Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Ασφαλης οδηγηση με μηχανη, υφισταται ?

  1. #1

    Ασφαλης οδηγηση με μηχανη, υφισταται ?

    Hello σε ολους, πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το forum.

    Προσφατα αγορασα την πρωτη μου μηχανη (venox 250) και η εμπειρια μου ειναι των 100 χιλιομετρων περιπου (με ταχυτητες).

    Τα γνωστα παρατραγουδα, σβησιμο της μηχανης εν κινησει, αισθανομαι οπως κατι χαζογκομενες που δεν μπορουν να ξεκινησουν το αμαξι στην ανηφορα χα χα χα.

    Η ερωτηση μου θα σας φανει χαζη αλλα ειναι η εξης, γινεται καποιος να μαθει να οδηγα μηχανη αψογα χωρις να κυνδυνεψει σοβαρα η ζωη του καμια 15 φορες ?

    Tip απο τους βετερανους του αθληματος θα ηθελα αλλα προσεξτε τι θα πειτε, γιατι ειμαι ετοιμος να την παρατησω και να επιστρεψω στο ασφαλες αυτοκινητακι μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  2. #2
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533

    Re: Ασφαλης οδηγηση με μηχανη, υφισταται ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    Hello σε ολους, πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το forum.


    Tip απο τους βετερανους του αθληματος θα ηθελα αλλα προσεξτε τι θα πειτε, γιατι ειμαι ετοιμος να την παρατησω και να επιστρεψω στο ασφαλες αυτοκινητακι μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Nα επιστρέψεις τάχιστα τότε...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της laryfz1
    Εγγραφή
    18/08/2008
    Μηνύματα
    171
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιματε ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος στην περιπτωση σου.απλα να προσεχεις γυρω σου, το μηχανακι κανει οτι του πεις οι αλλοι οχι.
    gogogo!!!

  4. #4
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716

    Re: Ασφαλης οδηγηση με μηχανη, υφισταται ?

    Καλώς ήρθες και στο forum και στην μοτοσυκλέτα! καταρχήν...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    ..............................
    Η ερωτηση μου θα σας φανει χαζη αλλα ειναι η εξης, γινεται καποιος να μαθει να οδηγα μηχανη αψογα χωρις να κυνδυνεψει σοβαρα η ζωη του καμια 15 φορες ?...
    η παραπάνω ερώτηση έχει 2 απαντήσεις μια σύντομη και μια σχετικα μακροσκελή...

    σύντομη απάντηση: ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!

    η ''άλλη'' απάντηση ξεκινάει με 2 παραδοχές.
    1ον) ως μοτοσικλετιστής έχεις κατά μέσο όρο περίπου 14φορές περισσότερες πιθανότητες να σκοτωθείς ή να τραυματιστείς σοβαρά, σε σχέση με τους οδηγούς αυτοκινήτου για τα ίδια διανυθέντα χιλιόμετρα!
    2ον) αποδέχεσαι ως υπαρκτό και πιθανό τον παραπάνω κίνδυνο από την στιγμή που καβαλάς μοτοσυκλέτα (ακόμα και αν το κάνεις απλά για να γλυτώσεις την κίνηση και όχι για τι είσαι ''μηχανόβιος''). αν δεν θέλεις/μπορείς να τον αποδεχθείς, ΜΗΝ ΚΑΒΑΛΑΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!!!! απλά πράγματα...

    από εκεί και πέρα και αποδεχόμενος τα παραπάνω, μπορείς να αρχίσεις να ΜΕΙΩΝΕΙΣ τον κίνδυνο για σένα προσωπικά.
    και ξεκινάς με το να φοράς ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ τον σωστό εξοπλισμό: Κράνος (πιστοποιημένο κατά ECE22-05 κατά προτίμηση και οχι κάποιο από το πρακτικερ!!!) Μπουφάν με προστατευτικά σε αγκώνες, ώμους, καθώς ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΆΤΗ (κροκόδειλος ο λεγόμενος), Μπότες, γάντια κτλ κτλ από μαγαζί με είδη μοτοσυκλέτας κατά προτίμηση.
    πέραν των παραπάνω, που καλύπτουν την ''παθητική'' ας πούμε ασφάλεια, στο ''ενεργητικό'' κομμάτι: Αμυντική οδήγηση! κράτα αποστάσεις από τα προπορευόμενα οχήματα ώστε να έχεις χώρο και χρόνο για να φρενάρεις αν χρειαστεί (ειδικά τώρα που δεν είσαι ακόμα εξοικειωμένος με τα φρένα της μηχανής σου). Μεγάλη προσοχή στις διασταυρώσεις (στατιστικώς είναι από τα πιο επικίνδυνα σημεία για μοτοσυκλέτες), μείωνε ταχύτητα και σκάναρε το περιβάλλον για οχήματα που θέλουν να στρίψουν ή να κάνουν αναστροφή και που πιθανός να διασταυρωθούν με την πορεία σου. να υποθέτεις ΠΑΝΤΑ οτι ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ (πιθανότατα είναι αλήθεια...). Να τοποθετήσε ετσι στον δρόμο, ώστε να φαίνεσαι και να βλέπεις τους άλλους χρήστες του δρόμου οσο πιο πολύ γίνεται (όχι μακροχρόνια παραμονή στα τυφλά σημεία των άλλων οχημάτων κτλ κτλ), Να κοιτάς πάντα μακριά και να μην επικεντρώνεις το βλέμμα σου στο όχημα ακριβώς μπροστά σου. Έτσι θα βλέπεις νωρίς ένα ενδεχόμενο πρόβλημα και γενικά θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα της κίνησης μπροστά σου.
    βασικά τα tips τέτοιου είδους είναι ατελείωτα! κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο (και εδώ μέσα στο φόρουμ) και βρεις πολύ μεγάλο όγκο πληροφορίας για την ασφαλή κίνηση σε αστικό περιβάλλον. Δυστυχώς όμως όλα τα παραπάνω θέλουν εξάσκηση (βασικά θα πρέπει στην αρχή να πιέζεις και να υπενθυμίζεις στον εαυτό σου να τα κάνει μέχρις ότου να σου έρχονται αυτοματοποιημένα) που σημαίνει πολύ χρόνο στην σέλα! όσο πιο πολύ οδηγείς τόσο καλύτερος θα γίνεσαι.

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Μπορεις να μαθεις να οδηγεις πολυ καλα,μπορεις να (μαθεις να) εισαι προσεχτικος,αλλα φιλε μου μοτοσυκλετα οδηγεις.
    Μπορεις να μειωσεις τις πιθανοτητες να εισαι επικινδυνος για τον εαυτο σου, και για τους αλλους, στο απολυτως ελαχιστο,αλλα το ατυχημα ειναι σαν το χεσιμο.
    Καποια στιγμη θα ερθει.

    (ειμαι και πολυ γκουρου να πουμε) :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Φίλε δεν παίζει να μην κινδυνέυεις κάθε μέρα.Δε σε βλέπουν όπως το αμάξι ούτε σε υπολογίζουν.Δε λέω ότι ισχύει για όλους το ρητό "υπάρχουν αυτοί που έπεσαν και αυτοί που θα πέσουν" αλλά στατιστικά στους περισσότερους επαληθεύεται.Ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν έχουν πέσει ΠΟΤΕ...Ούτε γίνεται να προβλέπεις ΠΑΝΤΑ τη μαλακία του άλλου ούτε ν'αποφεύγεις ΟΛΑ τ'ατυχήματα.Επιλογή σου είναι...

  7. #7
    Χρησιμοτατη απαντηση div400 σε ευχαριστω φιλε.

    Το πρωτο βημα ειναι πιστευω να μαθω να οδηγω με κρανος γιατι δεν με βολευει με τιποτα.

    Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιω πολυ λιγο τους καθρευτες και προτιμω να γυρναω το κεφαλι και να βλεπω με την ακρη του ματιου για οχηματα πισω μου.

    Με τον καιρο θα το συνηθησω.

    Προς το παρον οδηγαω ΜΟΝΟ βραδυ ωστε καθε οχημα γυρω μου να ειναι αντιληπτο.

    Να τονισω οτι μου αρεσει η ταχυτητα (με το αμαξι) και γενικοτερα εχω καλη αισθηση του περιβαλοντος και της αποστασης, με λιγα λογια... στο αμαξι ειμαι αψογος !

    (ετσι μου λενε τουλαχιστον και αποδειξη οτι δεν εχω τρακαρει ποτε στα 150.000χμ που εχω κανει)

    Η μηχανη μου φαινεται πολυ δυσκολο πραγμα γιατι σε ολες τις ικανοτητες (που πρεπει να εχεις) προστιθεται και η ισοροπια και επιπλεον πρεπει να εμπλεκεται ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σωμα ! (σε αποφυγη ας πουμε μιας δυσκολης καταστασης)

    Τζαμπα μιλαω βεβαια τωρα με εμπειρια 100κμ, του χρονου τετοιο καιρο (πρωτα ο θεος) θα εχω τις απαντησεις που χρειαζομαι

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    Προς το παρον οδηγαω ΜΟΝΟ βραδυ ωστε καθε οχημα γυρω μου να ειναι αντιληπτο.
    Φιλαράκο μην οδηγάς σε B-B


    Bράδυ

    Bροχή

    Το βράδυ δεν καταλαβαίνει εύκολα ο άλλος ότι ένα φωτάκι αντιστοιχεί σε μηχανή,στη βροχή συν τοις άλλοις η πρόσφυση πάει περίπατο.Κοινώς μη ρισκάρεις τζάμπα ούτε να σου βγαίνει η ψυχή οδηγώντας.

  9. #9
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Προκειμένου να εισαι όσο το δυνατόν πιο ασφαλής, και ειδικα στην αρχή:
    1ο και κυριο εξοπλισμός. Εχει εξαντληθει το θεμα αυτο και να ξερεις, δε λεμε : αμα πεσω, λεμε : ΟΤΑΝ πεσω. γι αυτο παντα προστατευτικό εξοπλισμό.

    2) μαθε πρωτα το χειρισμό του οχήματος σε ασφαλές περιβάλλον και ύστερα βγες στην κίνηση.
    Πρέπει οταν οδηγάς, οι αλλαγες ταχυτητων, ο συμπλεκτης η ισορροπία κ.α. να σου βγαίνουν αυθόρμητα. Αν δεν καταναλώνουν μεγαλο μερος της προσοχής σου αυτα, μπορεις να επικεντρωθεις καλύτερα στο δρόμο και στις κινησεις των γυρω σου. Πχ πηγαινε σε ενα παρκινγκ και εξασκησου σε φρεναρισμα (μπρος φρενο κυριως), ξεκίνημα (οχι το 0-100 σε 3,5 δευτ.) απλά να ξεκινας και να ξερεις οτι δε θα σου σβήσει ας πουμε, ετσι ωστε οταν βγεις στο δρόμο να σου βγαίνει αυτο σχεδόν αυθόρμητα.
    3) εμενα τουλάχιστον, με βοηθησε το να βγαίνω στην αρχή και να κανω βολτες το βράδυ. Λιγοτερη κινηση, λιγότερο αγχος. Μιλάω για μεσα στην πολη με φωτισμενους δρόμους.

    4) εχε υπ'όψιν οτι τωρα στα πρώτα χιλιομετρα κινδυνευεις περισσότερο, λογω ελλειψης εμπειρίας και γι αυτο πηγαινεις σχετικα αργά.
    Ομως πιο επικίνδυνη ειναι η περίοδος μετα απο 1-2 μηνες οπου σκεφτεσαι "τωρα το κατεχω" ενω ακομα δεν το κατεχεις. οποτε προσοχη, μην ξεθαρέψεις νωρις νωρίς.

    Τιπ για την οδήγηση υπαρχουν παρα πολλά οπως αναφερθηκε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    να επιστρεψεις στο ασφαλες αυτοκινητακι σου.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
    Προκειμένου να εισαι όσο το δυνατόν πιο ασφαλής, και ειδικα στην αρχή:
    1ο και κυριο εξοπλισμός. Εχει εξαντληθει το θεμα αυτο και να ξερεις, δε λεμε : αμα πεσω, λεμε : ΟΤΑΝ πεσω. γι αυτο παντα προστατευτικό εξοπλισμό.

    2) μαθε πρωτα το χειρισμό του οχήματος σε ασφαλές περιβάλλον και ύστερα βγες στην κίνηση.
    Πρέπει οταν οδηγάς, οι αλλαγες ταχυτητων, ο συμπλεκτης η ισορροπία κ.α. να σου βγαίνουν αυθόρμητα. Αν δεν καταναλώνουν μεγαλο μερος της προσοχής σου αυτα, μπορεις να επικεντρωθεις καλύτερα στο δρόμο και στις κινησεις των γυρω σου. Πχ πηγαινε σε ενα παρκινγκ και εξασκησου σε φρεναρισμα (μπρος φρενο κυριως), ξεκίνημα (οχι το 0-100 σε 3,5 δευτ.) απλά να ξεκινας και να ξερεις οτι δε θα σου σβήσει ας πουμε, ετσι ωστε οταν βγεις στο δρόμο να σου βγαίνει αυτο σχεδόν αυθόρμητα.
    3) εμενα τουλάχιστον, με βοηθησε το να βγαίνω στην αρχή και να κανω βολτες το βράδυ. Λιγοτερη κινηση, λιγότερο αγχος. Μιλάω για μεσα στην πολη με φωτισμενους δρόμους.

    4) εχε υπ'όψιν οτι τωρα στα πρώτα χιλιομετρα κινδυνευεις περισσότερο, λογω ελλειψης εμπειρίας και γι αυτο πηγαινεις σχετικα αργά.
    Ομως πιο επικίνδυνη ειναι η περίοδος μετα απο 1-2 μηνες οπου σκεφτεσαι "τωρα το κατεχω" ενω ακομα δεν το κατεχεις. οποτε προσοχη, μην ξεθαρέψεις νωρις νωρίς.

    Τιπ για την οδήγηση υπαρχουν παρα πολλά οπως αναφερθηκε...
    Τελικα δεν μετανοιωσα που εθεσα το ερωτημα εδω μιας και αποκομισα καποια χρησιμα "πραγματα" εστω μεσα απο ενα λαπτοπ.
    Ευχαριστω !
    (δεν θελω να απευθυνθω στους εξυπνακιδες...)

    Προς το παρον ειμαι στο αρχικο σταδιο οπου μετα βιας καταλαβαινω οτι μπαινει η πρωτη και μαλιστα σημερα την πατησα γιατι φορτωσα κατα λαθος αντι για 3α την 4η και μου εσβισε.
    Καταληγοντας να σταματαω με κολιες (σε γλυστερο εδαφος)

    Ευτυχως που με εκοψε να παρω χαμηλο μηχανακι για αρχη χα χα χα.

    Παω να κανω την ημερησια εκπαιδευση μου και τα λεμε το βραδυ Thanks σε ολους.

  12. #12
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    Χρησιμοτατη απαντηση div400 σε ευχαριστω φιλε.
    Το πρωτο βημα ειναι πιστευω να μαθω να οδηγω με κρανος γιατι δεν με βολευει με τιποτα.
    Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιω πολυ λιγο τους καθρευτες και προτιμω να γυρναω το κεφαλι και να βλεπω με την ακρη του ματιου για οχηματα πισω μου.
    θα το συνηθίσεις! άλλα αν δεν το φοράς δεν πρόκειται! επίσης αν δεν σου εφαρμόζει σωστά το κράνος μάλλον πρόβλημα θα σου είναι παρά βοήθεια.....έχεις τσεκάρει οτι είναι το σωστό νούμερο για σένα?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    Προς το παρον οδηγαω ΜΟΝΟ βραδυ ωστε καθε οχημα γυρω μου να ειναι αντιληπτο.


    εσύ μπορεί να ''νομίζεις''* οτι τα βλέπεις, αλλά τα άλλα οχήματα ΣΙΓΟΥΡΑ δυσκολεύονται να δουν εσένα! και αυτό είναι το ζητούμενο ΕΣΥ να φαίνεσαι και να σε βλέπουν ώστε να σε υπολογίζουν!

    *=νομίζεις, με την έννοια ότι δεν είναι δυνατόν να βλέπεις καλύτερα/μακρυτερα/πιο πολλα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού παρά σε ηλιοφάνεια....οπότε καλύτερα μέρα παρά βράδυ. αν φοβάσαι την κίνηση απλά μην κίνησε σε αστικό περιβάλλον. τράβα μια βόλτα στην εξοχή από τον αυτοκινητόδρομο (είναι πιο ασφαλές από την πόλη )

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    Τζαμπα μιλαω βεβαια τωρα με εμπειρια 100κμ, του χρονου τετοιο καιρο (πρωτα ο θεος) θα εχω τις απαντησεις που χρειαζομαι
    στο εύχομαι φίλε αλλά θα σε απογοητεύσω! πότε δεν θα έχεις μάθει τα πάντα!!! και μην το πιστέψεις ΠΟΤΕ αυτό, οτι δηλ. έχεις μάθει και ξέρεις και ότι έχεις πάρει τον αέρα της μηχανής.
    ακόμα και αναβάτες αγώνων παγκοσμίου επιπέδου κάθε φορά που καβαλούν την μηχανή τους ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ κάτι παραπάνω!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per


    Το πρωτο βημα ειναι πιστευω να μαθω να οδηγω με κρανος γιατι δεν με βολευει με τιποτα.
    ξεκινάς άσχημα

    από αυτό που γράφεις καταλαβαίνω πως τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο θα φοράς κράνος μόνο κατά περίπτωση

    και όταν ξαναπιάσουν οι ζέστες θα το πετάξεις

    το κράνος δεν είναι το πρώτο βήμα, είναι το μηδενικό βήμα: χωρίς κράνος, ΔΕΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Ώπα μεγάλε,σιγά...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    Να τονισω οτι μου αρεσει η ταχυτητα (με το αμαξι) και γενικοτερα εχω καλη αισθηση του περιβαλοντος και της αποστασης, με λιγα λογια... στο αμαξι ειμαι αψογος !
    ΔΕΝ είσαι άψογος στο αμάξι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ.
    Ούτε πιλότος F1 δεν είπε ποτέ δημόσια ότι είναι ΑΨΟΓΟΣ(τυχόν σκανδαλοθηρικές δηλώσεις εξαιρούνται...) και το λες εσύ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    (ετσι μου λενε τουλαχιστον
    Μάλλον αυτοί που σου το λένε είναι άσχετοι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
    αποδειξη οτι δεν εχω τρακαρει ποτε στα 150.000χμ που εχω κανει)
    Από πότε τα διανυθέντα ατρακάριστα χλμ είναι ΑΠΟΔΕΙΞΗ ικανότητας;
    ΕΝΔΕΙΞΗ ίσως, ΑΠΟΔΕΙΞΗ ποτέ.Ένα σωρό παράγοντες παίζουνε...

    Εντελώς φιλικά:
    Αν είναι 1 φορά υπερβολή να λες είμαι άψογος στο αμάξι,στη μοτο είναι 100001 φορές ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ...Ούτε γι'αστείο να μη το γράφεις,ούτε καν παρέα με emoticon...

  15. #15
    Θελω να πω οτι εχω αντιμετωπισει με το αμαξι χιλιαδες καταστασεις και πλεον αισθανομαι μια ασφαλεια.

    Ενα πολυ προσφατο παραδειγμα ειναι ας πουμε, να σκασει στην εθνικη οδο λαστιχο και μεχρι να προλαβω να το φερω στα ισια του και να σταματησω με ασφαλεια, να παρει φωτια και να τρεχω με πυροσβεστιρες.

    Η τοσα αλλα, μεσα σε οποιεσδηποτε συνθηκες.

    Με την μηχανη βλεπω νταλικα απο μακρια και σταματαω στην ακρη, οποτε το ειπα ΚΥΡΙΩΣ για να τονισω την διαφορα που αισθανομαι αναμεσα στα δυο αυτα οχηματα.

    Τωρα αν σε ενοχλησε αυτο τοτε το παιρνω πισω και λεω οτι με το αμαξι εχω "μερικα κιλα" εμπειρια και αν καταφερνα να αποκτησω τοση και με μηχανη τοτε θα ημουν ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ !

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πηγαίνοντας εξωτερικό με μηχανή
    από Tigas στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2005, 09:46
  2. προς οσους εχουν παθει ατυχημα με μηχανη
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 12:21
  3. Τα ταξιδάκια με μηχανή είναι …
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2004, 10:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF