Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Περίεργος θόρυβος με έκτη και 7000 στροφές

  1. #1

    Question Περίεργος θόρυβος με έκτη και 7000 στροφές

    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρώτη φορά γράφω αν και έχω διαβάσει άπειρες φορές τις συζητήσεις του site. Είμαι κάτοχος μιας V-Strom 650 K7 και έχω κάνει γύρω στα 19Κ χιλιόμετρα τους 14 μήνες που την έχω (την πήρα καινούρια). Από το στρώσιμο και μετά είχα παρατηρήσει πως όταν είμουνα με 6η και γύρω στις 7000 στροφές ακούγεται ένας περίεργος περιοδικός θόρυβος σαν να τρίβονται άσχημα κάποια γρανάζια (πολλές φορές μου μοιάζει με πριόνια... ) Το θέμα είναι πως στις ίδιες στροφές με άλλη ταχύτητα δεν ακούγεται τίποτα. Επίσης αν ανεβάσω και άλλο με 6η ο θόρυβος σιγά σιγά σβήνει με αποτέλεσμα γύρω στις 8000 στροφές να ακούγεται Normal. Ο θόρυβος αυτός τελευταία έχει αρχίσει να γίνεται πιο έντονος...

    Με βάση τα παραπάνω εγώ με τις λίγες μηχανικές μου γνώσεις 2 πράγματα μπορώ να υποθέσω

    α) Αεροδυναμικός θόρυβος (μου φαίνεται χλωμό δεν έχει τέτοιο άκουσμα)

    β) Να παίζει πρόβλημα με το γρανάζι της 6ης....αλλά μόνο σε αυτές τις στροφές...αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα περίμενα να είναι εμφανές και σε υψηλότερες τουλάχιστον στροφές

    Και ρωτώ...συμβαίνει και σε άλλους αυτό ? το έχετε ξανακούσει? τα φώτα σας προς τα πού να ψάξω..??.όπως καταλαβαίνετε ενώ το είχα παρατηρήσει από νωρίς δεν ασχολήθηκα...και τώρα που μπήκα στον 2ο και τελευταίο χρόνο της εγγύησης θέλω να το λύσω....

    Ευχαριστώ
    Τρέχω Τρέχω τρέχω ...κάθε μέρα τρέχω...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Να πω με το φτωχο μου μυαλο μηπως ειναι συντονισμος απο καγκελα ή πλαστικα στηριξης ζελατινας;

    Ελπιζω να μην ειναι κατι με γραναζια και μηχανη!!!!
    mustili

  3. #3
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Μάλλον δε παίζει, λέει ότι με άλλη ταχύτητα και ίδιες στροφές δεν κάνει θόρυβο.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  4. #4
    Τώρα που το λες για ένα πολύ μικρό διάστημα πριν από ένα χρόνο, είχα παρατηρήσει και εγώ ένα γρύλισμα στην 6η σε κάποιο συγκεκριμένο όριο στροφών.
    Στιγμιαίο, δυσδιάκριτο, πάντα σε φάση επιτάχυνσης (όχι σε σταθερή πορεία ) και γύρω στις 4,500 σ.α.λ.
    Μου θύμιζε ήχο από λουρί αυτοκινήτου.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  5. #5
    Να προσθέσω πως ούτε όταν πάω με τα ίδια χιλιόμετρα (~150) αλλά με πέμπτη ακούγεται τιποτα ...για αυτό πάει το μυαλό μου πιο πολύ στο β)....
    Τρέχω Τρέχω τρέχω ...κάθε μέρα τρέχω...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2008
    Μηνύματα
    19

    παρομοιο προβλημα

    Να σου πω την αληθεια roadruner κι εγω εχω παρατηρησει εναν παρομοιο θορυβο στο κ8 μου στις ιδιες στροφες,ομως θεωρησα οτι ειναι φυσιολογικος αυτος ο ηχος για suzuki,Εδω και πολλα χρονια οι μοτοσυκλετες μου ηταν μονο honda με ηχους πιο βελουδινους σε ολες τις στροφες (ειναι το μονο που μου λειπει)γιαυτο και οταν το ρωτησα αυτο στο μηχανικο μου μου ειπε οτι αυτος ο ηχος δεν ειναι κατι σοβαρο και οτι θα φυγει με τον καιρο.

  7. #7
    Κάπως έτσι σκέφτηκα και εγώ, χωρίς να ρωτήσω τον μηχανικό, γι αυτό ενώ τον διαπίστωσα μετά το στρώσιμο το άφησα στην προοπτική ότι θα περάσει. Αλλά μετά από ένα χρόνο και 20Κ ΚΜ δεν... και δεδομένου ότι τελειώνει σιγά σιγά η εγγύηση είπα να το ψάξω, αν είναι καμιά βλάβη να το φτιάξω εντός εγγύησης.

    Τες πα μου φαίνεται θα κάνω μια βόλτα από το συνεργείο αύριο το πρωί να δω τι θα μου πούνε και θα ενημερώσω.
    Τρέχω Τρέχω τρέχω ...κάθε μέρα τρέχω...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2008
    Μηνύματα
    19

    περιεργος ηχος

    Ρωτα μηπως φταιει το λαθος στρωσιμο.
    καποιος φιλος μου μου ειπε οτι μπορει να φταιει οτι οταν την αγορασα ανεβηκα απο αθηνα θεσσαλονικη με σταθερες στροφες και ταχυτητα.(Το βιβλιο του κατασκευαστη λεει οτι στο στρωσιμο οι στροφες δεν πρεπει να ναι σταθερες.)

  9. #9

    Re: Περίεργος θόρυβος με έκτη και 7000 στροφές

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Roadrunner650
    .................με 6η και γύρω στις 7000 στροφές ακούγεται ένας περίεργος περιοδικός θόρυβος σαν να τρίβονται άσχημα κάποια γρανάζια (πολλές φορές μου μοιάζει με πριόνια... )
    Δεν ειναι τιποτε ....


    ειναι ο ηχος που κανει οταν αρχισει να διαλυεται......

    μην σε ανησυχει....συνεχισε να το πηγαινεις με 7000σαλ....

    και μετα περνα απο το μαγαζι να σε κανουμε πελατη!!



    Υ.Γ.

    Γιατι χαλασε αραγε...

  10. #10
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: Περίεργος θόρυβος με έκτη και 7000 στροφές

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Roadrunner650
    πως όταν είμουνα με 6η και γύρω στις 7000 στροφές ακούγεται ένας περίεργος περιοδικός θόρυβος σαν να τρίβονται άσχημα κάποια γρανάζια (πολλές φορές μου μοιάζει με πριόνια..
    Μην μασάς.

    Σε αυτές τις στροφές και με αυτήν την ταχύτητα ξεκινάει να δουλεύει και η τύχη σου.

    Αυτό ακούς.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 22:21
  2. Περίεργος θόρυβος με πρώτη ταχύτητα
    από xtapodias στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 13:36
  3. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17
  4. Μου το στειλανε με μελι......και το μοιραζομαι μαζι σας!!
    από almalibera στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 18:32
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF