Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Διαρροή παραφλού Bmw F650

  1. #1
    Τα ΟΟ μας 14
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    12

    Διαρροή παραφλού Bmw F650

    Γεια και χαρά σας.
    Ηθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω την BMW F650 ('99) την οποία αγόρασα μεταχειρισμένη (34.000 χλμ). Πριν λίγο καιρό η μηχανή ανέβαζε θερμοκρασία και το βεντιλατέρ δούλευε σαν τρελό. Πήγα σε μηχανικό, όπου και διαπιστώσαμε ότι δεν είχε στάλα νερό στο ψυγείο. Το γεμίσαμε και μου είπε να το παρατηρώ. Για καμιά εβδομάδα όλα καλά, μετά από 10 μέρες ξανά τα ίδια. Στο μεταξύ άρχισα να παρατηρώ μία διαρροή στη βάση του κινητήρα. Το χρώμα της κηλίδας εμφανώς πράσινο, οπότε συμπεραίνω ότι είναι παραφλού. Το ξαναπάω, το βλέπει, και αλλάζει τσιμούχες λαδιού-νερού, καθώς η αντλία δούλευε κανονικά και η διαρροή φαινόταν να έρχεται από το κάτω μέρος της αντλίας (έχει μία τρύπα εκκένωσης νομίζω εκεί ε?). ΔΕΝ είδα κάποια σημάδια ανάμειξης λαδιού-νερού σε εκείνη τη φάση (αλλάξαμε και λάδια για να δούμε, ούτε στο δοχείο φαινόταν κάτι τέτοιο). Δουλεύω τη μηχανή κανα δεκαήμερο και όλα καλά (κανένα σημάδι υπερθέρμανσης, το βεντιλατέρ ζήτημα να δούλεψε μια-δυο φορές σε πολλη κίνηση). Προχτές το πρωί βλέπω μία πράσινη κηλίδα στο πεζοδρόμιο. Το παρατηρώ για άλλη μία μέρα και βλέπω ότι και πάλι έχω διαρροή. Το ξαναπάω σήμερα και ψάχνουμε για 1 ώρα και κάτι να δούμε από που είναι αυτή η διαρροή. Σωληνώσεις, αντλία, ψυγείο κτλ δεν φαίνεται να έχουν τίποτα. Η διαρροή μικρή (όταν πήγαμε να ξαναβάλουμε παραφλού είδαμε ότι είναι σχεδόν γεμάτο) και συνεχίζουμε το ψάξιμο.
    Αφήσαμε τη μηχανή να δουλέψει πολλή ώρα και μετά από πολύ ψάξιμο, βλέπουμε μία υποψία του γνωστού υγρού σε μία βίδα κοντά στην κεφαλή. Ο μηχανικός είναι σίγουρος ότι δυστυχώς μιλάμε για φλάντζα κεφαλής. Μου είπε ότι θέλει 300 ευρώ και 3 μέρες για να την αλλάξει. Εδώ είναι η ερώτησή (εις) μου.
    Υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος? Το κόστος είναι λογικό?Πόσο σοβαρό είναι αυτό για τη μηχανή γενικότερα? Γνωρίζω βέβαια ότι αν είναι αυτό δεν πρέπει να το αφήσω και να κυκλοφορώ έτσι, αλλά πιστεύετε πως είναι πολύ ζημιά για τη μηχανή, εννοώντας ότι αν γίνει η δουλειά θα είναι όλα οκ μετά?
    Ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο post και ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν.
    Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, τα πάντα συνομωτούν για το θέλεις αιώνια...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2007
    Μηνύματα
    139
    Είχα σχεδόν παρόμοιο πρόβλημα με το F650GS μοντ. 01.
    Υπάρχει μια φήμη ότι τα ψυγεία κάποιων μοντέλων δεν ήταν και πολύ ανθεκτικά..
    Την πρώτη φορά που βρήκα πράσινο υγρό στο πεζοδρόμιο ήταν απλά μια πολύ μικρή τρύπα που πολύ δύσκολα εντοπιζόταν και δεν θυμάμαι να είχε χτυπήσει στο ψυγείο κάποιο αντικέιμενο όπως χαλίκι...Η ζημιά επισκευάστηκε γρήγορα και φθηνά με απλό κόλημα του ψυγείου.
    Την επόμενη φορά, δημιουργήθηκε μια τρύπα διπλα ακριβώς στο σημείο που βιδώνει το ψυγείο στην βάση του - πάλι χωρις λόγο! Λόγω του ότι είχε ήδη επισκευαστεί μια φορά και το σημείο ήταν δύσκολο, άλλαξα το ψυγείο, το οποίο δεν ήταν και φτηνό!
    Ρίξε μια ματιά και σε κανένα άλλο μηχανικό, πριν κάνεις οτιδήποτε εκτός αν τον εμπιστεύεσαι απόλυτα!
    Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση, αν θέλεις να σου στείλω πληροφορίες με π.μ. που πηγαίνω την δικία μου (στην Θεσσαλονίκη) για να πάρεις μια δευτερη γνώμη.

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    90% σου έχει κάψει φλάτζα κεφαλής.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    90% σου έχει κάψει φλάτζα κεφαλής.
    Μας αφήνεις σε αγωνία για το υπόλοιπο 10% ......
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Τα ΟΟ μας 14
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    12
    Εμένα να δεις σε τι αγωνία με αφήνει.....
    Και για τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου ρε παίδες? (Ξέρω είμαι άπληστος)
    Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, τα πάντα συνομωτούν για το θέλεις αιώνια...

  6. #6
    Τα ΟΟ μας 14
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mobynik
    Εμένα να δεις σε τι αγωνία με αφήνει.....
    Και για τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου ρε παίδες? (Ξέρω είμαι άπληστος)
    Ακούει κανείς....? Ένα, δύο, ένα, δύο τεστ
    Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, τα πάντα συνομωτούν για το θέλεις αιώνια...

  7. #7

    Thumbs up Mην βιαζεσαι

    Ειχα αυτη την μοτοσυκλετα για ενα χρονο , ειναι αρκετα ανθεκτικη με μερικες μικρες
    αστοχιες
    Μια απο αυτες ειναι η διαρροη ή και καταναλωση παραφλου.
    θα βρεις αναλυτικες οδηγιες για το τι θα κανεις σε αυτο το site

    http://faq.f650.com/FAQs/Water_Pump_Seal_Repair_FAQ.htm

    Μην αρχιζεις με φλατζες κεφαλης πριν επισκευασεις την αντλια του νερου οπως περιγραφεται στο site .
    Γενικα μελετα το εχει πολλες πληροφοριες.

  8. #8
    Τα ΟΟ μας 14
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    12
    Καλημέρα φίλε μου. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπόδειξη, πάρα πολύ ωραίο το θεματάκι. Δυστυχώς, και την αντλία την έλεγξα, άλλαξα και φλάτζα στο καπάκι, ελέγξαμε προσεκτικά σωληνώσεις και λοιπές τσιμούχες, αλλά δυστυχώς η μικρή διαρροή συνεχίστηκε εμφανώς από μία βίδα ψηλά κοντά στην κεφαλή. Οπότε, δυστυχώς ή ευτυχώς μονόδρομος η αλλαγή της φλάντζας κεφαλής
    Τώρα όμως? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω μετά από αυτό? Τη μηχανή θα την πάρω το απόγευμα και δεν ξέρω εάν αυτή η επέμβαση αφήνει κάποιο "κουσούρι" στο εργαλείο...
    Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, τα πάντα συνομωτούν για το θέλεις αιώνια...

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mobynik
    Τώρα όμως? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω μετά από αυτό? Τη μηχανή θα την πάρω το απόγευμα και δεν ξέρω εάν αυτή η επέμβαση αφήνει κάποιο "κουσούρι" στο εργαλείο...

    Όχι όλα θα είναι σαν καινούρια. Δε θέλει τίποτα το ιδιαίτερο.
    Πριν τη παραλάβεις από το συνεργείο βάλτε τη να δουλέψει αρκετά ώστε να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα λύθηκε.


  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2015
    Μηνύματα
    3
    παιδια ακουστε αλοι σας πολυ προσεκτικα, εχω τη f650gs την αγορασα μετ/νη κ απ την αρχη
    ειχα προβλημα με την ψυξη εννοω το ψυγειο την μια εσταζε ,την αλλη χαλαγε ο θερμοστατης το μπαλωνα στο πλαστικο ,μετα ξεκολαγε στο τελος εκαψα την φλαντζα!! ε στο τελος τα πηρα στη κρανα κ ειπα θα αλαξω ψυγειο τι θα βαλω ομωσ παλι της κωλομπεμπας την πλαστικουρα?κ με 300€ κ μεταχ/νο? ε οχι λοιπον,παδια μη μασατε πηρα λοιπον απο τα μεταχ/να ψυγειο της cb1 της HONDA ειναι ιδιο σε διαστασεις αλουμινενιο χωρισ πλαστικουρες δουλευει κατι παραπανω απο τελεια !!!τι εννοω?ακουστε λοιπον ειχα βαλει ενα θερμομετρο ψηφιακο στο καντραν ενω πριν εφτανε η θερμοκρασια περιπου στους 90 βαθμους τωρα με το ζορι φθανει τους 80 βαθμους????κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι επειδη εγω δεν ειμαι μηχανικος πριν κανω την <απονενοημενη> κινηση ρωτησα μηχανικους κ ξερεται τι μου ειπαν ?οτι το εχουν προσπαθησει πολλοι κ απετυχαν !!!!!!!!! τριχες κατσαρες γιαυτο σασ λεω μη μασατε σε λιγο διαστημα θα ανεβασω κ φωτο για του δυσπιστους.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2015
    Μηνύματα
    3
    παιδια ακουστε αλοι σας πολυ προσεκτικα, εχω τη f650gs την αγορασα μετ/νη κ απ την αρχη
    ειχα προβλημα με την ψυξη εννοω το ψυγειο την μια εσταζε ,την αλλη χαλαγε ο θερμοστατης το μπαλωνα στο πλαστικο ,μετα ξεκολαγε στο τελος εκαψα την φλαντζα!! ε στο τελος τα πηρα στη κρανα κ ειπα θα αλαξω ψυγειο τι θα βαλω ομωσ παλι της κωλομπεμπας την πλαστικουρα?κ με 300€ κ μεταχ/νο? ε οχι λοιπον,παδια μη μασατε πηρα λοιπον απο τα μεταχ/να ψυγειο της cb1 της HONDA ειναι ιδιο σε διαστασεις αλουμινενιο χωρισ πλαστικουρες δουλευει κατι παραπανω απο τελεια !!!τι εννοω?ακουστε λοιπον ειχα βαλει ενα θερμομετρο ψηφιακο στο καντραν ενω πριν εφτανε η θερμοκρασια περιπου στους 90 βαθμους τωρα με το ζορι φθανει τους 80 βαθμους????κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι επειδη εγω δεν ειμαι μηχανικος πριν κανω την <απονενοημενη> κινηση ρωτησα μηχανικους κ ξερεται τι μου ειπαν ?οτι το εχουν προσπαθησει πολλοι κ απετυχαν !!!!!!!!! τριχες κατσαρες γιαυτο σασ λεω μη μασατε σε λιγο διαστημα θα ανεβασω κ φωτο για του δυσπιστους.

  12. #12
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kasio Προβολή μηνύματος
    παιδια ακουστε αλοι σας πολυ προσεκτικα, εχω τη f650gs την αγορασα μετ/νη κ απ την αρχη
    ειχα προβλημα με την ψυξη εννοω το ψυγειο την μια εσταζε ,την αλλη χαλαγε ο θερμοστατης το μπαλωνα στο πλαστικο ,μετα ξεκολαγε στο τελος εκαψα την φλαντζα!! ε στο τελος τα πηρα στη κρανα κ ειπα θα αλαξω ψυγειο τι θα βαλω ομωσ παλι της κωλομπεμπας την πλαστικουρα?κ με 300€ κ μεταχ/νο? ε οχι λοιπον,παδια μη μασατε πηρα λοιπον απο τα μεταχ/να ψυγειο της cb1 της HONDA ειναι ιδιο σε διαστασεις αλουμινενιο χωρισ πλαστικουρες δουλευει κατι παραπανω απο τελεια !!!τι εννοω?ακουστε λοιπον ειχα βαλει ενα θερμομετρο ψηφιακο στο καντραν ενω πριν εφτανε η θερμοκρασια περιπου στους 90 βαθμους τωρα με το ζορι φθανει τους 80 βαθμους????κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι επειδη εγω δεν ειμαι μηχανικος πριν κανω την <απονενοημενη> κινηση ρωτησα μηχανικους κ ξερεται τι μου ειπαν ?οτι το εχουν προσπαθησει πολλοι κ απετυχαν !!!!!!!!! τριχες κατσαρες γιαυτο σασ λεω μη μασατε σε λιγο διαστημα θα ανεβασω κ φωτο για του δυσπιστους.
    Να ξερεις οτι και η χαμηλη θερμοκρασια δεν ειναι οτι καλυτερο για τον κινητηρα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    επισης τη θερμοκρασια λειτουργιας την καθοριζει ο θερμοστατης και οχι το ψυγειο

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/03/2015
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    επισης τη θερμοκρασια λειτουργιας την καθοριζει ο θερμοστατης και οχι το ψυγειο
    80 βαθμοι ειναι πολυ καλη θερμοκρασια ,αν παλι καποιος θελει ντε κ καλα θερμοστατη υπαρχει κιτ μεσα σε σωληνα πθερμοστατης που συνδεεται με το ψυγειο αν κ εμενα ενα μηνα τωρα
    δουλευει αριστα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    ο πρωτος που θελει ντε και καλα θερμοστατη για πολλους λογους ειναι ο κατασκευαστης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manuel για BMW F650 1999 Funduro
    από skal90 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 21:01
  2. Suzuki XF 650 Freewind h BMW F650 GS
    από MikeG στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 09:53
  3. Bmw F650
    από Papasouzas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2004, 07:34
  4. να πάρω bmw f650?
    από enfield στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 17:02
  5. bmw f650 gs manual στα ελληνικα η αγγλικα
    από nkbl στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 00:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF