Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Τί κάνουμε ρε στο φανάρι;

  1. #1
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Τί κάνουμε ρε στο φανάρι;

    Κασλησπέρα κι ελπίζω να περάσατε όλοι καλά Με βάση αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=66747 έχω να ρωτήσω το ακόλουθο :

    Προσωπικά εντός πόλης ποτέ δεν πάω πάνω από 30 χαω και κάποιες φορές όταν είναι άδειος ο δρόμος με 60χαω. Σε περιφερειακές και παραλιακές οδούς όπως η Ποσειδώνος, Πειραιώς μέχρι 100χαω και μάξιμουμ 120χαω όταν έχω ορατότητα και δεν υπάρχει κοντά φανάρι που κι αυτό είναι σχετικό γιατί δεν είμαι μόνος μου στο δρόμο και ανά πάσα στιγμή κάτι μπορεί να συμβεί. Μόνη περίπτωση που καμιά φορά το ξεχ@ζω η ΑΟ.

    Από συζητήσεις ξέρω πως αρκετοί από 'σας με το ίδιο σκεπτικό λειτουργείτε είτε οδηγείτε hayabusa, είτε ένα ταπεινό ΧΤ. Όμως δεν πρέπει ν' αγνοούμε κι εγώ έχω φίλους όπως και πολλοί από εσάς που αγοράζουν μια μηχανή λιγότερο ή περισσότερο όπλο και μιλάω για μηχανές που είτε ο κύριος τόπος προορισμού είναι η πίστα (ασφάλτινη ή χωμάτινη) είτε τα ταξίδια. Μηχανές εντούτοις που μονίμως βλέπουν τα στενά όρια της πόλης και σχεδόν ποτέ δεν οδηγούντε σε κάποιο ταξίδι.

    Ας υποθέσουμε οτι έχουμε ένα CBR RR κι εσείς το έχετε μόνο για μέσα στην πόλη. Κάποιοι σκέφτοντε έτσι κι ας μην το αγνοούμε. Επομένως κάποια στιγμή θέλετε να τρέξετε για να κωλοχαρείτε και το κάνετε ας πούμε στην Ποσειδώνος, μεγάλος παραλιακός δρόμος με φανάρια. Ας πούμε οτι πηγαίνετε με 180 (ταχύτητα που αυτού του είδους οι μηχανές την έχουν για σνακ) και πολύ κοντά σας το φανάρι γίνεται κόκκινο κι ακολουθεί διασταύρωση. Δε θα μπλέξω με μέτρα ας πούμε απλά οτι πέραν πάσης αμφιβολίας δεν προλαβαίνετε να φρενάρετε, τι θα κάνετε; Κι εδώ υπάρχουν δυο εκδοχές ο δικό0ς σας δρόμος να είναι άδειος από άλλα οχήματα κι η άλλη περίπτωση να υπάρχουν οχήματα που ακολουθούν και άλλα που βρίσκοντε πλησίον σας.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #2
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656

    Re: Τί κάνουμε ρε στο φανάρι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    ... ας πούμε απλά οτι πέραν πάσης αμφιβολίας δεν προλαβαίνετε να φρενάρετε, τι θα κάνετε; ...
    Το σταυρό μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527

    Smile

    καλησπερα.

    για να εξηγουμαι και να μην παρεξηγουμαι οπως λενε,δεν εχω ss,στην παρουσα φαση δεν εχω καν μηχανη και οταν ειχα δεν ειχα παει ποτε με 180.η απορια μου λοιπον με βαση τα παραπανω ειναι γιατι να πας με 180 μεσα στην πολη ακομα και αν ειναι αδειος ο δρομος??
    βεβαια η ερωτηση σου θα μπορουσε να τεθει ακομα και πηγαινες με 90 ομως τοτε θα ειχες περισσοτερο χρονο αντιδρασης...

    φιλικα
    γιαννης

  4. #4
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    όχι μόνο με 90 θα είχες καλύτερα περιθώρια αντίδρασης αλλά και σε περίπτωση πτώσης καλύτερες προοπτικές να τη βγάλεις καθαρή.
    Ούτε εγώ πάω με 180 μέσα στην πόλη αλλά δε μπορεί να μην έχεις δει άλλους να το κάνουν.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    φυσικα και εχω δει.αυτο δεν σημαινει πως συμφωνω με αυτο που κανουν.δεν ειναι μονο πως οδηγας εσυ,ειναι κυριως πως οδηγουν οι αλλοι...

  6. #6

    Re: Re: Τί κάνουμε ρε στο φανάρι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
    Το σταυρό μου
    μακαρι να προλαβεις εστω ενα ωχ να πεις....


  7. #7



    υ.γ

    Να δω μια σοβαρή απάντηση για το τι κάνεις πέρα απο 80-90klm/h και σε πιάνει πορτοκαλί προς κόκκινο χωρίς να προλάβεις να φρενάρεις.
    υ.γ.2 Ο κολλητός μου σε παρόμοιο πορτοκαλί κόντεψε να το σπάσει απο το έντονο γκάζωμα και την κόρνα για να ακουστεί απο το κάθετο δρόμο, με αποτέλεσμα να σταματήσει ένα παπάκι τελευταία στιγμή και να γλιτώσει την στούκα.... Κλασικός κολόφαρδος...

  8. #8
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss



    υ.γ

    Να δω μια σοβαρή απάντηση για το τι κάνεις πέρα απο 80-90klm/h και σε πιάνει πορτοκαλί προς κόκκινο χωρίς να προλάβεις να φρενάρεις.
    υ.γ.2 Ο κολλητός μου σε παρόμοιο πορτοκαλί κόντεψε να το σπάσει απο το έντονο γκάζωμα και την κόρνα για να ακουστεί απο το κάθετο δρόμο, με αποτέλεσμα να σταματήσει ένα παπάκι τελευταία στιγμή και να γλιτώσει την στούκα.... Κλασικός κολόφαρδος...
    Φίλε μου,ερωτήσεις τέτοιου τύπου είναι σαν να σε ρωτούν τι κάνεις όταν σκοντάφτεις και πέφτεις

    περα από κάθε αμφιβολία και έχεις και δεμένα χέρια...Ουσιαστικά,απλά ελπίζεις να πέσεις στα μαλακά.

    Το θέμα λοιπόν είναι να μη σκοντάψεις...

    ΥΓ:Έπαθα το ίδιο με τον κολλητό σου απλά δεν ερχόταν παπί ούτε κανείς άλλος.Ακόμα πιο τυχερός

    αλλά πολύ αγχωμένος και το πάθημα μάθημα.ούτε κόρνα πρόλαβα ,ούτε τπτ,ένα "όχι ρε πστη" μου κι ένα "ευτυχώς" πρόλαβα να πω..

  9. #9
    Αν είχα RR και μια 180άρα με πορτοκαλί στα 100 μέτρα να πάει να κοκκινήσει και νταλίκα κάθετα να έχει ήδη ξεκινήσει θα έκανα το εξής:
    Θα μπλοκάριζα το πίσω και θα έριχνα τη μοτό να σέρνεται με το φέριγκ ενώ ταυτόχρονα δεν θα έχανα από τα μάτια μου τη νταλίκα που θα προσπαθούσα να περάσω από κάτω της ανάμεσα σε τράκτορα και ρυμουλκούμενο.
    Το επόμενο δευτερόλεπτο θα στήριζα τη μοτό στο στάντ της και θα έκανα έναν έλεγχο στη δερμάτινη φόρμα μου για τυχόν σκισίματα ενώ θα βρισκόμουν στην απέναντι πλευρά του δρόμου κοιτώντας τη νταλίκα να απομακρύνεται κορνάροντας με τους τενόρους...

    Ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά τώρα:
    Με 180 χλμ την ώρα μέσα στη πόλη αν τυχόν βγει κάτι μπροστά σου θα περάσεις κυριολεκτικά από μέσα του πριν προλάβεις να ανοιγοκλείσεις το βλέφαρο. Ας οδηγούμε με σύνεση σεβόμενοι τον ΚΟΚ και ας είμαστε πολύ προσεκτικοί όταν οδηγούμε μοτό, δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές για να βγούμε ζωντανοί αλλιώς.

  10. #10
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αν βρεθεις στην δυσαρεστη θεση του να εχει φορτωμενα 180 χ.α.ω. και μπροστα σου να πορτοκαλιζει το φαναρι....


























    την πο*τσισες!....ας προσεχες....

  11. #11
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Αν είχα RR και μια 180άρα με πορτοκαλί στα 100 μέτρα να πάει να κοκκινήσει και νταλίκα κάθετα να έχει ήδη ξεκινήσει θα έκανα το εξής:
    Θα μπλοκάριζα το πίσω και θα έριχνα τη μοτό να σέρνεται με το φέριγκ ενώ ταυτόχρονα δεν θα έχανα από τα μάτια μου τη νταλίκα που θα προσπαθούσα να περάσω από κάτω της ανάμεσα σε τράκτορα και ρυμουλκούμενο.
    Το επόμενο δευτερόλεπτο θα στήριζα τη μοτό στο στάντ της και θα έκανα έναν έλεγχο στη δερμάτινη φόρμα μου για τυχόν σκισίματα ενώ θα βρισκόμουν στην απέναντι πλευρά του δρόμου κοιτώντας τη νταλίκα να απομακρύνεται κορνάροντας με τους τενόρους...
    Είσαι ο ήρωας μου μετά το στήβεν σήγκαλ, το μαγκάιβερ, το τσακ νόρρις, το τζάκι τσαν, το βαν νταμ....U RULEZ :rotflmao: :rotflmao:
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  12. #12
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: Τί κάνουμε ρε στο φανάρι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    έχουμε ένα CBR RR κι εσείς το έχετε μόνο για μέσα στην πόλη.
    Ξεκινάς λάθος, από την αρχή.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Κάποιοι σκέφτοντΕ έτσι κι ας μην το αγνοούμε.
    Επιμένω να αγνοώ αυτούς που σκέπτοντΑΙ έτσι.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Ας πούμε οτι πηγαίνετε με 180 (ταχύτητα που αυτού του είδους οι μηχανές την έχουν για σνακ).
    Και φυσικά συνεχίζεις λάθος.
    Όσο νόημα έχει να έχεις ένα ΡΡ μες στην Αθήνα, άλλο τόσο νόημα έχει να πηγαίνεις με 180 μες στην Αθήνα...

    (την λέξη ''νόημα'' μπορείς ευκολα να την αντικαταστήσεις με την λέξη ''γελοίο'')

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Δηλαδή δεν υπάρχουν τέτοια άτομα θες να πεις; Περίεργο μόνο εγώ θα τα βλέπω στην Ποσειδώνος, τη Βάρης, την Πειραιώς και αλλου.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Δηλαδή δεν υπάρχουν τέτοια άτομα θες να πεις; Περίεργο μόνο εγώ θα τα βλέπω στην Ποσειδώνος, τη Βάρης, την Πειραιώς και αλλου.
    Υπάρχουν και προφανώς θα υπάρχουν.
    Και για όσο η ''μοτοσυκλετιστική παιδεία'' θα φαντάζει στα αυτιά τους ωσάν μυθικό θηρίο, θα υπάρχουν για ΠΟΛΥ ακόμη...

  15. #15

    Re: Τί κάνουμε ρε στο φανάρι;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

    Προσωπικά εντός πόλης ποτέ δεν πάω πάνω από 30 χαω και κάποιες φορές όταν είναι άδειος ο δρόμος με 60χαω.
    σόρυ φίλε, ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΑΙ να πηγαίνεις με 30 και να ανοίγεις στα 60 μόνο όταν είναι άδειος ο δρόμος

    δηλαδή όταν σε ώρες χαμηλής κίνησης ο δρόμος έχει ένα σωρό αμάξια που πάνε με 60, εσύ πας με 30;;;;


    όσο για το ερώτημά σου, τα χ/ω τα κρατάμε τόσα ώστε σε περίπτωση κόκκινου να το "έχουμε"

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τί κάνουμε τώρα ρε zireous;
    από zireous στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2007, 20:16
  2. Τί έγινε ρε παιδιά;;;
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 14:46
  3. τι μου αρεσε στο κυπελο?...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 13:33
  4. Τι εγινε ρε παιδια;
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 07:37
  5. Επ τι κάνουμε εδώ...?
    από Zanzibar στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 23:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF