Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. - ΧΤ550 - ΧΤ600

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489

    ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. - ΧΤ550 - ΧΤ600

    Λοιπον το θεμα εχει ως εξης:
    απο οσο γνωριζω το χτ 550 εχει γραναζωμα μπρος - πισω 15-39 (μακρυ)
    και το χτ 600 15-45 κοντο με αποτολεσμα χτ 600 μικροτερη τελικη?
    δηλαδη μπορω να βαλω το γραναζωμα του χτ 550 15-39 και να αυξησω την τελικη μου?
    αν γινεται αυτο θα χασω καπου αλλου...ετσι δεν ειναι..για πειτε τι ξερετε...

  2. #2
    Λοιπόν δεν ξερω να σου πώ για το 550. Ξέρω όμως για το ΧΤ 500Ε. κανόνικά έχει γρανάζωμα 15- 39. Αυτό ίσως σήμαινε οτι έχει μεγαλήτερη τελική από το 600 ΑΝ είχαν τα ιδια αλογα, που δεν έχουν, και αν το 500 δεν χασμουριόταν στην 5η και τη φόρτωνε όλη. Τώρα αν εσύ από 45 πίσω το κάνεις 39 θεωρητικά θα πάρεις τελικη αλλά θα χάσεις τόσο πολύ από επιτάχηνση που και θα ξενερώνεις και δεν θα δεις τα χλμ. που θές ποτέ. εσύ τι τελική έχεις; όταν την πιάνεις η 5η πιάνει κόφτη; Σε ρωτάω γιατι προσφατα αλλαξα γρανάζια και μου είπαν κανα 2 πραγματα χρησιμα οι μάστορες και κάποιοι από εδώ μέσα

  3. #3
    Από 15-45 το 600 μπορείς να το γραναζώσεις σε 13-43, να έχεις τελική αλλά συγχρόνως να μην χάσεις σε ροπή.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Από 15-45 το 600 μπορείς να το γραναζώσεις σε 13-43, να έχεις τελική αλλά συγχρόνως να μην χάσεις σε ροπή.
    η τελικη μου δεν μου πιανει κοφτη η οποια ειναι γυρω στα 150 σε ευθεια...
    αν βαλω 13-43 θα μεγαλωσει?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnkerasi
    Λοιπόν δεν ξερω να σου πώ για το 550. Ξέρω όμως για το ΧΤ 500Ε. κανόνικά έχει γρανάζωμα 15- 39. Αυτό ίσως σήμαινε οτι έχει μεγαλήτερη τελική από το 600 ΑΝ είχαν τα ιδια αλογα, που δεν έχουν, και αν το 500 δεν χασμουριόταν στην 5η και τη φόρτωνε όλη. Τώρα αν εσύ από 45 πίσω το κάνεις 39 θεωρητικά θα πάρεις τελικη αλλά θα χάσεις τόσο πολύ από επιτάχηνση που και θα ξενερώνεις και δεν θα δεις τα χλμ. που θές ποτέ. εσύ τι τελική έχεις; όταν την πιάνεις η 5η πιάνει κόφτη; Σε ρωτάω γιατι προσφατα αλλαξα γρανάζια και μου είπαν κανα 2 πραγματα χρησιμα οι μάστορες και κάποιοι από εδώ μέσα
    πες μας ρε γιαννης τι σου ειπαν οι μαστορες

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Από 15-45 το 600 μπορείς να το γραναζώσεις σε 13-43, να έχεις τελική αλλά συγχρόνως να μην χάσεις σε ροπή.
    Είσαι σίγουρος για τα νούμερα που λες; Με αυτό το γρανάζωμα θα χασει πολύ από τελική.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    ρε παιδια συγνωμη...καποιος που να ξερει η να ειναι σιγουρος ας μας πει...ευχαριστω πολυ ολους σας!

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Re: ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. - ΧΤ550 - ΧΤ600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
    Λοιπον το θεμα εχει ως εξης:
    απο οσο γνωριζω το χτ 550 εχει γραναζωμα μπρος - πισω 15-39 (μακρυ)
    και το χτ 600 15-45 κοντο με αποτολεσμα χτ 600 μικροτερη τελικη?
    δηλαδη μπορω να βαλω το γραναζωμα του χτ 550 15-39 και να αυξησω την τελικη μου?
    αν γινεται αυτο θα χασω καπου αλλου...ετσι δεν ειναι..για πειτε τι ξερετε...

    με γραναζωμα 15-39 το πιθανοτερο ειναι να χασεις τελικη μιας και θα μακρυνει αρκετα και ο κινητηρας θα ζοριζεται ακομα περισσοτερο με την 5η, οποτε δεν θα μπορει να ανεβασει οσο πριν...

    λογω του οτι η 5η στο ΧΤ δεν μπορει να μπει στα κοκκινα, μπορει να κερδισεις σε τελικη αν το κοντυνεις λιγο, δδηλαδη βαζοντας ενα δοντι λιγοτερο μπροστα η μερικα περισσοτερα πισω(ανορθοδοξο το 2ο).

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    ρε Πανο αφου κανεις δεν εχει υποστηριξει ,την αυξηση τελικης με το ενα δοντι λιγοτερο μπροστα....

  10. #10
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
    ρε Πανο αφου κανεις δεν εχει υποστηριξει ,την αυξηση τελικης με το ενα δοντι λιγοτερο μπροστα....

    κοιτα δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται...

    εχεις στο μυαλο σου εσυ(και λογικα) οτι κοντενω τις σχεσεις,αρα χανω σε τελικη και αντιστοιχα μακραινω τις σχεσεις, αρα μεγαλυτερη τελικη...

    ΟΜΩΣ στην περιπτωση του ΧΤ, η τελευταια σχεση ειναι πολυ μακρυα και ο κινητηρας δεν τραβαει,εχοντας ως αποτελεσμα να φτανει μεχρι καποιες στροφες και να μη μπορει να ανεβασει αλλο...

    Κοντενοντας λοιπον λιγο τις σχεσεις,αυτο που θα καταφερεις ειναι να μπορει να τραβηξει ο κινητηρας περισσοτερο, ωστε να καταφερει να φορτωσει και την 5η, πετυχαινοντας μεγαλυτερη τελικη, παρ'οτι εχει κοντυτερες σχεσεις...

    Τωρα με την αλλαγη των γραναζιων δε μπορει κανεις να σου πει τι ακριβως θα γινει.Αυτα τα περνουμε, τα δοκιμαζουμε και αν μας αρεσουν τα αφηνουμε...20? εχει το γραναζακι, πειραματισου!

    Εγω παντως υποστηριζω πως αν το κοντυνεις λιγο θα εχεις μεγαλυτερη τελικη...



  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    εχω 13αρη γραναζη σπιτι.....

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    .......
    Εγω παντως υποστηριζω πως αν το κοντυνεις λιγο θα εχεις μεγαλυτερη τελικη...


    ναι, αλλά δεν θα δουλεύει ψηλά σε στροφές το μηχανάκι?

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    ναι, αλλά δεν θα δουλεύει ψηλά σε στροφές το μηχανάκι?

    αλλο αυτο, ο απσογος για τελικη μιλαει ετσι κι αλλιως...


  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Καποιος να ξερει στανταρ να μας πει....υπαρχει?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    ναι, αλλά δεν θα δουλεύει ψηλά σε στροφές το μηχανάκι?
    παρεπιπτοντως....Γιαννη με λενε....οταν λετε οτι θα δουλευω σε ψηλες στροφες...τι εννοειτε σε ολες τις ταχυτητες?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαφορεσ Αντρα - Γυναικα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 17:15
  2. Ρύθμιση βαλβίδων στο ΧΤ600.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 12:11
  3. ζητειται ΧΤ600
    από tiro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2004, 08:14
  4. Γρανάζωμα ??
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 08:59
  5. Διαφορεσ
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF