Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ.

    Εχω το εξης προβλημα παιδια... Το μηχανκι μου ''μπερδευει'' τα φωτα κ τα φλας. Επειδη τα φωτα εμεναν παντα ανοιχτα εχει τοποθετηθει ενας επιπλεον διακοπτης για να κλεινουν.Τι συμβαινει λοιπον: Οταν ο επιπλεον διακοπτης ειναι κλειστος τα φωτα παραμενουν κλειστα.Ολα ΟΚ. Ανοιγω διακοπτη ανοιγουν κ τα φωτα. Το προβλημα ειναι οτι ''παιζοντας'' με τον διακοπτη της μικρης-μεγαλης σκαλας τα φωτα μια αναβουν στην μικρη,μια αναβουν στην μεγαλη κ μια σβηνουν τελειως.Μπορει ομως να ''παιξω'' μαζι του κ συνεχομενα κ τα φωτα να δουλευουν σωστα.Επισης τα φλας κ κυριως το αριστερο δεν αναβει παντα!Την μια παταω τον διακοπτη κ αναβει κ μετα αν το κανω παλι μπορει να μην αναβει. Το προβλημα να ειναι αραγε στο χειρηστηριο ή ειναι θεμα ηλεκτρολογικων?! Συγνωμη για το κατεβατο... Το μηχανακι ειναι ακριβως το ιδιο με το παρακατω(YAMAHA SEROW XT225 νομιζω μοντελο '93.)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	serow-1993-dvs1-02.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	54,8 KB 
ID:	145362

  2. #2
    Όλα αυτά που λες βρίσκονται μέσα στο αριστερό κουτί με τους διακόπτες, ξεβίδωσε το και καθάρισε τις επαφές από μέσα.

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Για να μπεί διακόπτης για τα φωτα (on-off) φαντάζομαι οτι αλλάχτηκε ο δεξιός διακόπτης με αλλον από παλιότερο μοντέλο που ειχε διακόπτη.
    Οπότε μαλλον πρέπει να κοιτάξεις και τις συνδέσεις που εγιναν.
    Παντως πολυ πιθανόν με λίγο contact σπρει στα κατάλληλα σημεία να λυθεί το πρόβλημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Για να μπεί διακόπτης για τα φωτα (on-off) φαντάζομαι οτι αλλάχτηκε ο δεξιός διακόπτης με αλλον από παλιότερο μοντέλο που ειχε διακόπτη.




    υπαρχει ομως και η περιπτωση να εχει παρεμβαλει μπουτον στην συνδεσμολογια για να μην καθεται να βρισκει διακοπτες μιας και ειναι και ακριβοτερη λυση...


    ας περιμενουμε να μας πει τι ειχε κανει ο ποιητης..
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παιδια ο διακοπτης ON-OFF ειναι ενασ επιπλεον διακοπτης που εχει μπει. Ενας απλος διακοπτης 12V για φωτα μηχανης. Ηταν τοποθετημενος πριν παρω το μηχανακι κ μαλλον καποια πατατα εχει γινει στην συνδεση... Τρεχα γυρευε τωρα τα σωστα καλωδια... Θα ανοιξω τον διακοπτη να τον καθαρισω κ τα του ριξω κ λιγο σπρει κ βλεπουμε....

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    [B]Παιδια ο διακοπτης ON-OFF ειναι ενασ επιπλεον διακοπτης που εχει μπει.]






    μονο ποτε θα πεθανω δεν ξερω ο πουστης...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    αυτό άστο σε μας ρε πούστη ...
    σχόλιο απο τοπικό μοντ

    σιγα μην καθοτανε ο αλλος να αλλαζει διακοπτη και να ματιζει στην συνεχεια..
    ............ δεν χανεις τιποτα να καθαρισεις τις επαφες με σπρεϋ,αλλα δυστυχως τον διακοπτη και γενικοτερα την πλεξουδα πρεπει να την δει ηλεκτρολογος,ή κανας φιλος σου που πιανουν τα χερια του.
    δεν ειναι τιποτα πολυδαπανο,μην τρελαινεσαι..

    καλο ξεμπερδεμα
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παντως τον ανοιξα τον διακοπτη,καθαρισα τις επαφες κ εριξα κ σπρει... Βασικα δεν συμβαινει τελικα αυτο που περιεγραψα στην αρχη.Οταν ο ΟΝ-ΟΦ διακοπτης ειναι κλειστος κ αναψω την μεγαλη σκαλα τοτε αναβει ενω δεν θα επρεπε. Οταν ανοιξω τον ΟΝ-ΟΦ διακοπτη αναβει κανονικα το φως. Αλλα καμια φορα γυρνωντας απο μικρη σκαλα σε μεγαλη το φως σβηνει! Πριν οσες φορες το εκανα δουλεψε αψογα(να μην το ματιασω) !!! Σχετικα με τα φλας το αριστερο καμια φορα δεν αναβει. Παταω τον διακοπτη του ,ακουγεται μια φορα το χαρακτηριστικο ''κλικ'' των φλας αλλα δεν αναβει. Σαν να κολλαει ο ''εγκεφαλος'' ενα πραγμα:rotflmao: !Μετα μπορει να το κανω απειρες φορες κ να δουλευει... Θα δω τι θα δειξει ο χρονος.....

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Εγώ για να πω την αλήθεια θα ξεκίναγα από έναν καλό έλεγχο στης γείωσης σε φώτα φλας και τα λοιπά .

    Συνήθως τέτοια φαινόμενα προκύπτουν γιατί κάπου δεν έχουμε καλή γείωση με αποτέλεσμα το κύκλωμα να βρίσκει γείωση από παράπλευρες καταναλώσεις ( π.χ. ανάβεις τα φώτα αλλά αν και δίνεις + λίπη το - τότε το κύκλωμα για κακή σου τύχη μπορεί να βρει γείωση από το φλασερ το πώς είναι λίγο περίπλοκο χοντρικά αν το φανάρι σου είναι πλαστικό γίνετε συνέχεια κυκλώματος μέσο του καθρέφτη περνάει μέσα από την αντίσταση της λάμπας του φλας συνεχίζει από τι + του φλας φτάνει στο φλασερ και εκεί τελικά γειώνει )

    Αν και τα λέω λίγο μπερδεμένα το καλύτερο είναι να ελέγξεις της γειώσεις.


  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Υγ το ξέρω ότι είμαι εντελώς ανορθόγραφος

    :smilea:

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
    Υγ το ξέρω ότι είμαι εντελώς ανορθόγραφος

    :smilea:






    μωρε η ορθογραφια σου ειναι αψογη!!
    εκει με τις γειωσεις καπου χαθηκα...
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Λοιπον παιδια πριν απο λιγο γυρισα απο βολτα. Ολα λειτουργησαν αψογα. Προφανως εκανε δουλεια το καθαρισμα. Ευχαριστω πολυ για ολα. Κ εγω αυτο με τις γειωσεις δεν το καταλαβα πολυ...:hypnotize

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    OK

    Θα πιω καφέ πρώτα

    Μετά αν ενδιαφέρει κανέναν θα προσπαθήσω να βρω κάποιων τρόπο να το εξηγήσω καλύτερα.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
    Θα πιω καφέ πρώτα
    Μετά αν ενδιαφέρει κανέναν θα προσπαθήσω να βρω κάποιων τρόπο να το εξηγήσω καλύτερα.
    Καλύτερα να μην μπεις στον κόπο να χρησιμοποιήσεις τρόπο άλλων (κάποιων) !!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Καλύτερα να μην μπεις στον κόπο να χρησιμοποιήσεις τρόπο άλλων (κάποιων) !!
    Το ξέρω η περίπτωση μου είναι ανίατη

    Αν και μικρός έκανα κάποια προσπάθεια να το διορθώσω με βοήθεια γιατρού, δεν κατάφερα και πολλά βελτιώθηκε πάντως


Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ !!!
    από STROMRIDER στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2009, 20:25
  2. Πρόβλημα με τα φώτα...
    από tamar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2007, 19:57
  3. Προβλημα με τα "μανηταρια"μου!!!
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 21:33
  4. Προβλημα με τα ΖΧ10
    από ireneepi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF