Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Ερωτηση/Απορια για λαστιχα

  1. #1

    Ερωτηση/Απορια για λαστιχα

    Οπως προφανως θα εχετε καταλαβει απο τον τιτλο του θεματος η ερωτηση/απορια εχει να κανει με λαστιχα.

    Αποφασισα λοιπον οτι μετα απο 12000 χλμ ειναι ωρα να αλλαξω τα μαμισια πατουμενα ( Michelen Pilot Road ) της καλης μου FZ1 Fazer και να βαλω κατι καλυτερο οπως τα Pirelli Diablo Rosso.

    Μεχρι εδω ολα καλα. Εκανα λοιπον μια μικρη ερευνα αγορας και βρηκα διαφορες τιμες απο 470 ( τιμη καταλογου ) ως 344 απο το μοτο- ενδυση αλλα χωρις περαστικα.

    Καθως εψαχνα ομως βρηκα ενα site απο Αμερικη που στελνει Ελλαδα και οι τιμες του σε σχεση με τις δικες μας ειναι απιστευτα χαμηλες.

    Μιλαμε για τιμες του στυλ 265 ευρω το ζευγαρι μαζι με τα μεταφορικα.....!!!!!! Ειπατε τιποτα???????

    Βλεποντας λοιπον τα παραπανω εχω τις εξης αποριες:

    1 Το site ειναι το εξης : www.motonekoparts.com το ξερει κανεις σας??? εχει κανει κανεις παραγγελια απο εκει κι αν ναι ηταν ολα οκ ??? ναι η οχι????

    2 Αν τελικα κανω τη παραγγελια και σταματησουν το πακετο στο τελωνιο ξερει κανεις πανω κατω τι θα με βαλουν να πληρωσω????

    Αυτα τα λιγα προς το παρον, περιμενω τις απαντησεις σας.....

    Ηλιας

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434

    Re: Ερωτηση/Απορια για λαστιχα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias24
    Οπως προφανως θα εχετε καταλαβει απο τον τιτλο του θεματος η ερωτηση/απορια εχει να κανει με λαστιχα.

    Αποφασισα λοιπον οτι μετα απο 12000 χλμ ειναι ωρα να αλλαξω τα μαμισια πατουμενα ( Michelen Pilot Road ) της καλης μου FZ1 Fazer και να βαλω κατι καλυτερο οπως τα Pirelli Diablo Rosso.

    Μεχρι εδω ολα καλα. Εκανα λοιπον μια μικρη ερευνα αγορας και βρηκα διαφορες τιμες απο 470 ( τιμη καταλογου ) ως 344 απο το μοτο- ενδυση αλλα χωρις περαστικα.

    Καθως εψαχνα ομως βρηκα ενα site απο Αμερικη που στελνει Ελλαδα και οι τιμες του σε σχεση με τις δικες μας ειναι απιστευτα χαμηλες.

    Μιλαμε για τιμες του στυλ 265 ευρω το ζευγαρι μαζι με τα μεταφορικα.....!!!!!! Ειπατε τιποτα???????

    Βλεποντας λοιπον τα παραπανω εχω τις εξης αποριες:

    1 Το site ειναι το εξης : www.motonekoparts.com το ξερει κανεις σας??? εχει κανει κανεις παραγγελια απο εκει κι αν ναι ηταν ολα οκ ??? ναι η οχι????

    2 Αν τελικα κανω τη παραγγελια και σταματησουν το πακετο στο τελωνιο ξερει κανεις πανω κατω τι θα με βαλουν να πληρωσω????

    Αυτα τα λιγα προς το παρον, περιμενω τις απαντησεις σας.....

    Ηλιας
    Προτεινω να μην παρεις απο το ιντερνετ διοτι δεν ξερεις ημερομηνια κατασκευης. Μπορει να σου πασαρουν το πιο μπαγιατικο λαστιχο που τους εχει μεινει.

    Το τελεωνειο συνηθως παει ακριβα. υπολογιζε καμια 20% επανω στην τιμη τουλαχιστον.

    καλυτερα να βλεπεις τι παιρνεις σε πραγματα που αφορουν την ασφαλεια σου.

  3. #3
    Δεν αντιλεγω σε αυτο που γραφεις αλλα μιλαμε για λαστιχα που δεν εχουν κυκλοφορισει πολυ καιρο ( μιλαμε για το συγκεκριμενο μοντελο ετσι ).

    Τωρα το τελωνειο τωρα ειναι μια αλλη κουβεντα....αλλα ακομα και 20% να παει πανω μιλαμε για ενα ποσο της ταξης των 40 - 50 ευρω....ακομα κι ετσι να ειναι παλι συμφερει....απο αποψη τιμης ετσι.

  4. #4
    Μεταλλικό Μέλος! Το avatar του/της id12586
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    214
    Να ζητήσεις ημερομηνία παραγωγής του λάστιχου καθώς επίσης και αποστολή με USPS (όχι UPS! ή Fedex) για να έχεις μεγάλες πιθανότητες να μην πληρώσεις τελωνείο.

    Αν τελικά το σταματήσουν για έλεγχο να υπολογίζεις:
    19% ΦΠΑ
    3% Εκτελωνιστικά Τέλη
    Δηλαδή 22% της δηλωθέν αξίας.


    Πες στον πωλητή να γράψει πάνω μια άξια σχετικά ρεαλιστική (πχ όχι 20 ευρώ) γιατί δεν είναι βλάκες οι τελωνειακοί και μπορεί να το αξιολογήσουν με τα δικά τους (δυσάρεστα) κριτήρια..
    Επίσης πες του να το στείλει σαν commercial sample. Σαν δώρο είναι μάλλον δύσκολο να το περάσεις..

  5. #5
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    το 20% ειναι τουλαχιστον το τελωνειο. Εξαρταται και πως θα στο στειλει. Εαν ειναι με courier UPS DHL ξεχνα το. Θα ειναι πολυ παραπανω το τελωνειο.

    μονο εαν στο στειλει με USPS (UNITED STATES POSTAL SERVICE) δηλωμενη αξια μεχρι $100 και ως δωρο.

    Αλλα τωρα τιθεται θεμα μεγεθους διοτι συνηθως τα μεγαλα πακετα τα ανοιγουν για ελεγχο και τοτε την εκατσες διοτι θα σου παει ο κουκος αηδονι.

    Σκεψου και πως γινεται η πληρωμη. Mε Paypal ή καταθεση σελογαριασμο?

    Γενικα ειναι μπερδεμα παντως και δεν πιστευω να αξιζει το αγχος που θα περασεις για το αν σε πιασουν στο τελωνειο η οχι και ποσα θα πληρωσεις.

    Πολυς κοπος για 70-80 Euro κερδος εαν σου πανε ολα καλα. my opinion


    Η αποφαση παντως ειναι δικη σου!






  6. #6

    Re: Ερωτηση/Απορια για λαστιχα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias24


    Μιλαμε για τιμες του στυλ 265 ευρω το ζευγαρι μαζι με τα μεταφορικα.....!!!!!! Ειπατε τιποτα???????
    το καλοκαίρι αγόρασα ένα ζευγάρι Dunlop 208RR (120+180) από αγγλία προς 169Ε μαζί με μεταφορικά, τα έφεραν στην πόρτα μου


    και φυσικά δεν ανακατεύτηκε τελωνείο


  7. #7
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434

    Re: Re: Ερωτηση/Απορια για λαστιχα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    το καλοκαίρι αγόρασα ένα ζευγάρι Dunlop 208RR (120+180) από αγγλία προς 169Ε μαζί με μεταφορικά, τα έφεραν στην πόρτα μου


    και φυσικά δεν ανακατεύτηκε τελωνείο


    Σου λεει κατι η Ευρωπαϊκη ενωση???

  8. #8
    Πάντως παιδιά τι γίνεται στην περίπτωση που παραλάβεις τα λάστιχα και έχουν κάποιο πρόβλημα (π.χ στραβά)

  9. #9
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
    Πάντως παιδιά τι γίνεται στην περίπτωση που παραλάβεις τα λάστιχα και έχουν κάποιο πρόβλημα (π.χ στραβά)
    μου φαινεται οτι δε γινεται τιποτα...

  10. #10

    Re: Re: Re: Ερωτηση/Απορια για λαστιχα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
    Σου λεει κατι η Ευρωπαϊκη ενωση???
    βλέπεις να εκφράζω κάποια έκπληξη που δεν ανακατεύτηκε το τελωνείο;

    το "φυσικά", το 'πιασες;


  11. #11
    Η πληρωμη γινεται μεσω paypal οποτε απο κει τουλαχιστον εχω το κεφαλι μου ησυχο, αν εβλεπα οτι η πληρωμη ηταν με οτιδηποτε αλλο μεσο εκτος paypal δε θα το σκεφτομουν καθολου. Οσο για την αποστολη, μιλαμε για USPS Priority Mail International και η αξια τους οπως ειπα πριν ειναι 265 με μεταφορικα η 199 ευρω χωρις τα μεταφορικα. Κι ολη την αξια να βαλει δε νομιζω πως το τελωνειο θα μου βαλει να πληρωσω κανα τρελλο ποσο....ποσο να το παει δλδ????

    gdevelek, δε μου λες και μενα το αγγλικο site για να μη μπαινω στη ταλαιπωρια του τελωνειου...

  12. #12
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434

    Re: Re: Re: Re: Ερωτηση/Απορια για λαστιχα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    βλέπεις να εκφράζω κάποια έκπληξη που δεν ανακατεύτηκε το τελωνείο;

    το "φυσικά", το 'πιασες;



    επειδη ο φιλος ρωτησε για τα τελωνεια και αυτη την κουβεντα καναμε φανηκε σαν off topic αδερφε



  13. #13
    Ρε παιδια το ξερω για την ευρωπαικη ενωση και ολα τα σχετικα απλα δεν εχω βρει κανα site απο ευρωπη, γι αυτο αλλωστε και σας ρωταω.

  14. #14

  15. #15
    thanks gdevelek το κοιταζω αμεσως για να δω τι θα κανω τελικα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απορια για λαστιχα michelin
    από xristos 400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2012, 09:56
  2. Ερώτηση αρχαρίου για λάστιχα σε παπί
    από NouGiw στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2009, 16:56
  3. ερώτηση για λαστιχα και εξατμιση
    από sakismip στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 09:25
  4. Ερώτηση για λάστιχα
    από sas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2006, 22:17
  5. ερωτηση για λαστιχα
    από africa_t στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 14:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF