Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Μονόδρομος η Nova για Superbikes και MotoGP στην Ελλάδα?

  1. #16
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    hotbird rulez

    motors tv, ab motors

    πιανει και xxl και βλεπομε κανα καλο!!!!!
    γιωργο το motor tv ......ειναι ελευθερο γιατι ρε συ εχω nova και στα ανεξαρτητα που το πιανω ποτε δεν εχει σημα
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  2. #17
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Πόσοι αγώνες χάθηκαν λόγω ωρών μετάδοσης πέρυσι; Δεν θυμάμαι κανέναν, νομίζω πως τους είδα όλους, πάντα γύρω στις 16:00.

    Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να χάσω 1-2 αγώνες παρά να τα ακουμπήσω στη Nova.
    Νομίζω όλοι οι αγώνες σε Αυστραλία-Ασία χάθηκαν λόγω διαφοράς ώρας. 1-2 ήταν? Δεν θυμάμαι, ίσως. Αλλά το πιάνω και χάλια, οπότε.......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
    Χμμμ...σκεφτηκες καθολου την περιπτωση δορυφορικης καρτας
    στο πισι, και να πιανεις Eurosport απο Hotbird ή Astra ???
    Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
    Το Eurosport είναι ελεύθερο μόνο στον Astra!!!
    Το κατοπτρο που έχω ατο σπίτι το εχω προς τον Hotbird! Οταν το Eurosport έχει κάποιον αγώνα που θέλω να δω, πηγαίνω και το γυρίζω με τα χέρια!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Το παρακαλουθω χρονια απο τον Astra αλλα απο το Γερμανικο Eurosport - απο το να πληρωνω Nova ή να ψαχνω στα τοπικα καναλια το προτιμω.....

    (ασε που μερικα καναλια μετα τις 12.00 παιζουν και "αισθησιακα" video clips....)
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dariosk
    kathe kiriaki to eurosport free
    kai logo
    pou pame volta to grafoume se dvd
    kai kathe pemti to magic konserva ola
    ta kala !!!!
    Αυτό ακριβώς θέλω να μάθω!!!! Πιάνει το Eurosport από Astra free???? Από ποιόν Astra? Νόμιζα ότι είναι κλειδωμένο σε ότι "φτάνει" στην Ελλάδα λόγω Nova!!!! Πείτε μου παιδιά και σώστε με!!!! ΣΩΣΤΕ ΜΕ!!! Κρίμα δεν είναι τα 55 € για τη Nova το μήνα? Γιατί να μην τα πάρει ο Akrapovic???? Με τι πιάτο πιάνετε Astra? Ακριβώς την περίπτωση δορυφορικής κάρτας έχω σκεφτεί (SkyStar 2) με την οποία το κόστος για όλα θα μου βγεί κάπου στα 200€. Αλλά μετά είδα ότι το Eurosport ήταν κλειδωμένο και απογοητεύτηκα!!!! Από το παρακάτω συμπέρανα ότι είναι κλειδωμένο:

    http://www.satmania.com/eng/satchann...x=0&search.y=0

    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    hotbird rulez

    motors tv, ab motors

    πιανει και xxl και βλεπομε κανα καλο!!!!!
    Free κι αυτά ε?


    Heeeeelp...............................

  3. #18
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    γιωργο το motor tv ......ειναι ελευθερο γιατι ρε συ εχω nova και στα ανεξαρτητα που το πιανω ποτε δεν εχει σημα
    δεν εχω nova εχω δικο μου πιατο και ναι ειναι τσαμπα ολα αυτα(τωρα αν εχει σπασει καποιος το μηχανημα δε το ξερω ετοιμο το πηρα)

  4. #19
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    δεν εχω nova εχω δικο μου πιατο και ναι ειναι τσαμπα ολα αυτα(τωρα αν εχει σπασει καποιος το μηχανημα δε το ξερω ετοιμο το πηρα)
    ρε και μενα τσαμπα ειναι αλλα μεσω nova ..το πιανω σαν καναλι στα ανεξαρτητα αλλα δεν μου επιτρεπει την προσβαση...γαμω τη nοvα μου μεσα
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  5. #20
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    ρε και μενα τσαμπα ειναι αλλα μεσω nova ..το πιανω σαν καναλι στα ανεξαρτητα αλλα δεν μου επιτρεπει την προσβαση...γαμω τη nοvα μου μεσα
    πιανω και eurosport και eurosport news

    λες να εχει κανει τιποτα οπατερας μου ???

    θα ρωτησω...

  6. #21
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    πιανω και eurosport και eurosport news

    λες να εχει κανει τιποτα οπατερας μου ???

    θα ρωτησω...
    αυτα τα εχει η nova στο δικο της μενου.......στα αλλα που ειναι μεσω ελευθερου δορυφορου ειναι και το εν λογω καναλι και δεν το πιανει.....δεν νομιζω να εχει αμεση ευθυνη η nova... ισως το πιατο να θελει γυρισμα σε αλλη συχνοτητα δε ξερω.....ασχετο τωρα καλο ειναι αυτο δειχνει τιποτα αξιζει το κοπο

    υπαρχει κανεις εδω που να εχει nova και στα ανεξαρτητα να πιανει το motor tv...στη θεση 105 ειναι...
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  7. #22
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    αυτα τα εχει η nova στο δικο της μενου.......στα αλλα που ειναι μεσω ελευθερου δορυφορου ειναι και το εν λογω καναλι και δεν το πιανει.....δεν νομιζω να εχει αμεση ευθυνη η nova... ισως το πιατο να θελει γυρισμα σε αλλη συχνοτητα δε ξερω.....ασχετο τωρα καλο ειναι αυτο δειχνει τιποτα αξιζει το κοπο

    υπαρχει κανεις εδω που να εχει nova και στα ανεξαρτητα να πιανει το motor tv...στη θεση 105 ειναι...
    Κάθε δορυφόρος γυρίζει γύρω από τη γη σε διαφορετική θέση πάνω στην τροχιά.... οπότε ανάλογα πρέπει να γυρίζεις το πιάτο... αυτό βέβαια δεν πρέπει να γίνεται με το χέρι γιατί οι αποκλίσεις στις μοίρες στέλνουν την εικόνα για χόρτα....

    ή αποκτάς την γνώση και το όργανο για να το κάνεις ή αγοράζεις περιστρεφόμενο πιάτο..... ακριβά και τα δύο....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  8. #23
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Κάθε δορυφόρος γυρίζει γύρω από τη γη σε διαφορετική θέση πάνω στην τροχιά.... οπότε ανάλογα πρέπει να γυρίζεις το πιάτο... αυτό βέβαια δεν πρέπει να γίνεται με το χέρι γιατί οι αποκλίσεις στις μοίρες στέλνουν την εικόνα για χόρτα....

    ή αποκτάς την γνώση και το όργανο για να το κάνεις ή αγοράζεις περιστρεφόμενο πιάτο..... ακριβά και τα δύο....
    ρε περι λογικα τα ανεξαρτητα που πιανω μεσω nova ανηκουν στον ιδιο δορυφορο που εκπεμπει και η nova οποτε γιατι να πρεπει να γυρισει το πιατο.................ισως λεω ισως αυτο το καναλι να εκπεμπει και σε αλλο δορυφορο και απο εκει να το πιανει ο ιδι ...................................εγω γιατι δεν το πιανω γαμωτο
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  9. #24
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Σωστό αυτό που λες! Τα κανάλια που πιάνεις μέσω Nova τα αναμεταδίδει ο δορυφόρος του Nova οπότε έπρεπε να τα βλέπεις κανονικά.... Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλεφωνάκι να σου πουν?

    Ο idis βλέπει άλλο δορυφόρο γι' αυτό πιάνει άλλα κανάλια που εσύ δεν πιάνεις.....

    Μην αγχώνεσαι... χεχεχε πάρε στην multichoice να σου πουν......
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    αυτα τα εχει η nova στο δικο της μενου.......στα αλλα που ειναι μεσω ελευθερου δορυφορου ειναι και το εν λογω καναλι και δεν το πιανει.....δεν νομιζω να εχει αμεση ευθυνη η nova... ισως το πιατο να θελει γυρισμα σε αλλη συχνοτητα δε ξερω.....ασχετο τωρα καλο ειναι αυτο δειχνει τιποτα αξιζει το κοπο

    υπαρχει κανεις εδω που να εχει nova και στα ανεξαρτητα να πιανει το motor tv...στη θεση 105 ειναι...

    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω γ@μ@ τη γκαντεμιά μου..!!! Εδω κι ένα χρόνο προσπαθώ να το πιάσω αλλά τίποτα.... Ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά..
    ΙDI δεν μας είπες... αξίζει τουλάχιστον??

  11. #26
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Κάθε δορυφόρος γυρίζει γύρω από τη γη σε διαφορετική θέση πάνω στην τροχιά.... οπότε ανάλογα πρέπει να γυρίζεις το πιάτο... αυτό βέβαια δεν πρέπει να γίνεται με το χέρι γιατί οι αποκλίσεις στις μοίρες στέλνουν την εικόνα για χόρτα....

    ή αποκτάς την γνώση και το όργανο για να το κάνεις ή αγοράζεις περιστρεφόμενο πιάτο..... ακριβά και τα δύο....

    Λιγα "τεχνικα" στοιχεια, μηπως και βοηθησω στην κατανοηση του θεματος ...

    ΟΛΟΙ οι δορυφοροι που αναφερεστε κινουνται σε "γεωστατικη" τροχεια.

    Αυτο σημαινει οτι βρισκονται σε υψος 35.855 χλμ πανω απο τον ισημερινο και κανουν μια πληρη περιστροφη, στον ιδιο χρονο που την κανει και η Γη, δηλαδη σε 23 ωρες και 56 λεπτα.
    Για να το πετυχουν αυτο πρεπει να κινουνται (λογω της αποστασης) με ταχυτητα 11.220 χλμ/ωρα , δηλαδη 6,6 φορες μεγαλυτερη απο την ταχυτητα περιστροφης της Γης που ειναι περιπου 1700 χλμ/ωρα.

    Οταν λοιπον κινουνται "μαζι" με την Γη, "φαινονται", απο τον παρατηρητη πανω στην Γη, σαν ακινητοι πανω απο το ιδιο σημειο, εξ ου και το ονομα της τροχειας.

    Εφ' οσον ειναι σταθεροι πανω απο τον ισημερινο, απο το Βορειο ημισφαιριο ΟΛΑ τα κατοπτρα εινα στραμενα Νοτια, ενω απο το Νοτιο αντιθετα.

    Οι θεσεις των διαφορων δορυφορων για καποια περιοχη, αν εχετε προσεξει περιγραφονται με East ή West και την ενδειξη σε μοιρες και λεπτα.
    Αυτο σημαινει οτι με σημειο Μηδεν(0) μοιρων την καθετη ως προς τον ισημερινο, μετατοπιζουμε το πιατο μας Ανατολικα ή Δυτικα τοσες μοιρες οσες μας λεει η ενδειξη.

    Υπαρχει και αλλη μια ενδειξη που αλλαζει αναλογα με την περιοχη και αυτη ειναι η Ανυψωση (Elevation) απο την παραλληλη με το εδαφος θεση, για να "σημαδεψουμε" τον δορυφορο.
    Αυτη εχει μικροτερες διακυμανσεις απο δορυφορο σε δορυφορο.

    Η δουλεια ομως αυτη θελει μεγαλη ακριβεια μιας κι ενα λαθος ΜΙΑΣ μοιρας στο υψος του δορυφορου μεταφραζεται σε αποκλιση 737 χιλιομετρων!

    Ελπιζω να βοηθησα καθολου και να μην τα 'κανα χειροτερα τα πραγματα ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #27
    Ευχαριστώ τον crs-k για τις εισαγωγικές πληροφορίες.

    Μήπως υπάρχει κανένα site που να έχει το "δια ταύτα" σε ό,τι αφορά στη δορυφορική λήψη στην Αθήνα;

    Εξηγώ:

    - ποιοί δορυφόροι είναι ορατοί στην Αθήνα και με τι κάτοπτρο; Αν δεν κάνω λάθος μπορεί κανείς να δεί 2-3 δορυφόρους με κάτοπτρο διαμέτρου 1μ. ή ακόμη και 0.80μ

    - πού μπορεί κανείς ακολούθως να δει το πρόγραμμα των δορυφόρων αυτών ώστε να αποφασίσει αν αξίζει να κάνει την επένδυση; (βέβαια πρέπει στο πρόγραμμα να είναι σαφές ποιό πρόγραμμα είναι δωρεάν και ποιό όχι)

    - τι minimum δέκτη χρειάζεται κανείς; Το digitalo.gr έχει ένα ψηφιακό δέκτη "Humax F2 Free" με 99Ε + μεταφορικά, θα ήταν ένας τέτοιος δέκτης επαρκής για να πιάσει κανείς τα δωρεάν ψηφιακά κανάλια των ορατών δορυφόρων; Οι ακριβώτεροι δέκτες τι παραπάνω προσφέρουν;

    - πόσο περίπου κοστίζουν τα παραπάνω (δέκτης, κάτοπτρο, LNB, αλλά και μηχανισμός περιστροφής προς άλλο δορυφόρο);

    - πόσο περίπου κοστίζει η αρχική εγκατάσταση;

    - πώς βολεύει κανείς τις συνδέσεις στο βίντεο/τηλεόραση;; Βάζει και βγάζει καλώδιο κεραίας UHF/δορυφορική κατά περίπτωση ή μπορεί η σύνδεση να τακτοποιηθεί με τρόπο μόνιμο;

    - ποιοί τεχνικοί/έμποροι είναι δοκιμασμένοι και αξιόπιστοι, ή, αντίστροφα, ποιούς πρέπει κανείς να αποφύγει;

    Ελπίζω να μη ζητώ πάρα πολλά...

    ... αλλά όπως φαίνεται το θέμα απασχολεί αρκετούς, και τα περιοδικά του χώρου θεωρούν δεδομένο στα άρθρα τους ότι μιλούν σε γνώστες.

  13. #28
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Μπορείς να δεις αυτό για να βρεις κανάλια και τι εξοπλισμό χρειάζεσαι για να τα δεις στο μέρος που είσαι:

    http://www.satmania.com/eng/satchannels/search/

    Το θέμα είναι ότι σε αυτό το site φαίνεται σαν να είναι κλειδωμένο το Eurosport αλλά παραπάνω τα παιδιά λένε ότι το πιάνουν ελεύθερα..........

    Μπέρδεμα....................

  14. #29
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kTmax
    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω γ@μ@ τη γκαντεμιά μου..!!! Εδω κι ένα χρόνο προσπαθώ να το πιάσω αλλά τίποτα.... Ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά..
    ΙDI δεν μας είπες... αξίζει τουλάχιστον??
    το XXL??????



    καλοοοοοοοοοο

  15. #30
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Ευχαριστώ τον crs-k για τις εισαγωγικές πληροφορίες.

    Μήπως υπάρχει κανένα site που να έχει το "δια ταύτα" σε ό,τι αφορά στη δορυφορική λήψη στην Αθήνα;

    Εξηγώ:

    - ποιοί δορυφόροι είναι ορατοί στην Αθήνα και με τι κάτοπτρο; Αν δεν κάνω λάθος μπορεί κανείς να δεί 2-3 δορυφόρους με κάτοπτρο διαμέτρου 1μ. ή ακόμη και 0.80μ

    - πού μπορεί κανείς ακολούθως να δει το πρόγραμμα των δορυφόρων αυτών ώστε να αποφασίσει αν αξίζει να κάνει την επένδυση; (βέβαια πρέπει στο πρόγραμμα να είναι σαφές ποιό πρόγραμμα είναι δωρεάν και ποιό όχι)

    - τι minimum δέκτη χρειάζεται κανείς; Το digitalo.gr έχει ένα ψηφιακό δέκτη "Humax F2 Free" με 99Ε + μεταφορικά, θα ήταν ένας τέτοιος δέκτης επαρκής για να πιάσει κανείς τα δωρεάν ψηφιακά κανάλια των ορατών δορυφόρων; Οι ακριβώτεροι δέκτες τι παραπάνω προσφέρουν;

    - πόσο περίπου κοστίζουν τα παραπάνω (δέκτης, κάτοπτρο, LNB, αλλά και μηχανισμός περιστροφής προς άλλο δορυφόρο);

    - πόσο περίπου κοστίζει η αρχική εγκατάσταση;

    - πώς βολεύει κανείς τις συνδέσεις στο βίντεο/τηλεόραση;; Βάζει και βγάζει καλώδιο κεραίας UHF/δορυφορική κατά περίπτωση ή μπορεί η σύνδεση να τακτοποιηθεί με τρόπο μόνιμο;

    - ποιοί τεχνικοί/έμποροι είναι δοκιμασμένοι και αξιόπιστοι, ή, αντίστροφα, ποιούς πρέπει κανείς να αποφύγει;

    Ελπίζω να μη ζητώ πάρα πολλά...

    ... αλλά όπως φαίνεται το θέμα απασχολεί αρκετούς, και τα περιοδικά του χώρου θεωρούν δεδομένο στα άρθρα τους ότι μιλούν σε γνώστες.
    βασικα λιγο ψαξιμο στο νετ δεν βλαπτει θα βρεις πολλα αλλα δες:

    http://www.lyngsat.com/tracker/europe.html εδω βρισκεις δορυφορους σε σχεση με την ευρωπη

    http://tuxzine.net/dreambox/howto/DreamBox_How_To.htm
    the best DVB receiver

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. site για κρανη και μπουφαν στην Ελλαδα ΨΑΧΝΩ
    από Xrider στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2010, 08:25
  2. ΝΕΟ Site και σχολή για το Enduro στην Ελλάδα!!!
    από taxydromos στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 17:58
  3. Συνεχίζουν και κλέβουν στην Ελλαδα?
    από jeddah81 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2009, 21:32
  4. MotoGP και SBK στην δορυφορική
    από stako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 11:19
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2007, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF