Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ-ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΛΠ.

  1. #31
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Ολα θα γινουν σε ΚΕΠ . Αγοραστης κ πωλητης μαζι. μονο το παραβολο δεν ηξερα απο που να το παρω..

    Τhanx!!!
    Πατέρας πια..

  2. #32
    Η τραπεζα διαφερει νομιζω απο ΚΕΠ σε ΚΕΠ.
    εγω εκανα πριν 2 μηνες μεταβιβαση, πηγα σε μια μιλενιουμ που ηταν κοντα στο ΚΕΠ.
    Μπορει να διαλεξαν αυτη για ευκολια,αν και δεν το νομιζω.
    παντως η διαδικασια ηταν 15 λεπτα στο ΚΕΠ και οσο μου πηρε να παω στην τραπεζα.

  3. #33
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Λοιπον επειδη τελειωσα με τη μεταβιβση τα πραγματα εχουν ως εξης..

    Οντως καθε τραπεζα λεει τα δικα της..
    Πηγα σε Eurobank και μου ειπαν μονο Εθνικη και Αγροτικη και επειδη δεν μπορουσα λογω δουλειας εστειλα τον πωλητη να παει στα ΚΕΠ να ρωτησει.

    Αυτοι του εδωσαν παραπεμπτικο, πηγε σε Eurobank εκει κοντα (Ζωγραφου) και το πηρε απο εκει!!
    Και στο παραπεμπτικο ειχαν μια λιστα με σχεδον ολες τις τραπεζες!!!

    Τα 30 euro που λενε για 400cc και κατω δεν ισχυουν πια. Πηγε 39€ το παραβολο. Αρα τα 45€ που ισχυαν για 401cc και πανω μαλλον αυξηθηκε κι αυτο.. (δεν ξερω ποσο..)

    Κατα τ'αλλα συναντηθηκαμε το απογευμα στα ΚΕΠ κι οντως η διδικασια κρατησε maximum 10 λεπτα!!!

    Μονο η αδεια και οι ταυτοτητες μας χρειαστηκαν. (και φυσικα σε φωτοτυπιες γιατι τα ΚΕΠ δεν βγαζουν φωτοτυπιες ως γνωστον..)

    Αυτα!!

    Πατέρας πια..

  4. #34
    Μην οδηγησεις ποτε πιο γρηγορα απο τον φυλακα αγγελο σου!
    http://www.youtube.com/watch?v=nliOB4U0UyU&feature=kp

  5. #35
    ήρθε η ώρα να δώσω το 50άκι μου.....
    Μπαίνω κι εγώ λοιπόν στο τροχαία & kep.gov.gr να δω αν έχει αλλάξει κάτι από τα διαδικαστικά που γράφετε εδώ...

    βλέπω πως θες :
    α) (σύμφωνα με το "http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1175&Itemid=131&lang=")

    Ιδιωτικό συμφωνητικό (πωλητήριο) μοτοποδηλάτου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής πωλητού και αγοραστού την ίδια ημερομηνία.
    Άδεια κυκλοφορίας (προηγούμενου κατόχου).
    Παράβολο Δημοσίου 15 Ευρώ.
    Ένσημο ΕΛ.ΑΣ. 3 Ευρώ (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)
    και Μ.Τ.Σ. 3 Ευρώ (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια).



    και β) (σύμφωνα με το "http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?sid=1104")

    Ιδιωτικό συμφωνητικό (πωλητήριο) μοτοποδηλάτου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής
    πωλητού και αγοραστού την ίδια ημερομηνία
    Άδεια Κυκλοφορίας Οχήματος (του προηγούμενου κατόχου)
    Αίτηση μεταβίβασης μοτοποδηλάτου
    (Απαραίτητο έγγραφο)
    Ένσημο ΕΛΑΣ 3 € (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)
    ΜΤΣ (3 €) (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)
    Παράβολο Δημοσίου 15 €

    και λέω : δεν παίρνεις τηλ. στα κεπ να ρωτήσεις και για το ιδιωτικό συμφωνιτικό (τι είναι/πως το φτιάχνεις/τι γράφεις κ.λ.π.) ??? - άλλωστε το γράφει και στο μπανεράκι στη σελίδα τους πάνω πάνω : "ΚΕΠ πείρες ? 1500 τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης πολιτών"

    και περιμένω να τελειώσουν τα ηχογραφημένα για να με βγάλει σε αναμονή καθώς το ερώτημα δεν έχει σχέση με κάτι από τις επιλογές του αυτόματου συστήματος....

    και μετά περιμένω 18,52 λεπτά για να βγει κάποιος άνθρωπος στη γραμμή να εξυπηρετηθώ....

    αλλά αφού τόση ώρα δεν βγήκε κανείς λέω: δεν ξαναπέρνεις μπας και σε πέταξε σε καμιά "προβληματική" γραμμή το σύστημα ?
    ?
    και ξανά περιμένω άλλα 15 λεπτά...

    τίποτα......

    και λέω Γ@#$σέ το και σήκω πήγαινε από τη τροχαία Καισαριανής να κάνεις τη δουλειά σου , γιατί μέσω τηλεφώνου δεν έμαθες ποτέ κάτι από το δημόσιο....

    και πάω και δεν βλέπω κανένα μηχανάκι εκεί που έχει καμιά 15αριά...
    "δεν θα έχει έρθει κανένας από τώρα...-ωραία θα είμαι πρώτος !!"
    (κάθε παρασκευή έχει εξετάσεις για δίπλωμα και μέχρι να τελειώσουν το γραφειάκι είναι κλειστό -αφού το άτομο που είναι εκεί πάει κι αυτός να βοηθήσει)

    τζίφος: κλειστό από 1 έως 25 Αυγούστου.....

    "από το πρωί δεν σε θέλει-ξέρεις πως θα πάει όλη η μέρα....πάμε κεπ Ζωγράφου"

    μπαίνω και με ρωτάνε από το 1ο γραφείο δεξιά τι θέλω.
    τους απαντάω και μου λένε : "εκεί έχει τα χαρτιά που χρειάζεστε"
    μια λίστα εντύπων και τιμές για μεταβίβαση ανάλογα τα κυβικά και το αν κάνεις μεταβίβαση αυτοκινήτου ή μηχανής.
    άνω των 51cc 39 ευρώ....
    "για κάτω από 51 όμως ??? δεν πληρώνω τίποτα ???" ρωτάω τον άνθρωπο στο γραφείο.
    "θα ρωτήσετε στο γκισέ".....
    περίμενε 35 λεπτά να φύγει 1 ζευγάρι......

    και όταν πλέον είμαι 3ος στη σειρά με ρωτάει άλλος από το 1ο γραφείο αριστερά
    -"εσείς τι περιμένετε ?"
    -"θέλω πληροφορίες για τη μεταβίβαση μοτοποδηλάτου"

    και όλοι μαζί σαν χορωδία
    -"άααα-όχι εδώ:στην τροχαία Καισαριανής θα πάτε !!!!"

    "ρε παιδιά, είναι κλειστά μέχρι τις 25 και στη σελίδα του ΚΕΠ γράφει ότι το κάνετε κι εσείς"

    και όλοι μαζί:
    -"όχι - εμείς μόνο πάνω από 51cc κάνουμε !!"
    -"όχι λάθος γράφει !!"
    -"όχι εμείς δεν έχουμε καμία πληροφορία γι αυτό"
    -"να πάτε στο υπουργείο" (η άσχετη !!!!)



    προ-τελευταία επιλογή να πάω στη τροχαία Αθηνών τη δευτέρα και να ρωτήσω γιατί με όλες τις αναμονές , έφτασε 13:20 και ήταν ώρα να πάω να πάρω τη σύζυγο από την εργασία της και μέχρι να φτάσω στην Δηληγιάννη...


    συμπέρασμα:
    α) Με λίγα λόγια μεταβίβαση μέσω κεπ για 50αράκια "γιοκ"....
    β) έφαγα όλο το πρωί και τίποτα δεν έμαθα....:hypnotize
    ακόμα μαθαίνω.......
    ελπίζω να έχω μάθει μέχρι να πεθάνω

  6. #36
    νεότερα:

    Μεταβίβαση 50cc μόνο από την τροχαία που έκδωσε την άδεια κυκλοφορίας
    (έτσι μου είπαν από την Τροχαία Αθηνών)

    που σημαίνει πως πρέπει να περιμένω κι εγώ και ο αγοραστής έως τις 26 του Αυγούστου...



    για όσους τα χρειάζονται :

    α) τα χαρτιά που θέλουν τελικά είναι:
    http://i263.photobucket.com/albums/i.../WORD0002B.jpg

    β) βρήκα ιδιωτικό συμφωνητικό :
    http://i263.photobucket.com/albums/i...s/WORD0003.jpg

    ακόμα μαθαίνω.......
    ελπίζω να έχω μάθει μέχρι να πεθάνω

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2017
    Μηνύματα
    7
    Καλησπερα παιδια

    Αποφασισα να ποσταρω σε αυτο το τοπικ (αν και παλιο) ωστε να μην χρειαστει να φτιαξω νεο.

    Το προβλημα μου εχει ως εξης.

    Προ 25ημερου αγορασα μια μεταχειρισμενη μηχανη. Η διαδικασια εγινε σε ΚΕΠ. Εκει μου ειπαν οτι για να εκδοθει η νεα αδεια κυκλοφοριας στο ονομα μου θα πρεπει να περιμενω περι το 50!? ημερων ωστε να την παραλαβω. Το προβλημα μου αυτην την στιγμη, ειναι οτι ΔΕΝ μπορω να ασφαλισω το οχημα διοτι η αδεια που εχω στην κατοχη μου, ειναι του προηγουμενου ιδιοκτητη. Στο ΚΕΠ ομως, δεν μου εδωσαν καποιο εγγραφο - εστω και προσωρινο ωστε να αναγραφεται το δικο μου ονομα, με αποτελεσμα να μην μπορω να την κινησω, εφοσον δεν ειναι ασφαλισμενη!

    Απογοητευση. Το θεωρειται λογικο; Να υπαρχει τετοια καθυστερηση, που ΔΕΝ οφειλεται σε μενα αλλα στο Ελληνικο δημοσιο, αλλα να με επηρρεαζει παρ'ολα αυτα εχοντας αναγκασμενος την μηχανη σε ακινησια;
    Ευχαριστω εκ των προτερων!

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est19xx Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια

    Αποφασισα να ποσταρω σε αυτο το τοπικ (αν και παλιο) ωστε να μην χρειαστει να φτιαξω νεο.

    Το προβλημα μου εχει ως εξης.

    Προ 25ημερου αγορασα μια μεταχειρισμενη μηχανη. Η διαδικασια εγινε σε ΚΕΠ. Εκει μου ειπαν οτι για να εκδοθει η νεα αδεια κυκλοφοριας στο ονομα μου θα πρεπει να περιμενω περι το 50!? ημερων ωστε να την παραλαβω. Το προβλημα μου αυτην την στιγμη, ειναι οτι ΔΕΝ μπορω να ασφαλισω το οχημα διοτι η αδεια που εχω στην κατοχη μου, ειναι του προηγουμενου ιδιοκτητη. Στο ΚΕΠ ομως, δεν μου εδωσαν καποιο εγγραφο - εστω και προσωρινο ωστε να αναγραφεται το δικο μου ονομα, με αποτελεσμα να μην μπορω να την κινησω, εφοσον δεν ειναι ασφαλισμενη!

    Απογοητευση. Το θεωρειται λογικο; Να υπαρχει τετοια καθυστερηση, που ΔΕΝ οφειλεται σε μενα αλλα στο Ελληνικο δημοσιο, αλλα να με επηρρεαζει παρ'ολα αυτα εχοντας αναγκασμενος την μηχανη σε ακινησια;
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Για αυτο το λογο αποφευγω τα ΚΕΠ. Μεταφορων ωστε επιτοπου να περασει στο ονομα μου και να μπορω να το ασφαλισω.

    Να σου πω παντως τι ειχα κανει σε αντιστοιχη περιπτωση, που επεμενε ο πωλητης να παμε ΚΕΠ. Του ζητησα αρχικα να μη διακοψει την ασφαλεια του μεχρι να παρουμε τη νεα αδεια. Αυτο του το τονισα οτι θα χρειαστει να γινει απο την αρχη οταν μου ειπε για ΚΕΠ. Μετα μπηκα την επομενη μερα στην anytime και εκανα ασφαλεια τη μηχανη στο ονομα μου (επειδη δε ζηταει εγγραφα online). Ετσι στο ενδιαμεσο η μηχανη ηταν ουσιαστικα ασφαλισμενη σε δυο ονοματα ταυτοχρονα (προφανως ανα πασα στιγμη μονο η μια θα ισχυε). Αν συνεβαινε κατι καποια απο τις δυο θα με καλυπτε, αναλογα με το σε πιο σταδιο βρισκοταν η εξελιξη της μεταβιβασης. Αν ακομα δεν ειχε περασει στο ονομα μου, η πρωτη - αν ειχε περασει στο ονομα μου η δευτερη. Δεν ξερω αν ημουν 100% καλυμμενος αλλα ηταν το καλυτερο που μπορεσα να σκεφτω γιατι οντως δεν παιζει να αντεχα τοσες μερες με το καινουριο εργαλειο σκεπασμενο στην αυλη.

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Κακώς πήγες σε ΚΕΠ. Αν δεν έχεις έστω προσωρινή άδεια, σαφώς δε μπορείς να βγάλεις ασφάλεια ή να κυκλοφορήσεις.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2017
    Μηνύματα
    7
    Κατ' αρχην ευχαριστω και για τις απαντησεις και των δυο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για αυτο το λογο αποφευγω τα ΚΕΠ. Μεταφορων ωστε επιτοπου να περασει στο ονομα μου και να μπορω να το ασφαλισω.

    Να σου πω παντως
    τι ειχα κανει σε αντιστοιχη περιπτωση, που επεμενε ο πωλητης να παμε ΚΕΠ. Του ζητησα αρχικα να μη διακοψει την ασφαλεια του μεχρι να παρουμε τη νεα αδεια. Αυτο του το τονισα οτι θα χρειαστει να γινει απο την αρχη οταν μου ειπε για ΚΕΠ. Μετα μπηκα την επομενη μερα στην anytime και εκανα ασφαλεια τη μηχανη στο ονομα μου (επειδη δε ζηταει εγγραφα online). Ετσι στο ενδιαμεσο η μηχανη ηταν ουσιαστικα ασφαλισμενη σε δυο ονοματα ταυτοχρονα (προφανως ανα πασα στιγμη μονο η μια θα ισχυε). Αν συνεβαινε κατι καποια απο τις δυο θα με καλυπτε, αναλογα με το σε πιο σταδιο βρισκοταν η εξελιξη της μεταβιβασης. Αν ακομα δεν ειχε περασει στο ονομα μου, η πρωτη - αν ειχε περασει στο ονομα μου η δευτερη. Δεν ξερω αν ημουν 100% καλυμμενος αλλα ηταν το καλυτερο που μπορεσα να σκεφτω γιατι οντως δεν παιζει να αντεχα τοσες μερες με το καινουριο εργαλειο σκεπασμενο στην αυλη.

    Δυστηχως, εν αγνοια και των δυο μας για το τι συμβαινει με τα "Κεντρα Εξυπηρετησης Πολιτων" και τις μεταβιβασεις , ο πωλητης διεκοψε την ασφαλιση της μηχανης του. Ειναι μεγαλο μπερδεμα απ'οτι καταλαβα...
    Οταν πηγατε στα ΚΕΠ, σου εδωσαν καποιο εγγραφο "προσωρινης" αδειας που να αναγραφεται το ονομα σου σε αυτην;

    γιατι οντως δεν παιζει να αντεχα τοσες μερες με το καινουριο εργαλειο σκεπασμενο στην αυλη.
    Αυτο εχει συμβει εκ του αποτελεσματος, 25 μερες τωρα, εμενα μου λες... Αλλα οσο και να θελω, ξερω απο την δικη μου λογικη (γιατι πολλα εχω δει) οτι δεν πρεπει να την κινησω μεχρι να βεβαιωθω οτι ολα ειναι οκ...

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est19xx Προβολή μηνύματος
    Οταν πηγατε στα ΚΕΠ, σου εδωσαν καποιο εγγραφο "προσωρινης" αδειας που να αναγραφεται το ονομα σου σε αυτην;

    Αυτο εχει συμβει εκ του αποτελεσματος, 25 μερες τωρα, εμενα μου λες... Αλλα οσο και να θελω, ξερω απο την δικη μου λογικη (γιατι πολλα εχω δει) οτι δεν πρεπει να την κινησω μεχρι να βεβαιωθω οτι ολα ειναι οκ...
    Οχι, δεν πρεπει να ειχα καποιο χαρτι στο ονομα μου. Το ΚΕΠ δεν εχει καποια δικαιοδοσια, απλα κανει το μεσαζοντα (δλδ συλλεγει τα χαρτια και τα παει στο Μεταφορων). Ο,τι κανει δλδ μια σχολη οδηγων, απλα χωρις κοστος αλλα και με την αντιστοιχη καθυστερηση. Ειχα σιγουρα παντως στα χερια μου ενα πιστοποιημενο αντιγραφο της αδειας. Να ειμαι ειλικρινης δε θυμαμαι αν μου το ειχε δωσει το ΚΕΠ απο μονο του ή το ζητησα εγω, ειναι πανω απο χρονος που εγινε η δουλεια. Σε πιθανο ελεγχο απο την αστυνομια δλδ ειχα αποδεικτικο οτι το οχημα δεν ειναι κλεμμενο καθως και ασφαλεια να παρουσιασω στο αντιστοιχο ονομα.

    Δυστυχως ετσι οπως γιναν τα πραγματα για σενα, θα πρεπει να κανεις υπομονη. Η μονη λυση που βλεπω ειναι να κανεις μια ερωτηση στα ΚΕΠ σε ποιο Μεταφορων τα στελνουν και να πας ο ιδιος εκει να ρωτησεις αν εχει προχωρησει η περιπτωση σου. Υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να βγει κατι.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2017
    Μηνύματα
    7
    Μιλησα με 2 ασφαλιστες, με αλλον εναν υπαλληλο ΚΕΠ οπου με ενημερωσαν οτι ΕΠΡΕΠΕ εκεινη την ημερα της μεταβιβασης η υπαλληλος να μ δωσει εγγραφο προσωρινης αδειας κυκλοφοριας, μετο ονομα το δικο μου και του προηγουμενου ιδοκτητη πανω της, εαν δεν το εκανε, τοτε ειναι παρατυπια δικη της. Πολυ δυσκολο λεει να μου το παρεχουν τωρα, διοτι τα εγγραφα θα εχουν σταλθει στο Υπουργειο. Η φαση ειναι sit down, try not to cry, cry a lot

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Οπως σου ειπα παει καιρος και δεν πολυθυμαμαι, μπορει να ειναι και οπως τα λες. Ασε που αυτα αλλαζουν και ολη την ωρα.
    Αυτο που θυμαμαι σιγουρα παντως ειναι να ρωταω τον υπαλληλο τι ακριβως ισχυει σχετικα με την ασφαλεια (τινος ειναι βρε γυναικα το παιδι που λενε) και να μου λεει κι ο ιδιος οτι ειναι μπερδεμενη η κατασταση και πως στο ενδιαμεσο σταδιο ουτε αυτοι ξερουν τι ισχυει.

  14. #44
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Εχουμε καμιά ιδέα για το πόσο χρόνο παίρνει να σου αντικαταστήσουν την πινακίδα λόγω φθοράς;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #45
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εχουμε καμιά ιδέα για το πόσο χρόνο παίρνει να σου αντικαταστήσουν την πινακίδα λόγω φθοράς;
    Την ίδια στιγμή σου δίνουν καινούργια, φυσικά με χρέωση.
    Με την ασφάλεια είχα προβλήματα που δεν μπορούσαν να αλλάξουν τον αριθμό στο συμβόλαιο.
    Μην ρωτάς..... απλά στοκοι.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  2. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  3. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  4. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF