Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ.

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
    http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

    A lower-performance engine will not generally perform better with high-octane fuel, since the compression ratio is fixed by the engine design.
    beer:
    I rest my case!!!



  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
    http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

    A lower-performance engine will not generally perform better with high-octane fuel, since the compression ratio is fixed by the engine design.

    ισως η 100αρα που βαζει το παλικαρι να μην ειναι τοσο "νοθευμενη" αλλα αυτο ειναι παλι αλλο θεμα..
    Ακριβώς.
    Μεγαλύτερος αριθμός οκτανιου σημαίνει πως η βενζίνη αντέχει σε μεγαλύτερη συμπίεση και όχι οτι έχει μεγαλύτερη θερμική απόδοση.
    Βέβαια κυκλοφορούν πολλοί αστικοι μύθοι του τύπου "έβαλα στη βέσπα μου κηροζίνη (που ειναι στην ουσία καθαρό-φωτιστικό πετρέλαιο) και έγινε πύραυλος" αλλά ως συνήθως δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα....

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Νομίζω οτι ο camen δεν έχει το 600 αλλά το serow που έχει συμπίεση 9.5:1. Παρόλα αυτά και εγω πιστεύω πως δεν χρειάζεται 100άρα.
    Τωρα για το μονοπάτι έχεις δίκιο, αλλά σκέψου οτι στην εθνική το μοτέρ θα δουλεύει συνεχώς στις 6000+ οπου ναι μεν η ταχύτητα του αέρα είναι μεγαλύτερη, αλλά ο χρόνος για την αποβολή της θερμότητας είναι πολύ μικρότερος (τώρα τι δουλειά έχι ενα serow στην εθνική είναι άλλο θέμα).
    Γενικά τα αερόψυκτα μοτέρ υπόκεινται σε τεράστιες μεταβολές της θερμοκρασίας, που δεν είναι και οτι καλύτερο.
    Η τεχνολογια των θαλαμων καύσης δεν είναι τοσο χαζό θεμα. Τα τελευταία χρόνια οι συμπιέσεις έχουν ανέβει γενικώς...
    Ολόσωστος αλλά ακριβώς έτσι έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν όλα τα αερόψυκρα, ακριβώς γι αυτό δεν είναι τόσο αποδοτικά και γι αυτό δεν είναι τόσο πιεσμένα και δεν έχουν τά άλογα των υγρόψυκτων.
    Δεν είναι κάποιο κουσούρι η αερόψυξη.
    Εφόσον σου αρκούν καμιά σαρανταριά άλογα απο 600 μονοκύλινδρο δεν χρειάζεσαι υγρόψυξη.
    Είναι επί πλέον κόστος κατασκευής συντήρησης πολυπλοκότητα πιθανή πηγή προβλήματος.
    Μη το βλέπουμε σαν κουσούρι που θέλει θεραπία με 100άρα, ήμαρτον τα μηχανάκια αυτά βγάζουν άπειρα χιλιόμετρα χωρίς τίποτα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Aν κ ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα μας δεν πειραζει.Καταρχας ναι εχω το SEROW!Για τον αν εχει θεση ή οχι στην εθνικη δεν ξερω διοτι φιλος εχει κανει απειρα ταξιδια Αθηνα--διαφοροι προορισμοι(μεχρι κ Ιταλια) κ το μηχανακι δεν μασησε μια!Εγω δεν το εχω για αυτο βεβαια,το εχω για μες στην πολη κ για κοντινες βολτες κ επειδη δεν "ζηταει" τιποτα!!!
    Οσο για την 100αρα δεν την βαζω τοσο για την αποδοση αλλα γιατι θεωρω οτι ειναι λιγοτερο νοθευμενη απο την απλη(εβαζα κ απλη κ την ειχα πατησει ασχημα!!!).Αν καταπονει η οχι το μοτερ δε το γνωριζω...
    Καλη σας μερα

  5. #35
    Για την ενημερωση σου...

    Η 100 επο ερευνα του ΕΜΠ ειναι η πιο νοθευμενη βενζινη στην Ελλαδα, με ποσοστο 93% εαν θυμαμαι καλα....

    καλα χλμ.


  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Ολόσωστος αλλά ακριβώς έτσι έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν όλα τα αερόψυκρα, ακριβώς γι αυτό δεν είναι τόσο αποδοτικά και γι αυτό δεν είναι τόσο πιεσμένα και δεν έχουν τά άλογα των υγρόψυκτων.
    Δεν είναι κάποιο κουσούρι η αερόψυξη.
    Εφόσον σου αρκούν καμιά σαρανταριά άλογα απο 600 μονοκύλινδρο δεν χρειάζεσαι υγρόψυξη.
    Είναι επί πλέον κόστος κατασκευής συντήρησης πολυπλοκότητα πιθανή πηγή προβλήματος.
    Μη το βλέπουμε σαν κουσούρι που θέλει θεραπία με 100άρα, ήμαρτον τα μηχανάκια αυτά βγάζουν άπειρα χιλιόμετρα χωρίς τίποτα.
    Δεν εννοούσα οτι είναι κουσούρι η αερόψυξη. Μια χαρά είναι. Στο αερόψυκτο 2CV μου το μόνο κουσούρι ήταν οτι το χειμώνα το καλοριφέρ ζέσταινε μόνο στην ανηφόρα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Νομίζω οτι ο camen δεν έχει το 600 αλλά το serow που έχει συμπίεση 9.5:1. Παρόλα αυτά και εγω πιστεύω πως ΔΕΝ χρειάζεται 100άρα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    camen δεν εννοούσα οτι το serow δεν εχει θέση στην εθνική...
    Εχω κάνει και εγω στα νειάτα μου πολλά ταξίδια με XL250 και ξέρω τη γλύκα. Στην εθνική αυτά τα μηχανάκια απλά δεν βρίσκονται στο στοιχείο τους και μετά απο αρκετά χιλιόμετρα η ταλαιπωρία (του αναβάτη, οχι του μηχανακίου, να εξηγούμεθα) αρχίζει να διαδέχεται την όποια ευχαρίστηση...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    Για την ενημερωση σου...

    Η 100 επο ερευνα του ΕΜΠ ειναι η πιο νοθευμενη βενζινη στην Ελλαδα, με ποσοστο 93% εαν θυμαμαι καλα....

    καλα χλμ.

    Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω... Βεβαια εξαρταται απο που βαζεις!Αν βαζεις σε τυχαια βενζιναδικα μπορει κ να ειναι πιο νοθευμενη.Θα μου πεις πώς ειμαι σιγουρος οτι αυτη που βαζω εγω δεν ειναι?! Απλα δεν ειμαι!!! Προσπαθω ομως να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες...Απο μηχανολογικη αποψη παντως δεν εχω καταλαβει ακομη που βλαπτει...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    camen δεν εννοούσα οτι το serow δεν εχει θέση στην εθνική...
    Εχω κάνει και εγω στα νειάτα μου πολλά ταξίδια με XL250 και ξέρω τη γλύκα. Στην εθνική αυτά τα μηχανάκια απλά δεν βρίσκονται στο στοιχείο τους και μετά απο αρκετά χιλιόμετρα η ταλαιπωρία (του αναβάτη, οχι του μηχανακίου, να εξηγούμεθα) αρχίζει να διαδέχεται την όποια ευχαρίστηση...
    Α μπραβο
    Τωρα συμφωνουμε...

  10. #40
    "Οκταπλασιάστηκε φέτος το ποσοστό της νοθείας για τη σούπερ βενζίνη, καθώς βρέθηκε νοθευμένο το 8,3% των δειγμάτων έναντι 1,1% το 2006."

    http://64.233.183.104/search?q=cache...lnk&cd=6&gl=gr

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Στο βωμο του κερδους παντα η ποιοτητα ερχεται δευτερη!
    Το ζητημα ειναι να προσπαθεις να βρεις οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα!
    Τι πιστευεις: αν βαλεις απλη την μια φορα κ 100αρα την αλλη απο βενζιναδικο της προκοπης(το ιδιο κ τις δυο φορες) σε πια απο τις 2 περιπτωσεις εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να ειναι περισσοτερο νοθευμενη?
    Κ μια αλλη ερωτηση αν επιτρεπεται: τι μηχανη οδηγεις?(θα σου εξηγησω γιατι ρωταω!)

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω... Βεβαια εξαρταται απο που βαζεις!Αν βαζεις σε τυχαια βενζιναδικα μπορει κ να ειναι πιο νοθευμενη.Θα μου πεις πώς ειμαι σιγουρος οτι αυτη που βαζω εγω δεν ειναι?! Απλα δεν ειμαι!!! Προσπαθω ομως να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες...Απο μηχανολογικη αποψη παντως δεν εχω καταλαβει ακομη που βλαπτει...
    Στην θέση δεν θα ανησυχούσα καθόλου γιατί στην χειρότερη άντε να βάζεις αμόλυβδη που την πληρώνεις για 100άρα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Στην θέση δεν θα ανησυχούσα καθόλου γιατί στην χειρότερη άντε να βάζεις αμόλυβδη που την πληρώνεις για 100άρα.
    Ακριβως... Κ βαση πιθανοτητων ισως η 100αρα να ειναι(εστω κ λιγο) καλυτερη!

  14. #44
    Παπι. 6βολτο


  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω... Βεβαια εξαρταται απο που βαζεις!Αν βαζεις σε τυχαια βενζιναδικα μπορει κ να ειναι πιο νοθευμενη.Θα μου πεις πώς ειμαι σιγουρος οτι αυτη που βαζω εγω δεν ειναι?! Απλα δεν ειμαι!!! Προσπαθω ομως να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες...Απο μηχανολογικη αποψη παντως δεν εχω καταλαβει ακομη που βλαπτει...
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι βλάπτει τη τσέπη... (αν βέβαια δεν είναι απαραίτητο να βάζουμε 100άρα).
    Νομίζω οτι συνήθως η (ακριβότερη) βενζίνη νοθεύεται με φθηνότερη, οπότε τρέχα γύρευε...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ Dellorto
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 11:14
  2. Ρυθμησεισ Καρμπυρατερ Για Zephyr
    από zephyrxristos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 11:37
  3. Καρμπυρατερ
    από xtzanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 13:05
  4. καρμπυρατερ για xt125
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF