Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Bmw 1150 Gs ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

  1. #1

    Thumbs up Bmw 1150 Gs ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

    Απανταχού λάτρης των 2 τροχών σας παραθέτω δύο τρείς αλήθειες για να μη σας κουράσω από την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με μία μπέμπα 1150 GS μοντέλο του 2000. Την αγόρασα από γνωστό κατάστημα πριν τρία χρόνια εισαγόμενη από Γερμανία. Το όνομα της ZAKLIN, ερωτευμένος ο γερμανός που την είχε την πήρα με 20.000 χιλιόμετρα και τις έχω κάνει άλλα 50.000. Ένα μεγάλο μέρος δε από αυτά σε κατσάβραχα. Το service της μου κοστίζει ακριβώς 50 ευρώ αφού το κάνω ο ίδιος. Πέρα από λάδια, μπουζί και λοιπά αναλώσιμα δεν μου έχει ζητήσει τίποτα άλλο. Η χρήση που της κάνω δεν είναι και η καλύτερη. Θα μπορούσα να πω πως μετά το transalp και το afrika είναι η Τρίτη μηχανή που προσπαθώ να σκοτώσω αλλά δεν πεθαίνει με τίποτα. Βλέπω να την κρατάω για πάρα πολλά χρόνια ακόμα. Θα μπορούσα μετά από αυτή την μικρή εμπειρία να σας την συστήσω ανεπιφύλακτα και πάντα μιλάω για το 1150 GS. Αν τα καταφέρω τις επόμενες μέρες θα σας παραθέσω ένα μικρό video off road από την Κρήτη και πιστεύω πως πολλοί χωμάτινοι θα γουστάρετε. :rotflmao:


    http://www.youtube.com/watch?v=1qUOZOVwHlg

  2. #2

    Re: Bmw 1150 Gs ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από karavostamo
    Απανταχού λάτρης των 2 τροχών σας παραθέτω δύο τρείς αλήθειες για να μη σας κουράσω από την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με μία μπέμπα 1150 GS μοντέλο του 2000. Την αγόρασα από γνωστό κατάστημα πριν τρία χρόνια εισαγόμενη από Γερμανία. Το όνομα της ZAKLIN, ερωτευμένος ο γερμανός που την είχε την πήρα με 20.000 χιλιόμετρα και τις έχω κάνει άλλα 50.000. Ένα μεγάλο μέρος δε από αυτά σε κατσάβραχα. Το service της μου κοστίζει ακριβώς 50 ευρώ αφού το κάνω ο ίδιος. Πέρα από λάδια, μπουζί και λοιπά αναλώσιμα δεν μου έχει ζητήσει τίποτα άλλο. Η χρήση που της κάνω δεν είναι και η καλύτερη. Θα μπορούσα να πω πως μετά το transalp και το afrika είναι η Τρίτη μηχανή που προσπαθώ να σκοτώσω αλλά δεν πεθαίνει με τίποτα. Βλέπω να την κρατάω για πάρα πολλά χρόνια ακόμα. Θα μπορούσα μετά από αυτή την μικρή εμπειρία να σας την συστήσω ανεπιφύλακτα και πάντα μιλάω για το 1150 GS. Αν τα καταφέρω τις επόμενες μέρες θα σας παραθέσω ένα μικρό video off road από την Κρήτη και πιστεύω πως πολλοί χωμάτινοι θα γουστάρετε. :rotflmao:

    ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ VIDEO http://www.youtube.com/watch?v=1qUOZOVwHlg

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karavostamo
    ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ VIDEO http://www.youtube.com/watch?v=1qUOZOVwHlg
    Σύντεκνε όλα ωραία και καλά αλλά βάλε ένα κράνος κι ένα ζευγάρι γάντια όταν καβαλάς, η προστασία είναι απαραίτητη για να γίνει την απόλαυση ακόμα εντονότερη. Πόσο μάλλον στο βουνό και στο κατσάβραχο..

    Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να χαίρεσαι το θηρίο !

  4. #4

    Talking BMW 1150

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ..ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΗΓΕΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΑΠΙΘΑΝΑ ΜΕΡΗ,ΚΑΙ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΜΑΛΙΣΤΑ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΠΕΦΤΕΣ ΣΤΑ ΚΑΤΣΑΒΡΑΧΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ,ΘΑ ΓΕΜΙΖΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΩΛΟΠΕΣ..ΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ,ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ FZR 1300... ΠΟΛΥ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΡΕ ΦΙΛΕ,ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΚΩΛΟ ΤΟΥ..ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ..ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΥΣΤΕΡΕΙ...

    1.000 χιλιομ λαδια 58 ε
    6.000 χιλιομ λαδια 58 ε
    11.000 χιλιομ λαδια + φιλτρο λαδιου 70 ε
    17.000 χιλιομ λαδια 58 ευρ
    17.000 χιλιομ ελαστικα βτ 21 330 ε
    συνολο.... 574 ε ...
    ενω εμαθα οτι για την bmw ολα αυτα στιχιζουν λιγοτερο απο 120 ε ..
    με βλεπω για γερμανο..Ασε που το fzr 1300 εχει προβληματα απο οτι ακουσα απο την μαμα yamaha οτι το κιβωτιο ταχητητων σε πολλα 1300 ειχε προβλημα...και πολλα τα ανακαλεσαν για επισκευη..αστα φιλε χαλια..στειλε και αλλα βιντεακια περιμενω..καλα ταξιδια σε ολουs ..και παντα κρανοs παιδια..

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    καρανοσταμο,

    Θα ελεγα οτι ειπες μονο την μιση αληθεια, με την οποια συμφωνω. Εχω κανει 100,000 κμ σε καθε ειδους δρομο, εφαγα αρκετες εντυπωσιακες σουπες και η μηχανη αντεξε τα πανδεινα.
    Οι βαλβιδες ρυθμιζονται απλουστατα σε μια ωρα και οτιδιποτε αλλο σερβις ειναι παναπλο.

    Αυτο που ομως θα πρεπει να ξερει επισης ο επιδοξος αγοραστης, ειναι οτι ειναι πενταβαρη με οτι αυτο συνεπαγεται και οτι το τελελεβερ δεν ειναι για ελληνικους δρομους χαμημης προσφυσης. Απλα δεν εχεις ιδεα ποτε θα το χασεις το μπροστινο. Σε καλο στροφιλικι βεβαια που θελεις ροπη παρα επιταχυνση, πεταει.
    Ακομα ο κινητηρας χωρις αφαιρεση καταλυτη τσιπ και αλλα πολλα, ειναι οτι πιο βαρετο υπαρχει σε μεγαλα ον/οφ με μοναδικη εξαιρεση το αφρικα.
    Φυσικα γουστα ειναι αυτα....

  6. #6

    Re: BMW 1150

    Αρχικά δημιουργήθηκε από koskoldivers
    :...ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ FZR 1300...
    Ασε που το fzr 1300 εχει προβληματα
    Το FZR1300 ειναι μαμα η το εχεις ρεκτιφιαρει απο τα 1000;

    Μετα απο 10 ετη λογικο δεν ειναι να σου βγαλει καποια προβλήματα....ειδικα το υπερ-κυβισμένο;

    :hypnotize

  7. #7

    Re: Bmw 1150 Gs ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από karavostamo
    Θα μπορούσα να πω πως μετά το transalp και το afrika είναι η Τρίτη μηχανή που προσπαθώ να σκοτώσω αλλά δεν πεθαίνει με τίποτα. :rotflmao:


    http://www.youtube.com/watch?v=1qUOZOVwHlg
    με ολο τον σεβασμο και αγαπη ....για να σκοτωσεις κατι πρεπει να ειναι ζωντανο....και τα τρια που αναφερεις παρα πανω ειναι πτωματα απο την φυση τους
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  8. #8

    Re: Re: Bmw 1150 Gs ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    με ολο τον σεβασμο και αγαπη ....για να σκοτωσεις κατι πρεπει να ειναι ζωντανο....και τα τρια που αναφερεις παρα πανω ειναι πτωματα απο την φυση τους
    Ρε Θόδωρε....
    Εντάξει με τα άλλα δύο...
    Αλλα και το άφρικα;

  9. #9

    Re: Re: Re: Bmw 1150 Gs ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Ρε Θόδωρε....
    Εντάξει με τα άλλα δύο...
    Αλλα και το άφρικα;

    :rotflmao: :rotflmao: σορρυ ρε στεργιε :rotflmao: :rotflmao:
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  10. #10
    Εσεις με τα Ντουκατι.....
    πατε χωμα.....;




  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Σε καλο στροφιλικι βεβαια που θελεις ροπη παρα επιταχυνση, πεταει.


    κατά τη γνώμη σου ροπή και επιτάχυνση είναι ανεξάρτητα πράγματα;

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    ναι ειναι διαφορετικα, οχι τελειως βεβαια. Η ροπη εκφραζει την δυνατοτητα διατηρησης στροφων υπο αυξανομενο φορτιο, ενω η επιταχυνση εκφραζει την δυνατοτητα αυξησης των στροφων. Οταν αλλαζεις εξατμιση και φιλτρο, παρατηρεις καλλιτερη επιταχυνση ακομα και χαμηλα (για τις πρωτες σχεσεις του κιβωτιου), παρ'οτι ι ροπη εχει μειωθει, λογω της καλλιτερης δυνατοτητας αναπνοης του κινητηρα.

  13. #13
    ό,τι πεις

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    βλεπω εισαι λατρης της επιχειρηματολογιας! Ταιριαζουμε.

  15. #15
    Φανταζομαι οτι μιλας για ευστροφια....οχι επιταχυνση......

    Η ευστροφια χαρακτηριζεται απο την σχεδιαση του μοτερ...και απο το βαρος στου στροφαλου.

    Μαλλον η αισθηση λοιπον αλλαξε και οχι η ευστροφια του μοτερ...ή ισως λίγο...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw 1150 Gs ΣΕ ΧΩΜΑ
    από karavostamo στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2008, 20:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF