Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Προβληματισμός προσωπικής φύσης.... με 2-3 ποτήρια αλκοόλ παρέα.

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Προβληματισμός προσωπικής φύσης.... με 2-3 ποτήρια αλκοόλ παρέα.

    Παρέα με ενα ποτήρι αλκοόλ και ενώ το μυαλό βρίσκεται στους δαιδαλώδεις διαδρόμους των αναμνήσεων και των σκέψεων , νιώθω σαν να βρίσκομαι αντιμέτωπος με ενα χείμαρο. Ενα χείμαρο σκέψεων και συναισθημάτων που πρέπει να εξωτερικευθούν για να μην με πνίξουν.
    .
    Απο την στιγμή που θυμάμαι τον εαυτό μου στην εφηβική ηλικία και οι αναμνήσεις έρχονται σαν ασπρόμαυρες εικόνες .. ξεθωριασμένες που όμως έχουν ενα ξεχωριστό τρόπο να αναβιώνουν συναισθήματα. Σκηνές απο ενα παρελθόν που αν και οικείο είναι συγχρόνως και με ενα παράδοξο τρόπο απόμακρο και ξεθωριασμένο. Εικόνες αναμνήσεων απο πρόσωπα και καταστάσεις που διαμόρφωσαν και διαμορφώνουν τον τρόπο που αποτυπώνω και συγκρίνω και το σήμερα με αυτό που έχω στο μυαλό μου.
    .
    Παρέες , διασκέδαση , πάρτυ... μικρές στιγμές που σίγουρα δίνουν το αλατοπίπερο στην ζωή. Πάρτυ με μουσική slow και πρώτη αμηχανία , με κοπέλα αγκαλιά , προσπαθώντας να βρώ τα πρώτα ερωτικά πατήματα. Πρώτος τσακωμός στον δρόμο παίζοντας ουσιαστικά μάπες χωρίς να μπορείς να κάνεις πίσω. Βόλτες με την παρέα σε σπίτια με κόκκινο φωτάκι ή απλά άραγμα στο παγκάκι με ενα σακουλάκι πατάτες απο το κοντινό σουβλατζίδικο με το τελευταίο κατοστάδραχμο στην τσέπη απο το χαρτζιλίκι. Βαρεμάρα στο σχολείο και αναμονή για το επόμενο διάλειμα που θα ξεφύγεις. Διαδρομές με λεοφωρεία ΚΤΕΛ και της γραμμής για να πας απλά για ενα μπάνιο στο Αυλάκι με 10-20 ατόμα ακόμα παρέα , με ρεφενέ έξοδα όλοι μαζί.
    .
    Σκηνές απο το τέλος της σχολικής ηλικίας με το που τελειώνει το Λύκειο και το πρώτο σοβαρό δίλημα του τι κάνω απο εδώ και περα. Ταυτόχρονα οι παρέες αλλάζουν και η σχέση που είναι μαζί , σοβαρεύει και γίνεται μακροχρόνια. Πολύ ψάξιμο στον χώρο της εργασίας και στο τι κάνω μετά τις αποτυχημένες Πανελλήνιες. Νέες γνωριμίες, νέες παρέες, και αυτές προσωρινές αν και τότε οι βλέψεις ήταν διαφορετικές. Δουλειά τελικά βράδυ μετά απο πέρασμα σε πολλές άλλες που ποτέ δεν ικανοποίησαν. Ο κόσμος γύρω αλλάζει. Κάποιοι σε βλέπουν πλέον ώς νεαρό άντρα με ευθύνες. Κάποιον που πρέπει πλέον να πάρει την ζωή στα χέρια του. Η πρώτη πραγματικά δυνατή αγάπη που κόντεψε να γίνει και αρραβώνας-γάμος. Είναι νωρίς ακόμα όμως. Το πάθος για την μοτοσυκλέτα ξυπνάει και κυριεύει , μαζί με το παλιό τραγούδι των Motley Crew «girls..girls..girls” και την Harley να βρυχάται απο πίσω. Αμερικάνικα πρότυπα προσαρμοσμένα στα Ελληνικά δεδομένα. Τα πρώτα ξενύχτια στην νέα δουλειά και πάλι νέες γνωριμίες και νέες παρέες. Μαθαίνω τα πρώτα «σκατά» της ζωής μέσα απο το σκοτάδι της νύχτας. Οι άνθρωποι αλλάζουν λέει στο σκοτάδι και βγάζουν τον αληθινό εαυτό τους. Πολλά κόμπλεξ, πολλοί κρυφο-μαλάκες, πολλές μυξο-παρθένες που γίνονται επαγγελματίες στο κρεβάτι μετά τις 00.00 το βράδυ. Μαθαίνεις στον εαυτό σου κάποια πράγματα αλλά μαζί χάνεις και αρκετόν απο αυτόν για να μην ξεχωρίζεις και εσύ μέσα στο σκοτάδι της νύχτας.
    .
    Ο κόσμος αλλάζει. Η πέραση της δουλειάς με image στην νύχτα και αυτή ξεθωριάζει και στα 25 σου καταλαβαίνεις πως δεν μπορείς να το κάνεις αυτό συνέχεια. Στο μεταξύ φεύγω απο το σπίτι μην αντέχοντας μύγα στο σπαθί μου. Θέλω να είμαι υπεύθυνος του εαυτού μου. Ικανοποιητικές ψευδαισθήσεις αυτονομίας. Γνωρίζω την γυναίκα μου και μέσα σε ενα σχετικό χρονικό διάστημα έρχεται ο γάμος. Σε 2 χρόνια έρχεται και η μικρή μου αγάπη. Η κόρη μου. Ο κόσμος πλέον είναι κάτι το διαφορετικό. Ευθύνες, είσαι γονιός στην θέση του πατέρα και της μάνας σου. Όλα αλλάζουν και πρέπει να αναλάβω καθήκοντα. Ξεχνιέσαι... αφομειώνεσαι με τις ευθύνες και τα προβλήματα. Ξεχνάς οτι η σύντροφος σου , είναι και αυτή άνθρωπος και θέλει προσοχή. Μου το υπενθυμίζει με τον πιο απότομο τρόπο. Διαζύγιο λόγω ασυμφωνίας χαρακτήρων. Τα σημάδια λένε πως κάτι άλλο υπήρξε για εκείνη την συγκεκριμένη εποχή. Ας είναι.. κανείς δεν είναι δέσμιος των αποφάσεων που πήρε πριν λίγα χρόνια για πάντα. Ειδικά αν εκείνος ή εκείνη που γνώρισες δεν είναι πλέον εκεί και απλά υπάρχει κάποιος δίπλα σου απο συνήθεια. Τουλάχιστον τελειώνει με καλό τρόπο για την μικρή και για εμάς. Χωρίς φωνές και επεισόδια.. τόσο απλά όσο άρχισε.
    .
    Και όμως είναι η πρώτη φορά που ο κόσμος γύρω μου , απογυμνώθηκε σαν ταπετσαρία και έπιπλα που έφυγαν απο ενα δωμάτιο και έμειναν μόνο τοίχοι με σημάδια και σκούρα χρώματα. Μαζεύεις τα κομμάτια και ακούς τους άλλους να σε βοηθούν με λόγια. Δεν μπορούν να κάνουν και τίποτα παραπάνω και απλά τους χαμογελάς κρύβοντας την θύελλα που σε δέρνει μέσα σου. Ο χρόνος όμως έχει τον καλύτερο τρόπο να επουλώνει πληγές. Που όμως αυτές ανοίγουν λίγο πάλι κάθε φορά που βλέπω το πρόσωπο της κόρης μου , όταν την αφήνω και πάλι στην μητέρα της μετά απο επίσκεψη με εκείνο το «γιατί» στα μάτια της να χαρακτηρίζει την αναχώρηση μου απο το σπίτι της μητέρας της.
    .
    Επιστροφή στην εφηβική απόλαυση των νέων παρεών , νέων γνωριμιών με το έταιρο φύλο, όμως η αθωώτητα έχει χαθεί προ πολλού πλέον. Κοιτάς συγκρίνεις... χάνεις ευκαιρίες. Κάπου εκεί για μένα άλλαξαν πολλά πράγματα και στρέφομαι πάλι πίσω στα σχολικά χρόνια. Αποφασίζω να κυνηγήσω την γνώση που άφησα τότε. Ποτέ δεν είναι αργά άλλωστε. Με τα μούτρα πάλι στο διάβασμα για το επάγγελμα.. αλλα και σε βιβλία που τότε δεν πλησίαζα... Ιστορία, Διπλωματία, Αρχαία Ελληνικά, Φιλοσοφία, Θεολογικά όλων των θρησκειών... θέλω να μάθω τον εαυτό όσο πιο καλύτερα μπορώ. Μάταια βέβαια καθώς εξελίσσομαι κάθε μέρα και κάθε μέρα τα δεδομένα ανατρέπονται. Κάποιοι γύρω μου λένε πως έχω αλλάξει. Μα δεν έχω αλλάξει .. ο ίδιος είμαι απλα΄γνωρίζω τώρα ποιός πραγματικά είμαι. Εγωιστής , ματαιόδοξος, κριτής των πάντων ... ενα ανθρωπάκι που θέλει να πιστεύει οτι μπορεί να τα μάθει και να τα προβλέπει όλα... μέσα στην ματαιοδοξία της καθημερινότητας του.
    .
    Ο κόσμος αλλάζει γύρω μου και τα χρόνια περνάνε.. στα 36 μου σήμερα απο όλες αυτές τις εικόνες , οι μόνες που έχουν μείνει χαραγμένες ανεξίτηλα είναι εκείνες που μου έδωσαν τις ανείπωτες χαρές. Η γέννηση της κόρης μου, η αγορά της πρώτης μηχανής, η πρώτη στιγμή που διαπίστωσα οτι μπόρεσα να φανώ χρήσιμος σε ενα φίλο... ο πρώτος μισθός.. η πρώτη φορά που αγάπησα αληθινά. Και ο χρόνος ακόμα περνάει.. και ακόμα θέλω να μάθω για μένα περισσότερα. Να βιώσω περισσότερο την άγνοια μου .. και αμέσως μετά να συνειδητοποιήσω οτι δεν είμαι παρά ενα μικρό άτομο , σε ενα μικρό κύκλο ανθρώπων μέσα στην ανθρωπότητα.. σε ενα μικρό πλανήτη σε μια γωνία του σύμπαντος .. Όπου η ζωή συνεχίζεται .. Για να γινουμε όλοι καλύτεροι και να νιώσουμε ακόμα πιο πολύ σαν θεοί μέσα στην άγνοια και στον εγωκεντρισμό μας.
    .
    Ένα χτύπημα απο το τηλέφωνο και μια γουλιά αλκοόλ , με μια γλυκιά φωνή να με καλέι απο το ακουστικό , είναι η επαναφορά μου στην ψευδαίσθηση της ανθρώπινης πραγματικότητας. «Μπαμπά;»... Η άγνοια ίσως είναι ευτυχία. Ευτυχία χτισμένη σε μερικά χρόνια ζωής και αναμνήσεων.
    .
    Μην μου δίνετε σημασία... 1-2 ποτηράκια είναι που μιλάνε απο το νερό που καίει. Αύριο θα είμαι καλύτερα.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Την κατέχεις πάντως τη λογοτεχνικήν...
    Σοβαρά τώρα τα φλας-μπακ με ξεκουράζουν και με πονάνε συνάμα, χωρίς την βοήθεια του περιπατητή πια. Από τον Μάη του '07 τον αποχαιρέτησα, χωρίσαμε φιλικά και δεν ξανάπαμε ούτε καλημέρα που λένε. No hard feelings, but the show must go on και κλείνει η παρένθεση.
    Τα δικά μου φλας-μπακ έχουν και μυρωδιές ξέρεις... αυτές τις ξεχασμένες μωρέ τις παιδικές.
    Το χορτάρι το χωραφίσιο, την μυρωδιά της συκιάς τον Αύγουστο όταν ξαποσταίνεις στον ίσκιο της με τη πομόνα δίπλα σου να βγάζει νερό κρύο και ξεδιψαστικό από τα σωθικά της γης.
    Έχει και ήχους, πολλούς ήχους, κότες που κακαρίζουν και σπουργίτια να μαλώνουν όταν είναι να φέρει βροχή. Έχει την έρμη μάνα με τη κατσαρόλα στη φωτιά και δυο διαόλια να μη μαζεύονται να διαβάσουν.
    Έχει πολλές αντίκες αυτό το μαγαζί φιλαράκι, απλά όταν το άνοιγα με το κλειδί του περιπατητή ήταν κόμπος στο λαιμό και ανάκατα δάκρυα να κυλάνε στα μάγουλα.
    Γι' αυτό δεν διαβαίνω συχνά το κατώφλι του, μόνο μερικές φορές λίγο πριν αποκοιμηθώ κατάκοπος, νοιώθω το χέρι της μάνας να με σκεπάζει για να μην κρυώσω, όπως τότε...

  3. #3
    Καμια φορα ρε παιδια, οταν διαβαζω κατι τετοια, χαιρομε που εχω να κανω με ανθρωπους εδω μεσα.
    Τις περισοτερες ωρες της ημερας νιωθω οτι μιλαω με βρυκολακες που πινουν αιμα και γινομε κ εγω ετσι.
    Μαγε εισαι ωραιος ρε φιλε σημερα. Να πινεις συχνοτερα.beer:




    Παναγιωτη, ωραια ρε μαγκα μου τα θυμισες. Μυρωδιας ειμαι κ εγω στις αναμνησεις.
    Η αληθεια ειναι πως η μυτη μου θελει περιφραξη μην την καταπατησουνε, αλλα γενικως σε νιωθω ρε φιλαρακι.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Καμια φορα ρε παιδια, οταν διαβαζω κατι τετοια, χαιρομε που εχω να κανω με ανθρωπους εδω μεσα.
    Τις περισοτερες ωρες της ημερας νιωθω οτι μιλαω με βρυκολακες που πινουν αιμα και γινομε κ εγω ετσι.
    Μαγε εισαι ωραιος ρε φιλε σημερα. Να πινεις συχνοτερα.beer:




    Παναγιωτη, ωραια ρε μαγκα μου τα θυμισες. Μυρωδιας ειμαι κ εγω στις αναμνησεις.
    Η αληθεια ειναι πως η μυτη μου θελει περιφραξη μην την καταπατησουνε, αλλα γενικως σε νιωθω ρε φιλαρακι.

    Δημήτρη κι εγώ σε νιώθω στα περί βρυκολάκων.
    Φίλε μου πολλές φορές για να μη πω όλες πιστεύω πως όλο αυτό το σκυλολό'ι' που μας περιτριγυρίζει κάθε μέρα, εκτός κάποιων εξαιρέσεων, χρειάζονται πολλή προσοχή.
    Και χρειάζονται προσοχή γιατί κάνουν το χειρότερο των εγκλημάτων: μας δηλητηριάζουν τη ψυχή.
    Οι αναμνήσεις είναι σαν τις βαθιές πληγές, αφήνουν πάντα το σημάδι τους και πονάνε όταν τις ξύνεις...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Την κατέχεις πάντως τη λογοτεχνικήν...
    Σοβαρά τώρα τα φλας-μπακ με ξεκουράζουν και με πονάνε συνάμα, χωρίς την βοήθεια του περιπατητή πια. Από τον Μάη του '07 τον αποχαιρέτησα, χωρίσαμε φιλικά και δεν ξανάπαμε ούτε καλημέρα που λένε. No hard feelings, but the show must go on και κλείνει η παρένθεση.
    Τα δικά μου φλας-μπακ έχουν και μυρωδιές ξέρεις... αυτές τις ξεχασμένες μωρέ τις παιδικές.
    Το χορτάρι το χωραφίσιο, την μυρωδιά της συκιάς τον Αύγουστο όταν ξαποσταίνεις στον ίσκιο της με τη πομόνα δίπλα σου να βγάζει νερό κρύο και ξεδιψαστικό από τα σωθικά της γης.
    Έχει και ήχους, πολλούς ήχους, κότες που κακαρίζουν και σπουργίτια να μαλώνουν όταν είναι να φέρει βροχή. Έχει την έρμη μάνα με τη κατσαρόλα στη φωτιά και δυο διαόλια να μη μαζεύονται να διαβάσουν.
    Έχει πολλές αντίκες αυτό το μαγαζί φιλαράκι, απλά όταν το άνοιγα με το κλειδί του περιπατητή ήταν κόμπος στο λαιμό και ανάκατα δάκρυα να κυλάνε στα μάγουλα.
    Γι' αυτό δεν διαβαίνω συχνά το κατώφλι του, μόνο μερικές φορές λίγο πριν αποκοιμηθώ κατάκοπος, νοιώθω το χέρι της μάνας να με σκεπάζει για να μην κρυώσω, όπως τότε...
    Ετσι ακριβως αδερφε μου ετσι ακριβως!!χαιρομαι παρα πολυ που τα βλεπω αυτα και νοιωθω οτι υπαρχουν κ αλλοι τελικα κ δεν ειμαι μονος μου σ αυτο το χαος...
    δεν εχω λογια...

  6. #6
    Ρε συ μάγε είσαι πολύ τυχερός που μπορείς και εκφράζεσαι μέσα από τα κείμενά σου...Κι ας έχεις πιεί και 2 ποτηράκια...οι περισσότεροι με 2 ποτήρια παραπάνω την βλέπουν νταήδες, βγάζουν κόμπλεξ κτλ όπως προανέφερες...

    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  7. #7
    Ωραία τα λέτε.. Και για τις μυρωδιές και για τους ήχους, τις μουσικές.. και για τους δρόμους και τις γειτονιές που κάποτε σε βλέπανε κάθε μέρα και τώρα καθόλου.. μέχρι που κάποια μέρα η μηχανούλα σου σε πάει μια βόλτα μέχρι εκεί, σαν κατά λάθος, ίσα-ίσα για να συνειδητοποιήσεις ότι η ζωή συνεχίζεται κι εκεί, χωρίς εσένα..
    ρωτώντας τον εαυτό σου "ένιωσα ποτέ τότε ότι θα φύγω μια μέρα;"
    ..


    Κι άλλα τέτοια.
    safety doesn't happen by accident

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
    Ρε συ μάγε είσαι πολύ τυχερός που μπορείς και εκφράζεσαι μέσα από τα κείμενά σου...Κι ας έχεις πιεί και 2 ποτηράκια...οι περισσότεροι με 2 ποτήρια παραπάνω την βλέπουν νταήδες, βγάζουν κόμπλεξ κτλ όπως προανέφερες...

    ακριβως.....

    ειναι πολυ μεγαλο προσον να μπορεις να μεταφερεις τις σκεψεις σου οπως ειναι σε ενα κομματι χαρτι ή σε μια οθονη, κατα τετοιον τροπο που να αγγιζουν τον αλλο..... αυτον που τις διαβαζει.....και μεσα απο τα δικα σου λογια να μπορει να παραλληλιζει ή να ζει και αυτος στιγμες και γεγονοτα ................

  9. #9
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ευχαριστώ παιδιά... το οινόπνευμα απλά "λύνει" και αναιρεί τις αναστολές. Χθες το βράδυ ήταν μια απο αυτές τις ημέρες.

    Όσο για την έκφραση.. ακόμα το παλεύω με την χρήση εκείνων των βιβλίων που λεω..κάτι που προσωπικά με ευχαριστεί και κατά τα λόγια σας με βοηθάει να πω μερικά πράγματα μέσα απο μαύρα στίγματα σε μια ηλεκτρονική οθόνη.

    Καλησπέρα πλέον και έρχεται και Σ/Κ... άρα ώρα για βόλτα και χαλάρωση.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  10. #10
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Μάγε ώρες ώρες τα σπας. Κι όταν μιλάει πραγματικά η ψυχή τότε τα βιβλία αυτοβοήθειας και τα βιβλία δημιουργικής γραφής και το αλκόολ είναι απλά βηθητικά ροδάκια σε ποδήλατο μικρού παιδιού. Όταν χορεύει η ψυχή του οποιουδήποτε ανθρώπου εγώ απλά υποκλίνομαι και είναι τιμή που διαβάζω κείμενα σαν το δικό σου κι ακόμη κι αν αυτά που λες είναι χιλιοειπωμένα από μεγάλους συγγραφείς η κατάθεση ψυχής είναι που μετράει γιατί όπως έλεγε κι ένας καθηγητής μου τα πάντα σ' αυτή τη ζωή είναι ψήγματα.

    Αν μου επιτρέψεις θα σου προτείνω ένα βιβλίο που δεν ανήκει στις κατηγορίες που υποθέτω οτι αναφέρεσαι αλλά μπορεί να σε βοηθήσει αν το δεις σαν ένα βιβλίο που θα σε βοηθήσει κι όχι ως ένα βιβλίο για να το πάρεις παρέα στο κρεββάτι (δεν λέω ότι τώρα αυτό κάνεις), ''η θεωρία των συγκινήσεων'' Ζ.Π. Σαρτρ και πρέπει να το βγάζουν ακόμη οι εκδόσεις Αρσενίδη.

    Και το αλκόολ πραγματικά μπορεί ν' απελευθερώσει μνήμες και να ζωντανέψει αρώματα του χθες. Είναι στο χέρι σου να τα κρατήσεις ζωντανά να πλανώνται κοντά σου. Κι αν και είσαι περίπου 9 χρόνια μεγαλύτερος και χωρίς να θέλω να στο παίξω μεγάλος πολλές φορές αυτές οι ''μυρωδιές'' που ξυπνούν με βοηθητικό το αλκόολ μπορεί να κάνουν το χέρι σου να πιάσει τα κλειδιά και ξέρεις ποιά κλειδιά εννοώ. Τότε σκέψου την κόρη σου κι όποιον άλλο αγαπάς κι άστα στη θέση τους.

    Φιλικά Road67.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #11
    Ασχετο μελος Το avatar του/της Druuna
    Εγγραφή
    06/03/2005
    Μηνύματα
    470

    Re: Προβληματισμός προσωπικής φύσης.... με 2-3 ποτήρια αλκοόλ παρέα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Μην μου δίνετε σημασία... 1-2 ποτηράκια είναι που μιλάνε απο το νερό που καίει. Αύριο θα είμαι καλύτερα. [/B]

    Και βεβαια σου δινουμε σημασια και μεγαλη μαλιστα, ειδικα αυτες τις στιγμες τις πολυ πολυ ανθρωπινες.....που μιλας ισια στην καρδια....

    ΥΓ: Γραφεις εξαιρετικα ομορφα αλλα και πολυ αληθινα....


    victi vincimus.....


    Το δεντρο για να φτανει μεχρι τον ουρανο πρεπει να εχει ριζες στην κολαση........

    Nietzsche


  12. #12
    Mαγε, θα θα φας ολες τις γυναικες στο φορουμ με αυτα τα λογοτεχνικα τερτιπια.
    Γραψε για καρμπυρατερ και τσιμουχες καλυτερα, γιατι δε συμφαιρει να σ εχουμε στην παρεα μας.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Ωραία τα λέτε.. Και για τις μυρωδιές και για τους ήχους, τις μουσικές.. και για τους δρόμους και τις γειτονιές που κάποτε σε βλέπανε κάθε μέρα και τώρα καθόλου.. μέχρι που κάποια μέρα η μηχανούλα σου σε πάει μια βόλτα μέχρι εκεί, σαν κατά λάθος, ίσα-ίσα για να συνειδητοποιήσεις ότι η ζωή συνεχίζεται κι εκεί, χωρίς εσένα..
    ρωτώντας τον εαυτό σου "ένιωσα ποτέ τότε ότι θα φύγω μια μέρα;"
    ..


    Κι άλλα τέτοια.
    Φίλε μου έχεις δίκιο. Εγώ που ζω στην ¨ξενιτιά¨ της Αθήνας έντεκα χρόνια τώρα, κάθε φορά που πάω στο πατρικό μου στη Θες/νίκη, διαπιστώνω πως όλα έχουν αλλάξει. Όταν όμως βλέπω το όνομά μου γραμμένο στον τοίχο της αλάνας, με πορτοκαλί γράμματα, μαζί με όλα τα άλλα ονόματα της ¨ομάδας¨ που φτιάξαμε κάποτε στη γειτονιά, σκέφτομαι ότι κάποια πράγματα δε σβήνουν με τίποτα από την ψυχή του ανθρώπου, ακόμα κι αν γράφτηκαν μ’ένα κομμάτι τούβλου!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
    Ετσι ακριβως αδερφε μου ετσι ακριβως!!χαιρομαι παρα πολυ που τα βλεπω αυτα και νοιωθω οτι υπαρχουν κ αλλοι τελικα κ δεν ειμαι μονος μου σ αυτο το χαος...
    δεν εχω λογια...


    Αδερφέ μου είμαστε πολλοί σίγουρο αυτό.
    Το χάος είναι σαν τη πυκνή ομίχλη, την περνάς με μια γκαζιά για να ξαναβγείς στην ηλιόλουστη μέρα...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    πολυ καλο το γραψιμο και αυτα που φερνει στην επιφανεια.συνεχισε να μας εκλησσσεις ομορφα οποτε το νιωθεις,τουλαχιστον εμας που δεν σε γνωριζουμε απο κοντα

Παρόμοια θέματα

  1. Προβληματισμός με GPS σε V-Strom
    από nakkip στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2014, 12:36
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19
  3. ατυχημα με αλκοολ
    από stavrogin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2005, 04:42
  4. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF