Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 69

Θέμα: Παιδικά κράνη...

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    συμφωνω αναγκα ομως και πως να γινει ...φαντασου οτι πληρωνω 90 ευρω ευρω παραπανω στον γειτονικο παιδικο για να μην κατεβαινω στην πολη
    Βρες κάτι με σχολικό φίλε μου. Είναι κρίμα να ζεις με το άγχος.
    Σε καταλαβαίνω, αλλά καλύτερα να τσακωθείς με όλους παρά να κλαις μετά. Γιατί θα κλαις διπλά αφού ξέρεις.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Βρες κάτι με σχολικό φίλε μου. Είναι κρίμα να ζεις με το άγχος.
    Σε καταλαβαίνω, αλλά καλύτερα να τσακωθείς με όλους παρά να κλαις μετά. Γιατί θα κλαις διπλά αφού ξέρεις.
    ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΥΠΟΨΗΝ ΤΗΝ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ( ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ)..βεβαια ΣΤΟ ρεθυμνο υπαρχει μονο 1 και λογω οπως ειπα οτι βρηκαμε εποχιακη εργασια δεν ειχε κενες θεσεις ...
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Η πιο σωστή ηλικία για να ανέβει ένα παιδί νομίζω είναι όταν φτάσει τα μαρσπιέ.Δηλαδή μετά τα 6 τουλάχιστον,που έχει και κάποια αντίληψη.
    The only easy day was yesterday.

  4. #34
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    δεν ανεβαζουμε παιδι στη μοτο που δεν παταει ποδια στα μαρσπιε.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #35
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    τώρα που έφτασε η μικρή στα 7 είχα αρχίσει να σκέφτομαι πάλι το κράνος....αλλά χθες άκουσα το ατύχημα στον επαρχιακό της βόνιτσας μπαμπάς 39 γιος 6 τους την έπεσε από πίσω παππούς 86.....και μπήκα πάλι σε νέες σκέψεις......
    πραγματικά πολύ προσωπικό το συγκεκριμένο θέμα

  6. #36
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Βρε τον Γιαννάκη ....
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    ας ξεθαψουμε ενα θεματακι ακομα ...πιο πολυ για ανταλαγη αποψεων αλλα κυριως για συμβουλες απο παλαιοτερους στο θεμα !!!

    εδω να πω το εξης : ΟΤΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΛΟΥΣΤΕΙΣ ΝΟΜΟΣ ...

    ΠΟΛΛΕΣ φορες εβλεπα στο δρομο μηχανακια με παιδια πανω και τους εκραζα ..αλλοτε ενα αλλοτε 2 μεχρι και 3 εχω δει( ελεος)

    ηρθε λοιπον το πληρωμα του χρονου ...εχω μια κορακλα 2 ετων ...επισης εχω και μια μοτο cbf 600s ...

    βρηκε λοιπον η μαμα εποχιακη εργασια και περνει το αμαξι ( χαρος ειναι το νου σας οσοι κινηστε στην ε.ο ρεθυμνου) και εμεινα εγω η κορη και η μηχανη...εψαξα βρηκα τον πιο κοντινο παιδικο να την πηγαινω λεει με τα ποδια ωστε να μην την βαλω πανω....ναι καλα υπο ιδανικες συνθηκες θα γινοτανε ..δυστηχως δεν γινεται ..τσουπ βαζω λοιπον την νεαρα πανω και την παω το πρωι την φερνω το απογευμα ..ευτηχως ειναι απο 2-3 στενα οποτε ισα που παταμε σε κεντρικο...εχθες αναγκαστικα ομως και στην πολη να την κατεβασω αλλα και στηνν ΕΘΝΙΚΗ να βγω με την μικρη...( με 50 βεβαια δεξια αλαρμ αναμμενα κτλ το θεωρησα καλυτερη επιλογη απο το να ξαναπερασω ολη την πολη για να γυρισω σπιτι)
    ...και σκεφτομαι αφου οπως παει η μικρη θα ανεβαινει στην μηχανη ειτε μονο για τον παιδικο ειτε και σε κατι πιο μακρινο ( εντος πολεως) να της παρω κρανακι??σκεφτομαι το βαρος στον αυχενα του παιδιου μηπως ειναι πολυ μικρο?ασε που δεν ξερω αν υπαρχει δεν εχω μετρησει ακομα περιμετρο...ειδα και το καθισματακι για παιδια ( για να ειμαστε και νομιμοι) αλλα με χαλαει να την βαλω πισω μου ..ακομα δεν εχει την αισθηση να κατσει ακινητη και να κρατηθει απο εμενα ...τωρα την βαζω μπροστα μου και τα ποδια μου σκεπαζουν τα δικα της οποτε και κινηση να κανει ο κορμος της δεξια-αριστερα δεν μπορει να κουνησει μπρος πισω εχει τεποζιτο ( μπροστα της μοτο πισω το δικο μου )

    το καθισματακι ειναι αυτο για οποιον δεν το εχει ξαναδει


    http://www.stamatakis.de/e-index.htm

    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=2FLvNQeZCQE

    καθε μπινελικι σεβαστο αλλωστε καθε φορα, το ριχνω και εγω στον εαυτο μου !!!
    Ρε φίλε, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΜΗΝ ξαναβάλεις τη μικρή πάνω στη μηχανή!
    2-3 στενά είναι όπως λες ο παιδικός, πηγαίνετε με τα πόδια ή πάρ' την αγκαλιά.

    Αν χρειαστεί κάπου πιο μακριά, βρες αυτοκίνητο (κι έχε το παιδικό κάθισμα σπίτι παρεμπιπτόντως).

    Αλλά για άλλη μια φορά, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ!!!

  8. #38
    ..καθε μπινελικι σεβαστο..
    Το θέμα δεν είναι να φας μπινελίκια. Αν δεν παίζει συγκοινωνία για τη γυναίκα (ή δίπλωμα μηχανής..; πολλά ζητάω, οκ), βάλε την οικογένεια στο αυτοκίνητο, πήγαινε εκδρομούλα μέχρι τη δουλειά της μαμάς και πίσω σπίτι-παιδικό-wherever. Το απόγευμα, τα ίδια. Όχι το δίχρονο πάνω στη μηχανή. Μας ταράζεις και τον μαγκάιβερ..
    safety doesn't happen by accident

  9. #39
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Εχετε δίκιο όμως είμαι σίγουρος πως τα έχει ήδη σκεφτεί ο Νίκος αλλά οι εποχές είναι περίεργες αλλιώς θα είχε δεύτερο αυτοκίνητο.
    Δυστυχώς εγώ θα σου προτείνω το πιο δύσκολο. Πουλάς το cb και παίρνεις αυτοκίνητο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για την επόμενη πενταετία. Ζούμε γαμοεποχή όλοι μας και πρέπει να προσαρμοστούμε...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/06/2010
    Μηνύματα
    173
    αληθεια ειναι οτι τρεμει το φιλοκαρδι μου καθε μερα ..δεν ξερω πρεπει να βρω λυση διοτι δεν γινεται ετσι και ας ειναι μια σταλια το ρεθυμνο εχει καμποσους αμπαλους και αυτοδιδασκομενους οδηγους ...απο χαρους δε αλλο πραμα....

    και την λυση του φιλου endopandou την εχω ριξει στο τραπεζι ( δυσκολη ομως λογω χρηματων αλλα και κατοχης 2° αμαξιου)
    οι 4 ροδες μεταφερουν το κορμι....

    οι 2 ροδες ταξιδευουν την ψυχη....

  11. #41
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    αληθεια ειναι οτι τρεμει το φιλοκαρδι μου καθε μερα ..δεν ξερω πρεπει να βρω λυση διοτι δεν γινεται ετσι και ας ειναι μια σταλια το ρεθυμνο εχει καμποσους αμπαλους και αυτοδιδασκομενους οδηγους ...απο χαρους δε αλλο πραμα....

    και την λυση του φιλου endopandou την εχω ριξει στο τραπεζι ( δυσκολη ομως λογω χρηματων αλλα και κατοχης 2° αμαξιου)
    ναι ρε φιλε αλλα κοιτα να δεις λιγακι....για χαρη της ευκολιας και των οικονομικων δυσκολιων μπορει να καταστρεψεις αυτο που αγαπας περισσοτερο δλδ το παιδι σου και μετα και την ιδια σου τη ζωη.
    σαν τζογαδορος να το δεις, δεν αξιζει το ρισκο οποτε πας πασο καλυτερα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redfantomas Προβολή μηνύματος
    αληθεια ειναι οτι τρεμει το φιλοκαρδι μου καθε μερα ..δεν ξερω πρεπει να βρω λυση διοτι δεν γινεται ετσι και ας ειναι μια σταλια το ρεθυμνο εχει καμποσους αμπαλους και αυτοδιδασκομενους οδηγους ...απο χαρους δε αλλο πραμα....

    και την λυση του φιλου endopandou την εχω ριξει στο τραπεζι ( δυσκολη ομως λογω χρηματων αλλα και κατοχης 2° αμαξιου)
    Εννοείς ότι έχεις και 2ο αυτοκίνητο; Αν ναι, γιατί συζητάμε ακόμη;

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι έχεις και 2ο αυτοκίνητο; Αν ναι, γιατί συζητάμε ακόμη;
    όχι εννοεί οτι είναι δύσκολη η κατοχή δεύτερου αυτοκινήτου

  14. #44
    ανταλλαγη με σμαρτ 600cc?? μου φαινεται η πιο, οικονομικα, βιωσιμη λυση
    Τελευταία τροποποίηση από argiris34; 25/07/2013 στις 13:44.

  15. #45
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Απο τη στιγμή που κάποιος συντηρεί cb 600 μπορεί να συντηρήσει και αυτοκίνητο με ελάχιστα χρήματα παραπάνω. Αυτή τη στιγμή πωλούνται ωραιότατα αυτοκίνητα για 1000 γιούρα και απο τη στιγμή που υπάρχει τέτοιο θέμα η λύση είναι μονόδρομος.

    Πάντως αν και σήμερα έκανα με το μοτό πάνω απο 50 χλμ παρέα με τον 8χρονο γιό μου (Κορωπί-Αττική οδό-Αθήνα-Λαυρίου-πίσω) δεν συμφωνώ να ανεβαίνουν 2χρονα παιδιά για μεγαλύτερες διαδρομές των μερικών τετραγώνων σε ρυθμό χελώνας όχι μόνο για τον κίνδυνο της πτώσης αλλά και για την πιθανή ζημιά στον αυχένα απ το βάρος του κράνους. 2 χρονών είναι μικρό.-
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οι "περουκες" και τα κράνη...
    από BICILINDRICO στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2006, 16:45
  2. Rear Vision System για κράνη
    από greekshadow στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 14:33
  3. Photo-grey ζελατίνες και για κράνη
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 16:50
  4. Μειωμενο Φπα Στα Κρανη.....
    από SpyrosTDM στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF