τσαρουχωματος του μπροστινου (οπου εκει την πατανε οι περισσοτεροι).......θελει πολυ συγκεντρωση η οδηγηση και ναι το κορμι μπορει να ειναι χαλαρο πλην των ποδιων ..το μυαλο ομως πρεπει να ειναι στη τσιτα συνεχεια ....1 δευτερολεπτο να χασεις την συγκεντρωση σου μπορει να σε φερει σε δυσκολες καταστασεις οταν οι ταχυτητες μεγαλωνουν...........
    οσο για την αρχικη ερωτηση ...ναι παλιοτερα το σκεφτομουνα ...μετα απο αρκετες σουπες ..καταλαβα οτι η αυτοπεποιθηση δεν εχει να κανει με το αν οδηγας σωστα η οχι....


    εγω εχω να θεσω το εξης ερωτημα και πεστε μου κατα ποσο συμφωνητε η οχι στη παρακατω φραση


    ¨΄για να μαθεις τα ορια σου ..πρεπει καποια στιγμη να τα περασεις΄΄


    και εδω κολλανε και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  14. #14
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    ολα στη θεωρια καλα ειναι ...το θεμα ειναι οτι οταν ερθει το κακο ερχετε σε δευτερολεπτα και ο εγκεφαλος δεν προλαβενει να επεξεργαστει τις καταστασεις οποτε τις περισσοτερες φορες αντιδρας ενστικτωδως .....στο εντουρο που λεει και ο jul τα πραγματα ειναι πιο ελεγχομενα και οι ταχυτητες μικροτερες....τωρα για το δρομο το θεμα ειναι η εξασκηση και η εξασκηση και η βελτιωση μας σε θεματα τσαρουχωματος του μπροστινου (οπου εκει την πατανε οι περισσοτεροι).......θελει πολυ συγκεντρωση η οδηγηση και ναι το κορμι μπορει να ειναι χαλαρο πλην των ποδιων ..το μυαλο ομως πρεπει να ειναι στη τσιτα συνεχεια ....1 δευτερολεπτο να χασεις την συγκεντρωση σου μπορει να σε φερει σε δυσκολες καταστασεις οταν οι ταχυτητες μεγαλωνουν...........
    οσο για την αρχικη ερωτηση ...ναι παλιοτερα το σκεφτομουνα ...μετα απο αρκετες σουπες ..καταλαβα οτι η αυτοπεποιθηση δεν εχει να κανει με το αν οδηγας σωστα η οχι....


    εγω εχω να θεσω το εξης ερωτημα και πεστε μου κατα ποσο συμφωνητε η οχι στη παρακατω φραση


    ¨΄για να μαθεις τα ορια σου ..πρεπει καποια στιγμη να τα περασεις΄΄


    και εδω κολλανε και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης


    Opa!!!! mperdeftikame!

    Ego auto pou egrapsa eitane......

    gia thn diarkia tis ptoshs kai pos mporeis na prostateyseis ton eayto sou kalytera exontas pliri epignosh toy tropou pou antidras kai kratontas thn psixremia sou

    kai oxi gia thn apofygh tis ptoshs kai ton kalytero elegxo ths motosykletas
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  15. #15
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    δεν πειραζει ρε...και τα 2 χρησιμα ειναι...γιατι το ενα φερνει το αλλο
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θα ήταν το MATRIX εαν έτρεχε σε Windows.....!!!!
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2008, 08:57
  2. Πως να αντιδράσετε σε περίπτωση ατυχήματος
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2008, 11:01
  3. Πως θα μπω σε πιστα?
    από Manson στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2007, 13:04
  4. Πως θα ήταν η ζωή μας, αν ζούσαμε σε μια τσόντα
    από veagle στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 13:47
  5. Πως θα ηταν η ζωη μας, αν ζουσαμε σε μια τσοντα:
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 15:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF