Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Κυπρια στην Ελλαδα και η Καρτα Ευρωπαιου Πολιτη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2008
    Μηνύματα
    3

    Κυπρια στην Ελλαδα και η Καρτα Ευρωπαιου Πολιτη

    Καλή σας μέρα!
    πριν απο λίγο καιρό σας είχα συμβουλευτεί σχετικά με το πιο scooter να αγοράσω.
    Τελικά αποφάσισα, το έκλεισα, έδωσα προκαταβολή και υποτιθεται σήμερα θα τελειωναν τα βάσανά μου.
    Αμ δε...
    Χθες μου τηλεφώνησαν απο την εταιρεία λέγοντάς μου ότι επειδή είμαι κυπρια θα πρεπει:
    -να τους δωσω ενα χαρτι που να λεει οτι η Κυπρος ανηκει στην Ε.Ε (!!)
    ή
    -να τους δωσω μια υπευθυνη δηλωση οτι ειμαι λιγοτερο απο 1 μηνα στην Ελλαδα

    και μεσα στον πανικο της δουλειας αρχισα να παιρνω τηλεφωνα. Απο υπουργειο συγκοινωνιων, αστυνομια, κεπ, ευρωπαικη επιτροπη κτλ κτλ αλλα δεν εβγαζα καμια ιδιαιτερη ακρη.

    Πηρα ξανα στην piaggio τους εβρισα που μου ζητουσαν να κανω κατι παρανομο (κοντευω να κλεισω 7 χρονια εδω, δουλευω, πληρωνω φορους δεν μπορω να δωσω υπευθυνη δηλωση για κατι που ειναι ψεμα) και μου ειπαν οτι "τυπικα" θελουν την υπευθυνη δηλωση γιατι και καλα αν εισαι λιγοτερο απο 1 μηνα εδω δεν εχεις προλαβει να βγαλεις αυτο το χαρτι που χρειαζεται. Makes sense αλλα ειναι παρανομο.

    Οποτε παμε παλι στα τηλεφωνηματα. Κατεληξα στο οτι πρεπει να παω στο Αλλοδαπων και να βγαλω μια Καρτα Ευρωπαιου Πολιτη.

    Γιατι ολη αυτη η ταλαιπωρια? Εχει κανει κανεις αυτη τη διαδικασια να με βοηθησει? Ισχυει αυτο που μου λενε?

    Σας ευχαριστω πολυ.
    Δεσποινα.

  2. #2
    Kανοοοονι!!! Το avatar του/της nickmonstro
    Εγγραφή
    01/04/2006
    Μηνύματα
    645
    Η Κυπρος δεν ανηκει στην Ε.Ε???

    Τι καρτα Ευρωπαιου πολιτη και μ@λ@κιες???

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2008
    Μηνύματα
    3
    ΑΚΡΙΒΩΣ!!!



    δεν ξερω πραγματικα. Εχω εκνευριστει αρκετα, δεν εχω και την πολυτελεια χρονου να το ψαξω και σκεφτομαι να παω να παρω την προκαταβολη πισω κ να παω αλλου.

  4. #4
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    αν πας στην γαλλια να αγορασεις μια μηχανη, θα ακολουθεισεις την ιδια διαδικασια με εναν γαλλο?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ashton
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    282
    ή αν πάει ένας Έλληνας πολίτης στην Κύπρο, θα έχει την ίδια γραφειοκρατία/διαδικασία με έναν Κύπριο πολίτη ;

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    αν πας στην γαλλια να αγορασεις μια μηχανη, θα ακολουθεισεις την ιδια διαδικασια με εναν γαλλο?
    από τη στιγμή που είμαστε όλοι στην ΕΕ υποτίθεται ότι ισχύουν τα ίδια για όλους.
    αυτή άλλωστε είναι η λογική της ΕΕ.

    το πρόβλημα είναι καθαρά γραφειοκρατικό, γιατί η κύπρος είναι σχετικά νέο μέλος

  7. #7
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533

    Re: Κυπρια στην Ελλαδα και η Καρτα Ευρωπαιου Πολιτη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
    Πηρα ξανα στην piaggio τους εβρισα που μου ζητουσαν να κανω κατι παρανομο (κοντευω να κλεισω 7 χρονια εδω, δουλευω, πληρωνω φορους δεν μπορω να δωσω υπευθυνη δηλωση για κατι που ειναι ψεμα) και μου ειπαν οτι "τυπικα" θελουν την υπευθυνη δηλωση γιατι και καλα αν εισαι λιγοτερο απο 1 μηνα εδω δεν εχεις προλαβει να βγαλεις αυτο το χαρτι που χρειαζεται. Makes sense αλλα ειναι παρανομο.



    Πες τους..."άκυρη η αγορά παιδιά,θα πάρω Honda SH καλύτερα.."

    ..και να δεις για πότε θα σε εξυπηρετήσουν
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  8. #8
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Δεν ξέρω να σε βοηθήσω πάνω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις πάντως για 'μενα για να ξέρεις είσαι Ελληνίδα 100% και Ευρωπαία επίσης.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2008
    Μηνύματα
    3
    Δεν έτυχε να πάω στη Γαλλια για να γνωριζω αν θα έχω την ιδια αντιμετωπιση με τους γαλλους.
    Ούτε ξέρω τι αντιμετωπιση έχουν οι ελληνες απο τους κυπριους. Εκει παντως ειναι πιο απλα τα πραγματα. Μικρη κοινωνια, ο ενας γνωριζει τον αλλον, γενικα αλλη αντιμετωπιση. Μην συγκρινετε πραγματα ανομοια.
    Ελληνιδα δεν ειμαι οχι γιατι στην ταυτοτητα μου λεει κυπρια αλλα γιατι δεν νοιωθω ελληνιδα.

    από τη στιγμή που είμαστε όλοι στην ΕΕ υποτίθεται ότι ισχύουν τα ίδια για όλους.
    αυτή άλλωστε είναι η λογική της ΕΕ.
    indeed..

    Τελος παντων θα επικοινωνησω με την πρεσβεια τη Δευτερα να μαθω τι γινεται.
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

  10. #10
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
    Δεν έτυχε να πάω στη Γαλλια για να γνωριζω αν θα έχω την ιδια αντιμετωπιση με τους γαλλους.
    Ούτε ξέρω τι αντιμετωπιση έχουν οι ελληνες απο τους κυπριους. Εκει παντως ειναι πιο απλα τα πραγματα. Μικρη κοινωνια, ο ενας γνωριζει τον αλλον, γενικα αλλη αντιμετωπιση. Μην συγκρινετε πραγματα ανομοια.
    Ελληνιδα δεν ειμαι οχι γιατι στην ταυτοτητα μου λεει κυπρια αλλα γιατι δεν νοιωθω ελληνιδα.



    indeed..

    Τελος παντων θα επικοινωνησω με την πρεσβεια τη Δευτερα να μαθω τι γινεται.
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
    Επειδη εγω τυχαινει να μενω κυπρο κ να ξερω.. πιστεψε με... δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα..
    Παντου θεωρουμαι αλλοδαπος.. κ εχω κ το βιβλιαρακι του αλλοδαπου να το επιβεβαιωσω. Ουτε καν Ευρωπαιος πολιτης


  11. #11
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από justelene
    Δεν έτυχε να πάω στη Γαλλια για να γνωριζω αν θα έχω την ιδια αντιμετωπιση με τους γαλλους.
    Ούτε ξέρω τι αντιμετωπιση έχουν οι ελληνες απο τους κυπριους. Εκει παντως ειναι πιο απλα τα πραγματα. Μικρη κοινωνια, ο ενας γνωριζει τον αλλον, γενικα αλλη αντιμετωπιση. Μην συγκρινετε πραγματα ανομοια.
    Ελληνιδα δεν ειμαι οχι γιατι στην ταυτοτητα μου λεει κυπρια αλλα γιατι δεν νοιωθω ελληνιδα.
    δεν ειναι ανομοια πραγματα, ιδια περιπτωση,
    πολιτης ευρωπαικης χωρας ζει σε ΑΛΛΗ ευρωπαικη χωρα.
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2008
    Μηνύματα
    3
    Επειδη εγω τυχαινει να μενω κυπρο κ να ξερω.. πιστεψε με... δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα..
    Παντου θεωρουμαι αλλοδαπος.. κ εχω κ το βιβλιαρακι του αλλοδαπου να το επιβεβαιωσω. Ουτε καν Ευρωπαιος πολιτης
    οκ απολογουμαι, δεν το ηξερα.
    Πως ειναι δυνατον ρε παιδια να θεωρουμαστε αλλοδαποι οταν η χωρα γεννησης κ η χωρα διαμονης ανηκουν στη γαμ#&@νη Ε.Ε.
    φιλοσοφικη ερωτησης :rotflmao:

    ειμαστε ολοι μεταναστες λοιπον!!
    να'στε καλα!!
    ελπιζω τη Δευτερα να βγαλω καποια ακρη!

    kalesin σε ποια πολη μενεις?

  13. #13
    Παιδιά για σκεφτείτε το λίγο.Εχουμε μπερδέψει την έννοια ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ και Ε.Ε. και ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ αλλοδαπός στην Ε.Ε.


  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
    Παιδιά για σκεφτείτε το λίγο.Εχουμε μπερδέψει την έννοια ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ και Ε.Ε. και ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ αλλοδαπός στην Ε.Ε.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    από τη στιγμή που είμαστε όλοι στην ΕΕ υποτίθεται ότι ισχύουν τα ίδια για όλους.
    αυτή άλλωστε είναι η λογική της ΕΕ.

    το πρόβλημα είναι καθαρά γραφειοκρατικό, γιατί η κύπρος είναι σχετικά νέο μέλος

  15. #15

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2012, 14:14
  3. η πολιτική σκέψη στην ελλάδα (και όχι μόνο)
    από thou-vou στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2011, 09:05
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 05:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2009, 02:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF