Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Μέγαρα λοιπόν....πολλές σκέψεις για την ασφάλεια..

  1. #1
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328

    Μέγαρα λοιπόν....πολλές σκέψεις για την ασφάλεια..

    Κυριακή πρωί κατά τις 9,30 .

    Το κινητό μου χτυπάει, στιγμιαία θυμάμαι ότι κάτι έχουμε κανονίσει για το πρωινό. Ανάμεσα λοιπόν στο καθιερωμένο καφεδάκι με την συμβία, απαντώ … Έλα ρε Σταύρος, θα πάμε? Χωρίς δισταγμούς ούτε για μια στιγμή απαντώ μέσα που μαζευόμαστε? Στην στάση μετά το Τρελάδικο.

    Ακολούθησε πεντάλεπτο ψηστήρι για να εξασφαλίσω την πολυπόθητη άδεια , ξέρεις πρέπει να σέβεσαι την ελευθερία μου , πρέπει να έχω διεξόδους , δεν είναι καλό για μας να νιώσω εγκλωβισμένος.. τέλος πάντων αφού πήρα και την απαραίτητη διορία όλα τακτοποιήθηκαν. Στο δρόμο είχα στο μυαλό μου την πίστα στα Μέγαρα.

    Φτάνω στον τόπο συνάντησης και περιμένοντας το συνηθισμένο ακαδημαϊκό τέταρτο Σταύρς ο Κατάνας είναι αυτός , φτάνει ο φίλος με άλλο ένα παλικάρι που οδηγούσε ένα yamaha TRX850 τον Τάκη. Και μετά τις απαραίτητες γνωριμίες, γεια καλορίζικο το TRX ξεκινήσαμεν προς τα Μέγαρα. Φτάνοντας στην πίστα διαπίστωσα ότι είχε μαζευτεί όλος ο καλός ο κόσμος που λατρεύει τους αγώνες και την γρήγορη οδήγηση , σπόρ μηχανές .άγρια άλογα μερικά βαν και κάποιοι δοκιμάζανε ρυθμίσεις..

    Χαιρετούρα με τον 955, και προχωράμε στο κύριο μέρος ..στην πίστα. Η πίστα είναι ανοιχτή για τους αγωνιζόμενους ακούγεται στα μεγάφωνα και σιγά σιγά αρχίζουν να μπαίνουν … R1 R1 R1 αντε και γι αλλάγη ένα ακόμη R1. Μα τι κακό με τούτα τα εργαλεία είναι αυτό? Αντε είδα και ένα Κ4 και ένα aprilia 125 .

    Παρακολουθώντας τα παιδιά που οδηγούσαν σε ρυθμό προπόνησης έβλεπα πολύ ενδιαφέρουσες στρατηγικές στην χάραξη της γραμμής και με την βοήθεια του Σταύρου όλο και έμπαινα στο κλίμα. Τηλέφωνο σε φιλαράκι που είχαμε συνεννοηθεί από την Παρασκευή , ελα ρε είμαστε στην πίστα , θα έρθεις και μετά καμιά Επίδαυρο?

    Μέσα είμαι , απαντά ο Γιάννης που οδηγεί ένα τούμπανο suzouki grxr 750 srad. .
    Με τα πολλά μαζευόμαστε και αφού πάλι πέσανε οι γνωριμίες μείναμε να παρακολουθούμε μαγεμένοι τις κλίσεις που έπαιρναν τα παιδιά που τρέχανε στην πίστα.

    Και ξαφνικά συμβαίνει το αναπάντεχο.
    Ένα μηχανάκι έφυγε πάνω σε στροφή προφανώς κάτι δεν του β΄γηκε καλά του παιδιού που οδηγούσε και τον παρακολουθούμε να ξαπλώνει στο χώμα αφού διέγραψε μια καλλιτεχνική τούμπα . Και μέχρι εδώ η πίστα λειτούργησε άψογα γιατί αν αυτό συνέβαινε σε δημόσιο δρόμο τότε θα είχαμε άσχημα συμβάντα. Στην συνέχεια όμως πραγματικά φάνηκε η προχειρότητα με την οποία οργανώθηκε το γεγονός του Track Day . Το ασθενοφόρο που είχα παρατηρήσει πριν από λίγη ώρα άφαντο, με αγωνία περιμέναμε όλοι να δούμε το παλικάρι που οδηγούσε να σηκωθεί , τι έγινε ρε παιδιά ο άνθρωπος? Μπαααα κανένας να τον κοιτάξει τίποτα?
    Μετά από κάποια λεπτά αγωνίας άρχισαν να περνάνε μέσα στην πίστα και ενά ο οδηγός ήταν ακόμα ξαπλωμένος κάποιοι φίλοι του προφανώς που καμιά σχέση με ιατρική ομάδα δεν είχαν αλλά αφού είδαν κι αποείδαν τρέξανε μπας και μπορούν να κάνουν τίποτα.


    συναίχεια στο ...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #2
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Τελικά μετά από κανά τέταρτο σηκώθηκε ο άνθρωπος και υποβασταζόμενος τον φέρανε έξω από την πίστα, ενώ κάποιος φίλος πάλι έσπρωχνε την μηχανή προς τα έξω. Κατά την διάρκεια του γεγονότος δεν είδα ούτε έναν οργανωτή με διακριτικά να σηκώνει έστω μια σημαία για να ειδοποιήσει κάποιους που συνέχιζαν τις δοκιμές , κανένα ασθενοφόρο και γενικά επικράτησε ένα χάος όπου φτάσαμε στο συμπέρασμα ότι τελικά αν κάποιος αγωνιζόμενος πέσει σε μη ορατό σημείο μάλλον θα τον βρουν το επόμενο πρωί…

    Αφού σπαστήκαμε με την κατάσταση ξεκινήσαμε για μια βόλτα προς Επίδαυρο μεριά.
    Στην γνωστή διασταύρωση από Εθνική προς Επίδαυρο , ναι εκείνη που χάνω πάντα εγώ.. τώρα είχε σειρά ο Γιάννης με το srad αλλά διόρθωσε συνεχίζοντας και κατέβηκε από την μεριά που βρίσκεται μετά την γέφυρα όπου τα αυτοκίνητα ανεβαίνουν μόνο.. όλα καλά λοιπόν και ξεχυνόμαστε για τον δρόμο της Επιδαύρου. Ήρεμα και προσεκτικά μια και ο Τάκης με το TRX συνήθιζε σιγά σιγά το καινούργιο μηχάνημα, φτάσαμε στα γνωστά καλά μέρη…

    Ο Σταύρος νευρικός έχοντας στο νού την απειρία του Τάκη μετά από κάθε στροφή κοίταζε πίσω … καθώς περνούσε η ώρα το παιχνίδι γινόταν και πιο στρωτό με το TRX να ακολουθεί σε απόσταση στις στροφές και να το περιμένουμε στις ευθείες οι άλλοι τρείς είχαμε μπλεχτεί στο ξάπλωσε το το γαμημένο..

    Τελικά λίγο πρίν το γνωστό σημείο STORK κανα τέταρτο δηλ.. βλέπω τον Σταύρο να γυρίζει πίσω το κεφάλι κοιτάζω κι εγω TRX τίποτα… την πέφτουμε στην άκρη , τίποτα, αρχίσαν και με ζώναν τα φίδια…
    Γυρνώντας πίσω το TRX είχε μετακομίσει από την επιφάνεια του δρόμου στο χαντάκι δίπλα που ήταν γεμάτο κορόνες ..
    Τι είχε συμβεί? Χάνοντας την γραμμή και μη κοιτάζοντας προς την έξοδο της στροφής ο Τάκης βγήκε από την πορεία του και έπεσε στο χαντάκι..

    Τα TRX Φέρινγκ , φλάς, με μια τρύπα στο καπάκι του βολάν, τιμόνι στραβό βαθούλωμα στο ρεζερβουάρ και μια από τις δύο εξατμίσεις να έχει αποκοπεί από το υπόλοιπο σώμα της μηχανής ενώ ο Τάκης να χαζεύει το γόνατό του που όπως και να το κάνουμε είχα ακουμπήσει κάτω.

    Η αλήθεια είναι τοι με το γεγονός σπαστήκαμε όλοι και δεν είχαμε διάθεση να συνεχίσουμε την βόλτα αλλά για καλό και γι κακό είπαμε να φτάσουμε μέχρι το STORK έτσι κι αλλιώς κοντά ήταν για να ηρεμήσουν τα πνεύματα με μια βάφλα…
    Ναι ρε ήταν καλή ιδέα και καλό κίνητρο και για τον Τάκη που κοίταζε την καινούργια μηχανή και σπαζόταν ο άνθρωπος με την μαλακισμένη πτώση..

    Πρόχειρα στηρίξαμε την εξάτμιση με σύρμα δένοντας την στην σπασμένη βάση της , και για το καπάκι του βολάν που έσταζε λάδι χρησιμοποιήθηκε στεγνωτικό χαρτομάντιλο για να κλίσει την τρύπα όσο μπορούσε και αυτοκόλλητο 0 300 για να στερεώσει το χαρτομάντιλο. Η πατέντα αφού καταχειροκροτήθηκε από το ακροατήριο κατοχυρώθηκε , και σιγά σιγά ξεκινήσαμε για τον προορισμό μας.
    Κανένας πια δεν είχε διάθεση για στροφές και κυνήγι και κούτσα κούτσα φτάσαμε στις βάφλες…
    και η ζωή συνεχίζεται...

  3. #3
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Στην επιστροφή άρχισαν τα παιχνίδια πάλι στις στροφές και επιτέλους άρχισα και έβρισκα τις γραμμές μου.. κάνοντας όσα πρέπει για να έχω σωστή θέση πάνω στην μηχανή και μέσα στην στροφή.. εναλλαγές με τον Κατάνα και οι στροφές είναι μεγάλη διασκέδαση όταν πηγαίνεις χαλαρά στις ευθείες και σε ρυθμό προπόνησης στις στροφές, έχοντα όλη την ηρεμία και τον χρόνο χωρίς να σε πιέζει κανένας από πίσω να στρίψεις με το μυαλό και όχι με πανικούς και απροσεξίες..

    Τελικά φτάσαμε στην εθνική και κάπου στην μέση της διαδρομής αποφασίσαμε να γυρίσουμε σε ομάδες εγώ με τον Γιάννη srad και ο Σταύρος με τον Τάκη για να πάνε και πιο αργά μια και δεν ήθελαν να τρέξουν.. αλλά δεν είχαν και τον κίνδυνο της παντόφλας λόγω αθέτησης της ώρας επιστροφής…Αρεεε να είσαι ελεύθερος ..
    Εκεί λοιπόν χωρίσαμε και κατόπιν χύμα τα δύο μηχανάκια thundercat και SRAD βάλθηκαν να αποδείξουν ότι μπορούν να κάνουν και για οδήγηση με γρήγορους σχετικά ρυθμούς δήλ πάνω από διακόσια…

    Το τελευταίο αυτό κομμάτι της διαδρομής ας ήταν στην εθνική με κουτιά να γυρίζουν Κυριακή βράδυ βλέπετε, ήταν και το πιο χύμα …
    Χωρίσαμε και στην Αττική οδο διαπίστωσα τελικά ένα πολύ σοβαρό γεγονός…
    Στην μεγάλη ευθεία κατηφορική με πρίμο άνεμο παρ ότι το μηχανάκι μου είναι κοντογραναζωμένο δύο δόντια πιο μεγάλο πίσω γρανάζι μου έδειξε στο κοντέρ πάντα τα 250 …με μια απίστευτη σταθερότητα για τα χιλιόμετρα αυτά αλλά και τον Χρήστο να έχει γίνει ένα με το ρεζερβουάρ..
    Επιστροφή λοιπόν στα πάτρια εδάφη και για να ξεπληρώσω το χρέος της Κυριακής στο έτερον ήμισι βόλτα στο μοναστηράκι για καφέ..

    Όλα καλά λοιπόν αλλά το TRX του φίλου του Τάκη κρίμα ρε γμτ σπάστηκα..

    free rider...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Ελπιζω τωρα να καταλαβατε το ΛΑΘΟΣ σας ...
    Εστω κι αν την πληρωσε αλλος ...

    Σε βολτες με αγνωστους, ΔΕΝ τους "τραβαμε", ειδικα στις στροφες, εκτος κι αν εχουμε διαπιστωσει οτι οδηγαν ΠΟΛΥ καλα ...

    Εσεις αν και διαπιστωσατε οτι το παιδι ΔΕΝ το πηγαινε το μηχανακι, συνεχισατε να τον "τραβατε" ...

    Αφου δεν ειχατε χειροτερα, παλι καλα ...

    Ο Τακης φανταζομαι ειναι ο φιλος του Σταυρου που ειχε ερθει μαζι μας με το "δανεικο" Κατανα χωρις λαστιχο, στο Ζεμενο .... :wacko:

    Περαστηκα να 'ναι του παιδιου τα χτυπηματα ...
    Οσο για το μηχανακι, κριμα ειναι, αλλα φτιαχνεται ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ, ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.
    ΓΙΑ TO TRACK DAY ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ.
    ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ TRACK DAY ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΑ ,ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΜΑΒΑΤΕΣ ΓΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ, ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΣ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Μπήκαμε 3 φορές. Η τελευταία ήταν η καλύτερη και αν καθόμασταν και 4η φορά μπορεί να μη γεμίζαμε ούτε ταξί όσοι θα είμασταν μέσα στην πίστα... Ας όψεται η πείνα που μας έκοψε...

    Εμ λυσαξες παμε να φαμε...παμε να φαμε!!!!


    χαχχαα ψεμματα απλα ειχαμε μπει 3 φορες και ειχαμε κουραστει λιγακι ειναι η αληθεια και ειπαμε να μην το ριψοκινδυνεψουμε




    Θάνος..

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ελπιζω τωρα να καταλαβατε το ΛΑΘΟΣ σας ...
    Εστω κι αν την πληρωσε αλλος ...

    Σε βολτες με αγνωστους, ΔΕΝ τους "τραβαμε", ειδικα στις στροφες, εκτος κι αν εχουμε διαπιστωσει οτι οδηγαν ΠΟΛΥ καλα ...

    ..

    xrhsto proxthes akribws ayto egrapsa kai egw se allo post se paidia pou etoimazontan gia grhgorh bolta.


    pleon koitaw prwta thn asfaleia. exw allajei ton teleytaio kairo , ta exoume pei kai apo konta , akomh kai to mhxanaki mou einai se poly kalyterh katastash.


    pistepse me htan teleiws periergo pws egine to symban.

    den exw kanei pio hremh bolta se ayth th diadromh apo th shmerinh.

    den kynhgiotan kanenas.


    eimoyn skoupa kai molis arxisan oi strofes mphka tritos , mprosta apoton takh pou htan teleytaios gia na ton "frenaRW" stis strofes kai na akolouthei synhthizontas kai mpainontas sto klima.

    o free meta th trith strofh mou ekane nohma na mpw mprosta kai na odhghsw egw.

    o xalaros rythmos den allaje.


    pragmatika den odhgousa gia emena alla gia ton Takh sygkekrimena. ton xrhsto free ton exw dei- einai sobaros gnwrizei ta oria tou kai ta sebetai, to idio katalaba kai apo to paidi me to srad.

    opote gia ayton pou fobomoun htan o takhs, o opoios omws mou exei dwsei kala deigmata (etsi kai tou empisteyomai thn moto mou)


    htan h poutana h stigmh pou "kollhse" kai den antedrase psyxraima para "pagwse ".


    to eytyxes einai oti de xtyphse, mono gratzoynies se gonato.

    podi wmo agkona ki kefali prostateythikan apo ton ejoplismo.

    to mhxanaki einai sta 300 eyra zhmia.


    eimai ppoly problhmatismenos.

    na arxisw na phgainw teleiws monos bolta? kai h plaka? h parea?


    to syhmerino pisteyw htan anapofeykto xwris na thelw na jetinajw tis eythynes apo panw mou.

  8. #8
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Διαβαζω την βολτα σας και ζηλευω....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Τωρα το διαβασα.

    Αφου ο Τακης ειναι καλα, ολα τα αλλα φτιαχνονται.

    Και ο πληγωμενος εγωισμος γιατρευεται, και θα το θυμαται σε λιγους μηνες τπ συμβαν, και θα γελαει οπως και γω, (για το δικο μου περιστατικο λεω).


    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #10
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ελπιζω τωρα να καταλαβατε το ΛΑΘΟΣ σας ...
    Εστω κι αν την πληρωσε αλλος ...

    Σε βολτες με αγνωστους, ΔΕΝ τους "τραβαμε", ειδικα στις στροφες, εκτος κι αν εχουμε διαπιστωσει οτι οδηγαν ΠΟΛΥ καλα ...

    Εσεις αν και διαπιστωσατε οτι το παιδι ΔΕΝ το πηγαινε το μηχανακι, συνεχισατε να τον "τραβατε" ...

    Αφου δεν ειχατε χειροτερα, παλι καλα ...

    Ο Τακης φανταζομαι ειναι ο φιλος του Σταυρου που ειχε ερθει μαζι μας με το "δανεικο" Κατανα χωρις λαστιχο, στο Ζεμενο .... :wacko:

    Περαστηκα να 'ναι του παιδιου τα χτυπηματα ...
    Οσο για το μηχανακι, κριμα ειναι, αλλα φτιαχνεται ...
    1. τρομερό λάθος να λές τον τραβάγαμε...
    ο ρυθμός της βόλτας δεν ήταν καθόλου γρήγορος...
    θα έλεγα ηταν πάρα πολύ χαλαρός και αυτό γιατί έιχαμε στο μυαλό μας τον φίλο μας που έπρεπε να τον προσέχουμε.
    2 . το οτι έπεσε με πολύ λιίγα χιλιόμετρα δίχνει οτι δεν κυνηγούσε απλά ήταν η κακιά στιγμή
    3. Οπως ακριβώς λόγω αφηρημάδας βγήκες κι εσυ απο το δρόμο και έπεσες στο χαντάκι με τις κοτρώνες και κατάφερες και βγήκες ορθιος καθώς εκεί βρήκες την ψυχραιμία να αντιδράσεις σωστα βοηθούμενος απο τις αναρτήσεις του αφρικά έτσι εδω έγινε το αντίστοιχο περιστατικό , μόνο που το TRX δεν είναι αφρικά και ο Τάκης δεν έχει εμπειρία.
    4. Ειναι πολύ εύκολο να κατηγορούμε και να αφορίζουμε είδικά οταν δεν ξερουμε τι έχει συμβεί.....
    5. σε καμία περίπτωση δεν έχει ευθύνη ο Σταύρος για οτι έχει συμβεί...ουτε κανένας άλλος αν ενοείς εμένα..
    οπως σε καμία περίπτωση δεν ζήτησα τα ρέστα απο κανέναν οταν έπεσα εγω μετά ο Σταύρος και μετά ο Θώδορας στους πάγους δεν γύρισα να σου πω γιατι δεν μας ειδοποίησες αφού πηγαινες μπροστά με το ον οφφ.....

    και τέτοιες νουθετήσεις να τις δίνεις εκεί που σου ζητούνται.
    τέλος.
    και η ζωή συνεχίζεται...

  11. #11
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
    1. τρομερό λάθος να λές τον τραβάγαμε...
    ο ρυθμός της βόλτας δεν ήταν καθόλου γρήγορος...
    θα έλεγα ηταν πάρα πολύ χαλαρός και αυτό γιατί έιχαμε στο μυαλό μας τον φίλο μας που έπρεπε να τον προσέχουμε.

    ........................

    και τέτοιες νουθετήσεις να τις δίνεις εκεί που σου ζητούνται.
    τέλος.

    Γιατι "τα παιρνεις" τωρα ρε ψηλε ???

    Εγω εδω μιλαω "γενικα" απευθυνομενος σε ΟΛΟΥΣ ...

    Το οτι "πηγαινατε γρηγορα στις στροφες και περιμενατε στις ευθειες", το ειπες εσυ!
    Απο 'κει πιαστηκα και απαντησα ...
    Δεν ειδα τα πραγματα πως εγιναν!

    "Κακες στιγμες" σαφως κι υπαρχουν!

    Η δικια μου ηταν σαφως ΔΙΚΟ ΜΟΥ λαθος, δεν φταιει κανενας!

    Οι "νουθετησεις" απευθυνονται σε ΟΛΟΥΣ εδω μεσα που πανε βολτες!

    Απο την στιγμη που το γραφεις σε ποστ (εκτιθεται δημοσια δηλαδη), θα περιμενεις και απαντησεις, ειτε θετικες, ειτε αρνητικες.

    Αυτα που λεω ειναι ακριβως αυτα που ΕΦΑΡΜΟΖΩ κι εγω, οπως εχεις διαπιστωσει αλλωστε, στις "ανοικτες" βολτες.

    Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

    Peace brother!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #12
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Γιατι "τα παιρνεις" τωρα ρε ψηλε ???

    Εγω εδω μιλαω "γενικα" απευθυνομενος σε ΟΛΟΥΣ ...

    Το οτι "πηγαινατε γρηγορα στις στροφες και περιμενατε στις ευθειες", το ειπες εσυ!
    Απο 'κει πιαστηκα και απαντησα ...
    Δεν ειδα τα πραγματα πως εγιναν!

    "Κακες στιγμες" σαφως κι υπαρχουν!

    Η δικια μου ηταν σαφως ΔΙΚΟ ΜΟΥ λαθος, δεν φταιει κανενας!

    Οι "νουθετησεις" απευθυνονται σε ΟΛΟΥΣ εδω μεσα που πανε βολτες!

    Απο την στιγμη που το γραφεις σε ποστ (εκτιθεται δημοσια δηλαδη), θα περιμενεις και απαντησεις, ειτε θετικες, ειτε αρνητικες.

    Αυτα που λεω ειναι ακριβως αυτα που ΕΦΑΡΜΟΖΩ κι εγω, οπως εχεις διαπιστωσει αλλωστε, στις "ανοικτες" βολτες.

    Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

    Peace brother!
    ντάξει μωρε,

    αρπάχτηκα γιατι όλοι αισθανόμασε άσχημα για το γεγονός της πτώσης του Τάκη,
    το συμβάν όμως αργότερα το βράδυ σσο το σκεφτόμουνα με οδήγησε στο να πω οτι αν κατά λάθος κάτι δεν παεί όπως το περιμένουμε το τίμημα θα είναι δυσβάσταχτο.
    Ο τίτλος περι ασφάλειας έχει να κάνει με την ασφάλεια εντός της πίστας αλλά και εκτός στα στροφιλίκια της Επιδαύρου στην συγκεκριμένη περίπτωση..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  13. #13
    Ελπιζω τωρα να καταλαβατε το ΛΑΘΟΣ σας ...
    Εστω κι αν την πληρωσε αλλος ...

    Σε βολτες με αγνωστους, ΔΕΝ τους "τραβαμε", ειδικα στις στροφες, εκτος κι αν εχουμε διαπιστωσει οτι οδηγαν ΠΟΛΥ καλα ...

    Εσεις αν και διαπιστωσατε οτι το παιδι ΔΕΝ το πηγαινε το μηχανακι, συνεχισατε να τον "τραβατε" ...

    Αφου δεν ειχατε χειροτερα, παλι καλα ...

    Ο Τακης φανταζομαι ειναι ο φιλος του Σταυρου που ειχε ερθει μαζι μας με το "δανεικο" Κατανα χωρις λαστιχο, στο Ζεμενο ....

    Περαστηκα να 'ναι του παιδιου τα χτυπηματα ...
    Οσο για το μηχανακι, κριμα ειναι, αλλα φτιαχνεται ...


    __________________

    ενας απο τους λογους που εφηγα απο την λεσχη που ημουν ηταν και αυτος ...
    μου κοστησε πολυ το οτι ενα παλικαρι καινουριο στην λεσχη και απο παπι ειχε παρει το καβα στο 6 σε κιτρινο. για 3 εκδρομες που ημουν σκουπα στην λεσχη τον ειχα στο ψηστηρι και τον ειχα απο κοντα μου να μην παρασιρθη σε γρηγορο ριθμο και να του δυχνω τα πατιματα...
    ειχε βελτιωθη πολυ και καθε φορα που σταματαγαμε με σημβουλεβωταν και με ρωταγε για να μαθη το τι πρεπει να κανει.
    πηγεναμε αστρος κηνουριας απο τον δρομο της τρηπολης, την 4η φωρα ημουν χωρης την κατερινα και θελησα να παω με τους γρηγορους. και του ειπα να καθηση με το παιδι με το κλε που θα ηταν σκουπα και ηταν εμπιρος οδηγος και με το γκρουπακι που ηταν πισο ηταν καποια μηχανακια με καλους οδηγους. αλλα αποδηχτηκαν για αλλη μια φορα ανεγκεφαλοι....
    οταν σταματησαμε αργουσαν να εθουν οι τελευτεοι....
    καποια στιγμη ηρθε μια μοτο και μας ειπε τα νεα....
    ειχαμε ατυχημα....το παιδι με το κιρτινο 6αρι σκοτοθηκε......
    παγωσα....
    εστανθηκα σαν να εχασα ενα μελος της οικογενιας μου....
    γιατι ετσι τον εσθανομουνα....
    πως...εγινε?.... ψελισα μολις σηνηρθα...
    οι σηνηθησμενες μαλακιες... αρχησαν να λενε της σηνηθησμενες μαλακιες ( θα σε πατησω ... εισαι κουλος κλπ) και αρχησαν να ανοιγουν οι δικοι μας και φενετε μπηκε στην μπριζα ο πιτσιρικας και ανοιξε μαζι του και στην σροφη στης κερεες την δεξια δεν τον πηρε και εκασε στης μπαριερες.... εγηνε κοματια και αυτος και η μοτο του....
    αυτο ηταν το 5 θημε απο τα 7 σε 8 μηνες....
    καποια στηγμη τον αυγουστο του 2003 που χασαμε και τον γιωργο δεν αντεξα τους τα εχωσα χωντρα που μου λεγανε για τον σεβασμο στην ιδιετεροτητα του ατομου και διαφορα αλλα που τα ελεγαν αλλα δεν τα τηρουσαν και σηκοθηκα και εφυγα.
    μαζι με εμενα εφυγαν και αλλοι που δεν αντεχαν αυτον τον τροπο ταξιδιοπυ με την ταυτοτητα στο στομα.
    για αυτο που ειμαι περιφανος για το διαστημα που ημουν στην λεσχη και απο της 52 εκδρομες της λεσχης στης 45 που πηγενα και απο αυτες στης 40 ημουν σκουπα. για αυτες της εκδρομες εκτως απο τους βαρεμενους που εφευγαν μπροστα απο το γκρουπ που ειχα την εφθηνη (των αργων η των νεων) δεν επαθε κανεις τους ποτε ατυχημα ουτε καν να πεση και να γρατσουνιστη. και τους πηγενα αρκετα γρηγορα αλλα παντα με το σκεπτικο οτι ο καθενας εχει τα δικα του ορια και σε μια παρεα πρεπει να τα σεβεσε.
    με αυτο που γραφω δεν θελω να κατιγωρισω σε κατι τα παιδια για το σημβαν της κηριακης.....
    αυτο που πιστευω ειναι οτι ο πρωτος και ο τελευτεος του γκρουπ πρεπει να ειναι οι πιο εμπιροι οδηγοι εστο και αν παει η παρεα στον οροπο για καφε.......

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    καποια στιγμη ηρθε μια μοτο και μας ειπε τα νεα....
    ειχαμε ατυχημα....το παιδι με το κιρτινο 6αρι σκοτοθηκε......

    me epiase h kardia mou re giwrgo twra pou to diabasa.

    ti krima.


    egw apo to xthesino katalaba pws oso kai na theleis na to apofygeis an thelei tha einai ekei sthmeno kai tha se perimenei

  15. #15
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Καλημερα και απο μενα.

    Ο Γιωργος εχει δικιο να μην τραβαμε ποτε καποιον σε κηνηγι.

    Ακομα και εγω μαλακιζομαι πολες φορες με την παρεα μου.

    Τελος παντων αφου ο φιλος δεν επαθε τιποτα σωματικα τα μεταλλα φτιαχνονται.

    Κατα την γνωμη μου στα track-days που θα γινουν στα Μεγαρα απο τις 17 Απριλιου και μετα , ο Falco μεσω του Katana εχει στηλει email με τις τους κανονες τις πιστας και τους κυνδινους που ηπαρχουν.

    Καλο ειναι να μην δηλωνουμε Doohan σε οδηγηση και να λεμε την καθε απορια μας στους πιο εμπειρους (Τα ακους ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ με μια ερωτηση θα ειμαι μονιμος).

    Ακομα καλο ειναι να μην λεμε (Ειναι πιστα παμε και πιο πολυυυυ) οπως θα πεσεις στα Λιμανακια ετσει θα πεσεις και στα Μεγαρα (απλα δεν θα βρεις μπαριερες).




Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι πρέπει να γνωρίζω για την ασφάλεια του κράνους
    από requiem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2014, 03:37
  2. Μελέτη για την ασφάλεια των κρανών
    από billpos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 11:12
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2008, 21:44
  4. Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF