Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: 17/12/2005 Η μερα που αλλαξε την ζωη μου

  1. #1
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Exclamation 17/12/2005

    Ηθελα καιρό να ανοίξω το εν λόγω θέμα. Με έτρωγε καθημερινά. Όλο το τρέναρα, χωρίς να ήξερα τον λόγο. Θέλω να το μοιραστώ όμως.

    Θα σας διηγηθώ μια αληθινή, δική μου ιστορία, που άλλαξε τον ρου ολόκληρης της ζωής μου.
    Τα γεγονότα και οι τοποθεσίες είναι ακριβείς, αλλά τα πρόσωπα θα είναι με φανταστικά ονόματα, λόγω ευαισθητων προσωπικών δεδομένων.

    Δεν ξέρω αν ανήκει στα στραβά και ανάποδα, μιας και τώρα τελικά μόνο στραβό που δεν μου έχει βγει. Αν θεωρούν οι μοδιστροι ότι πρέπει να μετακινηθεί, be my guest.

    Σάββατο 17/12/2005

    Ρέθυμνο.
    Η Σούλα κάθεται στο σαλόνι μαζί με την δήθεν φίλη της την Πωλίνα. Και λέω δήθεν γιατί όταν οι πλάτες ήταν γυρισμένες, τα φτυάρια έπιαναν εντατική δουλειά. Στο φούρνο ψήνεται το τελευταίο θύμα της γενοκτονίας των κοτόπουλων, που έτυχε να περνάει έξω από το σπίτι μου. Φυσικά οι συνοδευτικές πατάτες, είναι must. Η ώρα του φαγητού φτάνει. Εγώ παρακολουθώ τον Τζόρτζεβιτς να πετυχαίνει στο '89 το 4-0 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η ώρα, λίγο πριν τις 18:00.

    Το συμπαθές κατά τα άλλα πτηνό, οδευει με την τεςράστια πηρούνα προς τα πιάτα μας. Ζεστό και μοσχοβολιστό, με την απαραίτητη μουστάρδα για την πικαντιά, που έλεγε και ο Στέλιος.
    Η Σούλα και εγώ καθόμαστε να φάμε. Η Πωλίνα δεν ήθελε. Άλλωστε πρόσεχε πολύ την διατροφή της, μιας και το επάγγελμα της χορευτριας oriental, απαιτί πολύ καλή φυσική κατάσταση. Σαν χθες θυμάμαι που έσπαγε την μέση της οσάν τον Μιχαλάκη τον Τζόρνταν και λικνιζόταν ξυπόλητη σαν το μεγάλο μάγο Νουρέγιεφ.

    Το κοτόπουλο τελειώνει, και εγώ παρακολουθώ τις καλύτερες φάσεις του αγώνα που έβλεπα, και ταυτόχρονα κουμπόνω τα βέλκρο του χοντρού μου ixon μπουφάν.
    Φιλί στα γρήγορα στην Σούλα, και βούρ για το cb

    Το cb μου το είχε πουλήσει ο κολλητός μου ο Στέλιος. Αγνώστου χρονολογίας μηχανάκι, είχε πρώτη άδεια στην Ελλάδα το '98. Σκυλί μαυρο, και μιας και ήταν το cb-1, τα κλιπόν του έδιναν κάτι λίγο από Μπαρι Σιν.Εγώ δε, ένιωθα σαν το Φαστ Εντι μπαίνοντας στις στροφές δίχως αύριο.


    Κατεβαίνοντας κάτω, το κρύο πραγματικά είχε εισχωρήσει στις ντίζες και τα καρμπς του cb. Αλλά αυτό εκεί, τσακμάκι. Ανεβαίνω πάνω, φοράω κράνος γάντια, και φτιάχνω προσεκτικά το πουκάμισο από μέσα να μην τσαλακωθεί.

    Η δουλειά μου από το σπίτι, απείχε 7 περίπου λεπτά. Δουλευα μαζί με την Πωλινα και τον φίλο μου το Στέλιο, σε ένα μπαρ-καφέ-κλαμπ με οριεντάλ καταβολές. Ωραία παρέα. Ωραία χρόνια. Ωραίο μαγαζί. Το μπαράκι λοιπόν ήταν στην άλλη άκρη της πόλης, πάνω στην παραλία. Το τελευταίο πολύ καλό μαγαζί στον δήμο Ρεθύμνου.

    Στην διάρκεια της διαδρομής , και ενώ η ώρα είναι ήδη 18:00 , και έπρεπε να ήμουν ήδη εκεί. Συνέβη. Έτυχε ? Έπρεπε? Θα το μάθω πολύ αργότερα.
    Έξω από τα Haagen, κόκκινο πάντα, χρονολογίας Πούσκας και Ντι Στέφανο, κατεβαίνει από προκείμενο κάθετο δρόμο, και ενώ έχει στόπ, αποφασίζει να ανατρέψει όλους τους νόμους της βαρύτητας και της λογικής.


    Βγαίνει, χύμα στο κύμα, λες και είναι στο Αρνεμ περιμένοντας τους Γερμανούς. Την βλέπω (γιατί έπρόκειτο για θυληκή οδηγό), στα 8 περίπου μέτρα. Αντίδραση, περίπου μηδενική. Το κοτόπουλο προσπαθόύσε να ξεφύγει από το στομάχι μου, και οι λειτουργίες του εγκεφάλου μου ήταν σε καταστολή, προσπαθόντας να το εμποδίσουν.

    Ίσα ίσα που πρόλαβα να καταβάλω ότι πάω να τρακάρω. και ....Μ Π Α Μ !!!!
    Σε δευτερόλεπτα ίπταμαι κάπως ανορθόδοξα πάνω από τον κόκκινο Δεκέμβρη (έτσι ονόμασα πολύ αργότερα το αυτοκίνητο-θύτη, σε ένα από τους πολλούς μου παραλογισμούς). Προσγείωση? Μα φυσικά ανώμαλη.

    Ο άνθρωπος που ξεπέρασε την μηχανή. Μπροστά εγώ πίσω το cb, αγκαλία με τον Δεκέμβρη.
    Πάω να σηκώθω. Φευ! Το αριστερό μου πόδι, που πολλοί το είχαν αγαπήσει χάρις στα εξαιρετικά χτυπήματα του, αρνείται να με ακολουθήσει. Η πρώτη σκέψη ήταν, πως από το σοκ, το πόδι μου κάνει νάζια. Μπα! Το σπάσαμε Κίμωνα.


    Με πιάνουν τα κλάματα. Γιατί το κατάλαβα. Κατάλαβα πως ξεκινάει μια άλλη ζωή για εμένα, και δεν ξέρω ποια θα είναι αυτή. Αλλη δουλειά,άλλη πόλη,άλλος ύπνος, άλλες δραστηριότητες. Αλλος εγώ!!!! Το πρώτο πράγμα που ηλιθιωδώς με ανησύχησε, ήταν η δουλειά. Θα αφήσω ξεκρέμαστο το μαγαζί, Σάββατο βράδυ. Μα άκου τι σκέφτηκα ο βλάκας. Που να καταλάβω ότι θα αφήσω ξεκρέμαστο και τον ίδιο μου τον εαυτό για πολλούς μήνες.

    Ο Ηρακλής, που να είναί καλά το παιδί, βρισκόταν μετά της γυναικείας παρέας του, μέσα στα Haagen. Άκουσε το μπαμ και ήρθε να βοηθήσει. Πήρε το κράνος που το είχα βγάλει άρων-άρων, και έκατσε μαζί μου. Φώναξε αστυνομία και ασθενοφόρα. Έκανε και το τραυματισμένο cb στην άκρη. Η οδηγός που με τράκαρε, να κλαίει και να χτυπιέται.


    Ησυχία. Σιγή. Σιωπή. Μια σειρήνα. Είναι το άσπρο αυτό φορτηγάκι, με τον φάρο. Πού λεέι μπροστά στην μασκα κάτι ακαταλαβίστικα AMBULANCE!!. Πάνε οι paramedics να με σηκώσουν. Καλά λέω μαλάκες είναι? Τόση ώρα κάθομαι επειδή μου αρέσει στην άκρη του δρόμου? Το έσπασες μου λεει μάλλον. Ευχαριστώ, λέω εγώ.

    Ο δρόμος για το νοσοκομείο, σκοτέινός, δυσείωνος. Φτάνω.Όλοι οι φίλοι, μαζί και η αγαπημένη μου Σούλα, ήταν εκεί. Οι γιατροί προσπαθούν να μου βγάλουν το τζιν. Δεν βγαίνει. Αρπάζουν ψαλίδι. ΜΗ!!!!Λέω εγώ, είνα ιδώρο της Σούλας. Και το βγάζω μόνος μου με μια απόκοσμη κραυγή.

    Στο θέαμα του υπερφουσκωμένου ποδιού μου, οι άπειροι σε τέτοια γιατροί, γούρλωσαν τα μάτια τους. What The Fuck!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Γύψος και βουρ για ένα δωμάτιο. Εκεί οι φίλοι μου, είχαν φέρει με τσαμπουκά φυσικά (Κρήτη είναι αυτή, δεν σηκώνει μαλακίες), τηλεόραση και playstation2. Τι να κάνουν και αυτοί, έπρεπε κάπως να με παρηγορήσουν.

    Δευτέρα μπαίνεις χειρουργείο νεαρέ. Θα σε ανοίξουμε. Οκ λέω εγώ, λες και είχα τελιώσει ιατρική στην Αγγλία. Περνάει οι ώρες. Εφιαλτικές. Σκέψεις σκοτεινές και μαυρισμένες. Η δουλειά μου, η ζωή μου, η Σούλα. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ?????.......κοιμάμαι...



    Η συνέχεια θα ακολουθήσει σε λίγο.
    Ελπίζω να μην κούρασα
    Σχόλια και παρατηρήσεις Δεκτές.
    Ηθελα καιρό να το βγάλω από μεσα μου.
    Διευκρινίσεις για πρόσωπα, αντικείμενα και καταστάσεις, θα ακολουθήσουν στην συνέχεια

  2. #2
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Lightbulb

    Ερχεται το πρωί το αφεντικό και φίλος μου. Ο Γιώργος. Αρχίζουμε και συζητάμε διάφορα άσχετα με το θέμα. Από μόδα και τον καιρό, μέχρι και τον χθεσινό Μαμαλάκη.

    Μπαίνουμε στο ψητό. Μου προτίνει να φύγουμε από εδώ, και να πάμε στο Ηράκλειο, σε μία ιδιωτική κλινική, ενός φίλου του. Ο φίλος του, ήταν ο γιατρός του ΟΦΗ. Μεγάλο όνομα στην ορθοπεδική, όπως κατάλαβα αργότερα.

    Ενημερώνουμε τους γιατρούς του δημόσιου νοσκομείου Ρεθύμνης, και παθαίνουν εγκεφαλικό.
    Καλέιται συμβούλιο και έρχονται καμιά 15αριά γιατροί στο δωμάτιο του πόνου μου. Σαν να ερχόταν το συνεργείο του ΑΜΑΝ για γύρισμα μου φάνηκε. Και γιατί αγπητέ θέλετε να φύγετε, και τι δεν σας αρέσει, και γιατί τρ βλάκα δεν σου αρέσουν οι μούρες μας και τέτοια.

    Ζήτησα ασθενοφόρο για να με μεταφέρει στο Ηράκλειο. Αυτοί, παρανόμως μου το αρνηθήκαν μόνο και μόνο επέιδή τσαντίστηκαν που δεν τους εμπιστευόμουν.Όσοι έχετε πάει στο Ρέθυμνο, ξέρετε τι σημαίνει αυτό το νοσοκομείο, οπότε αφήστε το καλύτερα.

    Βρέχει. Η Σούλα είναι και αυτή στο πίσω μέρος του Ασθενοφόρου. Ο οδηγός σαν άλλος Λεμπ, μπαίνει με κωλοπάντιλα στην υποτιθέμενη οδό Εθύμνου-Ηράκλειου. Πραγματικά στο τέλος , μόλις φτάσαμε στην κλινική, νόμια ότι θα ανέβει σε κανά podium με σαμπάνιες και έτσι. Ημαρτον παναγία μου λέω. Την γλυτώσαμε από τον κόκκινο Δεκέμβρη, θα την πατήσουμε από ασθενοφόρο. Και φαντάζεστε? Ασθενόφορο πήγε να περιθάλψει ασθενοφορο. Σκατά!


    Μπαίνω μέσα στην κλινική. Στενοκοπιά, αλλά χλίδα. Πωπω,λέω!Θα μας πιάσουν και τον κώλο εδώ μέσα, αλλά δεν γαμιέται. Πόδι είναι αυτό, και μάλιστα το το καλό. Να το αφήσω στην τύχη του, δεν λεει. Κάνω ακτινογραφίες και οι πρώτοι προβληματισμοί στα πρόσωπα των ιατρών και του νοσηλευτικού προσωπικού άρχισαν να σχηματίζονται.
    Ωχ λέω τον ήπιαμε.

    Να τονίσω ότι μέχρι το μεσημέρι της Δευτέρας, που έφτασα στην ιδιωτική κλινική, δεν μου έλεγαν οι γιατροί τι έιχα. Λες και ήμουν ο πρόεδρος των ΗΠΑ και οτι αν μαθευόταν θα αντιδρούσαν οι Ρεπουμπλικανοί.

    Κάνουμε εισαγωγή πάω στο δωμάτιο. Περιμένω. Σκάει ο γιατρός. Μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου στην πλατεία Κουμουνδούρου. Μου λέει ότι έχω (κάτσε να το θυμηθώ) συντρηπτικό και ολικο κάταγμα σε σπειροειδή μορφή κνήμας και περόνης. Α Ο Υ Τ Σ !!!!!!!!!!!!!!!
    Ωραία λέω και? Μην αγχώνεσαι μου λεει, το Πάσχα θα παίζεις και μπάλα. Α μια χαρά λέω εγώ.


    Ερχεται πάλι το βράδυ στο δωμάτιο, πολύ σκεπτικός. Ξέρεις μου λεει, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Για να μην σου λέω μαλακίες, πάρα πολύ δύσκολα. Υπάρχει περίπτωση να το κόψουμε. Για να μην προχωρήσει τυχόν μόλυνση. Καταστράφηκε πολύ άσχημα μου λεει. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Είναι πάνω από 1000 πάρα πολύ μικρά κομματάκια το πόδι σου.


    Αν μια σκέψη κυριαρχεί σε τέτοιες περιπώσεις, τότε αυτή είναι φόβος. Η μήπως απόγνωση? Η λες να είναι θλίψη? Μπα, ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.Μια ζωή πετάχτηκε στα σκουπίδια. Οι ημέρες μου δεν θα είναι πια οι ίδιες, Τέλος στα όνειρα. ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?


    Μπαίνω στο χειρουργείο. 4 ώρες ολόκληρες παιδευοντουσαν οι γιατροί, μπας και διορθωθεί. Ξυπνάω πλέον στο δωμάτιο μου. Αργά αργά ανοίγω τα μάτια μου. Ο γιατρός από πάνω μου να μου χαμογελάει σαν παιδί που του πήραν δώρα.
    Κοιτάω, τι να δω? Ενα σίδερο κατά μήκος του καλαμιού μου, το οποίο στηριζόταν από 5 βίδες καργωμένες στο πόδι μου, 2 στον αστράγαλο και 3 ψηλά στο καλάμι πάνω από το γόνατο.


    Εξωτερική οστεοσύνθεση. Ορίστε? Μου ακούστηκε σαν τραγούδι των placebo.
    Τα καταφέραμε. Στήριξαμε το πόδι και το κρατάμε στην ευθεία. Και περιμένουμε.Τι περιμένουμε γιατρέ? Να φτιάξει μόνο του μου λεει. Θα χάσεις λίγο μήκος, 1-2 εκατοστά, δεν θα το καταλάβεις κάν, αλλά ευελπιστούμε ότι θα φτιάξει. Νέος είσαι θα θρέψει.......

    Ευελπιστούμε.....

  3. #3
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Lightbulb

    Επειδή θα αργήσει να ολοκληρωθεί η ιστορία, μπορείτε αν θέλετε να ποστάρετε γνώμες απόψεις ή παρόμοιες εμπειρίες, ή τέλος πάντων ότι θέλει ο καθένας




  4. #4
    Η Hayabusa στο προφίλ δείχνει αίσιο τέλος κάτι που περιμένω με αγωνία ελπίζοντας πως όλα μα όλα πήγαν κατ'ευχήν και σήμερα περνάς και τον Νικοπολίδη στα βολέ..!


  5. #5
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    ατυχία και τύχη μαζί...

    τέλειωσε την ιστορία σου πρώτα...τα σχόλια στο τέλος...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  6. #6
    εχει μουδιασει το κεφαλι μου.
    εχω σπασει γονατο πριν 10 χρονια + αστραγαλο περιση
    go on........
    KAFROS
    www.myspace.com/maronsrad

  7. #7
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    ...και όλα αυτά για ένα STOP που παραβιάστηκε...

    ΑΝ έμπαιναν τέτοιες εμπειρίες ως "ύλη" για το "δίπλωμα" των γιωταχίδων..


    Ποτέ ξανά τέτοιες καταστάσεις ανθρωποκυνηγέ!!Ελπίζω να μην έχει αφήσει το παραμικρό κουσούρι!


    Υ.Γ.Έχω την εντύπωση ότι στη συνέχεια θα διαβάσουμε (πάλι) άσχημα πράγματα για την Κρήτη

    εδίτ: Μπα μαλακία εντύπωση είχα....
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  8. #8
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Η αλήθεια είναι ότι μας έχεις κρατήσει λίγο σε αγωνία! Ανυπομονώ για την συνέχεια...
    ...

  9. #9
    Ελπίζω σε happy end φιλαράκι!
    Πες μας ότι τώρα είσαι καλά...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  10. #10
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Lightbulb

    Φευγω για Αθήνα με το καράβι και την Σούλα, παραμονή Χριστουγέννων.
    Πατερίτσες GTi, νάρθηκας και life goes on...

    Στο καράβι όπως μπορείτε να φανταστείτε είμασταν μόνο εμείς Ελληνες. Αγγλοι,Γάλλοι,Πορτογάλοι, αλλόθρησκοι και μουσουλμάνοι, άθεοι και βουδιστές

    Μπροστά στο εν λόγω παπόρι ο πύργος της βαβέλ μοιάζει το μικρό σπίτι στο λιβάδι.

    Φτάνουμε Πειραιά. Λιμάνι. Πρωί πρωί.
    Η μουντάδα του λιμανιού, είτε ή ίδια μάρκα με την δική μου μουντάδα.
    Η Σούλα περήφανη και στιβαρή, με κράταγε όπως όπως.

    Έρχεται φιλικά προσκείμενο ΙΧ και με παραλαμβάνει, μετά κλαμάτων και λυγμών.
    Φτάνω Ζωγράφου, στο τότε σπίτι της αδερφής μου.
    Oh Fuck! Σκάλες ! 2 ολόκληροι όροφοι ολόδικοι μου, περίμεναν να τους κατακτήσω.

    Αν έχετε ακούσει την φράση...''Πήγα με τον κώλο'', πιστευω προέρχεται από την εν λόγω εμπειρία μου. Τ Α Λ Α Ι Π Ω Ρ Ι Α !

    Φτάνω πάνω. Και άλλα φιλιά και άλλα κλάματα.Νισάφι. Κάθομαι. Η Σούλα πάντα δίπλα μου.
    Περνάει η ώρα και πέφτω να κοιμηθώ. Εκεί κατάλαβα ότι για τον επόμενο περίπου μήνα, δεν πρόκειται να κοιμηθώ. Και έτσι έγινε. Για ένα μήνα, ο Κιμωνίδης δεν έκλεισε μάτι. Σκατά.
    Το επόμενο πρωινό, φευγει η Σούλα για τους δικούς της. Από την Πρέβεζα γαρ, έπρεπε να πάει να τους δει.

    Αποφασίζω να φτιάξω καφέ και να λιώσω στο Master League.
    Σηκώνομαι, ίπταμαι με τις πατερίτσες (επειδή ήταν GTi, μην το ξεχνάμε) και φτάνω στην κουζίνα
    Από την ώρα που μπήκα στην κουζίνα, μέχρι να καταφέρω να φτιάξω καφέ, και να επιστρέψω στον καναπέ με το dualshock στα χέρια, είχαν περάσει 50 λεπτά. A E I G A M I S O U , και μπραφ, φευγει με περίσσια χάρη ο καφές στον αντίθετως ερχόμενο τοίχο (δεν είχα κάτι με τον τοίχο προσωπικό, απλά έτυχε)!!!!

    Κάπως έτσι λοιπόν, ευκολα οι δύσκολα πέρναγαν οι μήνες και άδειαζε το πορτοφόλι. Ασφάλεια δεν είχα μιας και δουλευα σε κεντρο νυκτερινης διασκέδασης, και όλα από την τσέπη.
    Ο κάτω γιατρός, μου σύστησε εδώ πάνω ένα γιατρό. Καλός άνθρωπος και υπομονετικός μαζί μου. Εκανα το Νεο Ηράκλειο (σπίτι μου)- Νεα Ερυθραία (ιατρείο), 4 φορές τον μήνα για 6 μήνες.

    Αποφασίζουμε λοιπόν με τα πολλά, να βγάλω το γαμωσίδερο.
    Χειρουργείο, μπαμ μπαμ και όξω η οστεοσύνθεση
    Η οστεοσύνθεση είναι κάτι σαν και αυτό, αλλά σε άλλο μέρος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	brknbonesmall4.jpg 
Προβολές:	2004 
Μέγεθος:	64,5 KB 
ID:	148966

  11. #11
    Φιλε μου


    Πριν 2 εβδομαδες εβγαλα τον γυψο από το ποδι –σε πολύ πολύ μικροτερο χτυπημα- και σε νιωθω.

    Ειδικα η ιστορια με τον καφε είναι ακριβως όπως την ειπες….μιση ωρα να το φτιαξω και ωσπου να παω στο σαλονι εχει γινει φραπε!!!!

    Σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται υπομονη και κουραγιο, και καλοι ανθρωποι γυρω σου που μαλλον τους ειχες.

    Ελπιζω να μην την χωρισες την Σουλα ε;


  12. #12
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    Lightbulb

    Εδώ σε θέλω όμως
    Ο γιατρός , φοβόταν το πόδι μου.
    Δεν είχε δέσει καθόλυ καλά
    Κρεμόταν από μια κλωστή. Λόγω της οστεοσύθεσης, είχε κολλησει λιιιιιιγο στραβά και κρεμόταν σαν το εκκρεμές του Φουκό, αέναα.....

    Θα βάλουμε σίδερο και μοσχευμα. Τι ???? Και άλλο σίδερο? Ναι και άλλο, αλλα αυτή την φορά εσωτερικό, κατά μήκος της κνήμης, και θα στηρίζεται σε 4 βιδούλες εσωτερικές και αυτές. 2 στον αστράγαλο και 2 λίγο πιο κάτω από το γόνατο. Και εδώ σας θέλω. Τι έχω να ζηλέψω εγώ από τον Τ1000 και τον Terminator???? Τίποτα, απλά κόπηκα στο casting και δεν με πήραν, και πήραν μια ξανθιά να παιξει στο Terminator 3, που καθόταν στον διπλανό θάλαμο από εμένα, και αυτή μάλλον από τροχαίο.

    Τέλοσπάντων, ας είναι λέω. Εχω επιλογή? Μπορώ να διαλέξω? Αν ναι θα διάλεγα να είχα φύγει 2 λεπτά νωρίτερα, ή 3 λεπτά αργότερα. Θα διάλεγα να έχω ρεπό και να μείνω σπίτι μου κουκουλωμένος με το πάπλωμα μου. Αλλά, Δ Ε Ν Ε Χ Ε Ι Σ Ε Π Ι Λ Ο Γ Η Μ Α Λ Α Κ Α.Πλέον δεν είσαι κύριος του εαυτού σου. Πλέον είσαι μια πτυχιακή για φοιτητές ιατρικής, και μάλιστα αρκετά δύσκολη.


    Μπαίνω στο χειρουργείο ξανά. Standard Procedure Mates!!Πλέον φέρομαι σαν επαγγελματίας. Είναι το 3ο χειρουργείο και μου φαίνεται πως γεννηθηκα μέσα σε αυτο. 9 ώρες (!!!!), χειρουργείου. Κατά την διάρκεια της επέμβασης, και λίγο πριν αρχίσει το σκάπσιμο του ποδιού μου, άκουγα τρυπάνια και ηλεκτρικά πριόνια, τανάλιες και περιέργα σφυριά. Ο γιατρόις έχτιζε το μέλλον μου όπως πολύ σωστά επισήμανε παίζοντας με τις λέξεις

    Σφυρί καλέμι στο γόνατο. Έξω γόνατο. Νυστέρι στους εμπρόσθιους χιαστούς, έξω χιαστοί. Σφυρί καλέμι στο καλάμ, έξω καλάμι. Τρυπάνι πάνω στο σπάσιμο, επειδή είχε κάνει χόνδρο και έπρεπε να σπάσει για περάει το σίδερο, πάει και το σπάσιμο. Εισαγωγή του καρφιού (ίλος) βίδωμα λάδωμα και έτοιμος ο WALL-3!!!

    2 ώρες στον θάλαμο ανάνηψης. Φρικτή κατάψυξη για ανθρώπους, που έτυχε να κάνουν ''σέρβις'' σαν και εμένα. Και μου είχε λήξει και η εγγύηση.........



    Ξυπνάω με κάτι σωληνάκια στο πόδι. Ρουφούσαν το κακό αίμα από το χειρουργημένο πόδι. Ανοιγε η νοσοκόμα την κάνουλα και αυτό ρούφαγε. Και μαζί με το αίμα μου ρούφαγε και την ψυχή από τον αφόρητο πόνο.
    Φίλοι συγγενείς χαμός. Μια χαρά λέω, θα την βγάλουμε. Ακούγονται και οι scorpions από το Καραισκάκη δίπλα, μια χαρά.


    Υστερα από πολλες φυσικοθεραπέιες, περπάτησα με το σίδερο μέσα μου.
    Για ένα στοπ, για μια στιγμή........η ζωή συνεχίζεται



    Παρατηρήσεις:

    1. Η Σούλα υπάρχει πραγματικά. Εκτός από το όνομα που φυσικά δεν είναι αυτό. Βράχος. Χωρίσαμε, λίγο πριν περπατήσω. Η απόσταση είναι κακός σύμμαχος
    2. Τράκαρα 17/12/2005 και περπάτησα ξανά υποβασταζόμενος 10/09/2006
    3. Ο Στέλιος υπάρχει και αυτός, Και το όνομα είναι αληθινό. Μου στάθηκαν όσο λίγοι σε αυτή την δύσκολη στιγμή. Στελάρα μ'ακόύς?
    4. Το πόδι έσπασε δεν έσπασε από την πρόσκρουση στο αυτοκίνητο. Εσπασε την ώρα που έφευγα πάνω από την μοτοσυκλέτα από την σύγκρουση. Πως? Σπάζοντας το αριστερό κλιπόν της μηχανής ολοσχερώς (!!!!)
    5. Στο πρώτο χειρουργείο δεν το ήξερε κανένα συγκενικό μου πρόσωπο. Η μάνα μου έκανε ένα από τα όνειρα της πραγματικότητα, ταξιδευοντας στο Μαρόκο, και δεν ηθελα να της το χαλάσω. Το έμαθε μόλις έβγαινα και επέστρεφε.
    6. Αυτή που με τράκαρε είναι δασκάλα στο ειδικό σχολείου του Ρεθύμνου. Κάνει λειτούργημα. Παραδέχτηκε την ενοχή της. Μπροστά μου. Στην κάτάθεση της έγραψε άλλα. Ντροπή και αίσχος. Δήμητρα, εγώ εύχομαι να είσαι καλά, και να σε προσέχει ο Θεός. ότι οργή είχε μέσα μου, μου την πήρε ο πόνος. Να σαι κάλά

    Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα το γράψω
    Να προσέχετε ρε, να προσέχετε πολύ

    :smilea:

  13. #13
    Περαστικά και αγύριστα.....

    έχω κάνει 4 χειρουργεία, και κανά 6μηνο+ σε νοσοκομείο και ξερώ...

    Να εισαι καλα φιλε μου….

  14. #14
    περαστικα σου μαν.........
    ευχομαι υγεια και οσο λιγοτερη ταλαιπωρεια για σενα απο εδω και περα
    {σαν την κοτα θα γυρισω σπιτι}
    Αν και ξερω πως πολυ λιγη σχεση εχει αυτο, με την σωματικη μου (μας) υγεια.

    πιο πολυ απο τυχη ή ατυχεια μας συμβαινουν.

    το μονο που δεν ειναι τυχαιο ειναι η ασχετοσυνη- επιπολαιοτητα
    των οδηγων και ο λογος για το οπιο αυτο συνεχιζει και υπαρχει.
    KAFROS
    www.myspace.com/maronsrad

  15. #15
    SUZUKI GSR600 K6 Το avatar του/της 618RR
    Εγγραφή
    07/10/2004
    Μηνύματα
    112
    Ποτέ ξανά φίλε...

    Να είσαι καλά...


Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την μέρα που γεννηθήκατε...τι γινότανε στον κόσμο..?
    από Anty12 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2009, 10:02
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ Για την δευτερα 17/12 Συναντηση σε Νεο "Δελεαρ"
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 322
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2007, 12:28
  3. Το ατύχημα που άλλαξε τη ζωή μου
    από VanDiemen στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 22:22
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2005, 20:29
  5. Που να την πηγαινω?
    από derd στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2004, 13:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF